PDA

View Full Version : نرم افزار های طراحی شده با دلفی بیشتره !

mohammad2407
دوشنبه 02 مرداد 1391, 00:19 صبح
سلام دوستان عزیز چند روزه دارم زبان برنامه نویسی نرم افزار های پیشرفته ایرانی مقایسه میکنم خیلی جالبه همه دلفی بودن !

میخوام بدونم یادگیری دلفی ساده تره یا سی شارپ ؟

با کدوم میشه به صورت حرفه ای نرم افزارهای بانک اطلاعاتی نوشت ؟

چرا خیلی از نرم افزار های حرفه ای با دلفی هستن ؟

چرا از سی شارپ استفاده نشده ؟

چرا منبع دلفی بیشتره ؟

من اصلا قصد مقایسه ویا ... ندارم

ممنون میشم پاسخ بدید

mohammad2407
دوشنبه 02 مرداد 1391, 12:21 عصر
خیلی جالبه که بیشتر استخدامی ها هم با سی شارپ هست

me.enik
دوشنبه 09 مرداد 1391, 13:29 عصر
سلام.

میخوام بدونم یادگیری دلفی ساده تره یا سی شارپ ؟
سی شارپ را تجربه نکرده ام و بنابراین نمیتونم درباره اش نظر بدهم.
ولی میدونم یادگیری دلفی, چندان سخت نیستش و میشه با یه کم تلاش, اون رو یاد گرفت.
البته به شرطی که قبلا با پاسکال کار کرده باشی که اگر پاسکال بلد باشی, انگار دلفی هم بلدی.
و یادگیری پاسکال هم اصلا سخت نیستش, به طوری که در دانشگاه ها و آموزشگاه ها, برای یاد دادن یک زبان به کسی که با برنامه نویسی آشنایی نداره, اکثرا از این زبان استفاده میکنند.
چون زبان ساده ای هستش.
::> در نتیجه, یاد گیری دلفی, چندان کار سختی نیستش.

با کدوم میشه به صورت حرفه ای نرم افزارهای بانک اطلاعاتی نوشت ؟
این نظر شخصی من هستش:
دلفی خیلی قدرتمند هستش با باهاش میشه هر کاری کرد, هرکاری که فکرش رو بکنی, هم میشه برنامه های تحت نت باهاش ساخت, هم لوکال, و هم برنامه های بانک اطلاعاتی.

چرا خیلی از نرم افزار های حرفه ای با دلفی هستن ؟
ولی فکر نکنم اینجوری باشه ااا !! :دی
اما دلفی خیلی خیلی بیشتر از اون چیزی که فکرش رو بکنی پیشرفته هستش و میتونی ازش استفاده کنی, احتمالا اصلی ترین دلیلش همین هستش.

چرا منبع دلفی بیشتره ؟
شک دارم منابع دلفی در ایران, بیشتر از منابع سی شارپ باشه.

اما اینکه چرا اکثر جاهایی که برای کار میبینیم, به سی شارپ کار احتیاج دارن, احتمالا دلیل اصلی اون این هستش که غول نرم افزاری دنیا, یعنی ماکروسافت, از سی شارپ حمایت میکنه, و دلفی رو برای خودش یک رقیب میدونه, و دقیقا به همین دلیل است که کمتر صحبتی از دلفی میشود.
ولی, با همه ی اینها, دلفی پیشرفت های فوق العاده ای داشته و دلفی xe2, به نظر من, انقلابی در صنعت برنامه نویسی بوده!! :دی
به زودی هم قراره که xe3 بیاید و قابلیت های منحصر به فرد خودش رو داره.
راستی, با دلفی, میتونی برای بقیه پلتفرم ها هم برنامه بنویسی, اما سی شارپ رو اطلاعی ندارم.

با تشکر

Felony
دوشنبه 09 مرداد 1391, 13:39 عصر
http://barnamenevis.org/showthread.php?57912-%D9%85%D8%B5%D8%A7%D8%AD%D8%A8%D9%87-%D9%85%D9%86-%D8%A8%D8%A7-Chad-Z-Hower/page2

soft-c
سه شنبه 10 مرداد 1391, 16:41 عصر
سلام.

سی شارپ را تجربه نکرده ام و بنابراین نمیتونم درباره اش نظر بدهم.
ولی میدونم یادگیری دلفی, چندان سخت نیستش و میشه با یه کم تلاش, اون رو یاد گرفت.
البته به شرطی که قبلا با پاسکال کار کرده باشی که اگر پاسکال بلد باشی, انگار دلفی هم بلدی.
و یادگیری پاسکال هم اصلا سخت نیستش, به طوری که در دانشگاه ها و آموزشگاه ها, برای یاد دادن یک زبان به کسی که با برنامه نویسی آشنایی نداره, اکثرا از این زبان استفاده میکنند.
چون زبان ساده ای هستش.
::> در نتیجه, یاد گیری دلفی, چندان کار سختی نیستش.

این نظر شخصی من هستش:
دلفی خیلی قدرتمند هستش با باهاش میشه هر کاری کرد, هرکاری که فکرش رو بکنی, هم میشه برنامه های تحت نت باهاش ساخت, هم لوکال, و هم برنامه های بانک اطلاعاتی.

ولی فکر نکنم اینجوری باشه ااا !! :دی
اما دلفی خیلی خیلی بیشتر از اون چیزی که فکرش رو بکنی پیشرفته هستش و میتونی ازش استفاده کنی, احتمالا اصلی ترین دلیلش همین هستش.

شک دارم منابع دلفی در ایران, بیشتر از منابع سی شارپ باشه.

اما اینکه چرا اکثر جاهایی که برای کار میبینیم, به سی شارپ کار احتیاج دارن, احتمالا دلیل اصلی اون این هستش که غول نرم افزاری دنیا, یعنی ماکروسافت, از سی شارپ حمایت میکنه, و دلفی رو برای خودش یک رقیب میدونه, و دقیقا به همین دلیل است که کمتر صحبتی از دلفی میشود.
ولی, با همه ی اینها, دلفی پیشرفت های فوق العاده ای داشته و دلفی xe2, به نظر من, انقلابی در صنعت برنامه نویسی بوده!! :دی
به زودی هم قراره که xe3 بیاید و قابلیت های منحصر به فرد خودش رو داره.
راستی, با دلفی, میتونی برای بقیه پلتفرم ها هم برنامه بنویسی, اما سی شارپ رو اطلاعی ندارم.

با تشکر
#c هم میشه .

BORHAN TEC
چهارشنبه 11 مرداد 1391, 17:53 عصر
نرم افزارهایی که به صورت انبوه عرضه می شوند بهتر است که با دلفی و یا یک زبان Native ساخته شوند تا هزینه پشتیبانی پایین بیاید. فکر می کنم که مهمترین دلیل هم همین باشه. به عنوان مثال فرض کنید برنامه ای را با دات نت بسازیم و به صورت انبوه عرضه کنیم. حال اگر به دلیل ویروسی شدن سیستم و یا دلایل دیگر دات نت از کار بیفتد و اگر با کاربران غیر حرفه ای هم طرف باشیم بدون شک خیلی زود پیر می شویم و احتمالاً تمام موهای سرمان هم می ریزد و کاملاً کچل خواهیم شد و کلاً از این که در دنیای نرم افزار قدم گذاشته ایم کاملاً پشیمان خواهیم شد و ... . :عصبانی++: از طرفی هم باید توجه داشته باشید که از میان زبان های برنامه نویسی Native دلفی یکی از مدرن ترین و پر مخاطب ترین زبانهاست و به عقیده بسیاری بهترین گزینه موجود می باشد. اما اگر من بخواهم در میان ابزارهای Native دو انتخاب داشته باشم Delphi و QT را انتخاب خواهم کرد.:چشمک:

nilidelphi
شنبه 17 فروردین 1392, 11:35 صبح
دوست گرامی :
اگر بازار هدفت وب هستش برو به سمت asp و C# در غیر اینصورت برو به سمت native که در بین زبان های نیتیو هم به قول دوستمان دلفی و مخصوصا نسخه های جدیدش بهترین گزینه میباشد

مخصوصا اینکه مایکروسافت با عرضه ویندوز 8 و پایبند بودن به کتابخانه win32 win64 حتی اعصاب همه ی اپلیکیشن کارهای سی شارپی رو خورد کرده

ولی اگه میخوای توی وب جولان بدی برو به سمت ای اس پی و یا جاوا اسکریپت

اینم نظر من بود

BORHAN TEC
شنبه 17 فروردین 1392, 11:46 صبح
سلام

ولی اگه میخوای توی وب جولان بدی برو به سمت ای اس پی و یا جاوا اسکریپت
حاجی، آخه چرا بعد از چند ماه یک تاپیک رو بالا میاری. لااقل چرا اطلاعات غلط میدی؟ آخه ASP چه ربطی به جاوا اسکریپت داره. جاوا اسکریپت یک زبان مبتنی بر Client است و ASP مبتنی بر سرور است. جاوا اسکریپت می تواند در کنار هر زبان سمت سروری استفاده شود. برخی چیزها مثل جاوااسکریپت و CSS و HTML رو هر برنامه نویس وبی باید بدونه و انتخاب اصلی همیشه بین چند زبان سمت سرور مثل PHP و ASP(.NET) است و نه بین یک زبان سمت سرور و یک زبان سمت کلاینت! در کل مقایستون اصلاً درست نبود و ASP هیچ سنخیتی با Java Script نداره. مقایسه شما مثل مقایسه یک چغندر با یک میخ است! :چشمک:
موفق باشید...

hamidkarimy
دوشنبه 25 شهریور 1392, 21:18 عصر
به نظر منهم که به هر دو زبان تسلط دارم دلفی برای نرم افزارهای دسکتاپ فوق العادس و جدیدا هم که مک و آی او اس اضافه شده و در آینده نزدیک اندرید ولی برای وب بدون شک سی شارپ
مثل اینکه اندروید خیلی زودتر از اینکه تصور میشد داره اضافه میشه وبینارهاش داره برگذار میشه واقعا خوش حالم مطمعنم انقلابی در دلفی به وجود میاره

Delphi 2010
دوشنبه 25 شهریور 1392, 22:10 عصر
اگه دنیا رو بهم بدن دلفی رو با سی شارپ عوض نمیکنم
چون حوصله درگیری با دات نت و ویندوز و این چیزا رو ندارم
دلفی خوبیش اینه برای خودش مستقل هستش و کاری به کسی نداره
مثل یه آدم متاهل و مجرد می مونه
دلفی متاهل هستش و دنیای خودش رو داره و سربار کسی نیست ولی سی شارپ مجرده و سربار کتابخانه های ویندوز هستش

golbafan
پنج شنبه 11 مهر 1392, 01:36 صبح
با دات نت در تکنولوژی بدون سورس ماکروسافت محدود میشوید ولی با دلفی خیر

HosseinSaberi
سه شنبه 20 اسفند 1392, 17:27 عصر
سلام
منم با هر دو تا زبون کار کردم:
در مورد دلفی باید بگم کار با بانکهای اطلاعاتیش خیلی عالیه ولی نقطه ضعفش اینه که معمولاً باید به پایگاه های داده مایکروسافت وصل بشه (اکسس و sql server) .و نمیتونه مثل c# از ORM ها استفاده کنه
یعنی شما اول باید بانکت رو توی sql بنویسی و ارتباطات رو برقرار کنی و بعد که برنامه دلفی رو به اون بانک وصل کردی دوباره باید همون ارتباطات رو اینبار در دلفی ایجاد کنی (البته نه به اون صورت کامل)
اما #C با استفاده از ORM هایی مانند Linq و Entity Framework بعد از اتصال به بانک همون بانک رو در دات نت برات در قالب کلاسها شبیه سازی میکنه و دوباره کار رو خیلی کم میکنه و کلاً وارد کردن و کار با پایگاههای داده در #C لذت بخشه. نقطه قوت دیگه زبانهای دات نت محیط کد نویسی بسیار جالب و روانش هست.
اما نقطه ضعف بزرگ دات نت اینه که سابقه کمی داره و هنوز به پایداری نرسیده. من دوبار مجبور شدم یه برنامه حسابداری رو تا وسط کار برم و بعد بخاطر اینکه یک کامپوننت مشکل داشت فرم اصلیم بالا نمیومد.
خلاصه من که فعلاً کار با دلفی رو به C# ترجیح میدم