PDA

View Full Version : بحث و گفتگو

JavanSoft
یک شنبه 11 اسفند 1381, 00:02 صبح
جایگاه دلفی
من چند سال است دلفی کار می کنم اما جدیداٌ در مورد جایگاه دلفی در بین زبانهای برنامه نویسی سوال بایم پیش امده است.
قطعاٌ دلفی برای کارهای low level فکر کنم همه با این مطلب موافق باشند.چراکه زبپانهای
c++ برای این کار قطعاٌ مناسب تر و کار با ویندوز نیز با c راحت تر و سر راست تر است و نیازی به dll بازی و تغییر متغیرهای عجیب غریب نیست . هر چند که با دلفی نیز می شود این کارها را کرد به شرط این که مازوخیزم داشتهخ باشیم!
برای کارهای اینترنت نیز قطعاٌ بهترین گزینه نیست . زیرا زبانهای مثل java در محیطهای مختلف و c# تخصصی تر از دلفی به اینترنت پرداخته اند.
می ماند کارهای application
که Visual basic هر چند به قدرت دلفی نیست اما چون محصول مایکروسافت است مزایای زیادی نسبت به دلفی از این نظر دارد . چرا که محصولات و مباحث و مقالات بسیار زیادی از مایکروسافت به پیشرفت و کمک به vb کاران کمک می کند و سایر مسائل
با این مسائل از دوستان می خواهم مارا در برابر برنامه نویسان مایکروسافتی توجیه و کمک نمایند و اصولاٌ این بحث بیشتر باز شود.

kelavar
سلام
دلفی محبوب است چون پاسکال محبوب بود.(شیخ ابو دلفی)
همون طور که میدونیم شالوده اصلی ویندوز با زبان C طراحی شده.اما از اونجا که به قول بزرگان قوم کامپیوتر (به صورت غیر مستقیم) در مورد نوع مکانیسم فراخوانی توابع و روالها در سطح پایین , پاسکال بسیار قدرتمند است , همین عمو بیلی و یاران در بدو طراحی ویندوز ترجیح دادند که برای طراحی توابع و روالهای ویندوزی عملا از قواعد پاسکال پیروی کنند.
اما در مورد مطلب اول برای کارهای Low level :از اونجا که برای دسترسی Low level , نیاز به کدهای اسمبلی هست و پاسکال هم که این مسئله رو به خوبی پشتیبانی میکنه,پس این مسئله حل شده است و هیچ نیازی هم به DLL بازی و این حرفا نیست.
اما مسئله اینترنت: دوست عزیز من به این مسئله معتقدم که در این بخش هم دلفی حرفهای بزرگی برای گفتن داره.چند وقتی هست که بنده حقیر دارم با تکنولوژیهای طراحی وب اپلیکیشن دلفی سروکله میزنم.باید بگم که این زبان بسیار قدرتمنده.سرعت اجرای وب اپلیکیشن دلفی واقعا مثال زدنیه.قدرت طراحی وب اپلیکیشن های سطح پایین ISAPI DLL و همچنین CGI EXE حرف اول رو میزنه.اگر وبسایتی قصد طراحی صفحات دینامیک وب رو داشته باشه که نیاز به سرعت بالای پاسخ داره با مراجعین زیاد, در اینجا قدرت دلفی دیده میشه و اونوقته که عملا زبانهای سطح دوم طراحی وب اپلیکیشن مثل ASP بدرد نمیخورن.و من هم اینجا میگم که قطعا دلفی در این زمینه از زبانهایی هم که شما ذکر کردید چیزی کم نداره.اما متاسفانه اون جوری که من فهمیدم, دوستان دلفی کار ایرانی زیاد سراغ این قسمت قدرتمند دلفی نرفتند و میشه گفت که به این دلیله که تصوراتی مبنی بر ضعف دلفی در این زمینه بوجود اومده که کاملا بی اساسه.در ضمن زبان JAVA که یک زبان توصیفگر صفحه هست رو هم تکنولوژی های مختلف وب اپلیکیشن دلفی پشتیبانی میکنند.تازه این قدرتی رو که من دیدم برای دلفی 6 نسخه enterprise هست.همینجا از دوستانی که با delphi 7 و نسخه دات نت کار کردن میخوام که در مورد قدرتش توضیح بدن.
اما دوست من دوران یکه تازی مایکروسافت هم داره به سر میرسه.اون زمان گذشت که روی همه سیستمها ویندوز بود.این پنگوئن کوچولو از وقتی که اومده کاسه کوزه عموبیلی رو شکسته.تا چند وقت دیگه دوستان VB کار مشکلات پیدا خواهند کرد.اما جماعت دلفیون چون Kylix رو دارن هر وضعیتی که باشه تو هر دو محیط (به قول معروف) کم نمیارن.
در ضمن دوستان ببخشید که من بازم نتونستم خیلی رسمی صحبت کنم.agersoor جون بنظر میاد که این حسودهای مایکروسافتی ایمانتو به دلفی شل کردن.اما این ابو دلفی خوب روشونو کم میکنه پیشنهاد میکنم اینجارو نگاه کنی:
http://www.barnamenevis.com/Forum/display_topic_threads.asp?ReturnPage=Thread&ForumID=37&TopicID=3805&PagePosition=1

Ali H

با تشکر از ali446 واقعاٌ ایمانمو قوی کردی آخه راستش من تو یه جایی کار می کنم که بین چند vc++ گیر کردم و واقعیت اینه که اینا مسئله را به نفع خودشون جوری تو شرکت جا انداختند که اونایی که چیز زیادی از کامپیوتر سرشون نمیشه (روسا) فکر می کنند که فقط برنامه نویسی یعنی c++ , و فکر می کند که delphi یه چیزیه مثل فتوشاپ(نعوذ بالله)(استغفر الله)
امان از بی کسی

kelavar

الان از اون 4 تا ، 3 تا شون دلفی کار شدن و یکی که خیلی پایبند C بود داره C++ Builder کار میکنه
فکر کنم لازمه مقاله دوران امپراطوری دلفی ام رو یه بار براتون Upload کنم تا کسانی که سست ایمان هستند به راه VCL هدایت شوند.

======================<br>
روز خوبی داشته باشید.

سلام دوستان
بابا این حرفا چیه ؟
بنده خودم تازه دارم دلفی کار میکنم .
ولی اینو میدونم که هم دلفی و هم vb برای خودشون شخصیتی هستن .
یا لا اقل اگه نسبت به هم برتری دارند . من و تو و دیگران نمیتونیم نظر بدن .
این بحث را باید بین خود طراحان دلفی و vb شنید.
وگرنه اینکه یکی میاد میگه من 250 vb کار را دلفی کار کردم که نشد حرف .
حالا اگه کسی بگه من 2500 دلفی کار رو vb کار کردم چی میگین؟
من به این دلفی اسیستنت بزرگوار که خیلی دوسش دارم میگم که اگه راست میگی برو با خود بیل گیتس بحث کن .ببینم مجبور نمیشی بجای دلفی بری pe2 یا nc کار کنی .
آخه اگه زبانهای برنامه نویسی اینقدر مسخره بودن که ما ها بتونیم ازشون انتقاد کنیم که تا حالا ورشکست کرده بودن .
بهر حال نظر من اینه که ما روی هیج زبانی نباید تعصب داشته باشیم و بگیم این مزخرفه یا اون فلانه .
و صحبت دیگرمن درباره عمو بیلی است .
ببینید من یه سوال دارم اگه مایکروسافت یه روز تمام نرم افزارهاشو جمع کنه و بگه هیچ کس حق استفاده از اونا رو نداره میدونین چه فاجعه ایی رخ میده .
و ببینید کدام شرکت بیشتر به علم کامپیوتر کمک کرده مایکروسافت یا بورلند یا بقیه ؟
بهر حال این حقیر این و میگم که اگه راست میگین از یه vb کار حرفه ایی مثل آقای دلفی اسیستنت دعوت کنین و یه تاپیک جدید بسازید و اونجا بحث کنید وگرنه اگه ما دلفی کارها با هم بشینیم و بگیم که دلفی end تمام زبانهاس که فایده نداره .
اونا هم میگن مثلا فلان زبان بهترینه .
پس به تنهایی به قاضی نریم.
با تمام این اوصاف من خودم دلفی را ترجیح میدم ولی برای vb کارها هم احترام قائل هستم
ضمنا خواهش میکنم که دوستان با من چپ نیفتن و اگه سوالی کردم جوابمو بدن
با تشکر
مخلص هرچی برنامه نویس مخصوصا دلفی کارهای خوش سلیقه

عزیزم mahmood_p52 :
این که گفتی نمیشه انتقاد کرد که واقعاٌ درست نیست . نیاز نیست من خدای برنامه نویسی باشم تا بتونم از فلن چیز انتقاد کنم . مثل اینه که بگی حتماٌ باید تخم مرغ بذاری تا بتونی در مورد مزه اش اظهار نظر بکنی . البته ببخشید قصد اسائه ادب نیسست . فقط یه مثاله . شاهد آن هم باگهای هست که هر روز در نرم افزار ها پیدا میشه و .....
دوماٌ اینجوری نیست که معیاری برای قضاوت نباشد به هر حال هر زبان یک تیپ کاری دارد که در آن زمینه می تواند با سایر زبانها مقایسه شود.
ا

kelava

سلام دوست عزیز
بله حق با شماس
ولی بنده منظورم اینه که این دیگه خیلی ضایع است که بگیم vb بدرد نمیخوره و دلفی عالیه .
ضمنا میشه بفرمائید که vb چه باگی داره ؟
با تشکر

من بطور کلی منظورم نرم افزارهای تولید مایکروسافت بود و الا من در مورد vb اطلاعات کلی دارم. البته به هر حال vb کارها در دنیا شاید چندین برابر دلفی کارها باشد . اما همانطور که شما فرمودید شاید این قضیه زیاد مهم نباشد . اصولاٌ شاید هر کس که در یم زبان برنامه نویسی حرفه ای شود هر کاری (نه مطلقاٌ) را بخواهد می تواند انجام دهد.

kelavar

اگه دنبال VB کار میگردید راه دور نرید. بنده قبل از اینکه دلفی رو بصورت حرفه ای کار کنم VB را بصورت حرفه ای کار میکردم.
پس چرا الان دلفی کار میکنم؟
چون VB خلاقیت من رو ازم گرفته بود و به من اجازه نمیداد فراتر از حد اون Toolbox حاوی ActiveX هاش فکر کنم و قدم رو فراتر بگذارم. اما دلفی این امکان رو بمن داد که به آرزوهام برسم.
البته بگم . بهتره حواستون به هم لینوکس باشه. چرا که نهضت استفاده از یک سیستم عامل Open Source در تمام دنیا شروع شده. میکروسافت هم در این وسط به دست و پا افتاده و میره به دولت ها التماس میکنه که سراغ لینوکس نرن. اینم مدرکش:
http://www.wired.com/news/infostructure/0,1377,57299,00.html

دوست عزیز آقای Ali446
از مطالب شما بسیار استفاده کردم من کاری به دعوای قومی قبیله ای delphi و VB ندارم. درDelphi 7.net مدتی کار کردم بخش interweb آن نقطه قوت آن در طراحی سریع و دقیق صفحات web است ولی برای من چند نکته هنوز مبهم است
1- خروجی نهایی طراحی صفحات وب در interweb با استفاده از websnap در نهایت DLL است آیا برای برنامه های بزرگ استفاده از DLL باعث کند شدن Load صفحه نمی شود؟
2-آیا در Delphi7.netامکان تهیه خروجی با فرمت ASPنیست؟
3-به طور کلی استفاده از CGIیا DLL هر کدام چه مزایا و معایبی دارد؟
4-طراحی صفحات فارسی در Delphi7.net آیا براحتی امکان پذیر است خصوصا در
TextBox ها
ممنون .منتظر استفاده از راهنماییهای شما هستم
مقدم

سلام مجدد
راستی یک سئوال دیگه
اگر بخواهیم برنامه طراحی شده با Delphi.net را روی یک Webserver دیگر منقل کنیم آیا
نیاز به نصب کامل Delphi7.net روی سرور است؟ اگر خیر چه قسمتهایی لازم است؟
مقدم

من خودم برنامه‌نویسی تحت ویندوز رو از دلفی شروع کردم. به مدت دو سال با دلفی کار می‌کردم که حس کنجکاویم باعث شد برم ببینم VB چیه! وقتی VB رو دیدم و امکاناتشو دیدم دیگه سراغ دلفی نرفتم. الان هم کلاً‌ دلفی یادم رفته!

رامبد
اصلا طرح کردن این سوال اشتباه بوده .
جایگاه دلفی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ سوال خوبی نیست !

Best Regards
G L A D I A T O R

سلام
من بالا خره نفهمیدم دلفی خوبه یا ویژوال بیسیک بهتره؟ من الان میخوام یکی از این زبانها رو جدی پیگیری کنم و به اصطلاح وارد بشم.واقعا شما که در این زبانها تجربه دارید کدوم رو پیشنهاد می کنید و کدوم کاربردی تر هست و در ضمن یادگیری اش هم ساده تر است. هر چند خودم کم وبیش ار دلفی خوشم میاد
کتاب خوب یا منبع خوبی هم اگر سراغ دارید واقعا ممنون میشم

با عرض پوزش از تمام دلفی کارهای محترم! از نظر سادگی که VB خدایی می‌کنه. از نظر کاربردی بودن هم همینطور. یادگیریش هم آسونه. در مورد منبع هم که همینطوری ریخته! کسی نیست جمعشون کنه!

رامبد

دوستان سلام
آقای مقدم من با نسخه 7 دلفی دات نت کار نکردم.اما شما در مورد تکنولوژی websnap سوال کرده بودید من یه توضیح کوچولو اینجا میدم:
websnap هم مانند تکنولوژیهای دیگر وب اپلیکیشن قابلیت تولید 3 نوع وب اپلیکیشن مادر رو داره:Isapi/Nsapi (DLL), CGI (exe), Apache DLL .لازمه که راجع به این مسئله داخل پرانتز توضیح بدم که ASP خودش یه نوع وب اپلیکیشن ISAPI هستش که سرورهایی که از ویندوز استفاده میکنن برای پشتیبانی زبان اسکریپتر ASP باید DLL های وب اپلیکیشن ASP رو روی سرور نصب کنن.در این صورت کسی که مثلا یه وبسایت رو طراحی میکنه میتونه از این زبان برای طراحی صفحات دینامیک استفاده کنه.مثلا شما میتونید خودتون توسط دلفی یه نوع وب اپلیکیشن طراحی کنید که مثل زبان ASP کاربر بتونه باهاش به زبان فارسی طراحی صفحه بکنه و مثلا اسمشو FSP انتخاب کنید و این FSP رو به هاستهای ایرانی بفروشید و کلی پول در بیارید.اما جواب سوال:
1-وب اپلیکیشن های Isapi با خروجی DLL اصولا برای این طرح ریزی شدند که سرعت اجرای بالایی دارن و این بخاطر مکانیسم لود شدن اونها در روی سرور هستش.بالاترین سرعت لود در صفحات دینامیک مربوط به همین نوع وب اپلیکیشن هست.(در ضمن هر کدام از صفحات طراحی شده ASP به تنهایی وب اپلیکیشن محسوب نمیشن و بهشون اسکریپتر میگن. صفحات اسکریپتر پس از فراخوانی باعث لود شدن وب اپلیکیشنشون روی سرور میشن و خروجی درخواست شده رو از وب اپلیکیشن میگیرن و اونو برای نمایش برمیگردونن.با روشن شدن این مطلب برای ASP کارهای محترم اگه فهمیدن ماهیت ASP چیه بهتره از این به بعد خودشونو در رده برنامه نویسها قرار ندن)پس اصولا عاقلانه کار اینه که برای کارهای بزرگ مثل Search Engine های بزرگ از وب اپلیکیشن استفاده کرد اونهم از نوع DLL اما برای کارهای معمولی مثل وبسایتهای تجاری و از این قبیل بهتره که از یه زبانهای اسکریپتر مثل ASP استفاده کنیم(بخاطر راحتی) و یا اینکه اگه خودمون برنامه نویس هستیم از وب اپلیکیشن (CGI(EXE استفاده کنیم (که خوراک دلفیه).
2-همون طور که گفتم من دلفی 7 کار نکردم اما به احتمال قریب به یقین جواب شما منفیه(دلیل در توضیحات قبل موجوده).
3-فرق پروتکل های CGI و DLL های مختلف به طور کلی در مکانیسم لود شدن روی سروره.به طور خلاصه CGI exe در هر درخواست یکبار به حافظه لود میشه و پس از اتمام درخواست از حافظه خارج میشه.اما وب اپلیکیشن DLL در اولین درخواست ,به حافظه لود میشه و دیگه خارج نمیشه و برای درخواستهای بعدی مستقیما از حافظه فراخوانی میشه.همین امر باعث بالا رفتن سرعت این نوع وب اپلیکیشن میشه.
4-من در دلفی 6 بدون هیچ مشکل خاصی با زبان فارسی کار میکنم.و فکر میکنم که دلفی 7 هم همینطور باشه.چون دلیل خاصی برای وجود مشکل در فارسی وجود نداره.
اما رامبد جون از نظر راحتی که من اولین باره میشنوم VB راحتتر از دلفیه.در ضمن اصلا پاسکال برای این محبوبه که دستورات کلیدی اون به سادگی صحبت کردن به زبان انگلیسیه. بازم داری حس نژاد پرستی ابودلفی رو قلقلک میدیا .

Ali H

http://delphi.miningco.com/library/weekly/aa042799.htm
http://directory.google.com/Top/Science/Math/Applications/Communication_Theory/Cryptography/Programming_Libraries/?tc=1
http://www.latiumsoftware.com/en/articles/00010.php3

Iman Hosseinzadeh

سلام
من این تاپیکو اصلا" نگاه نکرده بودم. جای من تو بحثاتون خالی بود . البته دوستان مطلب دیگه ای رو نگفته نذاشتند که من بگم.
فقط قابل توجه مهتاب :
اگه یه نگاهی به گروههای دلفی و VB بیندازی متوجه می شی کدوکش تعداد کاربران بیشتری داره . و کاربر بیشتر یعنی سادگی و قابلیت بیشتر.
من خودم هم اول از VB شروع کردم ولی خیلی زود به راه راست هدایت شدم
امید

سلام
رامبد جون من نمیدونم منظورت از جواب درست حسابی نمیدن چیه و کیه !؟ اما این مسئله رو باید خود سوال کننده تشخیص بده که جوابشو گرفته یا نه.در ضمن عزیز من, رامبد جون شما اگه VB کاری و با دلفی میونه خوبی نداری اینجا تو قسمت دلفی چیکار میکنی.این خودش نشون میده که شما هم ته دلت از دلفی خوشت میاد و گرنه دور ازجون آدمیزاد مریض نیست که از چیزی که بدش میاد , با اختیار بره طرفش.
در ایــنــجا مــن بــگــویـم راز پـنـهـان کـه انـدر پــشـت پـرده چیست پنهان
عمو بیلی خودش هم دلفیکار است که در ظاهر عموی سی پلاس است
مـزن اینقدر به سینه سـنـگ وی بـی تـو هـم بــازا بــه ســوی قــوم دلـفـی
(ابو دلفی)

Ali H

آقا رامبد، واقعاً که
آقا جان VB چیزی نداره که پرسیدن داشته باشه. یک IDE داره که هیچ چیش سرجاش نیست ، بعلاوه یک سری ActiveX که اگه کاری رو که آدم میخواد بکنه جزو قابلیتهای ActiveX های موجود نباشه آدم باید بشینه انگشت شو بداره تو دهنش و تماشا کنه....
دیدم که بعضی ها مثل آقا محمود اینجا منتظر نشستن تا من یک چیزی مینویسم مسخره کنند ، اما اگه میخواهید مسخره کنید حالا وقتشه.
پارسال من تو یک پروژه ای همکار بودم که هدفش ایجاد یک محیط Development ساده بود که مثل VB باشه و مثل اون بتونه ActiveX هم استفاده کنه. این پروژه 14 ماه پیش تمام شد. قابل توجه مخالفان: این پروژه کاملا با دلفی نوشته شد. الان هم اگه واقعا لازم باشه من میتوانم دوباره اینکارو بکنم.
پس دوستان ، اینقدر سنگ VB و امثال اون رو به سینه نزنید. چون اینا زبان واقعی نیستند و Macro Language حساب میشند. کافیه یا بازم بگم؟

ای غافل از حقیقت معنای اینپرایز !
ای بی خبر ز حکمت والای اینپرایز !!!

دیگر مگو ز Vb بی ریخت جمله ای
در سرزمین دلفی زیبای اینپرایز !

هرجا سخن ز RAD به میان آید ای جوان
Vb ست ذره ای جلوی پای اینپرایز

...الان حال ندارم بقیه اش باشه واسه بعد .
..قانونه جنگلو زیر پا گذاشتی ...

دوست عزیز و بزرگوار جناب اسیستنت
بنده قصد جسارت نداشتم
و اگر سوء تفاهمی شده واقعا از شما معذرت میخواهم
حرف کمن اینه که حالا که من و شما دلفی را انتخاب کردیم دلیل نمیشود که زبانهای دیگر را بی اساس بخوانیم و بگوئیم که مثلا فلان زبان هیچ چیزی ندارد.
و اگر اون طوری است که شما میفرمائید پس تمام برنامه نویسانی که از vb استفاده میکنند بیسواد هستند و هیچی سرشان نمیشود.
دوست عزیز عرض من این است که هر زبانی جای خود نیکوست
اگر این طور است پس بفرما که آقای بیل گیتس آدم بیسوادی است .
بهر حال امیدوارم که از من کینه به دل نگرفته باشی
i love you

آقا محمود من کی گفتم VB بده. اونم یه Development Tool دیگه است مثل همه اونای دیگه. در ضمن من هرگز نگفتم VB Developer ها بی سوادن (یا چیزی شبیه به این).
اما VB عمراً نمیتونه پاسخگویه یک مغز پویا و خلاق باشه. اگه بود من ولش نمیکردم.

استاد ما زبانهارو اینجوری تقسیم بندی می کرد
1) Cobol ادمو خرفت میکنه
2) Basic آدمو خنگ میکنه
3) Pascal احساس زمان سربازی رو به ادم میده
4) Cزبان Relaxای است که به اشتباهات خودش اعتراف داره و همنوع خودشو قبول نداره
5) جاوا زبانی است که در اول بسم ا... میگوید "من شرمنده ام که پسر Cهستم"
6) Delphi یه پسر بچه زرنگ دبیرستانی است که جهشی خونده
و من 1 کلمه به حرفای این استاد اضافه می کنم
7) VB مانند ژیانی است که بدنه Racer روش گذاشته اند( خانه از پایبست ویران است )
البته با عرض معذرت از دوستان ... من نزدیک به 6 سال در حال تست زبانهای مختلف بودم و بهتر از پاسکال و دلفی ندیده ام

محمد وکیلی

جناب ابو‌دلفی، تسلیــــــــــــم!
من اعتراف می‌کنم دلفی بهتر از وی‌بیه! خـــــــــــــوب شد؟! همه حرفامم رو هم پس می‌گیرم. فعلاً که خودم مجبورم دلفی یاد بگیرم!
البته شاید جملم اشتباه باشه. بهتر بود می‌گفتم هر کدوم واسه یه چیزی خوبه. آخه وقتی قرار باشه یک سیستم تجاری بنویسیم، من VB رو انتخاب می‌کنم چون همه چیز رو در ساده‌ترین سطح برات فراهم می‌کنه، با محدودیت خیلی کم. اما اگر قرار باشه کاری که می‌کنم یه خورده عملیات محاسباتی داشته باشه از دلفی یا bcb استفاده می‌کنم.
نمی‌دونم حالا جملم درست شد یا نه!

رامبد

>> برای اجرای برنامه های نوشته شده با دلفی دات نت فقط و فقط باید دات نت فریم ورک روی محیط مقصد نصب شده باشه .
حرفهای بالا رو جناب Inprise فرمـــــــــــــــوده اند و من اصلا با هاش موافق نیستم.
درستش اینه:
برای اجرای برنامه های نوشته شده با دلفی Preview.NET و نه خود Delphi.NET هیچ احتیاجی به فریم ورک دات نت است. فریم ورک دات نت فقط وقتی لازم است که شما بخواهید برنامه نویسی کنید. و برای اجرای برنامه تون در محیط مقصد فقط و فقط لازم است CLR های مربوطه نصب شده باشه که البته شما می توانید این CLR ها را MSIL قرار دهید و برنامه تون که اجرا بشه خودش این CLRها رو نصب و استفاده می کنه برای آشنایی کامل با این قضیه NET. و دلفی و Preview .NET و این حرفها برید توی سایت DelphiZine.com و به مقالات ماه جونیوری یعنی یک ماه قبل نگاه بندازید و مقاله راجع به این قضیه اش رو مطالعه کنید.

معموری

سلام Rambod عزیز
ورودت رو به دنیای وسیع و جذاب و شیرین دلفی تبریک می گم.
هر کی دلفی رو دوست داشته باشه دلفی جون هم دوستش داره ( البته بعضی وقتها یه کم ناز می کنه که اینم طبیعیه ).
امید

نظرخواهی ... ترجمه کتابهای کامپیوتر

بنظر شما ایا ترجمه کتابهای کامپیوتری در حد مطلوب هست؟
ایا شما موافقید که به جای Register ثبات و به جای ....Cursor..کرسی و...... نوشته شود؟
ایا بنظر شما علم را میتوان ترجمه کرد؟

محمد وکیلی

آی آقا گفتی.من یادمه قدیما , تا بیام بفهمم این ثبات همون Register چند روزی طول کشید.
Ali H

خاطره: یکبار قول داده بودم یک مقاله در مورد ژنتیک گیاهان برای یکی به زبان فارسی پیدا کنم و به انگلیسی ترجمه کنم.
خلاصه رفتم تو کتابخانه دانشکده کشاورزی. تنها کتاب مرتبطی رو که پیدا کردم گرفتم و اومدم کاغذ و قلم بدست نشستم و کارو شروع کردم. کتابه فقط 30 صفحه اولش بدرد من میخورد. اما وقتی متن رو خوندم فکر کردم به زبان دری پشتو یا اوستایی نوشته شده. شما بجای من بودید و به کلمه "کارافزاره های افژولانه ای" برخورد میکردید چی فکر میکردید؟
بعد از کلی بالا و پایین کردن کتاب متوجه شدم منظورش "مکانیسم های ژنتیکی" است. تو رو خدا یکی به من بگه این چه کاریه که بعضی ها میکنند؟ بنظر من اینجور مترجم ها سادیسم دارند.
من به هیچ وجه موافق ترجمه register بعنوان ثبات نیستم. بنظر من اینجور ترجمه ها باید یکبار دیگر ترجمه علمی شوند تا قابل فهم باشند

آی گفتی محمد جان
من از دست اینا ی که مثلا" می خوان فارسی رو پاس بدارن حسابی عصبانیم.
نمی دونم این فرهنگستان و نمی دونم بقیه جاها کار دیگه ای ندارن. می خوابن بلند می شن لغت در می یارن. یکی نیست به هشون بگه برید دنبال کار خودتون .
مثلا" .من کتاب اینترنت هارلی هان (انتشارات کتاب غزالی ) را گرفتم . ولی نه تنها تمومش نکردم بلکه تصمیم گرفتم دیگه از این انتشارات کتابی نخرم ) اینو به خودشونم گفتم .از بس که عصابم برای لغتهای عجیب غریبشون خراب شد.

به نظر من اینجوریکه تو ترجمه ها پیش میرند نه تنها فارسی بیچاره پاس داشته نمیشه بلکه خیلی هم نا پاس می شه
اگر قول بدن برای هر لغت فقط و فقط یک واژه درست کنن شاید بشه یه جوری کنار اومد
البته اگر رضایت بدن . کلی مشکلات اموزشی هم حل میشه
در هر صورت کاملا با نظر شما موافقم . امید وارم پاسداران فارسی هم ببینن

M-Razmjoofar

اصولا یکی از دلائل مهمی که میتوان برای پیش کشیدن این بحث در اینجا مطرح کرد اینست که چراعده ای از دوستان "می توانند " و عده دیگری " نمی توانند " انچه را میخواهند در اینترنت بیابند ...
شاید اگر ما هم مانند رشته های پزشکی ( که کمتر با این معضل روبرو هستند) مجبور بودیم کلیه کتابها را بزبان اصلی مطالعه کنیم و علم را ترجمه نکنیم ...امروز این بحث بوجود نمی امد...اما از انجایی که اصل این قضیه پایه در ضعف انگلیسی ما دارد ... باعث می شود که عده ای سعی در پاک کردن صورت مساله (ضعف انگلیسی) برایند و با ترجمه کتب برای خود از این بازار نیاز درامدی کسب کنند
همانگونه که خود شما هم می دانید حل این مشکل به سالیان دراز برنامه ریزی نیاز دارد ( و حد اقل به عمر خود من کفاف نمی دهد)
اما ترجمه ها خود بر3 نوع هستند ...
نوع اول کتابهایی هستند که با هدف ترجمه صرف جملات و نه کلمات تخصصی تهیه می شوند که بنظر من این نوع ترجمه نیازمند تسلط بالای مترجم می باشد
نوع دوم ترجمه هایی هستند که در کلمات تخصصی دست برده و معادلهای انهارا در پانویس و یا پرانتز قید می کنند ... فکر می کنم خواننده در این نوع کتابها باوجود این که سرعت پایینی برای خواندن( بدلیل مطابقت کلمات آشنا) دارد ... اما ممکن است در برخی شرایط هم بتواند از فیض پاس داشتن فارسی بهره مند شود
نوع سوم ترجمه ها ...نوعی است که افراد داعیه دار فارسی کردن کتب انها را مینویسند... همانگونه که اقای رزمجوفر فرمودند ... اگر جایگزینها یکسان بو شاید خواننده کمتر دچار سردر گمی می شد .... اما تنوع اصطلاحات بکار رفته برای 1 کلمه انقدر زیاد است که ممکن است حتی خود این افراد را سردرگم کند....
من بعنوان کسی که چندین سال است Delphi را بصورت تخصصی کار میکنم ...چندی پیش کتابی ترجمه شده برای "توسعه گران " ( Developers) را پس از 6 صفحه مطالعه بوسیدم وکنار گذاشتم ...چرا که احساس کردم حتی 3 جمله این کتاب را در 6 صفحه اول نفهمیدم
بنظر من این درد است در جامعه ما که پس از تایپ ترجمه یک کتاب در MSWordبا یک جستجوی ساده تمامی کلمات تخصصی را به سلیقه خودمان عوض کنیم و بعد بخورد خواننده بیچاره بدهیم و بعد از زجر کشیدن او انتظار تشویق داشته باشیم و تازه صدایمان هم بلند کنیم و بگوییم "فارسی را پاس بداریم "
وفردا هم وقتی همان خواننده بیچاره در اینترنت بدنبال کلمه "ثبات" می گردد ......

محمد وکیلی

سلام
بنده هم با شما تا حدودی موافقم. من هم یک کلمه از کتاب Delphi 6 Developer's Guide را نفهمیدم. حتی نمی دانم وجه تسمیه این کتاب چیست و اصلا توسعه گران چه ربطه به Developers دارد؟ و این چه ترجمه مسخره ای از کلمه Developers است.
یکی دیگر از کتاب های نوع سوم آموزش Flash و ASP.NET از همون انتشارات غزال است. یک جمله اش رو نمی شه فهمید.
اما راجع به امکان نداشتن ترجمه علم زیاد با شما موافق نیستم. البته منظور شما رو به درستی نمی فهمم ولی معتقدم علم رو می شه بومی کرد همونطور که خیلی های دیگه کردند نمونه زندش هندوستان، کره جنوبی، چین، تا حدودی ژاپن، به خصوص سنگاپور و اندونزی. قطعا ما هم می تونیم علم رو بومی کنیم و البته یکی از پیش نیازهای همین قضیه که عرض می کنم تقویت بنیه انگلیسی در سطح عامه مردم است. و البته من فکر نمی کنم برای اصلاح این روند احتیاج به زمان خیــــلی طولانی باشه. البته این جور هم نیست که یک فرآیند سریع باشه! زمان بر هست ولی نه آنقدر که شما می گویید به شرطی که قبلش ضعف مدیریتی موجود در کشور ما حل بشه. من توی سازمان های و موسسات مختلف دولتی کار برنامه نویسی کردم. اکثر این ها یک سیستم تو در تو داره که مثل کلاف گره خورده. نفوذ به این سیستم ها تقریبا غیر ممکن و اصلاحشون هم همینجور.
من معتقدم اگر یک نوع اصلاح اداری - مدیریتی و در سطح کلان یک نوع تغییر دید صورت بگیره خیلی از مشکلات IT کشور ما رفع می شه.
البته این نظر من است خوشحال می شم بقیه هم توی بحث شرکت کنند ....

یک سرى به IranDevelopers.com بزنید

سلام،
اینقدرها هم که می گید بد نیست، من کتاب های زیادی از انتشارات غزالی خونم از جمله اینترنت هارلی هان و راهنمای توسعه گر دلفی 6. اگر چه زیاده روی می کنند اما ترجمه های خوبی هم برای کلمه های تخصصی بکار می برند.
من وقتی کتاب ترجمه شده می خونم، دیگه ترجمه شو نقد نمی کنم. اگرچه در اغلب کتابهای ترجمه شده توی هر چند صفحه یک اشتباه ترجمه هم پیدا می شه، اما هدف گرفتن مطلب کتابه، اگر انگلیسیش راحت در دسترس بود ترجمه نمی خوندیم. ضمن اینکه اغلب در ابتدای کتاب معادل های احمقانه رو توضیح دادن، در کنار پانوشت ها، آخر کتاب هم یه واژه نامه فارسی به انگلیسی دارن، اینجوری نیست که یک کلمه عجیب بیاره معلوم نشه ترجمه ی چیه. رمانم نیست که روانی نگارشش اینقدر مهم باشه. به نظر من اگر باهاش نجنگید بهشون عادت می کنید، در غیراینصورت منابع اطلاعاتی خودتون رو محدودتر می کنید.
توسعه گر، توسعه دهنده، ایجاد کننده، گسترش دهنده، ترجمه های خوبی برای Developer هستند، و توسعه، گسترش، ایجاد، برای Develop. شما پیشنهاد بهتری دارید؟ بنویسیم دولوپر؟ یا توی هر یک خط فارسی یک کلمه ی انگلیسی بنویسیم developer؟ حالا اگه همه جا بیان انگلیسی کلمه ها رو بنویسن فکر می کنید همه می فهمن یعنی چی؟؟
در مورد کتابهایی مثل راهنمای توسعه گر دلفی، یک نکته دیگه وجود داره و اون اینکه این دسته کتاب ها برای افراد تازه کار نوشته نشدن و شخصی که قبلا مطالعه در این زمینه نداشته و با کلمه ها و مفاهیم تخصصیش آشنا نیست قطعا مطالب کتاب براش سنگینه و هیچی نمی گیره، این چندان به بکار بردن چند تا کلمه معادل مربوط نیست. خوبه بیشتر کتاب ها در ابتدا توضیح دادن که این کتاب برای چه کسانی نوشته شده و کیا می تونن از خوندنش بهره ببرن.
قصد جسارت به هیچ یک از دوستان رو ندارم و بدون منظور خاص نظرم رو گفتم.
واژه های مصوب فرهنگستان رو می تونید ببینید. اگرچه تعداد خیلی خیلی کمه اما ترجمه ها خوبن.

با سلام؛
دوستان با عرض معذرت من با همه شما به نوعی مخالفم، به نظر من اگر ما یک فرهنگستان قوی داشتیم نیازی نبود که اینقدر مشکل را تحمل کنیم، اجازه بدهید من یک مثال عرض کنم، دو کشور انگلستان و فرانسه را در نظر بگیرید ، هر کتابی که در یکی از این دو کشور چاپ شود حداکثر شما میتوانید آنرا 24 ساعت بعد در کشور بعدی بیابید
و یا کشور ژاپن را در نظر بگیرید، که برای کلماتی همانند اکسیژن و ئیدروژن (که در کره ماه هم این کلمات استفاده میشوند( ) و با همان نام) نیز معادل وجود دارد و به محض ایجاد یک کلمه جدید به سرعت میتوانند معادل آنرا ایجاد کرده و استفاده نمایند. البته من منکر این نیستم که نباید کلمات را از زبانهای دیگر اریه گرفت و لی این به این معنی نیست که ما زبان رسمی کشور مان را نادیده گرفته و کاملا از انها استفاده نماییم. بلکه باید برای کلمات معادلهای مناسب و یکتا ایجاد شده و مردم نیز از لحاظ فرهنگی انرا بپذیرند، همانند کلمه حافظه که به جاری memory استفاده میشود، شما اگر شخصی را بیابید که بجای حافظه بگوید مموری حتماً به ایشان خواهید خندید.
موفق باشید

ح.ر

بهای ربالی یک برنامه با دلفی
لطفا در مورد چگونگی قیمت گذاری یک بر به زبان دلفی راهنمایی بفرمایید .
مثال ( استفاده از تعداد 5 بانک اطلاعاتی در برنامه ای جهت حقوق و دستمزد پرسنل اداری یک آموزشکده دولتی با تمام کنترلها و گزارشات + پشتیبانی نرم افزار )

با تشکر از تمامی لوطیان اینترنتی
محمود شیخ حسینی

ببخشید، اما برنامه نویسی که تعمیرگاه ماشین نیست بگویید مثلا دوتا یاطاقان و 5 تا میل لنگ برات گذاشتم میشه X هزار تومن
موارد موثر در قیمت گذاری عبارتند از:
1- محاسبه هزینه تعداد ساعات کار شده بر روی برنامه توسط اعضای تیم.
2- محاسبه هزینه تهیه ابزارهای خریداری شده (اگر خرید صورت گرفته باشد).
3- محاسبه هر گونه هزینه انجام شده در طول پروژه.
4- ++ سود مورد انتظار
= هزینه ای که کارفرما باید پرداخت کند

سلام
در مورد نحوه شروع و تحلیل قیمتی ویا عملیاتی یک نرم افزار و در کل هر کاری معمولا یکسری کتابهایی با عنوان تجزیه و تحلیل سیستمها ( که در دانشگاه نیز با همین عنوان تدریس می شود ) وجود دارد
من به تجربه متوجه شده ام که معمولا وقتی مشتری استعلام بها می کند اغلب کسانی که تازه کار محسوب می شوند بسرعت با محاسبه سریع حول و حوش مساله قیمتی و زمانی رابدون مطالعه در می اورند که به نظر خود شان مناسب است ...اما کوچکترین و مقدماتی ترین مسائل کنترل پروژه را در ان در نظر نمی گیرند
عواملی که بعدا باعث شکست همین افراد (از جمله خود من در کارهای اولیه )و شکست خود پروژه می گردد بصورت عمده عبارتند از
1) طولانی شدن زمان
2) بالا رفتن هزینه های جانبی
3) تغییر صورت مساله
4) بروز عوامل متوقف کننده
5)و........
شاید به عنوان مثال یکی از پروژه های خودم را بتوانم عنوان کنم
سازمانی به من سفارش نر م افزاری در مدت 2 ماه داد ... طبق طرح این سازمان و کنترل پروژه ای که یک شخص با رشته ای غیر از کامپیوتر و دانشی در حد ناچیز از پروژه های کامپیوتری داده بود این کار می بایستی ظرف 4 ماه (2 ماه برنامه نویسی و 2 ماه ورود اطلاعات ) به بهره برداری می رسید ... قیمت رقبای من 14 میلیون ( یک شرکت صاحب نام ) و قیمت من 2 میلیون بود
1) طبق تحلیل اولیه من 6 پایگاه لازم داشتم ولی در آخر 34 پایگاه تحویل دادم(تغییر صورت مسئله )
2) مدت 2 ماه به 10 ماه انجامید و پیاده سازی به سال بعد موکول شد (زمان)
3) ظرف این مدت بجز هزینه کرایه کلی کتاب ... ارتقاء کامپیوتر ...لوازم جانبی و غیره روی دستم ماند(بالا رفتن هزینه های جانبی )
4)بدلیل اعتراض به کم کاری یکی از کسانی که در انجا مسئول بودند ... ایشان تا اخرین لحظه در تمامی مکاتبات تاخیر ایجاد و حتی 1 ماه پروژه را متوقف و سعی در پیدا کردن جایگزین برای من کرد ( که بدبختانه پیدا نکرد) (بروز عوامل متوقف کننده )
5) برای پرداخت مبلغ 25 درصد از کل مبلغ را بعنوان بیمه .. مالیات ... حسن انجام کار و....
کسر کردند
وقتی این کار به پایان رسید من به درستی فهمیدم که وقتی استاد عزیزم اقای دکتر داورپناه می گفتند "همیشه مبلغ و زمان را ضرب در 2 یا 3 کنید" به خاطر چه بوده است

محمد وکیلی

شاید بد نباشه قبل از بستن قرار داد ، نیم نگاهی هم به اینترنت و پروژه های مشابه و میزان قیمت اونها بندازید .

..قانونه جنگلو زیر پا گذاشتی ...

houshmand
دوشنبه 21 دی 1383, 18:30 عصر
:kaf:
:strange: