PDA

View Full Version : توضیح مختصر در مورد کلمات زیر

fshb_ 1370
جمعه 30 تیر 1391, 18:08 عصر
سلام به همه دوستان
من خیلیدر مورد jQuery و Extjs و mootools سرچ کردم. اما سایتی ک خوب توضیح داده باشه و من بتونم این ها رو بفهمم نبود:ناراحت:
اگه میشه دوستان ی توضیح مختصر در مورد اینا بدن و موارد استفاده و تفاوتشون ی توضیحی بدم.
اگر بتونید در مورد AJAx و DOM و Cross Browserهم ی توضیحی بدین ممنون میشم:خجالت:

مرسی پیشاپیش از همه دوستان:بوس:

Variable
جمعه 30 تیر 1391, 20:29 عصر
ببخشید که طولانی شده . امیدوارم بدردت بخوره

ببینید. اول باید بدونید که در دنیای اینترنت و وب همه چیز به دو قسمت تقسیم . قسمتی که اصطلاحا سمت سرور گقته میشه و قسمت دیگری که اصطلاحا سمت کلاینت گقته میشه .
در سمت سرور (سرور یه کامپیوتر بزرگ با یه هارد بزرگ که یه قسمتش رو شما میخری مثلا یک گیگ . که بتونی برنامه هاتو که همون سایتت هست اونجا بذاری)
شما میای با یه زبانهای خاص و خیلی قوی مثله جاوا پی اچ پی و (تکنولوژی دات نت ) یه سری پردازش ها رو انجام میدید ( منظورم همون سرویس های وب سایت هاست ) و نتیجه این پردازش ها قراره به صورتی تولید بشه که شما در مرورگرتون می بینید...( مثلا اگه عضو سایت نباشید ازتون بخاد وارد بشید یا ثبت نام کنید. ) یا وقتی تو سایت سنجش ثبت نام کردی . اطلاعاتت پردازش بشه که آیا درسته یا نه ) وقتی درست بود . کدهای نوشته شده در سمت سرور میاد یک صفحه وب تولید میکنن (مثلا همین چیزی که الان میخونی و میبینی ) و میفرسته به کامپیوتر شما یعنی همون قسمت کلاینت که گفتم .

وقتی به کامپیوتر شما فرستاده شد. دیگه دست سرور و کدهای وزبان های برنامه نویسیه قویی که اونجا قرار دارند از سیستم شما کوتاست .
یعنی اونا فقط بدرد همونجا میخورن .. مثلا اونا زبان برنامه نویسیه قوی نمیتونه تشخیص بده که شما رو دکمه ایجاد تاپیک کلیک کردی یا نه . یا اینکه بعدش چیکاری انجام بده ...

در سمت کلاینت یعنی کامپیوتر خونگی شما. نرم افزارهایی ( مروزگرهای ) مختلفی هستن که صفحات وب رو (همونایی که از سرور تولید شدن ) رو به شما نشون میده . مثله فایرفاکس. کروم. اینترنت اکسپلورر و اپرا .. و اینکه
یه زبان برنامه نویسی هست به نام جاوااسکریپت که تنها زبانی هست که در سمت کلاینت میشه ازش استفاده کرد. یعنی وقتی شما (عملیات هایی مثله فشار دادن یه دکمه یا تیک زدن یا پر کردن فرمهای ثبت نام رو انجام میدی ) بوسیله این زبان میشه این اتفاق هارو تشخیص داد.
(سمت کلاینت فقط یک زبان برنامه نویسی هست که میشه ازش استفاده کرد) این زبان جاوا اسکریپت ( که هیچ ربطی به زبان جاوا نداره )
یه مقدار سخت و کدنویسی باهاش طولانیه .....

جی کوئری .EXTjs . Mootools :
خب حالا بعضی ها هستن .( که خدا خیرشون بده ) میان با این زبان کد نویسی میکنن و یک سری دستورات رو بوسیله این زبان تولید میکنند که یعنی مثلا برای یک کاری که با جاوا اسکریپت با ده تا دستور انجام میشه رو مینویسن . بعد اون نوشته شدش رو میدن به ما تا استفاده کنیم .
مثلا شما به جا اینکه بیای یه کتاب رو بخونی . استادتون خلاصه شده کتاب رو بهتون میده که مثله همون اصل کتاب ارزش داره.
این سه تا که اسم بردید (بهشون میگن لایبرری - همون کتابخونه کد). یه سری مهندس وبرنامه نویس اومدن کدهایی از جاوااسکریپت رو نوشتن و دسته بندی کردن .و منتشر کردن تا بقیه دیگه راحت تر از جاوا اسکریپت و قدرتش استفاده کنند که سر آمد اونها جیکوئری هست.

َAjax : شما در حالت عادی اگه بخای وارد سایت مثلا سنجش بشی . باید اون بالا تو نوار آدرس اسم سایت رو بنویسی .بعد منتظر باشی بره تو صفحه سنجش .
اگه اونجا رو قسمت ثبت نام کلیک کنی. بعد باید منظر بمونی تا اصطلاحا صفحه رفرش بشه بعد شما رو ببره تو صفحه ثبت نام . بعد ا ونجا ..... این فرایند بخاطر این رفت وبرگشت هاش اینقد طول میکشه و خسته کننده میشه . که اومدن یه ورشی رو اول ابداع کردن بعد پیداش کردن :)) که بتونن به جا اینکه هی منتظر بمونن برن تو صفحه . بعد . رفرش بشه و ...
که همه این کارها رو میکنه بدونه اینکه شما متوجه بشی که میره صفحه بعد یا میره سمت سرور (تا اون صفخات بالا رو که گفتم تولید کنه بهت نشون بده )
ای جکس : سرنام چندتاکلمه است. آسنکرونوس + جاوا اسکریپت + and+ ایکس ام ال .....
پس ای جکس زبان برنامه نویسی نیست . یه روشه که باهاش میان کاری مکنن که رفت و برگشت بین سرور و کلاینت نا محسوس میشه .مثله پلیس نامحسوس . وجود داره ولی شما متوجه نمیشی.

DOM : داکیومنت آبجکت مدل
یعنی مدل شئیه سند (صفحه وب که تو کلاینت میبینی)
یعنی تو صفخات وب همه چی دارای ساختار درختی هست . که یعنی هرچیزی دارای والدین و فرزندان هست . یعنی پدر پدربزگ جد و .... و فرزند . نوه و ....
بااین ساختار شما میتونی به عناصر موجود در اچ تی ام ال یا همون صفحه وب . بوسیله زبان جاوا اسکریپت دسترسی پیدا کنی. و تغیرات دلخواهت رو بهش بدی

cross Browser : این اصطلاح یعنی اینکه شما صفحات وبی که مینویسی تا دیگران ببینند. طوری باشه که اگه من تو کروم میبینم. تو فایرفاکس هم همینطوری باشه .
مثلا این زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت . چون استاندارد شده .بین همه مرورگرها یکسان اجرا میشه .

fshb_ 1370
جمعه 30 تیر 1391, 22:14 عصر
واقعا ممنون از پاسخ گوییتون:چشمک:
من DOMرو متوجه نشدم، اگه میشه ی لطفی کنید ی خورده بیشتر در موردش توضیح بدین.
Ajax هم متوجه نشدم که چطوری رفت وبرگشت بین کلاینت و سرور به صورت نامحسوس انجام میشه.
راستی این زبان های script ی همه برای برنامه نویسی تحت وب هستند؟

اگه میشه لطف کنید ی توضیحی هم در مورد multi browser بدید و اینکه framework چیه؟

Variable
جمعه 30 تیر 1391, 22:58 عصر
خب ایجکس رو با یه تابع تو جاوا اسکریپت پیاده سازی میکنند. اون مثله این میمونه که یه طونل بین کلاینت وسرور میزنه تابعش هم معروفه
XMLHTTPRequest این تابع . که بهتر بگم شی شامل یه تعدادی متد و صفت هست که این کارو انجام میدن . مثلا یه متد داره به نام open که ادرس مقصد رو میگیره , یه متد داره سند که دادهارو میفرسته . .

<html>
<head>
<meta charset="utf-8" />
<title></title>
</head>
<body id="index">
<div id="main">
</p>
</p>
</div>
</body>
</html>

به این تگ ها نگاه کن . اونایی که تویه سطح هستن . خاهر اصطلاحا و اونایی که تو درتو هستند. والد و فرزند...

فریم ورک هم فکر میکنم . (اینجور که من فهمیدم )به یه روش و چاچوبه ساخته نرم افزار گفته میشه که شما طبق اون اصول . نرم افزارتون رو توسعه میدید. که اکثرا اساس کارشون هم یه آی دی ایی هست که شما تو اون کد میزنید . البته اطلاعات من هم ناقصه

مالتی بروزر هم نمیدونم چیه ..
زبانهای اسکریپتی هم به زبان هایی میگن که شما نیاز به یه ساختاره کامل تو برنامه نویسی شون نداری. مثلا این کد پی اچ پی

echo 'my name is variable '

اگه اجرا بشه میتونه برای خودش یه برنامه باشه