PDA

View Full Version : کدهای مربوط به دکمه های صفحه کلید

sadaf_80
چهارشنبه 23 شهریور 1384, 10:26 صبح
سلام
من خیلی نیست کار با دلفی را شروع کردم. لطفا مرا در مشکلاتم راهنمایی کنید .
آیا دلفی این امکان را دارد که در برنامه دکمه های صفحه کلی را تعریف کنیم . مثلا می خواهیم با زدن F10 از برنامه خارج شویم و یا امثال آن.
ممنون

vcldeveloper
پنج شنبه 24 شهریور 1384, 02:41 صبح
بله. با True کردن خصوصیت KeyPreview فرم و استفاده از رویدادهای OnKeyPress و OnKeyDown و OnKeyUp

hkiani
پنج شنبه 24 شهریور 1384, 11:28 صبح
سلام

همچنین می‌توانید از کامپوننت ActionList و تنظیم ShortCut برای آن استفاده کنید. به این ترتیب اگر بخواهید می‌توانید همین کد را در منو‌ها و تولبار خود نیز مورد استفاده قرار دهید.

به این ترتیب امکانات متعدد دیگری نیز در اختیار شما قرار می‌گیرد از جمله امکان فعال یا غیرفعال کردن آن و ...

sadaf_80
شنبه 26 شهریور 1384, 13:57 عصر
من به نوشتن کدهای دلفی هنوز خیلی وارد نیستم . خواهش می کنم یک نمونه کد به عنوان مثال( مثلا برای کلید F2 صفحه کلید و یا ... ) برایم بنویسید .
با تشکر فراوان...

hkiani
چهارشنبه 30 شهریور 1384, 10:03 صبح
سلام

بر روی فرم خود یک کامپوننت ActionList واقع در مجموعه کامپوننت‌های Standard قرار دهید. با دابل کلیک بر روی آن Editor مربوطه باز می‌شود. روی دکمه‌ی NewAction کلیک کنید تا Action جدیدی ساخته شود. خصوصیت ShortCut آن را به دلخواه تنظیم کنید (مثلا F10) در صورت تمایل سایر مشخصات آن را نیز تکمیل نمایید.

در رویداد OnExecute آن کد مورد نظر خود را بنویسید.

برنامه خود را اجراء و امتحان کنید.

Dolphin
پنج شنبه 05 آبان 1384, 13:13 عصر
بهترین کار اینکه از action list استفاده کنی

MiRHaDi
سه شنبه 20 دی 1384, 00:23 صبح
سلام
راهی که علی جان (کشاورز) گفت راه کامل و درستش است.
بعد از اینکه مقدار رو ست کردی باید در form1.onkeydown بنویسی کدی رو که میخوای به همین سادگی و از key استفاده کنی
اگه فقط کلید های خاص مثل F? و یا ترکیبی ها رو میخوای میتونی از Action ها به عنوان HotKey استفاده کنی ! ولی راه کلی همینه که گفته شد
بای