PDA

View Full Version : تحليل سال مالي

sara_t
شنبه 26 شهریور 1390, 18:42 عصر
سلام دوستان
اول بايد بگم كه من تمام تاپيكهاي موجود در سايت رو كه مبني بر ايجاد سال مالي هستن رو خوندم و به اين نتيجه رسيدم كه براي اين روش سه راه وجود داره:
1-ايجاد يه فيلد براي سال
2- ايجاد ديتابيس هاس مختلف براي هر سال
3- ايجاد يه ديتابيس و جدولهاي مختلف كه هر سال در يه جدول باشه.

هر كدام از دوستان بر روي يكي از اين رئوشها تاكيد كردن و توضيحات قانع كننده اي رو دادن حالا من ميخاستم دوستان لطف كنن و بهترين راه رو پيشنهاد بدن و اين كه ايا هر سه روش نرمالسازي رو رعايت كردن؟ و اينكه سرعت سرچ در كدام روش بيشتر هست؟ ايا روش دوم و سوم براي سرچ مشكلي ندارن؟

ممنون ميشم جواب بديد

حمیدرضاصادقیان
یک شنبه 27 شهریور 1390, 09:01 صبح
سلام.

حالا من ميخاستم دوستان لطف كنن و بهترين راه رو پيشنهاد بدن
معمولا بهترین راه براساس نوع نیاز ما و کار ما ایجاد خواهد شد.

حجم اطلاعات شما در یک سال ممکنه به چقدر برسه؟

sara_t
یک شنبه 27 شهریور 1390, 09:59 صبح
بسيار ممنون
من اين ديتابيس رو براي جاي خاصي نمينويسم براي ياد گيري خودم هست و بصورت پيش فرض يك اموزشگاه رو در نظر گرفتم كه تعداد زيادي دانش اموز داره و تمام موارد رو ميخام روش پياده سازي كنم(البته مواردي كه خودم به ذهنم ميرسيد و مواردي كه دوستان در سايت گفتند) در واقع ميخام بعد از هر سال كارنامه داشته باشم و اگر دانش اموزي كارنامه 3 سال قبلشو خاست در اختيارش قرار بدم منتها ميخام جداولم با بهترين نوع طراحي شده باشن، كه زمينه اي باشه براي ديتابيس هاي ديگه.
اگه بخام تمام اطلاعات رو در نظر بگيرم و ذخيره كنم و مدرسه هم شلوغ باشه فكر ميكنم حدود 200000 تا فيلد اطلاعات داشته باشم درسته؟

بسيار ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد.

حمیدرضاصادقیان
یک شنبه 27 شهریور 1390, 11:13 صبح
بازم اینجا چندتا سوال مطرح میشه.
در سیستمهای مالی بحث سال مالی برای این اهمیت داره که شما باید حساب سال به سال رو ببندید و بتونید به دارایی گزارش بدید یا گزارشهای دیگه بتونید کسب کنید.
در سیستم مالی ممکنه شما بخواهید یک گزارش تلفیقی از سه سال مالی پشت هم بگیرید .اینجا بحث دیتابیسهای جدا مطرح نمیشه و بحث وجود فیلد سال مالی یا جداول آرشیو مطرح میشن.
اگر شما نیازی به اینکار ندارید میتونید از روش تفکیک دیتابیسها استفاده کنید.
ولی این روش معایبی داره از جمله نگهداری دیتابیسهای مختلف.
ولی در روش آرشیو کردن اطلاعات و یا قرار دادن فیلد برای جداسازی سال مالی این مشکل نیست فقط مشکل کندی مطرح خواهد شد که اونم به شیوه های مختلف قابل حل هست.
به نظر من بهتره یا از روش ارشیو کردن استفاده کنید یا یک فیلد برای جداسازی سال مالی ایجاد کنید.

sara_t
یک شنبه 27 شهریور 1390, 11:35 صبح
در سیستم مالی ممکنه شما بخواهید یک گزارش تلفیقی از سه سال مالی پشت هم بگیرید .اینجا بحث دیتابیسهای جدا مطرح نمیشه و بحث وجود فیلد سال مالی یا جداول آرشیو مطرح میشن.

بسيار ممنون،‌ با توجه به اينكه در مدرسه هم كارنامه ديپلم رو داريم پس بحث ديتابيس هاي جدا منتفي خواهد شد. اما من دليل استفاده نكردن رو نميفهمم (البته به دليل تازه كار بودن من هست)اگه لطف كنيد در اين باره يه رفرنس معرفي كنيد ممنون ميشم.

در مورد استفاده از فيلد كه بعد از چند سال كه تعداد دانش اموزان زياد ميشه كار سرچ كندتر ميشه درسته؟اما در اين روش هر سه سطح نرمالسازي رعايت ميشه.

اما در روش ارشيو كار سرچ كند نميشه، ولي من نرمالسازي اين روش رو بلد نيستم اگه لطف كنيد در اين باره هم رفرنس براي خوندن معرفي كنيد ممنون ميشم.

sepehr.net
یک شنبه 27 شهریور 1390, 21:35 عصر
سلام
آقای صادقیان کاملا درست گفتند
یکی از ساده ترین حالات ممکن ایجاد سند افتتاحیه است ، که اطلاعات سال قبل را در سال بعد ذخیره میکنه، پس استفاده از دیتابیس جدا این امکان رو به ما نمیده.
روش درست و اصولی ساختن یک جدول برای نگهداری سال مالی هست ، که شامل فیلد های : (ای دی ، تاریخ شروع دوره ، تاریخ پایان دوره) میباشد
شاید بگین چرا جدول جدا برای اون در نظر گرفتم؟ در صورتی که میشه مستقیما یک عدد مثلا 1390 رو درون یک فیلد هر جدول قرار داد ، علت این کار این هست که همیشه سال مالی از 1/1 شروع نمیشه ، در بعضی مواقع از تاریخ های دیگه مثلا 4/31 شروع میشه ، پس بهتره که از همین الان پیشبینی بکنین
این روش تاثیر زیادی در سرچ نداره ، چون همیشه با لحاظ کردن شرط سال مالی یک محدوده عظیمی از دیتا ها فیلتر میشه و با ایندکس گذاری درست ، افت سرعتی احساس نمیشه

sara_t
یک شنبه 27 شهریور 1390, 23:02 عصر
بسيار ممنون از توضيحاتتون
ببخشيد اما من روش شما رو درست متوجه نميشم.
شما داريد از روش ارشيو استفاده مي كنيد و در هر كدام از جدول هاي يك سال مالي فيلد اي دي جدول "نگهداري سال مالي" رو قرار مي دهيد؟

sepehr.net
دوشنبه 28 شهریور 1390, 19:56 عصر
هر جدولی یه فیلد داره به نام سال مالی که درون این فیلد آی دی سال مالی که در جدول سال مالی هست ذخیره میشه، در واقع سال مالی کلید خارجیه به جدول سال مالی
در برنامه یه فرمی قرار داده میشه به نام تعیین سال مالی ، که افراد با فعال کردن یک سال مالی ، تمامی اطلاعات مربوط به اون سال رو میبینن
نکته ایی که هست اینه که در تمامی سلکت ها و کوری ها شرط سال مالی باید لحاظ بشه