PDA

View Full Version : بخش دریافت و پرداخت برنامه حسابداری

Salah Sanjabian
سه شنبه 01 شهریور 1390, 14:07 عصر
سلام به همه.
دوستان میخاستم بخش دریافت و پرداخت یه نرم افزار حسابداری -انبارداری رو طراحی کنم

البته من قسمت های قبلی دیتابیس رو درست کردم.
مشتری
انبار
کالا
فاکتور
دتیل فکتور

چیزی که خودم به ذهنم میرسه اینه که ما یه جدول داشته باشیم به اسم حساب ها که شامل فیلد های زیر باشه
شماره حساب
شماره کل
شماره معین
شماره تفضیلی
بدهکار
بستانکار
یعنی برای هر کاری دو رکورد اینجا ثبت بشه . مثلا اگه ما به فلان مشتری یه پولی میدیم یه رکورد واسه مشتری ثبت بشه و اونو بدهکار کنه و صندوق رو بستانکار کنه .
آیا همین یه جدول کافیه؟

Salah Sanjabian
چهارشنبه 02 شهریور 1390, 16:48 عصر
نمیدونم اصلا طبق اصول حسابداری من این کاررو انجام بدم یا نه؟ چه دلیلی داره که من از این اصول حسابداری استفاده کنم؟فرض کنید من یه جدول دارم به اسم صندوق ، طرف داره مبلغ فاکتور رو پرداخت میکنه و به محض این که این پرداخت کرد بیاد موجودی صندوق رو افزایش بده و از این طرف از بدهیش کم کنه.
حالا چه لزومی داره از این دفتر حسابها استفاده کنم که دقیقا همون کار رو انجام میده یعنی از یه طرف موجودی رو افزایش میده(افزایش دارایی بدهکار) و از یه طرف حساب مشتری روبستانکار میکنه

حالا فرقشون چیه که من از صول حسابداری استفاده نکنم؟

soheila_1643
چهارشنبه 02 شهریور 1390, 17:05 عصر
سلام به همه.
دوستان میخاستم بخش دریافت و پرداخت یه نرم افزار حسابداری -انبارداری رو طراحی کنم

البته من قسمت های قبلی دیتابیس رو درست کردم.
مشتری
انبار
کالا
فاکتور
دتیل فکتور

چیزی که خودم به ذهنم میرسه اینه که ما یه جدول داشته باشیم به اسم حساب ها که شامل فیلد های زیر باشه
شماره حساب
شماره کل
شماره معین
شماره تفضیلی
بدهکار
بستانکار
یعنی برای هر کاری دو رکورد اینجا ثبت بشه . مثلا اگه ما به فلان مشتری یه پولی میدیم یه رکورد واسه مشتری ثبت بشه و اونو بدهکار کنه و صندوق رو بستانکار کنه .
آیا همین یه جدول کافیه؟

به نظر من بايد اسناد بايد در دو جدول ثبت بشن. در جول اول كليات سند و در جدول دوم جزئيات. شماره سند جدول اول به عنوان كليد خارجي باشه. در جدول دوم علاوه بر فيلدهايي كه ذكر كردين شرح سند و تاريخ و زمان هم بايد ثبت بشه

soheila_1643
چهارشنبه 02 شهریور 1390, 17:09 عصر
فرقش اينه كه اولا وقتي از سند زدن استفاده كني ديگه نيازي نيست هي جدول صندوق و بقيه رو آپديت كني كه مبلغو عوض كني فقط كافيه وقتي ميخواي مبلغ صندوقو بدوني جمع سندهاي بدهكاري صندوق رو منهاي بستانكاري كني كه هميشه درست جواب ميده. ثانيا خيلي گزارشات در حسابداري از روي همين اسناد نشون داده ميشن اگه كار به اين نحو نباشه گزارشات متنوع حسابداري غير ممكنه

Salah Sanjabian
چهارشنبه 02 شهریور 1390, 18:35 عصر
ممنون از پاسخت .
درسته که همیشه صندوق رو آپدیت نمیکنم ولی خوب پشت سر هم داره رکورد ثبت میشه. یعنی ما به جای این که مثلا صندوق رو آپدیت کنیم یه رکورد رو تو دفتر روزنامه ثبت میکنیم.
قبول داری که تنوع گزارشات حسابداری واسه کسی که حسابداری بلده لازمه؟ یعنی فردی که نرم افزار رو خریده و هیچی از حسابدرای نمیدونه لازم نیست مثلا گزارش دفتر روزنامه رو ببینه.
ولی خوب اگه بخوای یه کم به آینده فکر کنی و بخوای نرم افزارت واسه یه حسابدار هم کاربرد داشته باشه باید این دفاتر رو به کار ببری
نظرتو میشه بگی

soheila_1643
چهارشنبه 02 شهریور 1390, 20:03 عصر
درسته واسه اینکه بتونdی برنامه رو توسعه بدی بهتره اصول حسابداری رو رعایت کنی. اونایی که احتیاج به این اصول ندارن فقط فروشگاههای کوچیکن اونم شاید بعضیاشون به این چیزا هم حساس باشن. اگه برنامه رو به یه شرکت بخوای بدی 100% انتظار داره کارای حسابداریشم با نرم افزار انجام بده نه اینکه فقط حساب کتاب کنه. سعی کن طوری تحلیل رو انجام بدی که واسه توسعه ش خیلی به زحمت نیفتی و مجبور نشی کلی تغییرات انجام بدی.