PDA

View Full Version : چگونگی اتصال به سروری که sql روی ان نصب است

setare1122
دوشنبه 13 تیر 1390, 16:14 عصر
دوستان شرمنده از اونجایی که نمیدنم این سوال رو باید کجا مطرح کنم تصمیم گرفتم توی این بخش بپرسم .فقط دوستان لطف کنید کمکم کنید چون اصلا فرصت ندارم
برنامه ای دارم که با پایگاه داده sql server 2005 مینویسم اما باید کاری کنم روی چند سیستم نصب بشه بعد کار کنه به این ترتیب که از روی یک سیستم اطلاعات insert میشه ولی از روی سیستم های دیگه فقط مشاهده وگزارش گیری میشه .حالا یه عالمه سوال بی جواب دارم :ناراحت::ناراحت::ناراحت:
1)چطوری باید تو برنامه چک کنم که اصلا چنین پایگاه داده ای وجود داره اگر کاربر نتونست به پایگاه داده وصل شه حتما باید اول این پایگاه داده ایجاد بشه؟چکارکنم باید database ایجاد کنم ؟ جدول هامو چکار کنم؟چه کدی بنویسم
2)چطور باید کد بنویسم و سرور رو به برنامه وکاربرام معرفی کنم؟اصلا تصورات من درباره این موضوع درست است؟؟؟
اطلاعات وقتی ثبت میشن موقع گزارش گیری باید برنامه به پایگاه داده مراجعه کنه و اطلاعات رو بخونه چطور به سرور متصل شه؟
راستش درباره این موضوعات هیچ چی نمی دونم ازتون خواهش میکنم راهنمایی کنید
از لحاظ تئوری شاید بدونم باید چی به چی هشت ولی کد نویسی ....

حمیدرضاصادقیان
سه شنبه 14 تیر 1390, 07:43 صبح
سلام دوست عزیز.
راستش پاسخ دادن به سوالات شما نیاز به یک نصف کتاب توضیح داره.!!
من خلاصه سوالاتون رو پاسخ میدم ولی پیشنهاد میکنم برای اینکار شروع کنید به مطالعه کتاب و اگر جایی سوال داشتید بپرسید.
1- برای اینکار باید در برنامه تون در داخل یک بلوک Try..Catch ابتدا به SQL Server وصل بشید و با استفاده از کوئری گرفتن از داخل جدول Sysdatabases میتوانید متوجه بشید که آیا دیتابیس مورد نظر هست یاخیر.که در صورت نبودن میتوانید با استفاده از دستور create Database یا اجرای Script دیتابیس که قبلا از دیتابیستون تهیه کردید ، دیتابیس مورد نظر رو بسازید.

2- برای اینکار شما باید با استفاده از امکانات SQL Server مثل استفاده از SP,View,Function,... کدهای مربوطه رو نوشته و در برنامه بسته به گزارشی که میخواهید این کدهارو فراخوانی کنید.
برای معرفی کردن سرور همون ابتدا که Connection string برنامه رو می سازید عملا سرور به برنامه معرفی می کنید. برای ثبت اطلاعات و گرفتن گزارشات حتما باید از پایگاه داده خونده بشه.
حالا میتونه برنامه سه لایه باشه که اطلاعات به صورت Cache در لایه میانی قرار بگیره و نیازی نباشه برای هرچیزی به دیتابیس مراجعه کنه یا به صورت Client/Server باشه که برای هرکاری باید مستقیما از خود دیتابیس اطلاعات خونده بشه.

موفق باشید

setare1122
سه شنبه 14 تیر 1390, 10:48 صبح
تشکر از راهنمایی شما
اگر براتون مقدور کتاب خوب دراین رابطه معرفی کنید
تنها کاری که من تونستم بکنم قبل از ورود کاربر چک میشه که پایگاه داده وجود داره یا نه اگر نه با دستور create database اونو ایجاد میکنه(اما خیلی سوال دارم که نمیدونم چطور به جواب برسم)
دوستان خواهش میکنم اگر نمونه کدی هست بزارین تا استفاده کنم واقعا وقت زیادی ندارم
دوستان خواهش میکنم کمکم کنید