PDA

View Full Version : user friendly بودن قسمت صدور فاکتور در برنامه حسابداری

csharpprogramer88
شنبه 28 اسفند 1389, 08:19 صبح
سلام به همه دوستان
عیدتان مبارک

در یک برنامه حسابداری ، قسمت صدور فاکتور آیتم بسیار مهمی هست چون کاربر با اون زیاد کار داره بخصوص اگر این برنامه حسابداری بخواد در یک فروشگاه نصب بشه که مشتری زیادی در اون رفت و آمد دارن ، چیکار کنیم کاربر نرم افزار از این قسمت که با آن خیلی کار داره ، راضی باشه و بتونه از هر حیث با اون راحت کار کنه .

سوالاتی که به نظر خودم میرسه و شما لطف کنید و به اون جواب بدید:
1- برای وارد کردن کالا ، پارامترهایی مثل نام کالا - تعداد - قیمت و .... را چطور بچینم که کاربر بتونه به راحتی اطلاعات را وارد کند.
2-برای وارد کردن این پارامترها ، از گرید استفاده کنم یا .....
3- از لحاظ گرافک و رنگ چیکار کنم .
4- برای اصلاح یک فیلد از یک سطر اگر چیکار کنم مثلا اگرتعداد را اشتباه زد بخواد و الان از فیلد تعداد خارج شد و الان بخواد دوباره بربه رو فیلد تعداد دوباره اصلاحش کنه چیکار کنه .
5- برای حذف یک سطر چیکار کنیم

دوستان لطف کنند پیشنهادات بهتری در زمینه کاربر پسند شدن این قسمت دارند ارائه کنند .

با تشکر

araz_pashazadeh
شنبه 28 اسفند 1389, 10:49 صبح
اگه کسی از دوستان در این ضمینه اطلاعاتی داره لطفا در اختیار من و دوست عزیزمون قرار بده.
آیا کریستال یا نرم افزار های مثل اون امکاناتی دارن که بشه از طریقه برنامه ای که خودمان نوشته ایم فاکتور دلخواه خودمان را طراحی کنیم؟

majidrezaei2007
شنبه 28 اسفند 1389, 11:29 صبح
معمولا کاربران می خوان که برنامه ساده باشه . بهترین و ساده ترین این حالت شکل زیر است
کد کالا نام کالا تعداد قیمت مبلغ کل
که کاربر تنها با زدن کد کالا و تعداد یک سطر جدید در فاکتور اضافه می کنه
شما هم در بخش تعارف باید بر اساس کد ، نام و قیمت اونو تو بانک داشته باشی
تعداد * قیمت هم که میشه قیمت کل

ضمنا شما نمی تونی با گرید مستقیم کار کنی ، چون که رویداد text_changed نداره . باید یک Textbox کمکی بزاری و توی اون کد بنویسی و به گرید نسبت بدی

از لحاظ رنگ هم که هرچه ساده تر باشه بهتره ، همونطور که خودتون فرمودید باهاش زیاد کار می کنه ، پس نباید چشماش خسته بشه
اصلاح هم که با arrow key ها میره رو سلول مورد نظر و داده رو عوض می کنه ، در اصل داده اون text عوض میشه ، خیلی راحت
حذف هم که دیگه ...

علیرضا حسن زاده
شنبه 28 اسفند 1389, 17:22 عصر
ضمنا شما نمی تونی با گرید مستقیم کار کنی ، چون که رویداد text_changed نداره . باید یک Textbox کمکی بزاری و توی اون کد بنویسی و به گرید نسبت بدی
تو خیلی از برنامه ها این کار رو کردن(مستیقیم داخل Grid) ضمنا Grid رویدادهای زیادی برای اینکار داره

csharpprogramer88
یک شنبه 29 اسفند 1389, 12:03 عصر
دوستان عزیزلطفا بگید بهترین عنصر (گرید - تکست باکس یا ......) برای وارد کردن داده های فاکتور چیه (پارامتر راحتی کاربر از همه مهم تره)

اگر نمونه هم دارید معرفی کنید (عکس یا کد )

با تشکر

ehsanara
یک شنبه 29 اسفند 1389, 13:39 عصر
اگه برخوای از Grid استفاده کنی میتونی این کار رو انجام بدی هم برا Update و هم برا Insert ولی برا Delete بهتره که با انتخاب کل Row این کار انجام بشه یا یه گزینه بزاری که با انتخاب شماره ردیف این کار انجام بشه

کد کالا نام کالا تعداد قیمت مبلغ کل
که کاربر تنها با زدن کد کالا و تعداد یک سطر جدید در فاکتور اضافه می کنه

شماره ردیف هم که اول میاد
و میتونی برا هر فیلد یک گزینه تخفیف هم بزاری یا تخفیف برا کل فاکتور که البته با وارد کردن % یا مبلغ باید خودش قیمت کل رو محاسبه کنه

اگه میخوای از Grid استفاده کنی برا کار

ehsanara
یک شنبه 29 اسفند 1389, 13:56 عصر
من یه پیشنهاد دیگه میدم

1 - یه Grid بزار ولی بالاش یه TextBox یا ComboBox که کد کالا رو انتخاب کنه و با DoubleClick روش پنجره جستجوی کالا رو باز کنه که کاربر اگه اونجا کالایی رو انتخاب کرد پنجره بسته شه و کد کالا بیاد تو TextBox
2 -یه textBox که قیمت کالا بگیره و با Enter یا یه ShortCut ذخیره کنه اطلاعات رو محاسبه کنه وتو دیتابیس ذخیره کنه و به Grid هم اضافه کنه و بعد با خالی شدن اطلاعات اون textBoxها کنترل دوباره بره رو TextBox کد کالا برا کالای جدید
3 - برا Edit هم از Split Container استفاده کن چون این اتفاق دائم نمیوفته و تو Panel1ش بیا Grid رو بزار و تو Panel2 موارد 1 و 2
اگه کاربر رو ردیف گرید DoubleClick کرد بیاد Panel2 رو نشون بده و اطلاعات کد کالا و قیمت رو بزاره که کاربر هرکدوم رو خواست Edit کنه و بعد از زدن دکمه Save هم Panel2Colapse هم Trueشه
4 - برا Delete هم میتونی با Click رو ردیف اون سطر روی گرید و انتخاب گزینه Delete با RightClick یا یه ShortCut عمل حذف انجام شه

شما هم در بخش تعارف باید بر اساس کد ، نام و قیمت اونو تو بانک داشته باشی
تعداد * قیمت هم که میشه قیمت کل

این حرف هم درسته و محاسبات رو خودش انجام بده + مبلغ تخفیف یا % تخفیف

میتونی برا چاپ فاکتور هم از کریستال استفاده کنی و اونطور که میخوای فاکتور رو طراحی کنی و فیلد ها رو بچینی

csharpprogramer88
یک شنبه 29 اسفند 1389, 16:24 عصر
دوستانی که تا حالا نظر دادن با گرید موافقند
راه بهتری هم وجود داره؟
اگر لطف کنید و عکس بگذارید ممنون میشمم

با تشکر

csharpprogramer88
یک شنبه 29 اسفند 1389, 16:28 عصر
- برا Edit هم از Split Container استفاده کن چون این اتفاق دائم نمیوفته و تو Panel1ش بیا Grid رو بزار و تو Panel2 موارد 1 و 2
لطفا در این باره توضیح بدید

به نظر من اگر کاربر یک فیلد را اشتباه وارد کرد و بخواد مقدار اونو تغییر بده بهتره یک کلید برگشت به عقب براش تعریف کنیم و بعد اینککه فیلد را تغییر داد اینتر کارش را انجام بده

در حاالت عادی استفاده از اینتر مارا به سطر بعدی میبرد در صورتیکه باید با زدن اینتر به سلول بعدی همان سطر بره در این باره هم توضیح بددی

با تشکر

ehsanara
یک شنبه 29 اسفند 1389, 21:24 عصر
من میگم از Grid برا ورود اطلاعاتت استفاده نکن
امشب یه InterFace برات درست میکنم از چیزی که منظورمه و میفرستم برات

amir-yeketaz
یک شنبه 29 اسفند 1389, 22:45 عصر
منم خیلی با این مسئله کلنجار رفتم ... من اینکارو میکنم:

اولا که از گرید استفاده میکنم ! ... تو سلول مربوط به کالا تو حالت TextChanged ش میام یه فرم دیگه فراخونی میکنم که سرچ داشته باشه واسه کالا(اونم خودش با استفاده از گرید) ... بعد که کالای مورد نظر انتخاب شد تمام اطلاعات مورد نیاز روی گرید فاکتور به نمایش در میاد و بقیه ی کار ... من اینو تو برنامه ی هلو دیدم و ازش خوشم اومد:قلب: ...

موفق باشید ...

ehsanara
دوشنبه 01 فروردین 1390, 01:24 صبح
67735

این رو ببین
البته فقط نمونه هست و سریع درست کردم

کدی هم ننوشتم براش
رو یکی از سلول ها DoubleClick کن (برا Edit)
رو تکست باکس ها هم Enter بزن (برا جابجایی)

رو تکست باکس کدکالا هم DoubleClick کن و تو پنجره جدید رو یکی از سلول ها DoubleClick کن

از این روش هم میتونی استفاده کنی

ehsanara
دوشنبه 01 فروردین 1390, 01:51 صبح
البته Interfacesh سلیقه ای هست و باید خودت بچینی
ببین اگه حایی هم خواستی برات کدش رو بزارم

csharpprogramer88
دوشنبه 01 فروردین 1390, 16:36 عصر
منم خیلی با این مسئله کلنجار رفتم ... من اینکارو میکنم:

اولا که از گرید استفاده میکنم ! ... تو سلول مربوط به کالا تو حالت TextChanged ش میام یه فرم دیگه فراخونی میکنم که سرچ داشته باشه واسه کالا(اونم خودش با استفاده از گرید) ... بعد که کالای مورد نظر انتخاب شد تمام اطلاعات مورد نیاز روی گرید فاکتور به نمایش در میاد و بقیه ی کار ... من اینو تو برنامه ی هلو دیدم و ازش خوشم اومد:قلب: ...

موفق باشید ...
سلام عیدتان مبارک

لطفا از کاری که میگید عکس بگذارید
با تشگر

amir-yeketaz
دوشنبه 01 فروردین 1390, 18:21 عصر
عید شما و همه ی برنامه نویسان عزیز مبارک :قلب:

اینم یه عکس:
http://up.iranblog.com/images/6rj2rd7fpedhvlg7dyqx.jpg

البته من این برنامرو 6 ماه پیش نوشتم!!! و هنوزم که هنوزه کامل نیست!

روال کار اینجوریه که تو فرم صدور فاکتور کاربر میاد سلول نام کالا رو یه کاراکتر میزنه و این فوری کانکت میشه به فرم جستجوی کالا و بعد که اینتر با تایید زده شد نام کالا و کد کالا و مقدار موجودو (اونایی که مشخصه دیگه:لبخند:) وارد ردیف مربوط به گرید صدور فاکتور میشه و بقیه کار ...

حالا دیگه خودت میتونی از این سبک ایده های زیادی دربیاری!!! چند حالتو تست کن هر کردوم که به نظره خودت لذت بخش تره اونو استفاده کن:لبخند:

موفق باشید ...

HAMRAHSOFT.IR
دوشنبه 01 فروردین 1390, 21:32 عصر
عید شما و همه ی برنامه نویسان عزیز مبارک :قلب:

اینم یه عکس:
http://up.iranblog.com/images/6rj2rd7fpedhvlg7dyqx.jpg

البته من این برنامرو 6 ماه پیش نوشتم!!! و هنوزم که هنوزه کامل نیست!

روال کار اینجوریه که تو فرم صدور فاکتور کاربر میاد سلول نام کالا رو یه کاراکتر میزنه و این فوری کانکت میشه به فرم جستجوی کالا و بعد که اینتر با تایید زده شد نام کالا و کد کالا و مقدار موجودو (اونایی که مشخصه دیگه:لبخند:) وارد ردیف مربوط به گرید صدور فاکتور میشه و بقیه کار ...

حالا دیگه خودت میتونی از این سبک ایده های زیادی دربیاری!!! چند حالتو تست کن هر کردوم که به نظره خودت لذت بخش تره اونو استفاده کن:لبخند:

موفق باشید ...

امکان داره یم نمونه کوچک صدور فاکتور برازید؟

amir-yeketaz
دوشنبه 01 فروردین 1390, 22:14 عصر
منظورتونو متوجه نمیشم! چیو باید بذارم؟

HAMRAHSOFT.IR
سه شنبه 02 فروردین 1390, 06:44 صبح
یک نمونه از قسمت صدور فاکتور برنامه که روب کالا که کلیک میشه فرم باز مبشه و بعد ار انتخاب کالا به فرم فاکتور بر مگرده

ehsanara
سه شنبه 02 فروردین 1390, 10:20 صبح
تو نمونه کدی که بالا گذاشتم این کار رو انجام دادم
میتونی استفاده کنی

csharpprogramer88
سه شنبه 02 فروردین 1390, 19:49 عصر
بهترین کاری که میشه هم از نظرات دوستان نتیجه گرفت هم از نظر خودم درست تره اینه که از گرید استفاده کنم (اگر نظر دیگری دارید بفرمایید ) و
فیلد کد کالا رو وقتی رفتیم روش و مثلا کلید اینتر را زدیم یک فرم باز میشه که بشه در اون کالاها را جستجو کرد سپس با انتخاب هر کدوم نام و کد کالا در فیلدهای مربوط به گرید درج بشه
فقط یه مشکلی وجود داره
من چطوری میتونم برای گرید تعریف کنم که وقتی اینتر را زدیم به سطر بعدی نره بلکه به سلول بعدی همان سطر بره ؟

HAMRAHSOFT.IR
سه شنبه 02 فروردین 1390, 22:25 عصر
اکه بصورت کمبو باکس باشه راحتر و زیباتر هم هست

amir-yeketaz
سه شنبه 02 فروردین 1390, 23:17 عصر
بهترین کاری که میشه هم از نظرات دوستان نتیجه گرفت هم از نظر خودم درست تره اینه که از گرید استفاده کنم (اگر نظر دیگری دارید بفرمایید ) و
فیلد کد کالا رو وقتی رفتیم روش و مثلا کلید اینتر را زدیم یک فرم باز میشه که بشه در اون کالاها را جستجو کرد سپس با انتخاب هر کدوم نام و کد کالا در فیلدهای مربوط به گرید درج بشه
فقط یه مشکلی وجود داره
من چطوری میتونم برای گرید تعریف کنم که وقتی اینتر را زدیم به سطر بعدی نره بلکه به سلول بعدی همان سطر بره ؟

http://barnamenevis.org/showthread.php?279663-%D8%A8%D8%A7-%D8%B2%D8%AF%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AA%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%DA%AF%D8%B1%DB%8C%D8%AF%D9%88%DB%8C%D9%88-%D8%A8%D9%87-%D8%B3%D9%84%D9%88%D9%84-%D8%A8%D8%B9%D8%AF%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%88%DB%8C%D9%85!&p=1233997#post1233997

csharpprogramer88
سه شنبه 02 فروردین 1390, 23:19 عصر
تشکر که جواب دادید
اگرممکنه عکس یا کد هم بگذارید

ehsanara
چهارشنبه 03 فروردین 1390, 00:39 صبح

احتمالا منظورشون این باید باشه
67788

ولی چه چیزی رو باید توی ComboBox بزاره؟
وقتی تعداد کالا زیاد میشه دیگه ComboBox خیلی کارایی نداره

البته میتونی ستون انتخاب کالا رو ComboBoxبزاری و براساس حروف الفبا Sort باشه که بتونی Search کنی ولی جلوه قشنگی نمیده
به نظر من همون روش انتخاب تو یه پنجره دیگه بهتره

ehsanara
چهارشنبه 03 فروردین 1390, 01:01 صبح

private void dataGridView1_KeyDown(object sender, KeyEventArgs e)
{
if (e.KeyCode == Keys.Enter)
if(dataGridView1.CurrentCell.ColumnIndex < dataGridView1.Columns.Count-1)
dataGridView1.CurrentCell = dataGridView1.CurrentRow.Cells[dataGridView1.CurrentCell.ColumnIndex+1];
}

HAMRAHSOFT.IR
چهارشنبه 03 فروردین 1390, 08:28 صبح
احتمالا منظورشون این باید باشه
67788

ولی چه چیزی رو باید توی ComboBox بزاره؟
وقتی تعداد کالا زیاد میشه دیگه ComboBox خیلی کارایی نداره

البته میتونی ستون انتخاب کالا رو ComboBoxبزاری و براساس حروف الفبا Sort باشه که بتونی Search کنی ولی جلوه قشنگی نمیده
به نظر من همون روش انتخاب تو یه پنجره دیگه بهتره

من دیدم که کابر وقتی کمبو باشه خیلی راحتر کار انجام میده تا یک فرم باز بشه
من دنبال این روش بودم ولی نتونستم اجراش کنم اگه شما انجام دادید میشه یک نمونه برام بزارید

csharpprogramer88
چهارشنبه 03 فروردین 1390, 10:59 صبح
دوستان عزیز اگر کسی با نرم افزار های مطرح مثل هلو ، همکاران سیستم و .... کار کردند لطفا در بحث مشارکت کنند .اگر تصویر هم بگذارید بهتر منظورتون مفهوم میشه.

با تشکر از همه دوستان

ehsanara
چهارشنبه 03 فروردین 1390, 13:01 عصر
نرم افزار نمادیران تقریبا یه چیزی شبیه اون برنامه ای هست که برات گذاشتم (برا انتخاب و قیمت گذاری)

البته کلا روال کاری این برنامه ها فرق می کنه چون برا تعریف کالا انبار هم دارن و واحد مصرف کننده پس تعریف کالا به دو قسمت کتابخانه و کد کالا میشه نه یه کد
وضمنا برا حسابداریشون و ثبت داده ها گزینه هایی مقل کل و معین و .... هم دارن
ایبته این نرم افزارها خیلی کامل هستن و شرکت های و مجتمع های تولیدی بزرگ برا حسابداریشون ازش استفاده می کنن