PDA

View Full Version : مبتدی: سوال در مورد entity , linq

minaalamshahi
چهارشنبه 24 اسفند 1390, 00:01 صبح
با سلام
من asp.net با c# کار می کنم
برای کار جدیدم باید linq , entity رو یاد بگیرم نمیدونم این برای زبانهای مختلف فرق دارن یا نه
هر مطلبی رو از این تاپیک ها رو بخونم به کار من میاد؟

minaalamshahi
چهارشنبه 24 اسفند 1390, 12:57 عصر
من تا حالا با این مباحث کار نکردم
فقط میدونم باید linq to entity یاد بگیرم
میشه منو راهنمایی کنید

C#.net
جمعه 04 فروردین 1391, 18:02 عصر
از اینجا شروع کنید:
http://barnamenevis.org/showthread.php?193300-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-LINQ-%28%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%A8%D8%AA%D8%AF%D8%A7-%D8%AA%D8%A7-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%87%D8%A7%29

به طور کلی Linq یه سری سینتکس ساده در زبان هست که امکان کوئری گرفتن از مجموعه ها رو فراهم می کنه، مجموعه هایی مثل
یک لیست از یک کلاس خاص(Linq to Object)
، XML(Linq to Xml)
و یا یک جدول در پایگاه داده ها (Linq to Sql)

EF یا Entity framework یک ORM هست که دسترسی به اطلاعات جداول پایگاه داده رو به سادگی و به شکل Object oriented فراهم می کنه، یکی از راه های کوئری گرفتن از در این ORM روشی هست که شما باید باهش کار کنید، به عبارت ساده تر شما با سینتکس هایی مثل این کار خواهید کرد:

using (var dc= new YourDataContext())
{
return dc.tblClassrooms.Where(p => p.Class_ == id).Select(p => p.tblCourse.Name).First();
}

برای شروع یه برنامه کنسول ایجاد کنید و این کد ها رو trace کنید تا کلیت کار دستتون بیاد.

// Dont forget threse
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;

List<int> numbers = new List<int> { 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 };

var numbersGreaterThan5 = numbers.Where(p => p > 5).ToList(); // اعداد بزرگتر از 5

var lesserEqual5 = numbers.Except(numbersGreaterThan5); // همه اعداد لیست فوق که بزرگتر از 5 نیستند

var test = lesserEqual5.OrderByDescending(p => p).First();// این رو خودتون تست کنید