PDA

View Full Version : کنترل خطا در دیتا بیس ها

DataMaster
چهارشنبه 30 مهر 1382, 07:58 صبح
سلام
از دوستان خواهش می کنم یه کمی در مورد نحوه برخورد با خطاها و کنترل در دیتا بیس ها توضیح بدن مثلا
1- موقعی که یک فیلد رو در دیتا کنترل مقدار دهی می کنم اگه مثلا فیلد از نوع عددد صحیح است و کاربر یک عبارت ریاضی نادرست و یا ناقص رو وارد کنه یه استثنا روی میده این رو چه طوری کنترل کنم و پیام مناسب رو به کاربر بدم با توجه به اینکه نوع دیتا کنترل مطرح نباشه.
2- و یا هنگامی که در یک فیلد کلیدی دو بار یک مقدار بخواد ذخیره بشه یه استثنا روی میده ، از کجت بفهمم که این خطا در مورد چی هست و پیامهای نرم افزار رو به کاربر بدم

said ali
چهارشنبه 30 مهر 1382, 11:38 صبح
با سلام
یه نگاهی به هلپ دلفی در قسمت هندلینگ اکسپشن بنداز خیلی راحته حتی راحت تر از اون که فکر میکنی.
اگه نفهمیدی بنویس کجاشو تا بتونم توضیح بدم :idea: :idea:

SReza1
چهارشنبه 30 مهر 1382, 17:01 عصر
سلام
اگه در موقع ذخیره سازی می بینی که error میده میتونی در event onposterro مقدار E.Message رو چک کنی و تاون وقت پیغام مورد نظرت رو چاپ کنی!! یا مثلا موقع Delete پیغام میده در event ondelte errro بگرد!! به قول دوست قبلیمون این کار خیلی ساده است!! :oops:

DataMaster
یک شنبه 09 آذر 1382, 08:13 صبح
سلام
پس از گذشت n سال از این تاپیک من هنوز توی کارم مشکل دارم :oops:
بهتره یه خورده مفصل تر توضیح بدم:
من می خوام با استفاده از exception هایی که موتور بانک صادر می کنه بتونم به کاربر پیامهای مورد نظر خودم رو نمایش بدم مثلا در مورد تکراری بودن کلید جدول و یا نامعتبر بودن مقدار یک فیلد
حالا چه طوری باید خطاها رو تشخیص بدم و به کاربر اعلام کنم

said ali
یک شنبه 09 آذر 1382, 13:05 عصر
با سلام
عزیز n سال دیگه هم بگذره فرقی نمیکنه یه خورده زحمت بکش و برو هلپ دلفی رو بخون :evil: .
در هر صورت تو میتونی در رویدادهای Onpost,Onedit,Oninsert تست کنی اگر اکسپشنی ایجاد شد اون رو با یک TException هندل کنی و کد اون رو بگیری و بعد متناسب با اون یه پیغام فارسی بدی البته باید بدونی که هر کد مال چه خطاییه که اون هم کاری نداره اول کدهاشون رو نمایش بده و بعد هم پیام رو :wink: .
والسلام
کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من :P :P :P :P
(البته این منافاتی با یادگیری از دیگران نداره ها :!: :!: )