PDA

View Full Version : چگونگی ساختن فایل برای سیستم osx

firststep
یک شنبه 02 بهمن 1390, 15:19 عصر
سلام بر همه اساتید ببخشید من هم xe2 دارم هم mac اما نمی دونم که چجوری باید چیزی که با firemankey نوشت می شه رو خروجی اجرایی برای مک گرفت؟؟؟؟؟؟ ممنون میشم توضیح بدین

firststep
دوشنبه 03 بهمن 1390, 10:39 صبح
توي فيلم ها من متوجه يك ابزاري شىم به نام export xcode اما این بر روی دلفی من نصب نیست؟
ایا اینو باید از جایی تهیه کرد؟؟
اگه دوستان اطلاع دارن من رو راهنمایی کنن ممنون میشم.....

firststep
دوشنبه 03 بهمن 1390, 18:21 عصر
از اساتید کسی در این مورد اطلاعی نداره؟:افسرده::ناراحت:

عقاب سیاه
سه شنبه 04 بهمن 1390, 15:38 عصر
برای من توی منوی Tools گزینه ای به نام Export Xcode وجو داره
اونجور که یادمه اقای کشاورز گفته بودن با این ابزار خروجی مستقیم درست نمیشه کرد و فایل خروجی از این ابزار باید در خود mac اجرا بشه و ...

بعد از انتخاب این Export Xcode یه پوشه با نام xcode کنار فایل های اصلی برنامه ایجاد شده فکر کنم محتویاتش باید تو mac اجرا بشه! اگه پست های آقای کشاورز را بگردید که راجع این مورد توضیح دادند فکر کنم به نتیجه برسید

Felony
سه شنبه 04 بهمن 1390, 17:21 عصر
این مقاله رو بخون : http://www.devia.be/news/article/configuring-delphi-xe2-and-your-mac-to-develop-test-and-deploy-ios-apps/

ولی مثل همیشه برای کار راه انداختن خوبه , نه بیشتر ...

BORHAN TEC
چهارشنبه 05 بهمن 1390, 09:46 صبح
برای تست و دیباگ کردن می توانید از یک PaServer که معمولا در مسیر C:\Program Files\Embarcadero\RAD Studio\9.0\PAServer است استفاده کنید ه شکلی که اون رو در یک ماشین مجازی که در آن سیستم عامل OS X قرار داد نصب کنید. اگر هم می خواهید فایل کامپایل شده برای mac را در اختیار داشته باشید می توانید بر روی گزینه Target Platforms از پنجره Project Manager کلیک راست کرده و گزینه Add Platorm را انتخاب کنید و در پنجره ای که باز می شود OS X را انتخاب کرده و بر روی OK کلیک نمایید. حال از پنجره Project manager گره مربوط به Target Platform را باز کرده و بر روی OS X دابل کلیک کنید. در این موقع اگر برنامه را کامپایل کنید کامپایلر یک فایل اجرایی برنامه را مخصوص OS X می سازد که می توانید آن را بر روی MAC اجرا کنید.

firststep
پنج شنبه 06 بهمن 1390, 10:20 صبح
81483ممنونم از همه شما
و ممنونم از مطالب ولینکهای خویتون
من متوجه شدم که باید برای استفاده از سرورpaserver بایستی تکه ای از ان روی mac نصب بشه ولی اگه نخوام از یه مک استفاده کنم برای run گرفتن چه طور من می شه فقط فایل اجرابیش رو تولید کرد
طیق گفته های شما بزرگوارن بایستی از export xcode استفاده نمود
ولی من اصلاً این گزینه رو ندارم واین اصل مشکل منه..........
ممنون از راهنماییاتون

gbg
پنج شنبه 06 بهمن 1390, 15:42 عصر
81483ممنونم از همه شما
و ممنونم از مطالب ولینکهای خویتون
من متوجه شدم که باید برای استفاده از سرورpaserver بایستی تکه ای از ان روی mac نصب بشه ولی اگه نخوام از یه مک استفاده کنم برای run گرفتن چه طور من می شه فقط فایل اجرابیش رو تولید کرد
طیق گفته های شما بزرگوارن بایستی از export xcode استفاده نمود
ولی من اصلاً این گزینه رو ندارم واین اصل مشکل منه..........
ممنون از راهنماییاتون

تو شاخه bin دلفی یه برنامه هست به اسم dpr2xcode.exe این برنامه به صورت Commandline اجرا میشه و کار این تبدیل رو انجام میده
البته به این راحتی ها هم نیست و کلی کار های دیگه باید انجام بدین

firststep
جمعه 07 بهمن 1390, 00:24 صبح
خوب بیشتر راهنمایی نمی فرمایید ؟؟؟؟
ایا پکیجی وجود نداره که در ان export xcodeنصب بشه....?
دلیل این تفاوت چیه؟

firststep
جمعه 07 بهمن 1390, 00:46 صبح
من همچین فایلی رو نداشتم dpr2xcode.exe
ورژن من Embarcadero® RAD Studio XE2 Version 16.0.4316.44803
و update من 2 هست....
اگه کسی بتونه راهنماییم کنه ممنونم

BORHAN TEC
یک شنبه 09 بهمن 1390, 15:35 عصر
دوست عزیز من آخر متوجه نشدم که شما می خواهید برای OS X برنامه بنویسید و یا برای iOS توجه داشته باشید که سیستم عامل iOS مربوط به وسایلی مثل iPhone می شود. اگر می خواهید برای OS X برنامه بنویسید خود دلفی طبق چیزی که قبلاً گفتم مستقیماً فایل اجرایی تولید می کند. توجه داشته باشید که فایل های اجرایی OS X پسوند ندارند. ولی اگر می خواهید برای iOS برنامه بسازید نحوه کار طور دیگری است.

gbg
یک شنبه 09 بهمن 1390, 15:57 عصر
مستقیم تولید نمی کنه
باید تبدیل به xcode بشه بعد با فری پاسکال نسخه اجرایش ساخته بشه

BORHAN TEC
یک شنبه 09 بهمن 1390, 18:28 عصر
مستقیم تولید نمی کنه
باید تبدیل به xcode بشه بعد با فری پاسکال نسخه اجرایش ساخته بشه
البته منظور جناب gbg ساخت برنامه برای iOS است.

firststep
دوشنبه 10 بهمن 1390, 11:59 صبح
:لبخندساده:خوب من هم مشکلم دقیقاً همینه من گزینه export xcode ندارم

تونستم بوسیله سرور paserver بر روی mac اجرا رو ببینم ام من می خوام بتونم مستقلاً با همین گزینه export xcode این کار رو کنم

بسیار ممنونم از پاسخ هاتون تا به خال

Felony
دوشنبه 10 بهمن 1390, 12:56 عصر
توجه داشته باشید که فایل های اجرایی OS X پسوند ندارند.

فایل های اجرایی مک دارای پسوند app. و فایل های اجرایی iOS دارای پسوند ipa. هستند .

باید تبدیل به xcode بشه بعد با فری پاسکال نسخه اجرایش ساخته بشه .

چی تبدیل به X-Code بشه ؟! با FreePascal کامپیال بشه ؟! X-Code بر پایه Object C هست ، FreePascal کد Object C رو میخواد کامپیال کنه ؟

BORHAN TEC
دوشنبه 10 بهمن 1390, 16:52 عصر
فایل های اجرایی مک دارای پسوند app. و فایل های اجرایی iOS دارای پسوند ipa. هستند .فکر می کنم که اون رو به صورت پیش فرض در نام فایل قرار می دن که فایل های اجرایی قابل شناسایی باشه و الا فایل های اجرایی OS X نیازی به پسوند ندارند و یا حداقل مشاهده پسوند یک فایل اجرایی OS X در محیط ویندوز امکان پذیر نیست. :متفکر:
دوستان به این نکته توجه داشته باشید که در حالت کلی OS X با Mac OS تا حدودی تفاوت دارند به عبارتی OS X نامی است که به نسخه های 10 به بعد سیستم عامل Mac OS اطلاق می شود.

چی تبدیل به X-Code بشه ؟! با FreePascal کامپیال بشه ؟! X-Code بر پایه Object C هست ، FreePascal کد Object C رو میخواد کامپیال کنه ؟ جناب gbg درست میگن. به عبارتی شما برای ساخت برنامه های iOS (نه OSX!) به FreePascal احتیاج دارید. پیشنهاد می کنم که به لینکهای زیر نگاهی بیاندازید:
http://pascal-central.com/fp-xcode/
http://www.delphiformac.com/delphi-for-the-mac/introduction-to-ios-for-delphi-developers/
تا جایی که سواد من میکشه X-Code یک محیط برنامه نویسی است مثل RAD Studio و Visual Studio و فقط مربوط به یک زبان خاص نیست.:لبخندساده:
در هر حال به این نکته توجه داشته باشید که برنامه شما فقط باید به ساختار یک پروژه معتبر X-Code درآید و در این جا زبان برنامه نویسی (اعم از پاسکال، CPP ، Objective C و ...) برای شرکت Apple اهمیتی ندارد.:چشمک:

firststep
چهارشنبه 12 بهمن 1390, 15:42 عصر
ایا از ویرایش خاصی از xe2 گزینه export xcode به امکانت اضافه شد؟....

vcldeveloper
جمعه 14 بهمن 1390, 11:26 صبح
ایا از ویرایش خاصی از xe2 گزینه export xcode به امکانت اضافه شد؟....
شما بالاخره مشخص نکردید که آیا میخواید برای سیستم عامل دسکتاپ مک (OS X) برنامه بنویسید، یا برای سیستم عامل موبای مک (iOS)؟!

دلفی برای OS X مستقیما کد را کامپایل میکنه و نیازی به XCode نداره، کدی که با دلفی کامپایل شد، قابل اجرا روی مک خواهد بود. پس اگر منظور OS X هست، Export to XCode کاری برای شما انجام نمیده. اگر بخواید برنامه تون رو در مک دیباگ بکنید، اون وقت باید PAServer روی مک شما نصب باشه، تا بتونید بین IDE دلفی (در ویندوز) و برنامه خودتون (در مک) ارتباط برقرار کنید، و برنامه را دیباگ کنید.

دلفی برای iOS در نسخه XE2 مستقیما کد قابل اجرا در iOS تولید نمیکنه، بلکه شما می تونید برنامه تان را به شکل محدود در ویندوز دیباگ کنید، اما برای اجرا در iOS، یا دیباگ جدی تر، باید پروژه به XCoode منتقل بشه. برای این کار، یک برنامه dpr2xcode در پوشه bin هست، که اون گزینه منوی Export to XCode هم در واقع همین برنامه را اجرا میکنه. این برنامه هم یک پروژه XCode در مک شما درست میکنه، و کدهای شما را داخل اون پروژه قرار میده. بعدش شما باید اون پروژه را در XCode باز کنید، و با استفاده از کامپایلر Free Pascal آن را کامپایل کنید.

gbg
شنبه 15 بهمن 1390, 14:52 عصر
دوست عزیز برای آیفون و ایپد (iOS) می خوای برنامه بنویسی؟ اگه آره همون روشی که من گفتم.
اگه میخوای برای لپ تاپ و کامپیوترهای رومیزی مک (OSX) برنامه بنویسی که خودش بی هیچ برنامه جانبی این کار رو می کنه و برای دیباگ هم از paserver استفاده میشه