PDA

View Full Version : تحلیل جدول فاکتور و پیش فاکتور

az.heidarzadeh
دوشنبه 09 آبان 1390, 16:49 عصر
سلام
من دارم یه نرم افزار مینویسم که میخوام توی اون پیش فاکتور فروش، فاکتور و برگشت فاکتور رو داشته باشم. توی نرم افزارهای مختلف حسابداری دیدم که برای هر کدوم یک جدول ایجاد کردند، من خیلی تحلیل سیستم نمیدونم اما به نظرم غیر منطقی هست که وقتی پیش فاکتور میزنیم باز یه جدول برای فاکتور داشته باشیم البته من فکر کردم که فیلهای همشون مثل همه...
حالا لطفا ممکنه راهنماییم کنید که اولا فیلدهایی که من انتخاب کردم درست هستند؟ دوما درست فکر میکنم که فیلدهاشون مثل همه؟ و سوما بهتره که یک جدول داشته باشم با یه فیلد Flag یا اینکه همون 3 تا رو داشته باشم و اگه حالت دوم درسته چطوری ارتباط بین اونا ایجاد کنم که کمترین کدنویسی و بخواد؟
جدولهای فاکتورم هم اینطوریه
ممنون :لبخندساده:

77263

Galawij
دوشنبه 09 آبان 1390, 19:41 عصر
سلام دوست عزیز،
به نظر من (و البته از لحاظ دید تحلیلی سیستم های بانک اطلاعات)، چون فیلدهای جداول شما تقریباً برابر و مشابه هست، پس بهتره یک جدول برای آنها قرار بدید و این انواع (فاکتور خرید، فاکتور فروش، پیش فاکتور فروش و ...) را در جدول دیگری تعریف کنید و فقط یک ارتباط یک به چند از این جدول به جدول فاکتورها تعریف کنید.
در مورد فیلدها هم می تونید از روی یک نمونه فاکتور اقدام کنید(کد مشتری، کد فروشنده، کد نوع فاکتور، شماره فاکتور، کد اجناس، تعداد، تاریخ و ...). لزومی به نگهداری فیلدهای محاسباتی نیست.

یوسف زالی
دوشنبه 09 آبان 1390, 21:54 عصر
سلام.
انواع سفارش - فاکتور - برگشت از فروش دارای فیلدهای غیر مشابهی هم هستند.
مثلا لینک سند حسابداری در فاکتور هست. لینک حواله کالا هست. اما در سفارش لینک درخواست کالا هست.
به هر ترتیب میشه که اونها رو یک جدول گرفت اما راحت تره که مجزا در نظر گرفته بشن.
خصوصا به دلیل ماهیت متفاوتی که دارند.
در خصوص نوع هم خود سند می تونه تایید نشده - تایید شده - قطعی شده - درخواست خورده - حواله شده - سند مالی خورده - رد شده - باطل شده و ... داشته باشه که نیاز شما اون رو تعیین می کنه.
استفاده از فیلد فلگ (در کل بهینه سازی های این مدلی) در همه شرایط مناسب محسوب نمی شن. در این مثال استفاده از این وضعیت می تونه باعث طولانی شدن دستورات هنگام درست کردن گزارشات ترکیبی مثل کاردکس بشه.
در هر حال انتخاب با شماست که با کدوم روش راحت ترید.