PDA

View Full Version : با C# ميشه پردازش تصوير رو بصورت تخصصي كار كرد؟

behnam-soft
پنج شنبه 06 مرداد 1390, 13:06 عصر
سلام.
همونطور كه مي دونيد براي پردازش تصوير اكثرا از نرم افزار مطلب استفاده مي كنند كه من فكر مي كنم دردسر زياد داره و بايد خيلي از توابع رياضي رو ياد بگيرم كه متاسفانه وقتشو ندارم.مي خواستم بدونم با سي شارپ ميشه پردازش تصوير رو به همون خوبي كه در متلب جواب ميده در اين جا هم پياده سازي كرد؟البته بدون پيچيدگي هايي كه متلب داره؟
دوستاني كه در اين مورد تخصصي دارن راهنمايي كنن.ممنون.

azarsrv
پنج شنبه 06 مرداد 1390, 19:10 عصر
سلام
من تازه شروع کردم ، می خوام الگوریتم a s i f t رو پیاده سازی کنم، اگه تو C# نتونستم سوییچ می کنم c++.

behnam-soft
پنج شنبه 03 شهریور 1390, 23:25 عصر
من امروز رفتم كه كتاب پردازشتصوير گنزالس رو بگيرم، فروشنده 2 تا كتاب بهم داد كه يكيش نمي دونم ترجمه كي بود و قيمتش 15 تومن، اما اون يكي ترجمه قلزم يا جعفر ن‍‍ژاد قمي بود كه البته ضخيم تر هم بود اما همون 15 تومن قيمت داشت،حالا به نظ رشما كدومو بگيرم بهتره و ترجمه روان تري داره؟

jblaox
پنج شنبه 03 شهریور 1390, 23:57 عصر
سلام

بله امکانش هست ، matlab درسته که توابع تخصصی زیادی برای این کار داره اما یک عیب بزرگ داره و ان هم این که خروجی فقط به درد تحقیقات میخوره ، اما خوشبختانه .NET میتوانید یکی از بهترین مجموعه توابع این کار ساپورت کند ، این مشکل دیگر مطلب هم کندی زیاد آن است همون کار مشابه را OpenCV خیلی خیلی خیلی سریعتر انجام میده ...

ضمنا اگر C یا C++ بلد باشی مطلب هم بلدی .

قدرتمند ترین اینها OpenCV که نسخه مخصوص آن برای شما :
http://www.emgu.com/wiki/index.php/Main_Page

و همچنین Aforge هم وجود دارد :
http://code.google.com/p/aforge/

behnam-soft
جمعه 04 شهریور 1390, 23:01 عصر
سلام

بله امکانش هست ، matlab درسته که توابع تخصصی زیادی برای این کار داره اما یک عیب بزرگ داره و ان هم این که خروجی فقط به درد تحقیقات میخوره ، اما خوشبختانه .NET میتوانید یکی از بهترین مجموعه توابع این کار ساپورت کند ، این مشکل دیگر مطلب هم کندی زیاد آن است همون کار مشابه را OpenCV خیلی خیلی خیلی سریعتر انجام میده ...

ضمنا اگر C یا C++ بلد باشی مطلب هم بلدی .

قدرتمند ترین اینها OpenCV که نسخه مخصوص آن برای شما :
http://www.emgu.com/wiki/index.php/Main_Page

و همچنین Aforge هم وجود دارد :
http://code.google.com/p/aforge/
با تشكر از پاسخ شما، بايد بگم كه اين نرم افزار openCV اونطور كه من متوجه شدم مي تونه كد ها رو مثلا از سي شارپ وارد محيط خودش كنه و به قول شما خيلي سريعتر از متلب هم كار كنه درسته؟
پس با اين حساب من اول بايد برم متلب رو ياد بگيرم، بعد كد هاشو شبيه سازي كنم تو سي شارپ، و بعد از اون هم ايمپورت كنم تو اين نرم اقزار !؟؟ اگه اينطوري پيش برم كه وقتي نتيجه مي گيرم كه مو هام رنگش شده باشه شبيه دندونام ! در ضمن من اولين باره كه اسم اين نرم افزار OpenCV رو مي شنوم،با اين حساب يادگيريش هم بايد به نسبت سختر از متلب باشه چرا كه احتمالا منابع فارسي كمتري هم مي شه پيدا كرد. راستي سايت دومي هم اجازه دسترسي به من نميده.

jblaox
یک شنبه 06 شهریور 1390, 03:05 صبح
با تشكر از پاسخ شما، بايد بگم كه اين نرم افزار openCV اونطور كه من متوجه شدم مي تونه كد ها رو مثلا از سي شارپ وارد محيط خودش كنه و به قول شما خيلي سريعتر از متلب هم كار كنه درسته؟
پس با اين حساب من اول بايد برم متلب رو ياد بگيرم، بعد كد هاشو شبيه سازي كنم تو سي شارپ، و بعد از اون هم ايمپورت كنم تو اين نرم اقزار !؟؟ اگه اينطوري پيش برم كه وقتي نتيجه مي گيرم كه مو هام رنگش شده باشه شبيه دندونام ! در ضمن من اولين باره كه اسم اين نرم افزار OpenCV رو مي شنوم،با اين حساب يادگيريش هم بايد به نسبت سختر از متلب باشه چرا كه احتمالا منابع فارسي كمتري هم مي شه پيدا كرد. راستي سايت دومي هم اجازه دسترسي به من نميده.

درود

و با تشکر اشما ::لبخندساده:

با توجه به این که شما در گمراهی آشکار هستید و در حال حاضر در بلاد کفر به سر می برید و من شما را به بلاد مسلمین رهنمود می کنم !!!

1- بله نسبت به مطلب خدا است !
2- کی گفتم بری مطلب یاد بگیری ؟؟
3- کی گفتم کد در C# شبیه سازی کنم ؟؟
4- موهاتون میتوانید رنگ کنید ! کلاه گیس هم گزینه خوبی !
5- شما در بلاد کفر جستجو کن در حال حاضر پردازش تصویر مساوی است با OpenCV !! پس اگر شما نشنیدی ...
6- یادگری هر چیز جدید اندکی نیاز به تلاش و از همه مهمتر آشنای به اصول انجام ان دارد !
7- چندین عنوان کتاب فارسی هم داره ، اما هیچی جایگزین کتاب برقی دزدی نمیشه ، اصلا ثواب دیگری دارد .
8- و ...

ضمنا OpenCV کامپوننت برای دات نت هم داره ، دیگه چی میخواهید ؟؟

----------------------
من چندین سال با مطلب کد مینویسم ، دارم به شما توصیه میکنم اگر کدت تجاری یا میخواهی روی یک محصول قرار بدهیش یا کاربردی از ان استفاده کنی ، وقت و زمان خودت روی مطلب هدر نده ، اما اگر هدف شما تحقیقات یا کار دانشجوی (پایان نامه یا تحقیق یا ... ) است بهترین گزینه است .

موفق باشید

behnam-soft
یک شنبه 06 شهریور 1390, 23:27 عصر
درود

و با تشکر اشما ::لبخندساده:

با توجه به این که شما در گمراهی آشکار هستید و در حال حاضر در بلاد کفر به سر می برید و من شما را به بلاد مسلمین رهنمود می کنم !!!

1- بله نسبت به مطلب خدا است !
2- کی گفتم بری مطلب یاد بگیری ؟؟
3- کی گفتم کد در C# شبیه سازی کنم ؟؟
4- موهاتون میتوانید رنگ کنید ! کلاه گیس هم گزینه خوبی !
5- شما در بلاد کفر جستجو کن در حال حاضر پردازش تصویر مساوی است با OpenCV !! پس اگر شما نشنیدی ...
6- یادگری هر چیز جدید اندکی نیاز به تلاش و از همه مهمتر آشنای به اصول انجام ان دارد !
7- چندین عنوان کتاب فارسی هم داره ، اما هیچی جایگزین کتاب برقی دزدی نمیشه ، اصلا ثواب دیگری دارد .
8- و ...

ضمنا OpenCV کامپوننت برای دات نت هم داره ، دیگه چی میخواهید ؟؟

----------------------

موفق باشید
دم شما گرم كه ناجي آدمايي و از گمراهي آشكار درشون مياري برادر !
1- ببينم يادگيري متلب سختره و وقت بيشتري ميخواد يا OpenCv ؟ من تو بازار هيچ كتابي درمورد نرم افزار OpenCv نديدم. تو اينترنت هم يه جستجوي ساده كردم اما چيز به درد بخوري پيدا نكردم، شما لينك كتابي چيزي سراغ داري ؟
2- OpenCv رو ميشه براي كار روي يه دستگاه جدا گونه (مستقل از كامپيوتر - مثل اف اف) هم برنامه ريزي كرد ؟

jblaox
دوشنبه 07 شهریور 1390, 00:55 صبح
دم شما گرم كه ناجي آدمايي و از گمراهي آشكار درشون مياري برادر !
1- ببينم يادگيري متلب سختره و وقت بيشتري ميخواد يا OpenCv ؟ من تو بازار هيچ كتابي درمورد نرم افزار OpenCv نديدم. تو اينترنت هم يه جستجوي ساده كردم اما چيز به درد بخوري پيدا نكردم، شما لينك كتابي چيزي سراغ داري ؟
2- OpenCv رو ميشه براي كار روي يه دستگاه جدا گونه (مستقل از كامپيوتر - مثل اف اف) هم برنامه ريزي كرد ؟

سلام :لبخندساده:

1- مطلب راحته به شرط اینکه ریاضی و c/c++ بلد باشید (کلا یک چیزی از برنامه نویسی بدونی ).
2- بله دقیقا برای همین فعل طراحی شده این بنی بشر !! اما برای ان کار نیاز به یک پردازنده قوی مثلا سری 4 یا 5 از OMAP ها یا Cortex 9 به بالا لازم دارید ... به نظرم برای کار شما بیگلی (http://barnamenevis.org/beagleboard.org) برد یا پاندا (http://barnamenevis.org/pandaboard.org) برد مناسب (با توجه به قیمت ، گزینه های خیلی قوی تری هم هست ) ....

behnam-soft
دوشنبه 07 شهریور 1390, 23:34 عصر
سلام :لبخندساده:

1- مطلب راحته به شرط اینکه ریاضی و c/c++ بلد باشید (کلا یک چیزی از برنامه نویسی بدونی ).
2- بله دقیقا برای همین فعل طراحی شده این بنی بشر !! اما برای ان کار نیاز به یک پردازنده قوی مثلا سری 4 یا 5 از OMAP ها یا Cortex 9 به بالا لازم دارید ... به نظرم برای کار شما بیگلی (http://barnamenevis.org/beagleboard.org) برد یا پاندا (http://barnamenevis.org/pandaboard.org) برد مناسب (با توجه به قیمت ، گزینه های خیلی قوی تری هم هست ) ....
1- لينك هايي كه گذاشته بوديد كه كار نكرد.
2- رشته ي من كامپيوتره و C رو هم تا حدودي بلدم.
3 - لطفا اگر كتاب ترجيحا فارسي و يا انگليسي سراغ داريد، لينكش رو بذاريد.
4 - از بين اين دو نرم افزار، شما كدوم رو پيشنهاد مي كني؟

Directx
سه شنبه 08 شهریور 1390, 00:51 صبح
من امروز رفتم كه كتاب پردازشتصوير گنزالس رو بگيرم، فروشنده 2 تا كتاب بهم داد كه يكيش نمي دونم ترجمه كي بود و قيمتش 15 تومن، اما اون يكي ترجمه قلزم يا جعفر ن‍‍ژاد قمي بود كه البته ضخيم تر هم بود اما همون 15 تومن قيمت داشت،حالا به نظ رشما كدومو بگيرم بهتره و ترجمه روان تري داره؟

پیشنهاد میکنم که کتاب آقای جعفر نژاد قمی رو نخرید با اینکه احترام زیادی برای ایشون قائلم ولی باید بگم که ترجمه های ایشون اصلا برای خوندن مناسب نیستند البته می دونم جاش اینجا نیست که از ایشون انتقاد کنم ولی هیچ جای دیگه ای درباره ی ایشون صحبت نشده که انتقادمو بگم مثلا همین آقای قمی حداقل کتاب آموزش 6-5 تا زبان رو نوشته.یه آدم اگه خیلی وقت بذاره می تونه 2 یا 3 تا زبان رو یاد می گیره به نظر من برای نوشتن یه کتاب آدم باید تو این زمینه به درجه ی استادی برسه تا بتونه کتاب بنویسه. حالا اینها بماند ترجمه هاش که دیگه محشره مثلا همین کتاب اصول طراحی زبان برنامه سازی آقای ترنس دبلیو پرات من بعید می دونم خود ایشون متوجه برخی جملات این کتاب بشه نه تنها از نظر جمله بندی درست نیست بلکه هیچ معنایی رو انتقال نمیده به نظر من بزرگترین مشکل ما اینه که استادای ما برای امتیاز پژوهشی یا به هر دلیل دیگه ای به کمیت فکر می کنند تا به کیفیت به نظر من این ده امتیاز پژوهشی که با ترجمه این جوری بدست میاد حرامه . یه چند تا جمله از این کتابو (از قسمت های مهم کتاب که حتما لازمه بفهمیم انتخابشون کردم ) میذارم هر کدومو فهمیدید به منم توضیح بدید.

1-به عنوان یک قاعده ی کلی ترجمه وقتی استفاده می شود که ساختار زبان منبع نمایش مستقیمی در زبان شیئ دارد و در نتیجه بسط کد چندان مشکل نخواهد بود و در بقیه موارد شبیه سازی استفاده می گردد.ص50
2-اغلب یک روش خاص برای نمایش ساختمان داده یا اعمال کامپیوتر مجازی در حین اجرای برنامه وقتی مورد استفاده قرار می گیرد که انواعی از فعالیت ها در حین اجرای برنامه در نظر گرفته شوند تا ساختار زمان اجرا را تنظیم کند.
3- معمولا مطلوب است که کد ضعیفی که در مرحله تحلیل گر لغوی تولید شود و در مرحله بهینه سازی بهبود یابد .(مشکل جمله بندی و اینکه باید تحلیل گر معنایی باشه)
4- جانشینی حساب لاندا ، نگاشت مستقیم مکانیزم ارسال پارامتر از طریق نام در الگول است.( یعنی راه نداره که ساده تر بگیم؟)
حالا به نظر شما راه نداره که این مفاهیم را ساده تر بگیم ؟

Xcalivorse
سه شنبه 08 شهریور 1390, 10:37 صبح
دوست عزیز چزا خود کتاب اصلی و ترجمه نشده رو نمیخونی. کتاب های ترجمه شده مثل اتوموبیل های تصادفی میمونن. هیچوقت مثل اصلیش نمیشن.
در ضمن یک نکته مهمی که در مورد Net. باید در نظر گرفت اینه که Net. برای کاربردهای تجاری و رفع برخی از نیازهای IT در نظر گرفته شده و بنابراین به دلیل طراحی خاصی که داره هیچ وقت سرعت اجرای برنامه های اون به پای زبان های برنامه نویسی غیر دات نتی (مثلا ویژوال بیسیک 6) نمیرسه. برای کار بر روی پروژه های اینچنینی دات نت مناسب نیست.

علیرضا حسن زاده
سه شنبه 08 شهریور 1390, 13:59 عصر
هیچ وقت سرعت اجرای برنامه های اون به پای زبان های برنامه نویسی غیر دات نتی (مثلا ویژوال بیسیک 6) نمیرسه. برای کار بر روی پروژه های اینچنینی دات نت مناسب نیست.
بهتر بود ویژوال بیسیک 6 رو مثال نمی زدید حداقل در این مورد پردازش تصویر (نحوه اجرای برنامه های دات نت و ویژاول بیسیک رو لطفا مطالعه کنید ویژوال بیسیک با زبان های غیر دات نتی مثل C, C++, Delphi خیلی فرق داره)

behnam-soft
سه شنبه 08 شهریور 1390, 14:17 عصر
دوست عزیز چزا خود کتاب اصلی و ترجمه نشده رو نمیخونی. کتاب های ترجمه شده مثل اتوموبیل های تصادفی میمونن. هیچوقت مثل اصلیش نمیشن.
در ضمن یک نکته مهمی که در مورد Net. باید در نظر گرفت اینه که Net. برای کاربردهای تجاری و رفع برخی از نیازهای IT در نظر گرفته شده و بنابراین به دلیل طراحی خاصی که داره هیچ وقت سرعت اجرای برنامه های اون به پای زبان های برنامه نویسی غیر دات نتی (مثلا ویژوال بیسیک 6) نمیرسه. برای کار بر روی پروژه های اینچنینی دات نت مناسب نیست.
1- ممنون از پاسخ شما، در جوابتون بايد بگم كه اين خيلي خوبه كه كتاب به اين خوبي رو زبان اصليشو بخونه،اما من مي خوام به سرعت پردازش تصوير رو ياد بگيرم، البته زبانم خوبه اما نه 100 درصد كه بتونم متنشو (اگر خيلي تخصصي باشه) كامل بفهممو بخونم. به اين دليل كه مي خوام مفهومي ياد بگيرم. البته اگر شما زبان اصليشو خوندي، خب متنش براي خوندن، احتياج به زبان قوي داره ؟

2- من مايلم پردازش تصوير رو با C# تركيب كنم چرا كه فكر مي كنم C# دست آدمو براي طراحي خيلي باز مي ذاره و هم خيلي قويه و هم منابع خوبي براي يادگيريش چه در بازار و چه در اينترنت موجود هست.

3- ممنون مي شم اگر لينك داتلود نسخه كامل كتاب گنزالس رو (در صورت وجود) بذاريد.

farzadsw
چهارشنبه 09 شهریور 1390, 01:00 صبح
1- لينك هايي كه گذاشته بوديد كه كار نكرد.
2- رشته ي من كامپيوتره و C رو هم تا حدودي بلدم.
3 - لطفا اگر كتاب ترجيحا فارسي و يا انگليسي سراغ داريد، لينكش رو بذاريد.
4 - از بين اين دو نرم افزار، شما كدوم رو پيشنهاد مي كني؟
اگر دنبال پردازش تصویر هستید ، به طور قطع opencv بهتره . متلب خیلی کلی تر هست و پردازش تصویر بخش کوچیکی از اونه ولی opencv اختصاصا برای پردازش تصویر نوشته شده . همین باعث شده که متلب حدود 30-40 تا تایع برای پردازش تصویر داشته باشه ولی Opencv بالای 200 تا . سرعت اجراش هم باتوجه به تجربه شخصی من حدود 2الی 3 برابر سریعتر از متلب هست(الیته بستگی به الگوریتم داره).
کتاب learning opencv کتاب اصلی و مرجع استفاده از opencv هست که با کمی جستجو فایل pdf اونو میتونید پیدا کنید.
در ضمن opencv یه نرم افزار نیست ، بلکه یه کتابخونه هست که میتونید تو محیط های مختلف (از جمله ویژوال استدیو) ازش استفاده کنید و برنامتون رو باهاش بنویسید.
اما در کل ، مستقل از اینکه از متلب استفاده می کنید یا opencv ، باید یه آشنایی با الگوریتمهای پردازش تصویر داشته باشید که مثلا برای تشخیص یک چهره باید چه مراحل (و فیلترهایی) رو استفاده کنید . بعد از اون باید برید سراغ اینکه معادل اون مراحل توی متلب یا opencv چه توابعی هستند.

behnam-soft
چهارشنبه 09 شهریور 1390, 07:23 صبح
اما در کل ، مستقل از اینکه از متلب استفاده می کنید یا opencv ، باید یه آشنایی با الگوریتمهای پردازش تصویر داشته باشید که مثلا برای تشخیص یک چهره باید چه مراحل (و فیلترهایی) رو استفاده کنید . بعد از اون باید برید سراغ اینکه معادل اون مراحل توی متلب یا opencv چه توابعی هستند.
با سلام و تشكر از پاسخ شما،من فكر نمي كنم كتابي جداگانه براي آشنايي با الگوريتمهاي پردازش تصوير (خصوصا پردازش پلاك ماشين ) وجود داشته باشه كه بشه ازش استفاده كرد.اما براي آشنايي مقدماتي با پردازش تصوير و الگوريتم هاي اون، فكر كنم بايد كتاب گنزالس رو بخونم درسته؟ يا اينكه كتاب Learning openCv هم به مباحث پايه اي هم پرداخته ؟

mgaagh
یک شنبه 29 آبان 1390, 14:36 عصر
در مورد حساب لاندا مطلب میخوام. با تشکر

maysamdata
شنبه 23 شهریور 1392, 10:30 صبح
دوستاني كه علاقه به ماشين بينايي و پردازش تصوير دارند حتما يه سري به فرم زير و قسمت آموزش بينايي بزنند . مطالبش به تازگي داره گذاشته مي شه و خيلي غني هست :
http://automation-forum.ir