PDA

View Full Version : تعیین رنج مجاز فیلدها

leilav_1984
چهارشنبه 30 شهریور 1384, 01:11 صبح
سلام
1-برای تعیین رنج داده های ورودی بهتره محدودیتها رو روی textboxها بذاریم یا روی fieldهای داخل بانک یا هر دو؟
2-بهترین راه مشخص کردن محدوده از داخل بانک چیه؟

توضیح:منظورم از محدوده اینه که مثلا سال از 84 کوچیکتر نباشه یا ماه بین 1 و 12 باشه و ...

Hamedm
چهارشنبه 30 شهریور 1384, 05:16 صبح
سلام
1-برای تعیین رنج داده های ورودی بهتره محدودیتها رو روی textboxها بذاریم یا روی fieldهای داخل بانک یا هر دو؟

سلام

بنظر من بستگی به برنامه و سرورت داره.
مثلا اگه تعداد دیتابیسها و Client ها زیاد است، به سرور خیلی فشار میاره و از همه مهمتر اینکه وابسته به بانک میشی.

در پناه حق موفق باشید و پرتوان

روح اله معینی زاده
چهارشنبه 30 شهریور 1384, 07:19 صبح
با سلام خدمت دوست گرامی

به نظر بنده اگه بانکت اجازه‌ی تعیین محدودیت می ده خوب بهتره که اون رو در سطح بانک تعریف کنی. جواب حامد آقا نباشه، آدم می تونه پول بده و سرور بهتر تهیه کنه و همه رو هم راضی نگه بداره اما وقتی داده‌های بانکت غلط و غلوط باشه، دیگه این رو هیچ کس از شما نمی پذیره و سیستم‌تون زیر سوال می ره.
اداره ما هم اکنون یک بانک به همین شکل داره. شما حتی اگه در سطح بانک هم بری و تغییرات در داده‌های رکورد بدی خودش تنظیمات مربوطه رو اعمال می کنه.
در کل نظر من در سطح بانک اطلاعاتیه. بازم منتظر پیشنهادها و نظرهای دوستان هستیم.

با احترام- خدانگهدار

صابر
چهارشنبه 30 شهریور 1384, 08:24 صبح
1- البته هر دو!
الف)توی خود بانک به دلیل اینکه اگر کسی احیاناً خواست مستیقماً بانک رو دستکاری کنه، از محدودیت‌ها تبعیت کنه.
ب) روی ورودی‌های کاربر به دلیل اینکه Errorهای مربوط به بانک رو نگیره و خودتون بتونین سمت Client و یا Server به کاربر Errorهای User Friendly نشون بدین و سرعت هم به دلیل اینکه به بانک وصل نمی‌شه بالاتر می‌ره و ...

۲- توی بانک‌ها می‌شه این کار رو کرد. مثلاً در Access قسمت Validation Rule.

روح اله معینی زاده
چهارشنبه 30 شهریور 1384, 12:26 عصر
با سلام خدمت دوستان
من هم با نظر (آقای/خانم) صابر موافقم مخصوصا در مورد پیام‌های خطایی که قراره به فارسی داده بشه یا مواردی شبیه این.
پس تا اینجا بهتره که دوطرفه چک بشه.

یه خوبی دیگه‌ای هم که داره اینه که اگه ما بدون خطا به سمت بانک حرکت کنیم مشکل فشار سمت سروری رو هم که حامد آقا فرمودند نخواهیم داشت.

آقا ببخشید. من نظرم رو پس می گیرم.

با احترام- خدانگهدار

Hamedm
چهارشنبه 30 شهریور 1384, 13:30 عصر
سلام

یه خوبی دیگه‌ای هم که داره اینه که اگه ما بدون خطا به سمت بانک حرکت کنیم مشکل فشار سمت سروری رو هم که حامد آقا فرمودند نخواهیم داشت.

عزیز جان در پروژه های چندین 10 هزار خطی اونقدر پروژه حجیم هست که ممکنه برنامه نویس یادش بره در قسمتی از Application خطاهارو Handle کنه. اما اگه ما هم در Client هم در Application Server خطاهارو Handle کنیم دیگه خیالمون از Abort شدن راحت میشه. البته این کار حجم پروژه رو زیاد میکنه. و یک ایراد این روش، Handle کردن خطاهای سرور است. حتما خطاهایی که سرور میده رو دیدید که چجوریه. کاربری که هیچ سر رشته ای از برنامه نویسی نداره امکان نداره از متن این خطاها سر دربیاره بخاطر همین برنامه نویس باید خطاهای سرور رو هم Handle کنه و پیغام مناسب فارسی به کاربر بده. مثلا در ADO.NET باید کلکسیون کطاهارو باید زیر نظر داشته باشه.

leilav_1984
چهارشنبه 30 شهریور 1384, 19:59 عصر
سلام

عزیز جان در پروژه های چندین 10 هزار خطی اونقدر پروژه حجیم هست که ممکنه برنامه نویس یادش بره در قسمتی از Application خطاهارو Handle کنه. اما اگه ما هم در Client هم در Application Server خطاهارو Handle کنیم دیگه خیالمون از Abort شدن راحت میشه. البته این کار حجم پروژه رو زیاد میکنه. و یک ایراد این روش، Handle کردن خطاهای سرور است. حتما خطاهایی که سرور میده رو دیدید که چجوریه. کاربری که هیچ سر رشته ای از برنامه نویسی نداره امکان نداره از متن این خطاها سر دربیاره بخاطر همین برنامه نویس باید خطاهای سرور رو هم Handle کنه و پیغام مناسب فارسی به کاربر بده. مثلا در ADO.NET باید کلکسیون کطاهارو باید زیر نظر داشته باشه.

از همه دوستان به خاطر راهنماییهاشون ممنونم
آقا حامد من از SQL Server 2000 استفاده می کنم و دقیقا تو همین handle کردن خطاهای Server مشکل دارم.
پیشنهادتون چیه؟
از بقیه عزیزان هم ممنون می شم اگه راهنمایی کنن.

Hamedm
چهارشنبه 30 شهریور 1384, 20:15 عصر
سلام

از همه دوستان به خاطر راهنماییهاشون ممنونم
آقا حامد من از SQL Server 2000 استفاده می کنم و دقیقا تو همین handle کردن خطاهای Server مشکل دارم.
پیشنهادتون چیه؟
از بقیه عزیزان هم ممنون می شم اگه راهنمایی کنن.
نوشتن برنامه برای Handle کردن خطاهای SQL Server خیلی حجم برنامه رو زیاد میکنه.
بنظر من اگه برنامتون حجیم نیست و باگ گیریش مشکل نیست، تا اونجایی که میتونید باگهایش رو بگیرید و طرف Handle کردن خطاهای SQL Server نرید.

در ضمن اگه قرار داد پشتیبانی هم دارید، زیاد مهم نیست هر 12 ماه یکبار برنامتون برای یک ایراد خیلی کوچیک باگ بده :چشمک:.
البته این نظر منه...

pantea_l62
پنج شنبه 31 شهریور 1384, 14:11 عصر
سلام شاید این مفید باشه!!

http://www.vb-helper.com/index_database.html

http://www.codeproject.com/vb/net/TextBoxValidation.asp