PDA

View Full Version : گفتگو: استفاده از EF آری؟ خیر؟

maktab
یک شنبه 04 دی 1390, 22:58 عصر
در این تاپیک میخوام موضوعی رو مطرح کنم که ممکن است تصور کنید بهتر است در جای تخصصی اون (قسمت های دیگه انجمن) مطرح بشه! ولی من می خوام نظرات دوستانی که با asp.net برنامه نویسی میکنند را بدونم. پس لطفا تاپیک را انتقال ندید.
من تاجایی که درمورد EF جستجو کردم خیلیها معتقد هستن که از این امکان، بهتر است در پروژه های کوچک و متوسط استفاده بشه و در پروژه های بزرگ بهتره از همان روش های قدیمی تر (کدنویسی و SP) استفاده کنیم.
در صورتی که EF به ما امکاناتی را میده که واقعا شگفت انگیزه! انعطاف پذیری، تولید سریع و صحیح کد، سرعت و... حتی ممکن است یک برنامه نویس حرفه ای در برنامه های بزرگ به سختی بتواند چنین ارتباطی را برای برنامه های خود ایجاد کند. ولی واقعا چرا ترس از استفاده از آن را دارند!؟ شاید به این دلیل نیست که ترس از تغییر در شیوه کدنویسی خود دارند؟
این شاید دغدغه ی من و خیلی از دوستان باشد پس با کمک هم بیایم راه مناسب تر را انتخاب کنیم.
از دوستان asp کار خواهش می کنم EF را با تکنیک های قدیمی تر بررسی کنند: از نظر سرعت، امنیت و...
با تشکر

maktab
یک شنبه 04 دی 1390, 23:18 عصر
مدیر محترم ممنون از اینکه به این سرعت متن تاپیک را خوندید و آن را انتقال دادید!!!!!!
همان طور که گفتم من دوست داشتم نظر دوستان asp کار رو بدونم (بخصوص از نظر امنیت). به هر حال این افراد درگیر مشکلات این چنینی بودند. ولی حالا که انتقال پیدا کرده، لطف کنند و دوستان نظر خودشون رو بدند.
پیشاپیش تشکر می کنم از تمام دوستانی که در بحث شرکت میکنند.

linux
یک شنبه 04 دی 1390, 23:32 عصر
در این تاپیک میخوام موضوعی رو مطرح کنم که ممکن است تصور کنید بهتر است در جای تخصصی اون (قسمت های دیگه انجمن) مطرح بشه! ولی من می خوام نظرات دوستانی که با asp.net برنامه نویسی میکنند را بدونم. پس لطفا تاپیک را انتقال ندید.
من تاجایی که درمورد EF جستجو کردم خیلیها معتقد هستن که از این امکان، بهتر است در پروژه های کوچک و متوسط استفاده بشه و در پروژه های بزرگ بهتره از همان روش های قدیمی تر (کدنویسی و SP) استفاده کنیم.
در صورتی که EF به ما امکاناتی را میده که واقعا شگفت انگیزه! انعطاف پذیری، تولید سریع و صحیح کد، سرعت و... حتی ممکن است یک برنامه نویس حرفه ای در برنامه های بزرگ به سختی بتواند چنین ارتباطی را برای برنامه های خود ایجاد کند. ولی واقعا چرا ترس از استفاده از آن را دارند!؟ شاید به این دلیل نیست که ترس از تغییر در شیوه کدنویسی خود دارند؟
این شاید دغدغه ی من و خیلی از دوستان باشد پس با کمک هم بیایم راه مناسب تر را انتخاب کنیم.
از دوستان asp کار خواهش می کنم EF را با تکنیک های قدیمی تر بررسی کنند: از نظر سرعت، امنیت و...
با تشکر
EF
یک or mapper هست مثل بقیه استفاده کردن یا نکردنش به عهده شما هست کمکی که به شما می کند این هست که شما را از شر کارها تکراری نجات می دهد.
برای خیلی از برنامه ها و برنامه نویسان ابزار ایده آل هست چون بصورت توکار و خودکار بعضی کار ها را انجام می دهد که معمولا خیلی از برنامه نویسان کنترل نمی کنند.

maktab
دوشنبه 05 دی 1390, 00:08 صبح
صحبت های شما درست. ولی من میخوام بدونم دوستانی که میگن بهتره استفاده نشه آیا ممکنه از نظر امنیت بگن؟
یه سوال دیگه: وقتی ما یه EF میسازیم مثلا برای جدول دانشجو، یه لیست (شی) دانشجو و یه کلاس دانشجو ایجاد میکنه. همان طور که میدونید شی دانشجو را وقتی مقدار میده که خالی نباشه. یعنی وقتی اولین بار شی را فراخونی میکنیم، شی پرمیشه و در دفعات بعد بدون ارتباط مجدد با بانک، از لیست دانشجویان استفاده میکنیم. حالا وقتی دانشجوی را حذف کنیم علاوه بر حذف از بانک (با استفاده از کدهایی که خودمون مینویسم) EF هم خود به خود آن لیست (شی) را به روز میکنه؟ (چون بروز میشه)

didaaa
دوشنبه 05 دی 1390, 00:29 صبح
صحبت های شما درست. ولی من میخوام بدونم دوستانی که میگن بهتره استفاده نشه آیا ممکنه از نظر امنیت بگن؟
یه سوال دیگه: وقتی ما یه EF میسازیم مثلا برای جدول دانشجو، یه لیست (شی) دانشجو و یه کلاس دانشجو ایجاد میکنه. همان طور که میدونید شی دانشجو را وقتی مقدار میده که خالی نباشه. یعنی وقتی اولین بار شی را فراخونی میکنیم، شی پرمیشه و در دفعات بعد بدون ارتباط مجدد با بانک، از لیست دانشجویان استفاده میکنیم. حالا وقتی دانشجوی را حذف کنیم علاوه بر حذف از بانک (با استفاده از کدهایی که خودمون مینویسم) EF هم خود به خود آن لیست (شی) را به روز میکنه؟ (چون بروز میشه)

دوست عزیز من هم برای کارهای حرفه ای و هم برای کارهای انفرادی توصیه میکنم استفاده بکنید و مطمئنا خاصیت نداشت اینهمه تو اگهی ها شرط نمی کردند. از لحاظ امنیت هم بسیار خوبه مخصوصا تو EF4 در اون باره هم یه متد داره به نام SaveChange که بروز رسانی رو تو همه سطوح انجام میده.

maktab
دوشنبه 05 دی 1390, 00:50 صبح
یه متد داره به نام SaveChange که بروز رسانی رو تو همه سطوح انجام میده.
متوجه هستم.
حالا این SaveChange تمام شی ها را بروز میکنه یا فقط شی دانشجو رو؟

maktab
دوشنبه 05 دی 1390, 12:24 عصر
اگر ممکنه از نظر امنیت هم بگید. آیا امنیتش با روش های قبلی فرقی نمیکنه؟ (برای طراحی سایت)

mehdin69
دوشنبه 05 دی 1390, 16:57 عصر
سلام
من باهاش کار نکردم
اما توی سایت ormeter یه نگاهی کردم دیدم در مجموع توی کارایی بد نیست ولی Orm های دیگه ای هستن که مزیت های بیشتری و یا خیلی بیشتری هم داشته باشن
لینک مقایسه ها می تونید توی سایت ببینید
اما جدول مقایسه ها رو براتون میزارم
چوت نمی شد لینک دقیق یزارم
79745

حالا باز هم نظری دارید بگید منم استفاده کنم
ممنون میشم...

mehdin69
دوشنبه 05 دی 1390, 17:00 عصر
اما یه چیزی
همیشه یادتون باشه اگه به مایکروسافت اعتماد کنین تنهاتون نمیزاره
این عقیده شخصی من هست
حتماً توی ورژن های جدیدش مزیت هاش بالا میره