PDA

View Full Version : سوال: برنامه نویسی تحت شبکه

mfd1365
سه شنبه 04 بهمن 1390, 14:00 عصر
دوستان عزیز
سوالم این بود که من چه کدی را باید بنویسم که : برنامه تحت ویندوزکه با vb.net و دیتابیس sql server نوشته شده در شبکه و با کاربرهای شبکه نیز کار بکند.
ممنون میشم به سوالم جواب بدین

Hybrid
سه شنبه 04 بهمن 1390, 19:32 عصر
سلام دوست عزیز اصلا نیاز نیست کدنویسی کنید فقط باید کانکشن استرینگ ها رو تغییر بدین تو همین سایت تاپیک های زیادی با این مضمون درست شدن با یه کم جستجو میتونین به نتیجه ی دلخواه برسین..

موفق باشید./

meisam3322
سه شنبه 04 بهمن 1390, 21:32 عصر
سلام،

sql که نصب هست باید در زمان نصب حتما username و password رو بهش بدین ، چون میخواین تحت شبکه باشه ، و برای امنیت مهمه وگرنه با ارور مواجه میشین. ابتدای کانکشن خودتون اینو بنویسین :

Data Source=193.168.1.3

مقدار Data Source همون IP سیستمی هست که sql روی اون نصبه و تحت شبکه هم هست.

با استفاده از sql دیگه لزومی نداره که شما بیاین از Socket Programming استفاده کنین. این دیوونگیه حاجی ..... با یه کد ساده نیم خطی خودتون رو از شر هزاران خط socket programming راحت میکنی

موفق باشین

فرید نجفلو
شنبه 15 بهمن 1390, 02:11 صبح
سلام دوست عزیز اصلا نیاز نیست کدنویسی کنید فقط باید کانکشن استرینگ ها رو تغییر بدین تو همین سایت تاپیک های زیادی با این مضمون درست شدن با یه کم جستجو میتونین به نتیجه ی دلخواه برسین..

موفق باشید./

بله درسته ولی یادتون نره پیکر بندی سرورتون رو تنظیم کنبن تا به درخواست های غیر محلی هم پاسخ بده(TCP/IP)

firoozi90
چهارشنبه 03 اسفند 1390, 11:46 صبح
بله درسته ولی یادتون نره پیکر بندی سرورتون رو تنظیم کنبن تا به درخواست های غیر محلی هم پاسخ بده(TCP/IP)

میشه دقیقا توضیح بدید.
کلا اساس اینکه یه برنامه نوشت (مثلا برنامه مدیریت کتابخانه) که در یک شبکه محلی چند کاربر بتونن به صورت همزمان و غیر همزمان از اون استفاده کنند چیست؟
دوستان کسی نیست بتونه کمک کنه به ما؟

فرید نجفلو
چهارشنبه 03 اسفند 1390, 12:17 عصر
دوست عزیز یه سر به این تاپیک ها بزن و خودت هم تو سایت یه کم جستجو کن به نتیجه نرسیدی در خدمتیم:
ارور در اتصال به sql (http://barnamenevis.org/showthread.php?327520-ارور-در-اتصال-به-sql)
انقیاد کنترل ها به پایگاه داده (http://barnamenevis.org/showthread.php?326409-انقیاد-کنترل-ها-به-پایگاه-داده)

firoozi90
چهارشنبه 03 اسفند 1390, 18:31 عصر
جواب سوال من توی اینا نیست.
من منظورم اینه که برای این کار کلا چیکار باید کرد

فرید نجفلو
چهارشنبه 03 اسفند 1390, 19:19 عصر
باتوجه به اینکه شما و بعضی از دوستان خیلی در مورد نحوه شبکه ای کردنبرنامه های Sql Servreسوال میکنن چند قدم کلی برای این کا رو توضیح میدم:

1-قبل از شبکه ای کردن برنامه شما، همون برنامتون در حالت Local باید به خوبی کار کنه

2-کانکشن استرینگ تون پویا باشه یعنی نیاید یه جایی از برنامه تون بهصورت رشته ای تعریف کنید و باید بتونید اونو عوض کنید.(مثلا از یه تابع در یافت بشه و استفاده از آبجکت SQLConnectionBiulder توصیه می شه)

3-برنامتون حداقل باید بتونه اطلاعات زیر رو از کاربر دریافت کنه:

*-نام سرور

*-نام کاربری و کلمه عبور جهت ورود به سرور(برای اینکه باید حالت MixedMode هم مد نظر باشه)

*-نام پایگاه داده(این مورد یا مستقیم توسط کاربر وارد می شه یا توسطبرنامه شما، برای مثال تمام دیتابیس هایی که نام آنها با MyDb شروع میشه متعلق بهبرنامه شماست که در این صورت هم، باید به کاربر اجازه بدید دیتابیس خودشو انتخابکنه)

اگه تا اینجا مشکلی نداشته باشید تقریبا دیگه مسئله شبکه در برنامهشما مشکلی نداره و فقط باید تنظیمات رو انجام بدید:

4-در سروراز مسیرزیر وارد تنظیمات Sql Server شوید(فرض بر اینه که هم در سرور و هم کلاین sql server نصبشده):

Start>All Programs>Microsoft SQL Server (2005-2008-2012)>ConfigurationTools>SQL Server Configuration Manager

*-Sql Server Browser رو استارت کنید(بهتره ازتنضیماتش رو بزارید رو اتوماتیک استارت)

*-از گره Network وProtocols بخش TCP/IP رو Enable کنید

5-اگه فایر وال دارید یا سرویس sql رو معرفی کنید یا پورت ارتباطی (پیشفرض:1433و1434) رو آزاد بزاید(در هر دو سمت سرور و مشتری)

نکته ها و توصیه ها:

*-همیشه در حالت شبکه سرور رو در حالت MixedMod بزارید و پسورد های سختانتخاب کنید

*-بهتره سمت سرور نسخه کامل و در سمت مشتری نسخه Express از Sql Server نصب بشه

*-ترافیک شبکه رو در نظر بگیرید (مطمئن نباشید که همیشه تحت شبکه10/100/1000 قرار داشته باشید)

بعد از اینکه این تنظیمات انجام شد فقط کافیه کانکشن استرینگ تون روبه به سمت سرور تغییر جهت بدین(DataSource)
اگه در ریز کاری ها هم مشکل دارید مشکل تون رو دقیقا بگید تا من و دیگر دوستان تا جایی که می تونیم کمکتون کنیم(مثلا نگید انجام دادم نشد! باید پیغام خطا و کدی رو که اونجا خطا اتفاق افتاده رو بزارید)

firoozi90
جمعه 05 اسفند 1390, 10:29 صبح
Farid.N (http://barnamenevis.org/member.php?243869-Farid.N) جان از اونجایی که گفتم بحث این تایپیک به انحراف کشیده نشه و منم خیلی مبتدی هستم توی این مبحث و اینکه خیلی از دوستان دوست دارن در این مبحثو یاد بگیرن با اجازت این مبحثو توی یه تایپیک جدا زدم.
ممنون میشم اکر کمک کنید.
چون واقعا توی این زمینه من اول راه هستم و شاید خیلیا هم مثل من باشن
آموزش تکمیلی دسترسی به پایگاه داده تحت شبکه محلی (http://barnamenevis.org/showthread.php?329516-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%AA%DA%A9%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%AA%D8%AD%D8%AA-%D8%B4%D8%A8%DA%A9%D9%87-%D9%85%D8%AD%D9%84%DB%8C)

فرید نجفلو
شنبه 06 اسفند 1390, 00:33 صبح
بله مشکلی نداره اونجا هم شرکت می کنیم:چشمک: