PDA

View Full Version : کمک در مورد طراحی پایگاه داده

رامین مرادی
جمعه 15 مهر 1390, 18:42 عصر
با سلام خدمت دوستان
دوستان در درس ایگاه داده استاد گفته که یک پروژه طراحی کنید. ولی من با موضوع آن مشکل دارم یعنی موضوع پیدا می کنم ولی نمیدونم از کجا شروع کن مثلا" میخوام یک پایگاه دانشگاه رو طراحی کنم ولی نمیدونم چیکار کنم موجودیت ها رو چه جور طراحی کنم اگه جداول رو راهنمایی کنید بقیه رو خودم حل میکنم مرسی

حمیدرضاصادقیان
جمعه 15 مهر 1390, 22:09 عصر
سلام.
دوست عزیز اصل پروژه شما همون طراحی جداول هست! اینجا درخواست انجام پروژه ممنوع هست. من راهنماییتون میکنم که خودتون بتونید مسله رو حل کنید تا بتوانید با این درس آشنا بشید.
ببینید وقتی پروزه ای انتخاب میکنید ابتدا باید نیازمندی های اونو مشخص کنید.
وقتی که کامل نیازمندی ها رو مشخص کردید موجودیت هارو شناسایی میکنید.
یک راه تشخیص موجودیت ها این هست که شما در نیازمندی ها نگاه کنید و موارید که اسم هستند رو به عنوان موجودیت در نظر بگیرید و خواص اونو بنویسید.
مثلا در پروژه دانشگاه ، شما درس دارید، استاد ، دانشجو ، جز پارامترهای اصلی شما هستند. و به جز این هرکدوم از اینها جز موجودیت های شما به حساب می آیند. زیرا هرکدام برای خودشون یک سری خواص جداگانه دارند. هر موجودیت میتونه در یک یا چند جدول پیاده سازی بشه. الزاما اینکه هر موجودیتی یک جدول هست صحیح نیست.
امیدوارم تا همینجا مقداری کار شما رو راه بندازه و متوجه شده باشید که از کجا باید کار رو شروع کنید.

رامین مرادی
یک شنبه 17 مهر 1390, 18:24 عصر
مرسی از راهنماییتون در اصل مشکل من در اینجاست که میتونم رنامه رو تحلیل کنم فقط هنگام ارتباط متوجه میشم که این ارتباط صحیح نیست. یعنی تو یه جدول دو یا 3 ارتباط به سایر جداول به وجود می آید

Galawij
دوشنبه 18 مهر 1390, 16:25 عصر
سلام،
در تأئید و ادامه حرف های مهندس صادقیان،
علاوه بر موجودیت ها در اکثر مواقع روابط نیز تبدیل به جدول می شوند.

در اصل مشکل من در اینجاست که میتونم برنامه رو تحلیل کنم فقط هنگام ارتباط متوجه میشم که این ارتباط صحیح نیست. یعنی تو یه جدول دو یا 3 ارتباط به سایر جداول به وجود می آید
اینکه از یک جدول چندین ارتباط به سایرجداول به وجود می آید که یک چیز نرمال و طبیعی است(البته بستگی به وسعت سیستمی دارد که قرار هست پیاده شود).
به نظر من شما اول صفت های مربوط به موجودیت هایی را که مهندس صادقیان عرض کردند، بر اساس نیاز واکشی کنید.نمودار ER پایگاه را رسم کنید، هر جایی احساس ضعف کردید، می تونید مطرح کنید.
البته مطالعه یک کتاب طراحی بانک اطلاعاتی هم خالی از لطف نیست.

رامین مرادی
چهارشنبه 20 مهر 1390, 13:46 عصر
لطفا یک کتاب به من معرفی نمایید مرسی از راهنماییتون

Galawij
چهارشنبه 20 مهر 1390, 16:06 عصر
این لینک (http://www.aghazeh.com/data-base/333-database-sql-ebook-3.html) را برید و دانلود کنید(فوق العاده است).
کتاب سی جی دیت هم خوب هست.
شما باید مروری روی فصلهای وابستگی تابعی و نرمال سازی داشته باشد، تا بتونید رابطه ها را درست و با کمترین نقص واکشی کنید.