PDA

View Full Version : سوال: چرا با وجود سیستمهای رایگانی مثل جوملا بسیاری از شرکت ها زیر بار هزینه های گزاف طراحی وب سایت می رن؟

i-php-i
چهارشنبه 04 خرداد 1390, 01:29 صبح
همونطور که می دونید سیستمهای رایگانی هست که به راحتی امکانات، ماژولها و قالبهای فراوانی رو بصورت رایگان در اختیار کاربرها قرار می دن.

سیستمهای مدیریت محتوا، سیستم های اتماسیون اداری، دانشگاهی و ...

با این وجود بسیاری از شرکتها به طراحان وب سایت رو می یارن تا امکاناتی مثل امکانات زیر رو با قیمتی بسیار زیاد براشون تهیه کنن؟

سیستمها رایگان دو برابر امکاناتت زیر رو به صورات رایگان در اختیار کاربران قرار می دن.

1- سیستم مدیریت مقالات
2- سیستم مدیریت اخبار
3- وبلاگ
4- فروشگاه
5- تعریف مدیر
6- ثبت کاربران در سایت
7- آر اس اس
8- گالری
9- آپلود فایل
10- فروم رایگان (مثل مای بی بی)
11- نظرسنجی
12- آمار گیر
13- خبرنامه
12- درباره ما
14- تماس با ما
15- لینکستان
16- اسلاید شو
17- لینکهای متحرک
18- ارسال اس ام اس
19- اسکریپتهای جاوا اسکریپت رایگان مثل نمایش وضعیت آب و هوا، درجه حرارت، ایام و مناسبتها، رویدادها
20- جستجوی وب سایت
21- کنترل پنل FULL AJAX

eshpilen
چهارشنبه 04 خرداد 1390, 08:37 صبح
خب احتمالا بخشی از اینا بخاطر مسائل غیرفنی مثل بی اطلاعی مشتریان و اینکه برنامه نویسان و طراحان هم میخوان مشغول باشن و نون دربیارن هست. چون میتونن بابت کارهای سفارشی مدت خیلی بیشتری مشغول باشن و دستمزد بیشتری بگیرن.
اما نمیشه گفت همهء موارد اینطوریه. طراحی سایت سفارشی هم گاهی یه مزایایی داره و در مورد بعضی سایتهای کاملا سفارشی لازمه.
CMS ها یخورده کلیشه ای هستن و نمیشه براحتی همه جور و همه جزییاتی رو در اونها کاستومایز کرد. اگر سایت اساسا بخشهای سفارشی و با خواست برای تعیین دقیق تک تک جزییات درونی و ظاهری داشته باشه احتمالا طراحی و کدنویسی سایت بهترین گزینه هست.
CMS ها نسبت به سایتهای معمولی نسبتا حجیم هم هستن و از نظر لود کندتر هستن. مسئلهء دیگه حجم و پیچیدگی زیاد کدشون هست که اگر کسی بخواد دستکاری و سفارشی سازی های درونی انجام بده ممکنه خیلی مشکل باشه.
و آخرین مطلبی هم که بنظرم میرسه اینه که بعضی ها از این میترسن که باوجود بازمتن بودن این سیستمها و استفادهء گسترده ای که دارن اگر حفرهء امنیتی درشون کشف بشه نفوذگرها براحتی میتونن سایتهایی رو که از این نرم افزارها استفاده میکنن شناسایی کرده و اونها رو هک کنن. مسلما این نرم افزارها هدف قابل توجهی برای هکرها هستن و احتمالا یه هکر حرفه ای ترجیح میده وقتش رو برای هک کردن یه سایت سفارشی که فقط برای همون سایت کاربرد داره تلف نکنه.

اما بطور کلی باوجود این موارد بازم درمورد خیلی سایتها بنظر بنده استفاده از CMS انتخاب معقولی هست و اگر استفاده نشه بخاطر بی اطلاعی و مسائل غیرفنی هست.

شایدم بعضیا فکر میکنن طراحی سفارشی یجورایی کلاس کارش بالاتره و اگر از CMS استفاده کنن سایتشون مثل سایتهای مجانی و وبلاگها و اینطور چیزا بنظر میاد که اعتبار زیادی بهشون داده نمیشه و برای آبروی شرکتشون خوب نیست.
ضمنا بنده خودم میخواستم برای شرکتی سایت ایجاد کنم و نمونه هایی از سایت شرکتها و سازمانهای مختلف رو که با CMS بودن به کارفرما نشون دادم که نمیدونم به چه دلیل از هیچکدام خوشش نمیامد و شاید میخواست کارش کلا یجوری متفاوت و توی استایل دیگه ای باشه. واسه همین خودم سفارشی براش طراحی کردم که اتفاقا رضایتش رو جلب کرد.

ضمنا مسئلهء دیگه ای که میتونم عنوان کنم اینه که بالاخره استفاده از CMS هم همینطوری کشکی نیست و اولش آدم گیج میشه و نیاز به کمی یادگیری و تسلط داره. بنده حدود یک هفته لازم بود تا بتونم برای یه کار ساده یادگیری داشته باشم و اعتماد بنفس لازم رو بدست بیارم. اگر آدم بخواد حرفه ای و مدام کار کنه مسلما باید بیشتر و عمیق تر و ویژگیهای پیشرفته تر این نرم افزارها رو هم یاد بگیره و بتونه بیشتر کاستومایز کنه که مسلما این زمان و کار بیشتری میبره. شاید بعضی برنامه نویسان بحد کافی با این نرم افزارها آشنا نیستن و هنوز وقت نکردن خوب با اونها آشنا بشن.

اما بنظر من طراحی یه تمپلیت برای CMS علاوه بر اینکه خیلی سریعتر و راحتتر هست میتونه از نظر صرفه برای طراح هم به طراحی و کدنویسی سفارشی ترجیح داده بشه. خیلی افراد هم ظاهرا این رو ترجیح میدن و خیلی سایتها رو با CMS تحویل میدن و فقط دستمزدی بابت طراحی تمپلیت و نصب و تنظیم و احتمالا بعضی سفارشی سازی ها و نصب ماژول ها و غیره میگیرن.