PDA

View Full Version : سوال: ساخت کتاب آموزش Delphi

loo30fer
دوشنبه 03 مرداد 1390, 00:01 صبح
با سلام
من در نظر دارم در کنار فرا گرفتن دلفی اون مطالبی رو که یاد میگیرم رو به صورت کامل و واضح توی یک PDF پیاده کنم مثلا صفحه 1 پیغام در دلفی حالا بیام و تو صفحه 1 در مورد تمامی توابع پیغام از قبیل ShowMessage و MessageBox و MessageDialog و نحوه استفاده از اونها توضیح بدم و یک نمونه کد هم قرار بدم تا کاربر بتونه به راحتی با هر دستور دلفی آشنا بشه البته میدونم ممکنه چندین سال به طول بینجامه ولی فکر میکنم ارزشش داشته و در آخر اون PDF رو بدم برام چاپ کنن و به صورت کتاب در بیارن و کسی که میخواد دلفی رو یاد بگیره کتاب من رو خریداری کنه.
حالا میخوام نظرتون رو راجب به اینکار بدونم و اینکه ممکنه چندین سال دیگه زیاد دلفی طرفداری زیادی نداشته باشه و اینهمه زحمات من به باد بره و اینکه باید به فکر ساخت کتاب آموزشی برای #C باشم یا اصلا اینکارم یک کار بیهودست و چرا ؟
ممنون میشم اساتیدم نظرشون رو در اینباره بگن. با تشکر

tdkhakpur
دوشنبه 03 مرداد 1390, 12:24 عصر
حالا میخوام نظرتون رو راجب به اینکار بدونم و اینکه ممکنه چندین سال دیگه زیاد دلفی طرفداری زیادی نداشته باشه و اینهمه زحمات من به باد بره و اینکه باید به فکر ساخت کتاب آموزشی برای #C باشم یا اصلا اینکارم یک کار بیهودست و چرا ؟

خب قصد شما آموزش هست پس هیچ وقت چیزی که کاربرد آموزسی داره ارزش کاری خودش رو از دست نمیده همین حالا هم با وجود پیشرفت فوق العاده در برنامه نویسی اسمبلی کاربرد داره و بی ارزش نیست و کتاباش فروش خوبی دارن چه بمونه به دلفی.
فقط یه مطلب هست که باید مد نظر بگیرید اون اینه که باید این کتابتون هر سال بروز بشه چون دلفی ثابت نمیمونه.

loo30fer
دوشنبه 03 مرداد 1390, 12:53 عصر
خب قصد شما آموزش هست پس هیچ وقت چیزی که کاربرد آموزسی داره ارزش کاری خودش رو از دست نمیده همین حالا هم با وجود پیشرفت فوق العاده در برنامه نویسی اسمبلی کاربرد داره و بی ارزش نیست و کتاباش فروش خوبی دارن چه بمونه به دلفی.
فقط یه مطلب هست که باید مد نظر بگیرید اون اینه که باید این کتابتون هر سال بروز بشه چون دلفی ثابت نمیمونه.
بله همینطوره - در آخر هم باید بعد از اتمام این کتاب رو برای اساتیدی مثل شما بفرستم تا کامل بررسیش کنید و نقاط ضعف و اشکال در هر توضیح رو برام مشخص کنید و این عیب و ایرادات برطرف بشه و ایندفعه بره برای چاپ وگزنه ممکنه با این عیب و ایرادات کوچیک مخاطبش رو از دست بده و کتابم بی فایده بمونه. به هرحال از اینکه نظرتون رو گفتین بسیار خوشحالم کردین و ممنونم. تشکر

یوسف زالی
دوشنبه 03 مرداد 1390, 15:19 عصر
جناب loo30fer نفس نوشتن کتاب آموزشی خیلی خوبه.
اما اگر تفاوت چندانی با کارهای بیرون نداشته باشه مردم ترجیح می دن اونی رو که میشناسن بخرن.
امیدوارم تو این کار موفق باشی.
اگر هم کمکی از دست من بر اومد خوشحال می شم بهم بگین.
اما نظر من:
از توضیحات اضافی در خود زبان پرهیز کن. هر کی پاسکال بلد نیست بره اول اونو یاد بگیره.
سعی کن مطالبی مثل چند نخی و چند لایه ای رو با مثال و کد نمونه در CD بگذاری.
از ورژن های بالای دلفی استفاده کن.
درش از تکنیک های برنامه نویسی که معمولا اینجا هم سوال هست بنویس.
فصل بندی کتاب رو هم خیلی جدی بگیر.
اگر به سودی هم نرسیدی فکر نکن کارت بی مزد مونده.

البته اینا رو مطمئنم خودت بهتر از من می دونی.
فقط خواستم حمایتم رو اعلام کنم.
موفق باشی.

loo30fer
دوشنبه 03 مرداد 1390, 15:44 عصر
جناب loo30fer نفس نوشتن کتاب آموزشی خیلی خوبه.
اما اگر تفاوت چندانی با کارهای بیرون نداشته باشه مردم ترجیح می دن اونی رو که میشناسن بخرن.
امیدوارم تو این کار موفق باشی.
اگر هم کمکی از دست من بر اومد خوشحال می شم بهم بگین.
اما نظر من:
از توضیحات اضافی در خود زبان پرهیز کن. هر کی پاسکال بلد نیست بره اول اونو یاد بگیره.
سعی کن مطالبی مثل چند نخی و چند لایه ای رو با مثال و کد نمونه در CD بگذاری.
از ورژن های بالای دلفی استفاده کن.
درش از تکنیک های برنامه نویسی که معمولا اینجا هم سوال هست بنویس.
فصل بندی کتاب رو هم خیلی جدی بگیر.
اگر به سودی هم نرسیدی فکر نکن کارت بی مزد مونده.

البته اینا رو مطمئنم خودت بهتر از من می دونی.
فقط خواستم حمایتم رو اعلام کنم.
موفق باشی. از اینکه اینقدر نسبت به بنده لطف دارین و همیشه از کمک به بنده دریغ نکردین بسیار ممنون.
بله - در نظر دارم چند صفحه اول رو تاریخچه دلفی قرار بدم و سپس فصل بندیش رو از مباحث ساده شروع کنم تا کم کم به حرفه ای مثل چند نخی و ... که ذکر کردین برسونم و آموزش رو با دلفی XE پیاده میکنم.
در مورد سی دی هم بله نظر خوبی بود حتما اینکار رو میکنم.
ضمنا من همین که بدونم کتابم به اندازه کافی مخاطب خودش رو داره و مفید واقع شده برام کافیه اصلا اگه درآمدم کتاب به اندازه هزینه چاپ کتابم باشه برام مهم نیست.
چون خودم تابحال یک کتاب کامل و جامع ندیدم به این فکر افتادم.
فقط یک سوال ذهنم رو مشغول کرده که این کتاب به صورت رنگی باشه یا سیاه و سفید؟
از اینکه نظر دادین ممنون.

یوسف زالی
دوشنبه 03 مرداد 1390, 16:03 عصر
فکر نکنم نیازی به رنگی بودن داشته باشه.
اما اگر باشه بهتره.
اما هزینش یهو زیاد میشه.