PDA

View Full Version : منظور از "مستــند سازی پـروژه" چیست؟؟؟

m2_farzan
دوشنبه 14 آذر 1390, 13:21 عصر
سلام.

منظور از اصطلاح "مستــند سازی پـروژه" چیست؟؟؟

ehp_kz6597
دوشنبه 14 آذر 1390, 14:58 عصر
سلام
مستندات نرم افزار، مطالبی است (مکتوب - فیزیکی یا الکترونیکی)که به اطلاعاتي درباره ايجاد، روابط داخلی اجزای نرم افزار يا نحوه استفاده از نرم افزار اشاره دارد و معمولا شامل موارد زير باشد:
- شرح و بررسی نيازمنديها و اهداف کارفرما
- امكان سنجي ها و بررسي نيازمندي هاي نرم افزار
- شرح ساختار و معماري سيستم مثل توصيفي از روش و مراحل طراحي، عملكرد برنامه هاي سيستم و ...
- ليست بخشهای مختلف و زیر برنامه ها به همراه توضيحات مورد نیاز
- مستندات ارزيابي سيستم که در واقع ثبت نتایج حاصل از بررسی و تست نرم افزار در شرایط مختف است
- تعيين بودجه، زمان و نيروي انساني مورد نیاز برای اجرای پروژه
- ارائه راهنماي استفاده از سيستم
- مستندات نگهداري سيستم که به نوعی میتوان گفت بخشی از سیستم راهنما است که نحوه اداره نرم افزار و مواجه ها انواع مشکلات و خطاهای احتمالی را شرح میدهد

به کارهایی که در راستای تعریف بالا انجام میگیرد مستند سازی گویند . البته لازمه این رو هم بگم که مستند سازی فرایندی است که از زمان صحبت های اولیه به نوعی شروع میشه و گاها پس از تحویل پروژه نیز ادامه دارد

شاد و موفق باشید

JaguarXF
سه شنبه 15 آذر 1390, 03:58 صبح
سلام.

منظور از اصطلاح "مستــند سازی پـروژه" چیست؟؟؟

کلمه انگلیسیش که به مستند سازی ترجمه شده رو بگی شاید بهتر بتونم راه نمایی کنم. اما داکیومنتیشن اگه منظوره: بخشهای مختلفی داره :

یکی Technical Design Document هستش. اینرو software eng یا هرکسی که کد رو مینویسه انجام میده. داخلش به اختصار توضیح میده که فلان متد ها رو با فلان وظیفه به فلان پروژه باید اضافه کنیم و ... جزییات جزیی دیگه ..

یک داکیومنت دیگه رو solution designer مینوسه که عملا همون UML هایی هستش که برنامه نویس work flow برنامه رو از روی اون میخونه و کدش میکنه . سلوشن دیزاینر کسی هستش که توانایی یک خط کد نوشتن رو هم نداره و در عوض به ورک فلوی پروژه مسلط هستش. بنابراین وقتی من توی این سایت میبینم برنامه نویسان این رو هم جزو وظایف خودشون حساب میکنند عجیبه واسم.

یک داکیومنت دیگه هم بازهم توسط سلوشن دیزاینر نوشته میشه و UI Doc هستش. اینجا مشخص میشه که هر آیکانی برای کجا باید استفاده بشه ... مثلا آیکان شماره ۱۲۴ برای دکمه سیو . برنامه نویس از روی این داک میدونه که چه آیکونی رو برای چه جایی باید استفاده کنه ....

داکیومنت دیگری که ممکنه لازم باشه نتیجه Hazard Analysis هستش که اونهم سلوسن دیزاینر تهیه میکنه . یعنی مثلا چه خظری میتونه کاربر رو تهدید کنه اگر اینجا بجای رادیو باتن از چک باکس استفاده بشه و ..

یک داکیومنت دیگه Test Doc هستش.که میشه برای مثلا Black Box تست کردن پورژه وقتی اتمام یافت. اینرو Test Designer تیم مینویسه با رجوع به همون Software Specification Doc که سلوشن دیزاینر نوشته بود . برنامه نویس و دیزاینر میخونند و امضاش میکننند ...

یک داکیومنت البته اگه بشه بهش داکیومنت گفتش هم Code Review هستش که اونرو هم دخیره میکنند ... وقتی کد رو نوشتی باید بفرستیش برای بقیه اعضای تیم اونها هم کد رو بررسی کنند و ...

فعلا همینها تو ذهنم اومد...

m2_farzan
سه شنبه 15 آذر 1390, 10:21 صبح
کلمه انگلیسیش که به مستند سازی ترجمه شده رو بگی شاید بهتر بتونم راه نمایی کنم. اما داکیومنتیشن اگه منظوره

آره فکر کنم همین باشه. مرسی از توضیحاتتون...

ricky22
سه شنبه 15 آذر 1390, 19:22 عصر
بنابراین وقتی من توی این سایت میبینم برنامه نویسان این رو هم جزو وظایف خودشون حساب میکنند عجیبه واسم.

سلام.
اینجا در دانشگاه که معمولا هم برنامه نویسی تدریس میشه هم UML.
من افراد خیلی زیادیو دیدم که هم به UML مسلط هستند هم برنامه نویس خوبی هستند. این سلسله مراتبی که در یک تاپیک دیگه گفتی و اینجا هم اشاره کوتاهی کردی رو به نظرم حد اقل تو ایران در شرکت های کمی رعایت میشه.
یعنی چیزی که من در شیراز و چند شرکت دیدم نهایتا یک برنامه نویس شده مدیر پروژه یا تحلیل گر.