PDA

View Full Version : پنج دلیل برای اینکه از لینوکس استفاده نکنیم

Kamyar.Kimiyabeigi
دوشنبه 25 مهر 1384, 07:46 صبح
"من لینوکس رادوست دارم، از آن در سرور وسیستم رایانه‌ام‌استفاده می‌کنم، حتی لینوکس را بر روی سیستم بی‌سیم (‪ (WI-FI‬خود به کار برده‌ام اما لینوکس برای همه نیست".

متن فوق، مقدمه مقاله‌ای از " استیون ج. ووهان" (‪ (Steven J.Vaughan‬در سایت "لینوکس واچ" (‪ (Linux-Watch‬تحت عنوان " پنج دلیل برای استفاده نکردن از لینوکس " است.

این کارشناس نرم‌افزار در مقاله مذکور با نگارش خاص خود به شرح پنج دلیل و تفاوت سیستم عامل ویندوز (‪ (WINDOWS‬با لینوکس (‪ (LINUX‬پرداخته است.

"ووهان" دلیل اول را " پیچیده بودن لینوکس " دانست و خاطرنشان کرد: حتی سیستم‌های عامل کد باز (‪ (OPEN SOURCE‬مبتنی بر برنامه‌های گرافیکی مانند " ‪ " KDE‬و " ‪ " GNOME‬نیز بسیار پیچیده هستند.

وی با اشاره به‌اینکه در اجرای استفاده از " خط فرمان" (‪(COMMAND LINE‬ یا تنظیم یک فایل " پیکربندی" (‪ (CONFIGURATION‬نیاز دارید، تصریح کرد: در اجرا کردن ویندوز شما به " خط فرمان " یا تنظیم ثبت (‪ (REGISTRY‬این سیستم عامل نیاز دارید.

وی افزود: البته‌در هنگام ثبت ویندوز به شما اعلام می‌شود که با یک اشتباه ممکن است سیستم شما برای همیشه نابود شود.

این کارشناس دلیل دوم را "مشکل بودن نصب لینوکس" دانست و گفت: برای نصب سیستم‌های عامل موجود لینوکس شما نیاز به گذاشتن یک "سی‌دی"(‪ (CD‬یا "دی وی دی"(‪ ،(DVD‬فشار دادن کلید اینتر(‪ (Enter‬و تعیین یک نام برای سیستم رایانه خود به منظور مدیریت دارید.

"ووهان" ادامه داد: اما درباره ویندوز، شما با گذاشتن یک ‪ CD‬یا‪ DVD ‬باید تمام کارهایی را که برای نصب لینوکس انجام دادید تکرار و فورا تمام برنامه‌های اصلاحی ویندوز(‪ (PATCH‬را بارگیری(‪ (DOWNLOAD‬و نصب کنید.

به گفته وی پس از طی مراحل نصب ویندوز، "سیمانتک" (‪ (Symantec‬به هنگام اتصال به اینترنت برنامه‌های اصلاح نشده (‪ (UNPATCHED‬را چند ساعت قبل از به مخاطره افتادن رایانه شما پیدا می‌کند.

وی بیان داشت: یافتن برنامه‌های اصلاح نشده لینوکس ممکن است ماهها طول بکشد اما به نظر شما حسن این کار چیست.

" کافی نبودن برنامه‌های کاربردی لینوکس " دلیل سوم " ووهان " می‌باشد به طوریکه وی با برشمردن برخی از نرم افزارهای کاربردی لینوکس آنها را با برنامه‌های ویندوز مقایسه می‌کند.

به گفته وی لینوکس دارای نرم افزارهایی مانند مرورگر، پست الکترونیکی و ویرایشگر است اما در مورد ویندوز گزینه‌های انتخاب بیشتری وجود دارد.

"ووهان" خاطرنشان کرد: اما نرم افزارهای کاربردی ویندوز نیز دارای مشکلات خاص خود هستند.

این کارشناس دلیل چهارم برای ادعای خود را، " امن نبودن لینوکس " عنوان کرد و گفت: اگر مایکروسافت این جمله را بگوید حتما درست است البته به شرطی که یک هفته خبری از مشکلات امنیتی ویندوز نخوانیم.

وی سپس این پرسش را مطرح کرد: واقعا به چه کسی بیشتر اعتماد دارید، مایکروسافت یا چشمان خودتان.

وی دلیل پنجم را " گران بودن لینوکس " دانست و با مطرح کردن این سوال که آیا شما مایکروسافت را یک دروغگو می‌نامید، اظهار داشت: برخی از کمپانیهای لینوکس برای پشتیبانی نرم‌افزارهای خود حق‌الزحمه دریافت می‌کنند یا محصولات خود را می‌فروشند.

وی تاکید کرد: آنها چطور جرات این کار را پیدا می‌کنند وقتی که می‌توان این برنامه‌ها را به طور رایگان از اینترنت دریافت کرد.

این کارشناس با اشاره به نصب بودن سیستم عامل ویندوز بر روی رایانه خریداری شده، گفت: توجه کنید این ویندوز موجود چندان رایگان هم نیست چرا که درصد بالایی از قیمت رایانه شما به دلیل نصب همین سیستم است.

وی ادامه داد: شما بعد از نصب ویندوز باید نرم‌افزارهای امنیتی را به قیمتهای بالایی خریداری کنید تا بتوانید یک سیستم عامل امن داشته باشید.

"ووهان" در پایان مقاله خود تاکید کرده است که مطلقا هیچ چیز کاملا خوبی وجود ندارد.

یک کارشناس نرم‌افزار در رابطه با این مقاله گفت: نویسنده به برخی از نکته‌ها به طور جدی پرداخته اما در چند مورد مزاح کرده است.

" عباس اکبری " اظهار داشت: سیستم عامل کد باز لینوکس تا حدی امن شده، اما باید توجه کنیم که حفره‌های امنیتی ویندوز چندین برابر لینوکس است.

وی افزود: نصب لینوکس بدون داشتن دانش حرفه‌ای امکان پذیر نیست و برنامه‌های کاربردی تحت این سیستم عامل نیز کم است.

اکبری یادآور شد: برخی از برنامه‌ها و سیستمهای تحت لینوکس مانند سرورها نیز از نظر قیمت گرانتر از ویندوز است.

به‌گفته وی با این وجود سیستم عامل لینوکس دارای مزیتهای فراوانی می‌باشد و استفاده از آن در جایگاههای خاصی نسبت به ویندوز بسیار باصرفه‌تر است.

darklove
پنج شنبه 16 شهریور 1385, 11:24 صبح
همه دروغی بیش نیست

tux-world
دوشنبه 15 آبان 1385, 19:54 عصر
من هم میگم بچه رو بفرست دنبال کار خودت هم برو دنبالش البته ترکی بود که ترجمش کردم
منظورم این هستش که برای لینوکس کار کردن علاقه و عرضه می خواد نه این کههمه چی داشته باشی و برای نگه داشتن هزارتا چیز دیگه
اونی که این حرفها رو گفته احتمالا یه پولی گرفته اینها رو بار کرده

soroush_vs
دوشنبه 15 آبان 1385, 21:14 عصر
بدون خرج تعصب میگم که تمام حرف های اون کارشناس رو قبول دارم.
از همهگیر بودن ویندوز نتایج مقایسه کاملا مشخصه.البته این فقط یک دلیلش است.
البته لینوکس برای سرور خیلی عالیه اما بهتر از ویندوز نیست. (البته که از اون هم پایین تر نیست).همه چیز بستگی به کاربرد و انتخاب مادارد.

tux-world
سه شنبه 23 آبان 1385, 10:17 صبح
سلام بلی درست میفرمایید
برای کار با لینوکس گاو نر می خواهد و مرد کهن
من با اینکه سالهاست کار میکنم مشکلی که بقیه رو داشتن حتی بدون آموزش از اینترنت نداشتم
به نظرم بهتره شما با ویندوز کار کنین چون لینوکس کار هر کسی نیست و براش باید زحمت بسیار بکشید ولی تو ویندوز اینطوری نیست همه چی مثل ۀب خوردن هستش بسیار اوقات زحمت خوردنش رو هم نمی کشیم .
در راه ویندوزتون موفق باشید

وحیدکافی زاده
شنبه 09 دی 1385, 08:23 صبح
البته این موضوع درست می باشد . ولی باید توجه داشت که اگر کسی امنیت بیشتری در سیستم خود می خواهد این سیستم عامل امنیت بیشتری نسبت به ویندوز دارد . من به عنوان یک مهندس کامپیوتر به شما می گویم تا چند سال دیگر ورژنهای جدید لینوکس جایگزین ویندوز میشود .

ali_delphi
یک شنبه 23 اردیبهشت 1386, 18:20 عصر
بابا این حرف ها را بریزین دور. لینوکس به نظر من بهترین گزینه برای به خدمت در آوردن "صنعت نرم افزاری" برای "نهضت تولید علم (نرم افزاری) است. تمام این پنج دلیل چرت و پرت است. البته خوب بود مترجم تاریخ این مقاله رو و یه لینک از اون رو می ذاشت.

حامد مصافی
یک شنبه 23 اردیبهشت 1386, 21:32 عصر
همه دروغی بیش نیستمنظورتون اینه که ویندوز بهتره؟؟ چرا؟؟
بدون خرج تعصب میگم که تمام حرف های اون کارشناس رو قبول دارم.از همهگیر بودن ویندوز نتایج مقایسه کاملا مشخصه.البته این فقط یک دلیلش است.البته لینوکس برای سرور خیلی عالیه اما بهتر از ویندوز نیست. (البته که از اون هم پایین تر نیست).همه چیز بستگی به کاربرد و انتخاب مادارد.لینوکس عالیه اما ویندوز بهتره؟؟ اون کارشناس در مقاله همینو نوشته بود که شما قبولش دارید؟؟

noorsoft
چهارشنبه 30 خرداد 1386, 18:00 عصر
آخرش سیستم ویندوز بهتره یا لینوکس

manager
چهارشنبه 30 خرداد 1386, 23:44 عصر
حرف های آقای Steven J. Vaughan-Nichols (http://practical-tech.com/about-2/steven-j-vaughan-nichols-resume/) بی طرفانه و واقع بینانست. من خودم به عنوان کارشناس نرم افزار این حقیقت رو قبول دارم که Linux یک سیتستم عامل حرفه ای ست و برای کاربران خانگی مناسب نیست. البته اگر از سال 1995 به جای Windows سیستم عامل Linux در ایران و سایر کشورها رواج پیدا می کرد شاید این حرف من دیگه صحت نداشت. برای ما ها خیلی سخته اگر بخوایم یه جای خودرو های معمولی با یک خودروی پر قدرت که جای دنده های آن، فرمان آن، پدال های آن و .. فرق می کند رانندگی کنیم ! ولی این دلیل بر بهتر و یا بدتر بودن آن نیست.

آخرش سیستم ویندوز بهتره یا لینوکساینکه کدام سیستم عامل بهتره یا بدتر، یک امر نسبی است و جواب من با شما و یک فرد دیگر ممکنه خیلی با هم فرق کنه. برای اصغر آقا بغال سرکوچه که می خواد به حساباش سر هر هفته رسیدگی کنه شاید خیلی مسغره باشه که اصغرا مجبور باشه با Linux کار کنه و قبل از اینکه اصلا بتونه با Linux کار کنه باید یه دوره ی 6-7 ماهه آموزش ببینه که اگر خواست رو سیستمش نرم فزار نصب کنه باید چکار کنه و یا اگر خواست به اینترنت وصل بشه... خیلی خنده داره نه ؟ ولی برای یک مدیر شبکه چی ؟ یا یک کارشناس نرم افزار یا یک برنامه نویس خبره ؟ و یا کارشناس امنیت شبکه ؟ حالا خنده داره که این افراد با Windows کار کنن !!!...
Linux برای اهل فن بهترین گزینه است ولی آیا شما اهل فن هستید ؟ اگر هستید چرا از Linux استفاده نمی کنید ؟