PDA

View Full Version : حرفه ای: آموزش ایجاد بانک داده از طریق کدنویسی در برنامه

ariyanna
دوشنبه 06 تیر 1390, 16:34 عصر
با سلام خدمت شما دوستان عزیز...
در نوشتن برنامه هایی که باید با دیتابیس تبادل اطلاعات داشته باشند، یکی از دقدقه هایی که همیشه برای برنامه نویسان این نوع برنامه ها وجود داره اینه که بعد از اتمام برنامه باید همیشه برای راه اندازی اون کسی وجود داشته باشه تا روی سیستم مورد نظر دیتابیس رو نصب کنه و برای اینکار من بعضا شاهد بودم که حتی در شرکت ها، تکنسین هایی مخصوص همین موضوع بکار گرفته میشوند، چندی پیش در حال برنامه نویسی یکی از همین برنامه هایی که با دیتابیس کار می کرد بودم .... تقریبا بعد از پایان برنامه نویسی به این فکر افتادم که کاری کنم تا دیگه نیاز نباشه تا کسی برای نصب و راه اندازی این برنامه همیشه رجوع کنه به مکانی که این نرم افزار قراره اونجا نصب بشه ... این بود که دنبال روشی برای ایجاد کردن دیتابیس بودم، تا بالاخره تونستم این کار رو تقریبا بصورت کاملی انجام بدم و حالا هم می خوام این چیزیو که یاد گرفتم در اختیار دوستانم بذارم البته در ابتدا من بگم که شاید بعضی از استادان نظرات دیگه ای مثل استفاده از فایل دیتابیس در یک مکان رو حافظه بدون اینکه روی دیتابیس SQL ایجاد بشه و ... داشته باشند که البته اینها هم راهکارهایی هستند، اما به نظر من مطمئن و اصولی نیستند، فرض کنید که همیشه شما فایل دیتابیس رو از آدرس:

C:\Data\Files\database.mdf

بخونید در یک روزی این آدرس بنا به ناآگاهی تغییر کنه بعد برنامه که اجرا می شه شما با خطا مواجه خواهید شد و این روش به هیجوجه روش مطمئنی نیست.... به هرحال در این آموزش با ایجاد دیتابیس روی SQL آشنا خواهید شد زبان برنامه نویسی که من استفاده می کنم C# خواهد بود...

حتما فیلم رو دانلود کنین و ببینین آموزش خوبی شده ... :لبخندساده:

دانلود پارت اول (http://www.mediafire.com/?kkfb84k2ex9z0da)
دانلود پارت دوم (http://www.mediafire.com/?8egcoop8x844qjc)
دانلود پارت سوم (http://www.mediafire.com/?19p6sm40u0hyrpz)
دانلود پارت چهارم (http://www.mediafire.com/?p6690dnd0pcrcvy)
دانلود پارت پنجم (http://www.mediafire.com/?bamzyzcoa8mkrob)

masoudies
دوشنبه 06 تیر 1390, 21:42 عصر
داداش زحمت کشید ولی چرا اینقدر حجمش زیاده؟ SQL Server هم همراهشه؟:لبخند:
اینو که دانلود میکنیم میبینم ولی من این روش رو استفاده میکنم برای دیتابیس.
دستورات ایجاد دیتابیس و جداولم رو درون فایلهای sql به عنوان کوئری با پسوند sql دخیره میکنم و دنبال پروژه قرار میدم و در فورم لود برنامه یا اولین راه اندازی این کد رو فراخونی میکنم به سبک زیر:

System.IO.StreamReader sr = new System.IO.StreamReader(@"g:\SQLQuery3.sql");
string sql=sr.ReadToEnd();
sr.Close();
SqlConnection sqlcon = new SqlConnection("SERVER = localhost; DATABASE = master; integrated security=true");
SqlCommand com = new SqlCommand();
com.Connection=sqlcon;
com.CommandText=sql;
sqlcon.Open();
com.ExecuteNonQuery();
sqlcon.Close();

داخل فایل SQLQuery3.SQL کد ایجاد دیتابیس و جداولم هست.
البته آدرس شاخه جاری رو باید بهش بدید که من این کار رو نکردم.

ariyanna
دوشنبه 06 تیر 1390, 23:48 عصر
آره ببخشید که یکمی حجمش زیاد شده آخه تقریبا sql رو هم توضیح دادم :چشمک:
به هر حال روش های زیادی وجود داره اما روشی که اینجا توضیح داده شده انعطاف بیشتری داره
موفق باشید.

sinashahab
سه شنبه 07 تیر 1390, 01:30 صبح
الان كامل ديدمش. حرف نداشت. فقط يه كم فشار عصبي اولش داشتيد.

يه موضوع : ببينيد معمولا مشتري هايي كه ما داريم از كامپيوتر زياد سر در نميارن و فقط ميخوان يه چيز داشته باشن بگن براي ما اينطوريه و از اين حرفا.
اونا چه ميدونن كه محل ذخيره ديتابيس چيه؟ معنيش چيه؟ اينا رو نميدونن و دقيقا جايي رو كه انتخاب ميكنن ، ميرن اونجا و پاكش ميكنن​ !!

اينطوري مشتري رو ما سوار ميشه و هميشه به ضرر ماست و اين حرفا پشتمونه كه اين مسخره بازيا چيه ! چرا اين برنامه هر روز خراب ميشه و اينا !

ولي ما يكم خشن تر رفتار ميكنيم : ظاهر برنامه خيلي مهمتر هست برامون و همچنين طوري باشه كه طرف بتونه باهاش كيف كنه و به دوستاش نشون بده و بگه پول دادم اينو نوشتن (اونا كه به زحمتي كه كشيدي كاري ندارن) . يه محل هم براي backup از ديتابيس به صورت مخفي درست ميكنيم.
اگه هم خرابش كردن كه تقصير ما نيست. زنگ ميزنن ، ميگيم نصف پولي كه داديد رو بايد بپردازيد و همچنين 2 روز PC شما دست ما ميمونه تا مهندسان فايل رو برگردونن!
بعد ما backup رو كه مخفي كرده بوديم رو برميگردونيم و اونا ياد ميگيرن هر چيزي رو نبايد باهاش بازي كرد. اگه هم backup هم موجود نبود ميگيم متاسفانه همه راه ها رو بستيد و غير ممكنه.
بايد طوري رفتار كنيد كه مشتري بفهمه فقط يه بدهكار هست نه يه طلبكار!

شوخي كردم :لبخند:. كي جرعت ميكنه و دلش مياد اين كارا رو با مشتري بكنه؟!:لبخند: كلا جدا از شوخي و اينا كارت حرف نداشت.

ariyanna
یک شنبه 12 تیر 1390, 15:31 عصر
الان كامل ديدمش. حرف نداشت. فقط يه كم فشار عصبي اولش داشتيد.

يه موضوع : ببينيد معمولا مشتري هايي كه ما داريم از كامپيوتر زياد سر در نميارن و فقط ميخوان يه چيز داشته باشن بگن براي ما اينطوريه و از اين حرفا.
اونا چه ميدونن كه محل ذخيره ديتابيس چيه؟ معنيش چيه؟ اينا رو نميدونن و دقيقا جايي رو كه انتخاب ميكنن ، ميرن اونجا و پاكش ميكنن​ !!

اينطوري مشتري رو ما سوار ميشه و هميشه به ضرر ماست و اين حرفا پشتمونه كه اين مسخره بازيا چيه ! چرا اين برنامه هر روز خراب ميشه و اينا !

ولي ما يكم خشن تر رفتار ميكنيم : ظاهر برنامه خيلي مهمتر هست برامون و همچنين طوري باشه كه طرف بتونه باهاش كيف كنه و به دوستاش نشون بده و بگه پول دادم اينو نوشتن (اونا كه به زحمتي كه كشيدي كاري ندارن) . يه محل هم براي backup از ديتابيس به صورت مخفي درست ميكنيم.
اگه هم خرابش كردن كه تقصير ما نيست. زنگ ميزنن ، ميگيم نصف پولي كه داديد رو بايد بپردازيد و همچنين 2 روز PC شما دست ما ميمونه تا مهندسان فايل رو برگردونن!
بعد ما backup رو كه مخفي كرده بوديم رو برميگردونيم و اونا ياد ميگيرن هر چيزي رو نبايد باهاش بازي كرد. اگه هم backup هم موجود نبود ميگيم متاسفانه همه راه ها رو بستيد و غير ممكنه.
بايد طوري رفتار كنيد كه مشتري بفهمه فقط يه بدهكار هست نه يه طلبكار!

شوخي كردم :لبخند:. كي جرعت ميكنه و دلش مياد اين كارا رو با مشتري بكنه؟!:لبخند: كلا جدا از شوخي و اينا كارت حرف نداشت.
آره خب اینم یه راهیه !!! :لبخندساده: کلا می شه ( تو ایران) همیشه طلبکار بود.. اینطوری هیشکی بهت کاری نداره ... :چشمک: و ممنون بخاطر نظرت...... موفق باشی

B.I.O.H.A.Z.A.R.D
یک شنبه 12 تیر 1390, 23:14 عصر
سلام

ویدیو رو نگاه کردم. خیلی چیزای جدید یاد گرفتم. ممنون از شما دوست عزیز.

فقط به نظرم اگه این حق انتخاب رو به کاربر ندیم که محل ذخیره دیتابیس رو خودش انتخاب کنه خیلی بهتره. چون به قول دوستمون اونی که نرم افزار از ما میخواد کاری به این چیزا نداره و ما باید یه توضیح اضافه هم واسه این بدیم.

در کل نظرم اینه که خیلی خوب بود. فقط یه چیزی رو متوجه نشدم اگه ممکنه پاسخ بدید. وقتی ما اینکار رو میکنیم هر بار که برنامه اجرا میشه از کاربر میخواد که مسیر دیتابیس رو مشخص کنه؟ (منظور کلی اینکه هر بار که برنامه اجرا میشه بانکش هم ایجاد میشه؟ و برای برگرداندن اطلاعات جداول باید اونا رو restore کنیم؟)

باور کنید ویدیو رو تا ته نگاه کردم ولی هدف از اینکار رو متوجه نشدم

jahanmanesh
سه شنبه 14 تیر 1390, 00:07 صبح
یه سوال دارم...آیا راهی هست که بدون نصب SQLExpress یا حالا هر نسخه دیگری روی سیستم میزبان برنامه،ار دیتابیس های SQL استفاده کرد؟
یعنی بدون اینکه SQLServer نصب باشه،از پایگاه داده SQL استفاده کرد