PDA

View Full Version : درخواست راهنمایی برای طراحی دیتابیس سیستم مالی کلینیک دندانپزشکی

k1csharpdeveloper
شنبه 07 مرداد 1391, 10:46 صبح
با سلام
من یک سیستم دندانپزشکی طراحی کردم ولی مشکلاتی برام پیش اومده میخواستم ببینم درسته یا نه:
1- اینکه من اومدم یک جدول پدر ساختم که اسمش tbl_Bimaran هستش و اومدم یک فیلد id بصورت pk تعریف کردم و Identity Specification قرارش دادم تا خودکار شماره بده و بعد یک فیلد N_parvande گذاشتم که شماره پرونده بیمار هستش و این شماره پرونده رو اومدم توی جداول دیگه مثل tbl_HesabBimaran نیز گذاشتم و در سیشارپ موقع insert کردن اومدم شماره پرونده ساخته شده در tbl_Bimaran رو که داخل یک فرم دیگه بوده آوردم توی فرم حساب بیماران و هنگام insert کردن حساب بیماران اونرو هم اضافه کردم به tbl_HesabBimaran و سیستم هم به درستی کار کرده ولی ایراد اینکار این بوده که پس fk من چی میشه
کار دومی که کردم ولی به مشکل خوردم :
2-اومدم در جدول پدر tbl_Bimaran یک فیلد Id_Nparvande تعریف کردم pk قرارش دادم توی جداول مرتبطم هم این فیلد رو قرار دادم و Fk گذاشتمش و مجدد هنگام insert اومدم شماره پرونده رو که اتوماتیک تولید میشده رو گرفتم و هنگام insert کردن تک تک قرارش دادم داخل جداول مرتبطم و داخل فیلد fk م ولی مشکل اینجاست که موقع حذف pk اون شماره پرونده واسه همیشه حذف میشه درحالی که چون من از آخر همیشه حذف میکنم دوست ندارم فاصله بیفته مثلا شماره پرونده 9 حذف که میشه سری بعد از 8 میره به 10 و این وسط خالی میمونه میشه کمک کنید و یک نمونه مثال برام بذارید و اینکه در این مورد باید چکار کنم و همینکه آیا موقع insert در جداول فرزند صحیح هست که من بیام Id جدول پدر رو خودم بردارم ببرم موقع insert بدون اینکه اصلا کاربر ببینه وارد جداول دیگم کنم از طرفی اگه اینکار رو نکنم چطور میخوام select بنویسم که حساب بیمار شماره پرونده 10 رو به من بده......

k1csharpdeveloper
شنبه 07 مرداد 1391, 21:20 عصر
من یک پروژه کوچک که تقریبا کارهای پایه و اصلی که توی پروژم نوشتم رو نشون میده اشکالاتی که دارم اینه که چطوری باید مقدار فیلد PK رو به فیلد FK باید ببرم من از Constructor overloading استفاده کردم و از یک فرم مقدار رو بردم یه فرم دیگه و insert کردم داخل فیلد FK م ولی اشکالاتی وجود داره میخواستم کمک کنید حل بشه از exe اجرا کنید معلومه errorها