PDA

View Full Version : شروع یادگیری C

esmail_talebi
جمعه 16 اردیبهشت 1390, 16:32 عصر
سلام من ميخوام تازه با برنامه نويسي C شروع كنم بايد چه نرم افزاري رو تهييه كنم براي برنامه نويسي
به عنوان مثال با برنامه نويسي در ويژوال بيسيك بايد از نرم افزار Microsoft Visual Basic 6.0 استفاده كرد اما در زبان C بايد از چه نرم افزاري براي ساخت برنامه استفاده كنيم؟

BORHAN TEC
یک شنبه 26 تیر 1390, 17:34 عصر
سلام من ميخوام تازه با برنامه نويسي C شروع كنم بايد چه نرم افزاري رو تهييه كنم براي برنامه نويسي
شما می توانید انتخابهای متفاوتی داشته باشید. از معروفترین محیط های برنامه نویسی C++ می توان به Visual C++ و C++ Builder و QT Creator اشاره کرد.
Visual C++: ساخت شرکت مایکروسافت است و با آن می توان برنامه هایی مبتنی بر فریم ورک .net و mfc ایجاد کرد. البته توصیه شده که اگر می خواهید برای دات نت برنامه نویسی کنید از c# و ... استفاده کنید. بنابرین می توان گفت که VC++ برای استفاده از mfc ساخته شده است. البته با آن می توان مستقیماً از win32 نیز استفاده کرد ولی این گزینه اصلاً برای یک تازه کار مناسب نیست.

C++ Builder: توسط شرکت Borland به وجود آمده ولی گروه توسعه دهنده آن و محصول C++ Builder بعداً به شرکت Embarcadero فروخته شده و اکنون وظیفه توسعه آن بر دوش Embarcadero است. فریم ورکی که این محیط از آن استفاده می کند VCL است که همان فیم ورکی است که دلفی از آن بهره می برد.

QT Creator: این محیط توسط شرکت نوکیا توسعه داده می شود و هدف آن استفاده از فریم ورک QT می باشد. QT یک فریم ورک cross platform است و این به معنای این است که این فریم ورک مستقل از سکو است. کامپایلری که از آن بهره می برد gcc نام دارد.

توجه داشته باشید که هر کدام از محیط های بالا دارای مزایا و معایب خاص خود می باشند و این ترتیبی که من نام بردم اصلاً ربطی به سطح بندی و رتبه بندی آنها ندارد. در کل می توانم بگویم که موارد بالا محیط های بسیار مناسبی برای کار با C++ به شمار می روند.

saber187518
دوشنبه 27 تیر 1390, 10:04 صبح
با سلام
تشکر از آقای عشایری که توضیحات کاملی دادند.
من خودم وقتی میخوام برنامه های C++ تحت ویندوز بنویسم از VC++ استفاده میکنم ولی وقتی میخوام برنامه های تحت داس بنویسم و از گرافیک و خلاصه برنامه های قدیمی 16 بیتی از borland C++ و TURBO C++ استفاده میکنم. از borland ورژن 5.02 و از توربو ورژن 4.5 و 3 استفاده میکنم.
ولی C# یه دنیای دیگست که واقعا باحال و خواستنی و دیدنی هست.
پیشنهاد میدم که حتما با C# برنامه بنویسید.
البته من تازگی ها هم شروع به برنامه نویسی با جاوا کردم.
زبان جاوا خیلی نزدیک به C++ هست و همچنین خیلی جالب اون رو هم میتونید استفاده کنید و برای کارکردن من خودم از محیط NET BEANS استفاده میکنم
که به نظرم راحت و باحاله.
در هر صورت موفق باشی.
یا علی...

BORHAN TEC
دوشنبه 27 تیر 1390, 10:26 صبح
من خودم وقتی میخوام برنامه های C++ تحت ویندوز بنویسم از VC++ استفاده میکنم ولی وقتی میخوام برنامه های تحت داس بنویسم و از گرافیک و خلاصه برنامه های قدیمی 16 بیتی از borland C++ و TURBO C++ استفاده میکنم. از borland ورژن 5.02 و از توربو ورژن 4.5 و 3 استفاده میکنم.
ولی C# یه دنیای دیگست که واقعا باحال و خواستنی و دیدنی هست.
پیشنهاد میدم که حتما با C# برنامه بنویسید.
البته من تازگی ها هم شروع به برنامه نویسی با جاوا کردم.
زبان جاوا خیلی نزدیک به C++ هست و همچنین خیلی جالب اون رو هم میتونید استفاده کنید و برای کارکردن من خودم از محیط NET BEANS استفاده میکنم
که به نظرم راحت و باحاله.
در هر صورت موفق باشی.

به نظر من زبانهای باحال زیاد هستند و به عنوان یک ایده کلی نمی توان گفت که کدام زبان بهتر است. به عنوان مثال من برای زمینه کاری خودم هیچ زبانی را مناسبتر از Delphi و C++ پیدا نکردم. البته ممکن است که شخص دیگری با توجه به نگرش ها و هدف هایی که دارد زبان برنامه نویسی دیگری را انتخاب کند. پس در انتخاب زبان برنامه نویسی کوکورانه عمل نکنید، البته اگر می خواهید برنامه نویسی را به شکل حرفه ای تری ادامه دهید باید بگویم که یادگیری چند زبان برنامه نویسی بهتر از یادگیری تنها یک زبان برنامه نویسی است!!! :متفکر: