PDA

View Full Version : ScrollBar گرافیکی

Mahdi-563
پنج شنبه 19 آبان 1384, 13:21 عصر
سلام

چطور میشه یک ScrollBar گرافیکی ساخت (با کد نویسی)

Developer Programmer
پنج شنبه 19 آبان 1384, 13:32 عصر
اول سورس ScrollBar رو خوب مطالعه کنید

Mahdi-563
پنج شنبه 19 آبان 1384, 13:34 عصر
منظورت چی

بابا من چیز زیادی از دلفی نمی دونم

ممنون می شم اگه راهنمایم کنید

babak869
جمعه 20 آبان 1384, 16:09 عصر
منظورتون از سورس اسکرول بار چیه؟لطفا بیشتر توضیح بدید
متشکرم

Developer Programmer
جمعه 20 آبان 1384, 20:07 عصر
یعنی کلید کنترل رو نگه دارید و روی عبارت ScrollBar کلیک کنید تا به یونیت مربوطه وارد شوید و سورس آنرا مطالعه فرمایید!

Mahdi-563
شنبه 21 آبان 1384, 07:49 صبح
لطف کردین

تا من سورسش را مطالعه کنم استادم سرم رو کنده!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mahdi-563
شنبه 21 آبان 1384, 16:39 عصر
بابا شما را به خدا کمک !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mahdi-563
دوشنبه 23 آبان 1384, 11:22 صبح
تا به به هیچ یک از تاپیک های من جواب داده نشده

لطف دارین

Mahdi-563
دوشنبه 23 آبان 1384, 11:29 صبح
اقا خیلی ممنون از خماری تون

Mahdi-563
سه شنبه 24 آبان 1384, 14:17 عصر
هی !! .......

چقدر بی وفا

Naficy
سه شنبه 24 آبان 1384, 16:58 عصر
واقعا هم. راست می گین. خیلی بی وفایی کردیم!
ولی آخه کاری که می خواین بکنین یکمی سرکاریه! نمی دونم چجوری می شه راهنماییتون کرد. و نمی دونم این دیگه چه «پروژه» ایه استادتون داده!!
من اگه بخوام بنویسم؛ هم خودم می کشمش و هم همه رویدادهای ماوس رو ترجمه می کنم؛ می نویسم. راهیه که بدرد من می خوره؛ اگه دوست دارین می تونم یه کمی توضیح بدم؛ ولی کامپوننت نوشتن رو نباید انتظار داشته باشین آموزش بدم. نه وقتشو دارم و نه فکر می کنم شدنی باشه.

Developer Programmer
سه شنبه 24 آبان 1384, 20:55 عصر
احتراما
ارسال پست های مکرر به منظور بالاکشیدن تاپیک، برخلاف مقررات سایته
ضمنا علت اینکه به هیچ کدوم از پرسشهاتون جواب داده نشده اینکه یا هیچ کدومشون ارزش فکر کردن رو نداشتن یا اینکه قبلا پاسخ داده شده اند

Mahdi-563
جمعه 27 آبان 1384, 11:07 صبح
از لطف شما دو بزرگوار خیلی ممنونم

ضمنا آقا افشین شما یه سری به تاپیک های من بزنید بعد اینگونه قضاوت کنید.

راستی خانم یا اقای Naficy از بزرگواری که کردین ممنونم من مشکلی با اصول کمپانت نویسی ندارم و یک راهنمایی کوچک کافیست چون من مهارت زیادی در دلفی ندارم وقبلان vb کار می کرم.

در پایان از شما دو بز گوار معزت خواهی می کنم

Naficy
شنبه 28 آبان 1384, 21:32 عصر
اول باید یه کنترل خوب به عنوان پدر کامپوننت خودتون پیدا کنین. (شاید با TPanel امکانپذیر باشه، ولی بهتره یکی بهترش رو پیدا کنین. من نمی تونم ثانیه ای وقت صرفش کنم)

قبل از هر کاری باید خصوصیاتی از قبیل Position و Min و Max رو تعریف کنین. باید تعریف شده باشه که هنگام تغییر این خصوصیات یکبار کامپوننت خودش رو از نو ترسیم کنه. (با متد Invalidate چنین کاری انجام می شه)
سپس چیزی که احتیاج دارید اینه که متد Paint رو بازنویسی کنین که یک ScrollBar رو با توجه به خصوصیاتی مثل Min، Max، Position و غیره ترسیم کنه.
و همینطور بازنویسی متدهایی مثل MouseDown، MouseUp و... (اگه اشتباه ننوشته باشم) تا با توجه به محل نشانگر موس و کلیک هایش خصوصیت Position رو تغییر بده.

--------------------------------------------------------------------------------
از خلاصه بودن مطلب عذر می خوام. با کمی دقت و دوباره خوانی، باید بتونه منظور رو برسونه.
ضمنا متاسفم که بیش از این نمی تونم وقت بذارم. همونطور که گفتم اگه در مورد ایجاد کامپوننت یا مسایلی از قبیل تعریف خصوصیت و ... سوال داشتید، دو منبع بهتر: "کتاب" و "سوال مجزا در همین سایت" رو معرفی می کنم. کمکهای من تنها به خود مساله حاضر محدود می شن. (اما اینطور هم نیست که خیلی هم سرم شلوغ باشه و نتونم اصلا جواب بدم ها...!!)
همونطور که قبلا گفتم، مساله یه سرکاریه اساسیه.

Mahdi-563
یک شنبه 29 آبان 1384, 11:40 صبح
ممنون

خیلی به دردم خورد

پیر شی ننه