PDA

View Full Version : کمک در تحلیل جداول

hamsar
دوشنبه 26 اردیبهشت 1390, 16:33 عصر
سلام .. خسته نباشید .. ببخشید که سوالم خیلی پیش پا افتادست اما باور کنید هیچ استادی جواب من رو نمیده و من هم تا حالا بانک نگذروندم ...! این هم مشکل نظام آموزشی ماست دیگه ...:(
راستش من دارم برای یک استاد سایت طراحی میکنم مسلما باید 1 جدول برای ثبت نام و جدولی هم برای دانشجویان ثبت نامی داشته باشم .. یکی از امکانات سایتم این هست که دانشجو شماره دانشجویی و درسش رو وارد میکند و نمره اش رو به اون نشون داده میشه اما اگر که اعتراض داشته با:ناراحت:شه به صفحه اعتراض میره و با وارد کردن شماه دانشجویی و درسش و گذاشتن کامنت و تیک زدن مواردی مثل نمره اشتباه است یا برگه ام تصحیح نشده اعتراض خودش رو وارد میکنه و در صفحه دیگری بنام پیگیری اعتراض پاسخ خودش رو میگیره... الان من سوالم این هست که آیا برای اعتراض و پیگیری و دانشجو و نام دانشگاه و نام درس باید جداول جدا طراحی بشه ؟ با توجه به اینکه 1 دانشجو میتونه دو تا درس رو با این استاد دارا باشه !! من درست مفهوم جداول رو درک نکردم ... کسی میتونه بهم کمک کنه ؟

Galawij
سه شنبه 27 اردیبهشت 1390, 08:43 صبح
سلام دوست من
نکته: هیچ سوالی پیش پا افتاده نیست چون خیلی وقت ها همه چیز از یک سوال شروع می شه!
اما تحلیل سیستم شما :
دو زیر سیستم دارید یکی برای ثبت نام و دیگری برای انتخاب واحد،

زیر سیستم ثبت نام که خیلی راحته شامل یک جدول برای مشخصات دانشگاه،یک جدول برای مشخصات دانشجو،یک جدول برای رشته های تحصیلی، یک جدول برای مدارک پیوستی ثبت نام دانشجو و یک جدول برای انواع مدارک پیوستی(می تونید جداول کنترلی دیگری هم تعریف کنید مثل جنسیت، وضعیت تأهل و ... منظورم از جداول کنترلی جداولی است که مقادیرش ثابته و از ابتدای برنامه پر می شه)
زیر سیستم انتخاب واحد می تونه شامل این جداول باشه:جدولی برای درس ها، جدولی برای مشخصات اساتید، جدولی برای انتخاب واحد و جدولی برای اعتراضات
حالا می ریم سر ارتباط بین جدول ها :
در جدول انتخاب واحد فیلدی برای شماره دانشجو داریم که از جدول دانشجو یک ارتباط یک به چند می گیره، فیلدی داریم برای کد استاد که از جدول اساتید یک ارتباط یک به چند می گیره، فیلدی داریم برای کد درس که از جدول دروس یک ارتباط یک به چند می گیره و فیلدی داریم برای نمره.
حالا از جدول انتخاب واحد یک ارتباط یک به چند داریم به جدول اعتراضات که شامل این فیلدهاست:کداعتراض، کد انتخاب واحد، مورادی که برای اعتراض گذاشتید(نمره اشتباه است، برگه ام تصحیح نشده و ...) که نوع داده این فیلدها می تونه از نوع bit باشه، فیلد توضیحات و فیلد نتیجه اعتراض.

این چیزی بود که به ذهن من رسید، من خیلی وارد جزئیات نشدم اگه ابهامی بود مطرح کنید
%موفق باشید%

hamsar
سه شنبه 27 اردیبهشت 1390, 09:19 صبح
از پاسختون ممنون .. اما توی سایت من انتخاب واحد انجام نمیشه ... می خوام 1 چیزی مث این سایت طراحی کنم www.afshinsalari.com یک سایت برای یک استاد که نمره دانشجو رو توش قرار میده و بعد دانشج میتونه اعتراض کنه

Galawij
سه شنبه 27 اردیبهشت 1390, 12:16 عصر
تحلیلش که همین می شه تا انتخاب واحدی نشده باشه چطور می تونه نمره وارد کنه؟؟
اگر خوب دقت کنید می بینید که همون خروجی مد نظر شما را می ده.
در ضمن باید جدولی هم برای سطوح دسترسی (برای اساتید، دانشجویان و ...) تعریف کنید.