PDA

View Full Version : گفتگو: نرم افزار phpmyadmin جایی به ثبت رسیده یا فقط توی sourceforge.net برای دانلود قرار گرفته؟

idocsidocs
سه شنبه 09 خرداد 1391, 16:39 عصر
همونطور که می دونید سایت sourceforge.net برای نرم افزارهای اوپن سورس هست.

سوالی که دارم اینه که نرم افزاری مثل phpmyadmin قبل از قرار گرفتن توی این سایت جای ثبت شده یا نه؟

ظاهرا با قرار دادن یه نرم افزار توی sourceforge.net حالت کپی رایت هم حفظ می شه و دیگه بعدا کسی نمی تونه ادعای مالکیت کنه.

MMSHFE
چهارشنبه 10 خرداد 1391, 19:34 عصر
بله دقیقاً این نرم افزار شرکت و تیم تولید کننده اش مشخصه و افراد دیگه نمیتونن ادعای مالکیت بکنن ولی ثبتش ارتباطی به خود سایت SourceForge نداره، بلکه License که همراهش میگذارن مشخص کننده نوع کپی رایت هست و قطعاً مؤسسه ای برای ثبت امتیاز و انحصار و... وجود داره (مثل بنیاد ثبت اختراعات و اکتشافات خودمون)
موفق باشید.

idocsidocs
چهارشنبه 10 خرداد 1391, 21:32 عصر
بلکه License که همراهش میگذارن مشخص کننده نوع کپی رایت هست و قطعاً مؤسسه ای برای ثبت امتیاز و انحصار و... وجود داره (مثل بنیاد ثبت اختراعات و اکتشافات خودمون)

مهندس می شه یه تاپک جامع در مورد ثبت نرم افزار ایجاد کنید؟

eshpilen
چهارشنبه 10 خرداد 1391, 23:00 عصر
کپی رایت نیازی به ثبت نداره.
ولی اگر مثلا یک الگوریتمی اختراع کردید که میخواید بنام خودتون به ثبت برسونید و احتمالا روش انحصار داشته باشید، باید ثبت بشه (Patent).
اگر ثبت نکنید هرکسی میتونه یک نمونه از اون الگوریتم بنویسه برای خودش. البته نمیتونن کد شما رو مستقیما کپی کنن (بخاطر کپی رایت) مگر اینکه خودتون اجازه داده باشید (یا مثلا کدتون بازمتن بوده باشه).

idocsidocs
پنج شنبه 11 خرداد 1391, 00:29 صبح
ما که توی ایران نمی تونیم نرم افزار ثبت کنیم.

البته یه سایت هست ولی تا جاییکه من دیدم می شه هر کدی رو توش ثبت کرد. چندین فروشگاه دیدم که توی اون سایت ثبت شده بود و بیشتر نشون می ده که چه کسی کد رو نوشته اما حق اختراعی ندیدم.

مسئله دیگه دردسرشه. مثلا باید بریم از چندجا امضا بگیریم.

eshpilen
پنج شنبه 11 خرداد 1391, 09:02 صبح
اینکه میگی ثبت میکنن شاید بخاطر این باشه که بتونن کپی رایت رو ثابت کنن.
چون بهرحال وقتی مسائل در دادگاه مطرح بشن اول طرف باید ثابت کنه که اصلا نرم افزار مال اون بوده و اون اولین بار اون نرم افزار رو نوشته. بخصوص که ممکنه طرف مقابل خلاف این ادعا رو مطرح بکنه.
حالا اگر قبلا جایی در مرجعی ثبت شده باشه طبیعی هست که اثبات این قضیه میتونه خیلی راحتتر و سریعتر و کم هزینه تر باشه.
ولی اگر ثبت نشده باشه باید با اسناد و دلایل و تحقیقات جداگانه اول ثابت کنید که شما مالک کپی رایت اون نرم افزار هستید.
وگرنه حق کپی رایت بصورت خودکار با بوجود آوردن چیزی بوجود میاد و نیاز به ثبت و حتی بیان صریح و رسمی نداره. یعنی من الان یه نقاشی بکشم و آپلود کنم توی اینترنت، قانونا تحت کپی رایت من خواهد بود، حتی اگر چیزی پاش ننوشته باشم در این مورد. هیچ نیازی به ثبت کردن هم نیست. ثبت کردن فقط از لحاظ اثبات مالکیت میتونه کمک کنه.
حالا اونا هم که ایران داره خب ایران سیستمش اونقدری کامل و محکم نیست که بگیم اونایی که ثبت نکرده باشن میتونن به این راحتی از حقوق خودشون دفاع کنن. احتمالا سیستم قانونی و قضایی ما موارد ثبت نشده رو اصلا ساپورت نمیکنه! (بهرحال این کار هزینه ها و پیچیدگی های زیادی هم داره) ولی مثلا آمریکا باشه هر کسی برای کوچکترین چیزی میتونه حتی بزرگترین شرکتها رو به دادگاه بکشونه و حقش رو بگیره. همهء موارد جدی هستن و قانون دقیقا اجرا میشه. البته خرج هم داره ها!!

idocsidocs
پنج شنبه 11 خرداد 1391, 12:34 عصر
مشکل شرایط ثبت نرم افزاره.
کلی امضا و تاییده باید بگیریم. مسئله دیگه اینه که از چندجا باید این کار رو انجام بدیم!

ظاهرا فرایند ثبت هم طولانیه.
خلاصه ثبت نرم افزار کمی سخته.

MMSHFE
پنج شنبه 11 خرداد 1391, 13:04 عصر
بهرحال هرکی میخواد ادعای مالکیت یک نرم افزار رو بکنه، باید این مراحل سخت رو طی کنه. اگه راحت بود که همه چپ و راست نرم افزار ثبت میکردن و اونوقت تو این بین پیدا کردن مالک اصلی خودش یک پروسه طولانی میشد!

idocsidocs
پنج شنبه 11 خرداد 1391, 13:22 عصر
اگه راحت بود که همه چپ و راست نرم افزار ثبت میکردن و اونوقت تو این بین پیدا کردن مالک اصلی خودش یک پروسه طولانی میشد!
به هر حال نباید کاری کرد که کسی سمت ثبت نره !