PDA

View Full Version : طراحی بانک اطلاعاتی دفتر وکالت

بهزاد علی محمدزاده
سه شنبه 04 مرداد 1390, 23:08 عصر
سلام ... یه بانک اطلاعاتی نسبتا ساده دارم ، در مورد یه دفتر وکالت ، که البته درخواست کننده یه بانک ساده می خواد اما خودم به احتمال زیاد این برنامه رو توسعه بدم :

ما داریم :

خواهان - خوانده - موضوع شکایت - شماره دادنامه - شماره پرونده ( مخصوص دفتر ) - شماره پرونده اجرایی - مواد قانونی ( که بصورت متن ذخیره می کنند و این شامل چند بخش نیست )

من اینجوری طراحی کردم :

جدول پرونده ها ( شماره پرونده - شماره دادنامه - شماره پرونده اجرایی )

جدول موضوع ( شماره پرونده - خواهان - خوانده - مواد قانونی )

خواهان و خوانده می تونن یه ارگان دولتی باشند ، می تونه شخص حقیقی یا حقوقی باشه . به همین خاطر قابل تفکیک نبود که مثلا بخوام به نام و ... تقسیم کنم .

به نظر شما این طراحی خوب هست ، و موارد نرمال سازی در اون پیاده سازی شده ؟

Galawij
چهارشنبه 05 مرداد 1390, 11:49 صبح
سلام
نکته: در طراحی جداولتون سعی کنید علاوه بر در نظر گرفتن مباحث نرمالسازی بانک اطلاعاتی، به نکته ها و مواردی که بعداً در گزارشات برنامه به آنها احتیاج خواهید داشت دقت کنید و سعی کنید بانک را طوری طراحی کنید که در ادامه گزارشات به راحتی و به هر طریقی امکان پذیر باشد.
نمی دونم تحلیل شما و استنباطتان از سیستم به چه صورت هست ولی من چون شناختی از این سیستم ندارم، با توجه به گفته های خودتان توضیحاتی را بیان میکنم.
چون ممکن هست برای یک مورد شکایت چندین خواهان و یا چندین خوانده داشته باشیم به این صورت عمل می کنیم:

یک جدول برای اشخاص(کد شخص، کد نوع شخص، نام، نام خانوادگی، آدرس، شماره تماس و ...)

یک جدول برای انواع اشخاص(کد شخص، نوع شخص) که می تواند مقادیر خواهان و خوانده را داشته باشد.

یک جدول برای پرونده ها(کد پرونده، شماره دادنامه، شماره پرونده اجرایی مواد قانونی، تاریخ و ...)

و یک جدول برای اشخاص پرونده ها(کد شخص، کد پرونده)

بهزاد علی محمدزاده
چهارشنبه 05 مرداد 1390, 12:58 عصر
ممنون جواب دادی . اما من اشباه کردم و کامل تحلیل کار رو توضیح ندادم .

تحلیل :

هدف در خواست کننده اینه که یه بانک داشته باشه ، از پرونده هاش ، که مواد قانونی رو ذخیره داشته باشه و برای پرونده های مشابه از اون استفاده کنه .

مثلا یه پرونده طلاق و ذخیره می کنه ، البته فقط اون مشخصاتی که بالا عنوان کردم . بعد برای پرونده ایی مشابه اون ، وکیل دوباره به منابع و کتابهای حقوقی مراجعه نمی کنه .

شماره پرونده رو جستجو می کنه و قسمت مواد قانونی رو تو پرونده جدید استفاده می کنه .

دوباره مثال می زنم :

یه پرونده آدم ربایی قبلا داشته . وکیل کلی تو منابع حقوقی گشته تا مواد قانونی رو در آورده ... حالا یه پرونده آدم ربایی دیگه بهش خورده ... این می خواد همون قبلی رو جستجو کنه و از مواد قانونی اون استفاده کنه .

شاید من این و در آینده توسعه بدم و نسخه موبایل رو هم براش درست کنم . اما فعلا همینه ...

بانکش ساده است . حالا نظر شما چیه ؟

البته باز هم میگم که بانک اونجوری نیست که شادی یه خوانده چند تا خواهان داشته باشه و ... بلکه ما فقط با فیلد مواد قانونی سر و کار داریم .

Galawij
چهارشنبه 05 مرداد 1390, 17:06 عصر
شماره پرونده رو جستجو می کنه و قسمت مواد قانونی رو تو پرونده جدید استفاده می کنه .
به نظر من اگر جستجو بر اساس نوع پرونده باشه خیلی راحتتر از شماره پرونده هست، چون به مرور شماره ها از ذهن پاک می شوند.

ساختار جداول شما می تونه به این صورت باشه:

یک جدول برای انواع پرونده(کد نوع، نام نوع)
یک جدول برای پرونده ها(کد پرونده،کد نوع، شماره دادنامه، شماره پرونده اجرایی،خواهان، خوانده، تاریخ و ...)
و یک جدول برای مواد قانونی(کد قانون، کد پرونده، شرح قوانین)
در جدول انواع پرونده اگر برایتان امکان آن باشد که همه موارد (از جمله طلاق، آدم ربایی، و ...) را استخراج کنید که چه بهتر در غیر صورت به کاربر این امکان را بدهید که خودش بتواند مواردی را به این جدول اضافه کند.
یک راه دیگه هم به این صورت هست که شما یک جدول برای همه مواد قانونی تعریف می کنید و همه مواد را به ترتیب وارد این جدول می کنید.
یک جدول هم که برای انواع پرونده ها دارید. بعد از طریق یک جدول کمکی برای هر نوع پرونده، مواد قانونی آن را مشخص کنید(ارتباط چند به چند).

بهزاد علی محمدزاده
چهارشنبه 05 مرداد 1390, 21:11 عصر
بسیار ممنونم . لطف کردین ... من باید یه مقدار روی تحلیل و طراحی بانک اطلاعاتی بیشتر کار کنم .

بهزاد علی محمدزاده
جمعه 07 مرداد 1390, 00:55 صبح
سفارش دهنده داماد خودمه ، یه برنامه برای کارش ازم خواسته . اما تا الان اصرار داشته که جستجو بر اساس شماره پرونده هاست .

واقعا تحلیل کردن و حرف کشیدن از درخواست کننده قسمت مهم کار رو تشکیل میده . چون من باید در نظر بگیرم که شاید فردا نظرش عوض بشه ...

امشب هم بیرون بودیم ازش سوال پرسیدم . باز هم میگه که بر اساس شماره پرونده جستجو می کنم . یعنی نمی خواد دسته بندی باشه . مثلا موضوع طلاق و ...

عنوان موضوع تو برنامه داریم اما اون بر این اساس کار نمی کنه . یعنی جستجو نمی کنه طلاق و بعد پرونده های مختلف رو ببینه ...

گرچه به نه نظر اگر بر این اساس باشه بهتره ... حالا یه Demo از برنامه براش درست کردم ، اون و ببینه سعی می کنم بیشتر ازش حرف بکشم ...

.................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................

حالا اگر بخوام بر اساس موضوع این و تغییر بدم . یه جدول جدا داشته باشم برای موضوع فکر کنم بهتر باشه :

موضوع ( کد موضوع ، عنوان موضوع )

اینجوری از تکرار اطلاعات جلوگیری میشه .

بعد توی جدول پرونده ها (کد پرونده،کد موضوع، شماره دادنامه، شماره پرونده اجرایی،خواهان، خوانده )

و در آخر این جدول : و یک جدول برای مواد قانونی(کد قانون، کد موضوع ، کد پرونده ، شرح قوانین)

این جدول رو یه بار میشینم طراحی می کنم و داده بهش میدم ( نه بصورت واقعی ) که ببینم آیا تکرار خواهیم داشت ؟

به نظر شما باز هم تکرار داریم ؟