PDA

View Full Version : ایجاد حالتی که 2 فیلد فقط تکرار شود

bazardeh
چهارشنبه 25 خرداد 1390, 23:37 عصر
سلام
امیدوارم منظورم رو برسونم و سرتون رو درد نیارم
من یک جدول ثبت نام دانش اموز دارم
من می خوام یه حالتی به وجود بیاد که کد دانش اموز و کد پایه با هم فرق نکند یعنی
ما اگر سه فیلد کد دانش اموز و کد پایه و کد درس رو در نظر بگیریم من کد دانش آموز و کد درس رو کلید کردم
و می خوام کد دانش آموز و کد پایه فرق نکند در ثبت نام درسهای بعدی چون اگر به صورت اشتباهی کد پایه تغییر بکند آن دانش آموز موقع گزارش گیری سال تحصیلیش فرق خواهد کرد
لطفا کمک کنید

علی رسولیان
پنج شنبه 26 خرداد 1390, 01:32 صبح
سلام

میشه بیستر توضیح بدی، اگه قراره که دو فیلدت با هم فرقی نداشته باشه پس چرا دو تا؟!

bazardeh
پنج شنبه 26 خرداد 1390, 11:34 صبح
سلام
منظور من اینه که دانش آموزی کد دانش اموزی اون 150 و مثلا پایه اول راهنمایی با کد پایه 1 است
و برای ثبت نام درس دینی اقدام کرد ه و اطلاعات جدول ثبت نامش میشه کد دانش آموزی 150 و کد پایه 1 براش همیشه ثابته می ماند و برای ثبت نام درسهای دیگر کد درس باید تغییر بکنه
و من کد دانش آموزی و کد درس را کلید کردم و کد پایه را بنا به دلایلی کلید نکردم و حالا کاربر موقع ثبت نام اگر کاربر اشتباه در وارد کردن کد پایه بکند آن دانش آموز پایه اش تغییر می کنه و به خاطر همین من می خواهم که این 2 فیلد تغییر نکنه

حمیدرضاصادقیان
پنج شنبه 26 خرداد 1390, 23:33 عصر
سلام.
شما اگر کد دانش آموز و کد پایه را در یک جدول جداگانه قرار بدید و توسط یک ID اونو به جدول دروس دانش آموزان ارتباط بدید مشکل حل خواهد شد. ولی به این شکل شما نمیتوانید کنترلی روی اطلاعات ورودی انجام بدید. چون مثلا یک بار کاربر دانش آموز 150 با کد 1 رو وارد میکنه یک بار با کد 2.شما چطوری میخواهید متوجه بشید از این اطلاعات وارد شده توسط کاربر کدوم صحیحه که اجازه نده رکورد دوم با مقدار اشتباه وارد بشه؟ همچنین این روش طراحی شما باعث افزونگی میشه و قوانین نرمال سازی رو نقض کرده.
پس شما این جدول رو به دو جدول تغییر بدید . در یک جدول دانش آموز و کد پایه اون مشخص میشه . در جدول دوم که با جدول اول با یک کد ارتباط خواهد داشت ، فقط دروس اون دانش آموز مشخص خواهد شد.
به این شکل دیگه کاربر نمیتونه کد پایه رو تغییر بده.