PDA

View Full Version : ساده ترین سوال درباره ی Oledb

vbapr2005
یک شنبه 20 شهریور 1384, 06:42 صبح
آقا من میخوام تو اینجا یاد بگیرم که چجوری به یه دیتابیس از طریق Oledb وصل شم. از این ساده تر؟

خب، اولا بگم که من نتونستم یه مقاله یا تاپیک مناسب این بحث رو پیدا کنم!!! صبر کنید. من میخوام اطلاعات یه جدول توی Tex Box ها نشون داده بشن. نه توی Data Grid و کنترل های مشابه. به هر حال لطفا یه حالی به من آماتور بدین :چشمک:

همونطوری که میدونیم میشه به راحتی یه کانکشن جدید تعریف کرد:

Private Cnn As New OleDb.OleDbConnection( _
"Provider = Microsoft.Jet.OLEDB.4.0 ; Data Source = C:\Database.mdb")
و برای باز کردن Cnn هم می نویسیم: Cnn.Open

حالا فرض کنید که من میخوام بین دیتابیس و Text Box های مورد نظر از DataAdapter و Dataset استفاده کنم

Dim MyDataAdapter As New OleDb.OleDbDataAdapter( _
"SELECT * FROM Book", Cnn)
Dim DS As New DataSet
MyDataAdapter.Fill(DS, "Name")

حالا خواهش می کنم که بگین:
1 - DataAdapter چیه و چه کاری انجام میده؟
2 - Dataset چیه و چیکار میکنه؟
3 - راجع به متد Fill هم لطفا توضیح بدین
4 - و از همه مهمتر که چجوری فقط بوسیله ی کد، تکست باکس ها رو به فیلد مورد نظر متصل کنیم (ادامه ی این برنامه)

H_Ghaffarian
یک شنبه 20 شهریور 1384, 08:52 صبح
سلام
ADO.Net در پس پرده برای ارسال و دریافت اطلاعات با پایگاه داده از XML و یکسری پروتکل ها استفاده می کنه . DataAdaptor وظیفه وفق دادن این اطلاعات رو بصورت قابل استفاده برای کنترل ها بر عهده داره.
DataSet هم چیزی نیست جز کپیی از اطلاعات و جداول در سمت Client و کاربر.
از اونجاییکه می تونید چند تا جدول رو بطور همزمان در Dataset داشته باشید انتساب مقدار به هر کدوم از جداول از طریق متد Fill ممکن می شه.
در مورد انتساب هم کافیه مقدار فیلد های هر جدول رو مساوی با مقدار Text کنترل مورد نظر قرار بدید.

vbapr2005
یک شنبه 20 شهریور 1384, 10:22 صبح
متشکرم. جوابهاتون دقیقا همونطوری بود که میخواستم: خلاصه و کاربردی.
اما 2 تا سوال دیگه برام به وجود اومد.
1 - با این تعریف از Dataset نتیجه می گیرم که خود دیتاست هستش که میتونه تمام اطلاعات درون جدول (ها)ش رو به ما بده. درسته؟
2- اگه میشه بگید چجوری Dataset رو با چند تا جدول به طور همزمان پر کنیم؟
متشکرم. کمک بزرگی کردید