PDA

View Full Version : سوال در خصوص مدیریت فیلدهای جدول های مختلف در sql

hossein16
پنج شنبه 25 خرداد 1391, 14:52 عصر
من اولین بارمه که پایگاه داده درست می کنم
من تو دیتا بیسم چندتا جدول مثل کالا و انبار و صندوق دارم
می خوام از تو sql آنها مدیریت کنم.یعنی مثلاًوقتی کالایی فروخته شد تعداد ان از انبار کم و وجه آن به فیلد موجودی صندوق اضافه شود
لطفا بگید چیکار باید کرد
ممنون

SReza1
شنبه 27 خرداد 1391, 08:37 صبح
من اولین بارمه که پایگاه داده درست می کنم
من تو دیتا بیسم چندتا جدول مثل کالا و انبار و صندوق دارم
می خوام از تو sql آنها مدیریت کنم.یعنی مثلاًوقتی کالایی فروخته شد تعداد ان از انبار کم و وجه آن به فیلد موجودی صندوق اضافه شود
لطفا بگید چیکار باید کرد
ممنون

براي اين تيپ كارها دو روش وجود دارد:
1- اوليش همينه كه خودت كفتي. روش اجرايي آن اينه كه يك trigger بنويسي به محض فروش كالا و يا برعكس شارژ كالا ، اين triiger اجرا ميشه و موجوديتو بروز مي‌كني
2- ميتوني هر وقت خواستي موجودي انبار را بگيري جمع تمام كالاهاي فروش رفته رو از موجودي اول دوره كم كني و البته با اونهايي كه وارد انبار شده جمع كني.

baktash.n81@gmail.com
شنبه 27 خرداد 1391, 11:22 صبح
- روش اجرایی رو خوب گفتی ... دوست عزیز تا اونجایی که می تونی نباید از تریگر استفاده کنی ... و فقط در حالتی که واقعا هیچ کار دیگه نمی شه کرد از تریگر استفاده می کنیم ... شما برای فروش یه SP ایجاد می کنی که عملیات Insert رو تو جدول مورد نظر (مثلا فروش ) انجام می ده و بعد جدول تعداد رو Update می کنه ... در واقع کارهایی که باید انجام بشه رو توی یه Strore Procedure همون SP می نویسی که پشت سر هم اجرا بشن ...

- فکر کنم بهتر باشه همیشه موجودی انبار رو نگه داری یعنی موجودی رو Update کنی نه اینکه بری از اول ببینی چی خریدی و چی فروختی تا موجودی رو بدست بیاری ...