PDA

View Full Version : پایگاه داده شرکت حمل نقل

Ali13246970
دوشنبه 10 مرداد 1390, 22:37 عصر
سلام به دوستان عزیز
من پایگاه داده برای یک شرکت حمل و نقل ایجاد کردم لطفا به پایگاه داده یه نگاهی بندازید و اشکالات این database را برای من بگذارید،ممنون.

Galawij
سه شنبه 11 مرداد 1390, 08:27 صبح
سلام.
این بانک اطلاعاتی چرا دیاگرام نداره؟ لطفاً در صورت امکان نمودار ER را بزارید. درست متوجه شدن نام فیلدهای مد نظر شما یه کم سخته.

Ali13246970
شنبه 15 مرداد 1390, 14:24 عصر
سلام من موجودیت ها و ویژگی ها ی موجودیت ها را با کلید ها ی اصلی و خارجی در فایل زیر گذاشتم.

Ali13246970
شنبه 15 مرداد 1390, 20:11 عصر
ممنون از شما دوست عزیز
البته باید موجودیت هایی مثل کارکرد هر راننده و یا موجودیت ارزش بیمه ی بار که بستگی به قیمت بار دارد و ... در نظر بگیرم.

Galawij
یک شنبه 16 مرداد 1390, 13:55 عصر
سلام،
من فایلی را که گذاشته بودید نگاه کردم و مواردی که به ذهنم می رسد را خدمت شما عرض می کنم:
توضیح کلی در مورد همه جدول ها:احساس می کنم فیلدهای تکراری زیادی دارید.وقتی شما کلید اصلی یک جدول را به جدول دیگر وارد می کنید (به عنوان کلید خارجی)، دیگر نیازی نیست بقیه فیلدها را هم بیارید.چون از طریق همان کلید خارجی می توان به بقیه فیلدها دسترسی داشت.

پیشنهاد می کنم دو موجودیت پرسنل و راننده را با هم ادغام کنید فقط یک جدول دیگر برای نوع سمت اشخاص قرار بدید. مثل (راننده، مدیر، نگهبان و ....)
برای راننده های هر ماشین هم یک جدول دیگر در نظر بگیرید که از جدول ماشین و جدول اشخاص ارتباط می گیرد.
برای موجودیت های شرکت های طرف قرارداد و شرکت بیمه هم می توانید یک جدول داشته باشید با توجه به اینکه اکثر فیلدهای این دو موجودیت مشترک هستند فقط باید یک جدول دیگر برای تعیین کردن نوع شرکت داشته باشید.
برای موجودیی به نام بارنامه می توانید یک جدول داشته باشید با این شرط که فیلدی برای تعیین نوع بارنامه داشته باشد(بارنامه دریافت شده از بانک ملی، بارنامه شرکت).
برای کرایه ها هم می توانید یک جدول مستقل تعریف کنید و مسیرهای مبدأ و مقصد را در این جدول به همراه هزینه کرایه بار مسیر مد نظر تعریف کنید.و همواره از این جدول برای محاسبه هزینه کرایه استفاده کنید.
متوجه منظور شما از موجودیت های چاپ و پیش فرض ها نشدم.
دوست عزیز من شناختی از سیستم مد نظر شما ندارم، توضیحاتی هم که داده شد بر اساس فایل شما بود اگر احساس می کنید جایی سوال دارید توضیح مختصری در مورد سیستم بدید تا تحلیل آن قسمت را کامل تر کنیم.
%موفق باشید%

Ali13246970
یک شنبه 16 مرداد 1390, 14:55 عصر
سلام
ممنون از توضیحات شما ،من با استفاده از توضیحاتی که از دوستم که در شرکت حمل نقل کار می کنه و بر اساس این اطلاعات موجودیت ها را تعریف کردم .

در مورد موجودیت پیش فرض ها ، به عنوان مثال این شرکت بیشترین باری که حمل میکنه از یک شرکت سنگبری است که با دادن نام این شرکت در جدول موجودیت میتوانیم سرعت پر کردن اطلاعات بارنامه را بالا ببریم.در

واقع مانند یک حافظه عمل میکنه که با اطلاعاتی که بیشتر از همه سر و کار داریم را همیشه در دسترس داریم.

موجودیت چاپ هم صفحه ای را که میخواهیم چاپ کنیم را تنظیم میکند تا درست اطلاعات در جای خودش چاپ شود.

به نظر شما موجودیتی برای محاسبه ارزش بیمه ی بار ایجاد کنم یا این که محاسبه ارزش بیمه بار را با دستورات برنامه نویسی انجام دهم؟(هر باری بر اساس قیمتش بیمه میشود.)

Galawij
یک شنبه 16 مرداد 1390, 19:54 عصر
من با استفاده از توضیحاتی که از دوستم که در شرکت حمل نقل کار می کنه و بر اساس این اطلاعات موجودیت ها را تعریف کردم .
دوست عزیز یک مشتری همواره نرم افزار را از دیدگاه خودش توضیح می دهد، کاربر عادی که دید تحلیلی از نرم افزار شما ندارد. این هنر شماست که اطلاعات و ارتباط بین آنها را به بهترین وجه واکشی کنید!

در مورد موجودیت پیش فرض ها ، به عنوان مثال این شرکت بیشترین باری که حمل میکنه از یک شرکت سنگبری است که با دادن نام این شرکت در جدول موجودیت میتوانیم سرعت پر کردن اطلاعات بارنامه را بالا ببریم.در

واقع مانند یک حافظه عمل میکنه که با اطلاعاتی که بیشتر از همه سر و کار داریم را همیشه در دسترس داریم.

فکر نمی کنم نیازی به جدول داشته باشد. اگر به ComboBox مورد نظر مربوط به نام شرکت ها قابلیت Search را بدید به راحتی پیدا می شود.

موجودیت چاپ هم صفحه ای را که میخواهیم چاپ کنیم را تنظیم میکند تا درست اطلاعات در جای خودش چاپ شود.
این هم از طریق ابزارهای گزارش گیری قابل حل هست.

به نظر شما موجودیتی برای محاسبه ارزش بیمه ی بار ایجاد کنم یا این که محاسبه ارزش بیمه بار را با دستورات برنامه نویسی انجام دهم؟(هر باری بر اساس قیمتش بیمه میشود.)
جاهایی که نیاز به محاسبه دارند را از طریق کدهای SQL می تونید محاسبه کنید به شرطی که مقادیر خام داشته باشید. به عنوان مثال وقتی تعداد هر کالا و قیمت هر کالا را داریم لزومی به نگهداری جمع کل قیمت کالاها نداریم.
هر جایی احساس نیاز می کنید در حد چند جمله سیستم دستی را شرح بدید تا تبدیل به جداول کاربردیش کنیم...

samiraforoghi
شنبه 21 دی 1392, 14:06 عصر
سلام
من شدیدا به er شرکت حمل و نقل نیازمنم اگر کسی دارد لطفا برایم ایمیل کند.
ممنون میشم .
samira7045@yahoo.com

mahshidbm
دوشنبه 18 اسفند 1393, 07:34 صبح
سلام عزیزان نمودار ER شرکت حمل و نقل رو کسی داره؟
m_behzadmehr@yahoo.com