PDA

View Full Version : لطفا در مورد به روز شدن اطلاعات دیتاگرید بعد از تغییر اطلاعات دیتابیس راهنمایی کنید

nekooee
شنبه 14 مرداد 1391, 19:30 عصر
سلام

دوستان من یک دیتا گرید دارم که اطلاعات کاربرها رو نشون میده. برای ساختن این دیتا گرید هم از یک DatabaseDataset و یک UsersBindingSource و یک UsersTableAdapter استفاده کردم.
حالا یک کلید ایجاد کاربر جدید روی فرم هست که فرم جدید باز میکنه و در آن میشه کاربر جدید ساخت. حالا وقتی فرم جدید رو میبندم متاسفانه در فرم قبلی دیتاگرید هنوز کاربر جدید را نشان نمیدهد و باید فرم بسته و باز شود تا اطلاعات دیتاگرید به روز شود.

حالا می خوام بدونم چجوری میشه اینکار رو انجام بدم. لطفا راهنمایی کنید عجله دارم :(

pooya1072
شنبه 14 مرداد 1391, 19:51 عصر
سلام
دوست عزیز ...احتمالاَ فراخوانی داده های بانک اطلاعاتی رو توی رویداد کلیک این فرم جدید قرار دادیدکه با بسته شدن این فرم بی اعتبار میشه.فراخوانی را در رویداد Load فرمی که دیتا گرید رو توی اون گذاشتید قرار بدید و بجای اون توی رویداد کلیک Command Button ی که توی فرم قبلی قرار دادید فرم حاوی دیتاگرید رو ()Show کنید.

sahand100
شنبه 14 مرداد 1391, 20:05 عصر
سلام

دوستان من یک دیتا گرید دارم که اطلاعات کاربرها رو نشون میده. برای ساختن این دیتا گرید هم از یک DatabaseDataset و یک UsersBindingSource و یک UsersTableAdapter استفاده کردم.
حالا یک کلید ایجاد کاربر جدید روی فرم هست که فرم جدید باز میکنه و در آن میشه کاربر جدید ساخت. حالا وقتی فرم جدید رو میبندم متاسفانه در فرم قبلی دیتاگرید هنوز کاربر جدید را نشان نمیدهد و باید فرم بسته و باز شود تا اطلاعات دیتاگرید به روز شود.

حالا می خوام بدونم چجوری میشه اینکار رو انجام بدم. لطفا راهنمایی کنید عجله دارم :(

من یک کد دارم که میدونم 100 درصد جواب میده

تو نیاز مند به این ها هستی که باید بعضی هاشو به تولز باکس اضافه کنی:
olebddataadaptar
olebdconnection
plebdcommands

تو دکمه ی add((یا هرچی اسمشو گذاشتی) اینو بنویس
:
OleDbConnection2.Open()
OleDbCommand1.CommandText = "insert into dara(FName,Ffamily,Fphone)values('" + boxname.Text + "','" + boxfamil.Text + "','" + boxshomare.Text + "') "
OleDbCommand1.Connection = OleDbConnection2
OleDbCommand1.ExecuteNonQuery()
Form1_Load(sender, e)
OleDbConnection2.Close()

حالا تو دکمه ی deleted اینو بنویس:
OleDbConnection2.Open()
OleDbCommand1.CommandText = "delete from dara where FName = '" + boxname.Text.Trim() + "' "
Form1_Load(sender, e)
OleDbConnection2.Close()

حالا تو دکمه ی updata یا بروز رسانی و یا سیوت اینو بنویس:

OleDbConnection2.Open()
OleDbCommand1.CommandText = "updata dara set Fname = '" + boxname.Text + "' , Ffamily = '" + boxfamil.Text + "' ,Fphone = '" + boxshomare.Text + "' where FName = '" + boxname.Text.Trim() + "'where FName = '" + boxname.Text.Trim() + "' "
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
Form1_Load(sender, e)
OleDbConnection2.Close()

توجه کن در جای fname ffamily fphone باید اسم سطر هات را بنویسی و بجای dara باید اسم جدولتو بنویسی راستی اون چیزهایی که از تولز باکس میاری را به بانکت وصل کن و بجای boxshomare , boxname , boxphone اسم text box های خودت را بنویس
با تشکر فراوان تشکر فراموش نشودد !!!

nekooee
شنبه 14 مرداد 1391, 20:47 عصر
سلام
دوستان متأسفانه متوجه منظور من نشدید. شاید من بد توضیح دادم. کاری که هر دوی شما گفتید با کاری که من گفتم فرق داره.
در مورد دوست اولمون که توضیح دادند شبیه تر هست به مشکل من. ببینید وقتی form2 که برای ساخت کاربر هست باز میشه form1 بسته نمیشه و باز میمونه. datagrid در Form1 هست. حالا وقتی در form2 یک مقدار رو به دستابیس اضافه میکنم و فرم رو میبندم در form1 اطلاعات datagrid باید آپدیت بشه و کاربری که جدید اضافه کردم نشون بده ولی نشون نمیده. متوجه منظور شما شدم که گفتید در لود صفحه قرار بدم. در لود صفحه هم هست ولی چون form1 بسته نمیشه اصلا دوباره لود نمیشه که بخواد اطلاعات رو دوباره بخونه. مگر اینکه من در کد کلید ذخیره کاربر جدید در form2 یک کدی قرار بدم که form1 رو دوباره لود کنه. که من کدش رو بلد نیستم. البته یک کد حدس میزدم کار کنه که با my.Form شروع میشه و احتمالا بلدید ولی چون form1 خودش یک child از یک فرم mdiparent هست این کد عمل نمیکنه با کمال تعجب!

دوست عزیز دومی هم که توضیح دادند ازشون تشکر میکنم ولی اطلاعات داخل خود دیتاگرید اضافه و یا حذف نمیشه بلکه از طریق یک فرم دیگر اطلاعات در دیتابیس اعمال میشه و حالا که بر میگردم به فرم حاوی دیتاگرید می خوام اطلاعات جدید رو نشون بده.
با تشکر

لطفا شبی هر کی می تونه مشکل من رو حل کنه که کل برنامه به خاطر این مشکل گیر کرده...

armin001
شنبه 14 مرداد 1391, 21:24 عصر
[LTR_INLINE]

سلام
دوستان متأسفانه متوجه منظور من نشدید. شاید من
بد توضیح دادم. کاری که هر دوی شما گفتید با کاری که من گفتم فرق داره.
در مورد
دوست اولمون که توضیح دادند شبیه تر هست به مشکل من. ببینید وقتی form2 که برای
ساخت کاربر هست باز میشه form1 بسته نمیشه و باز میمونه. datagrid در Form1 هست.
حالا وقتی در form2 یک مقدار رو به دستابیس اضافه میکنم و فرم رو میبندم در form1
اطلاعات datagrid باید آپدیت بشه و کاربری که جدید اضافه کردم نشون بده ولی نشون
نمیده. متوجه منظور شما شدم که گفتید در لود صفحه قرار بدم. در لود صفحه هم هست ولی
چون form1 بسته نمیشه اصلا دوباره لود نمیشه که بخواد اطلاعات رو دوباره بخونه. مگر
اینکه من در کد کلید ذخیره کاربر جدید در form2 یک کدی قرار بدم که form1 رو دوباره
لود کنه. که من کدش رو بلد نیستم. البته یک کد حدس میزدم کار کنه که با my.Form
شروع میشه و احتمالا بلدید ولی چون form1 خودش یک child از یک فرم mdiparent هست
این کد عمل نمیکنه با کمال تعجب!

دوست عزیز دومی هم که توضیح دادند
ازشون تشکر میکنم ولی اطلاعات داخل خود دیتاگرید اضافه و یا حذف نمیشه بلکه از طریق
یک فرم دیگر اطلاعات در دیتابیس اعمال میشه و حالا که بر میگردم به فرم حاوی
دیتاگرید می خوام اطلاعات جدید رو نشون بده.
با تشکر

لطفا شبی هر کی می
تونه مشکل من رو حل کنه که کل برنامه به خاطر این مشکل گیر کرده...

کد فرااخوانی داده های بانک اطلاعاتی رو تو رویداد formclosing فرم 2 ت بنویس مشکلت حل میشه برای اینکار روی کمبوباکس سمت چپ form
event (توجه form نام فرم خودته) و از کمبوباکس سمت راست formclosing رو انتخاب کن و کد فراخونی رو تو متد ساخته شده بنویس

دکمه تشکر فراموش نشه لطفا

barnamenevisforme
شنبه 14 مرداد 1391, 21:35 عصر
سلام
بعد از اعمال تغییرات در فرمی که تغییرات رو اعمال میکنه،(مثلا دکمه save) اینجوری عمل کن:
form1.UsersTableAdapter.fill(form1.DatabaseDataset .tbl_users)(

nekooee
شنبه 14 مرداد 1391, 21:56 عصر
سلام
بعد از اعمال تغییرات در فرمی که تغییرات رو اعمال میکنه،(مثلا دکمه save) اینجوری عمل کن:
form1.UsersTableAdapter.fill(form1.DatabaseDataset .tbl_users)(
کد شما چون کوتاه و راحت هست خواستم از کد شما استفاده کنم. چون دوست قبلی که گفتم پر کردن اطلاعات دیتاگرید رو دوباره انجام بده من با کد دیتاگرید رو پر نکردم و از ابزار گرافیکی خود ویژوال استفاده کردم و نمیدونم چجوری دوباره باید پرش کنم با کد! اما کد شما عمل نکرد!
من اسنجوری نوشتم کد رو:

UsersListAsli.UsersTableAdapter.Fill(UsersListAsli .DatabaseDataSet.Users)

که UsersListAsli فرم1 هست که دیتاگرید داخل اون قرار داره. و Users هم نام تیبلی هست که داخل دیتاگرید فراخوانی شده. چرا جواب نمیده؟ فکر کنم ناقص هست این کد

nekooee
شنبه 14 مرداد 1391, 22:01 عصر
[LTR_INLINE]
کد فرااخوانی داده های بانک اطلاعاتی رو تو رویداد formclosing فرم 2 ت بنویس مشکلت حل میشه برای اینکار روی کمبوباکس سمت چپ form
event (توجه form نام فرم خودته) و از کمبوباکس سمت راست formclosing رو انتخاب کن و کد فراخونی رو تو متد ساخته شده بنویس

دکمه تشکر فراموش نشه لطفا

خوب اگه میشه یک کد نمونه بنویسید من نمیدونم چجوری از داخل اون فرم برای دیتاگرید داخل این فرم کد بنویسم!
ببینید من داخل فرم اول هم دیتاگرید رو با ابزار گرافیکی وی بی پر کردم و اصلا کد براش ننوشتم هاااا

barnamenevisforme
شنبه 14 مرداد 1391, 22:14 عصر
سلام
دوست عزیز ببینید،من احتمال میدم که برنامه شما از databinding استفاده میکنه.
در این صورت باید توی بخش designer فرم اول یه tableadapter یه datasetو یه bindingsource وجود داشته باشه که datagridview از این طریق به جدول مربوطه مقیده.درسته؟
حالا همون طور که دوستمون گفتن توی رویداد form.closing فرم 2 بیاید همون چیزی که توی رویداد load فرم 1 نوشته رو paste کنید و فقط اسم فرم1 رو اولش قرار بدید.
اگه از tableadapter توی پنجره کد نویسی استفاده کردی که بفرمایید به روش دیگه ای راهنمایی کنم.

tooraj_azizi_1035
شنبه 14 مرداد 1391, 22:21 عصر
سلام
در حالت عادی هنگامی که یک تکست باکس محتویاتش تغییر می کند سایر کنترل هایی که به همان فیلد Bind شده اند به روز نمی شوند یا اصطلاحاً در حالت Sync با سایر کنترل ها باقی نمی مانند که برای حل این مشکل این راهکار را ارائه می دهم که از MSDN استخراج کرده ام:

private void bindingSource1_BindingComplete(object sender, BindingCompleteEventArgs e)
{
// Check if the data source has been updated, and that no error has occured.
if (e.BindingCompleteContext ==
BindingCompleteContext.DataSourceUpdate && e.Exception == null)

// If not, end the current edit.
e.Binding.BindingManagerBase.EndCurrentEdit();
}

armin001
شنبه 14 مرداد 1391, 22:23 عصر
خوب اگه میشه یک کد نمونه بنویسید من نمیدونم چجوری از داخل اون فرم برای دیتاگرید داخل این فرم کد بنویسم!
ببینید من داخل فرم اول هم دیتاگرید رو با ابزار گرافیکی وی بی پر کردم و اصلا کد براش ننوشتم هاااا

ببین دوست عزیز این کدو تو فرم 2 قرار بده

Private Sub Form1_FormClosing(ByVal sender As Object, ByVal e As System.Windows.Forms.FormClosingEventArgs) Handles Me.FormClosing

UserTableAdapter.Fill(Form1.DatabaseDataser.Users)

End Sub

البته باید نام table adapter خودتو بدی ودتاست خودتو وبعد از نقطه نام جدولتو بنویس اینجوری

yourTableAdapter.Fill(Form1.yourdataset.namejadval )

nekooee
شنبه 14 مرداد 1391, 22:32 عصر
ببخشید حالا من از این کدی گذاشتید چجوری باید استفاده کنم؟ البته چیزی شما نوشتید به زبان C# هست که باید تبدیل بشه به VB.NET اما این کد رو کجا بگذارم؟ کجاش و ویرایش کنم؟ من راستش با این کد آشنایی ندارم

nekooee
شنبه 14 مرداد 1391, 22:41 عصر
ببین دوست عزیز این کدو تو فرم 2 قرار بده

Private Sub Form1_FormClosing(ByVal sender As Object, ByVal e As System.Windows.Forms.FormClosingEventArgs) Handles Me.FormClosing

UserTableAdapter.Fill(Form1.DatabaseDataser.Users)

End Sub

البته باید نام table adapter خودتو بدی ودتاست خودتو وبعد از نقطه نام جدولتو بنویس اینجوری

yourTableAdapter.Fill(Form1.yourdataset.namejadval )

این کد همون کدی هست که دوستمون اون بالا گفتند بگذار تو کلید ذخیره فقط شما گذاشتید تو رویداد خروج که فرقی نمکینه ولی عمل نمیکنه. الآن باز هم تست کردم. البته شما کد رو غلط نوشتید کد به این شکل میشه:

Private Sub Form_FormClosing(ByVal sender As Object, ByVal e As System.Windows.Forms.FormClosingEventArgs) Handles Me.FormClosing
End Sub

شاید چون فرم یک خودش child یک فرم دیگر هست این کد عمل نمیکنه. زیرا کد my.form هم کار نمیکنه و وقتی form1 رو از child فرم دیگر در میارم کد my.form کار میکنه. این هم ممکنه به همین دلیل باشه. حالا باید چه کار کرد؟؟

barnamenevisforme
شنبه 14 مرداد 1391, 22:43 عصر
سلام
به زبان c#نیست.vb.net
اگه مشکلتون حل نشد.تصویر فرم 1در حالت design مخصوصا بخش پایینی + کدهای فرم 1 رو بذارید.

nekooee
شنبه 14 مرداد 1391, 22:46 عصر
سلام
دوست عزیز ببینید،من احتمال میدم که برنامه شما از databinding استفاده میکنه.
در این صورت باید توی بخش designer فرم اول یه tableadapter یه datasetو یه bindingsource وجود داشته باشه که datagridview از این طریق به جدول مربوطه مقیده.درسته؟
حالا همون طور که دوستمون گفتن توی رویداد form.closing فرم 2 بیاید همون چیزی که توی رویداد load فرم 1 نوشته رو paste کنید و فقط اسم فرم1 رو اولش قرار بدید.
اگه از tableadapter توی پنجره کد نویسی استفاده کردی که بفرمایید به روش دیگه ای راهنمایی کنم.

من دقیقا همین کار را انجام میدهم ولی باور کنید عمل نمیکنه و دلیلش اینه که من یک فرم دارم که فرم اصلی هست و از داخل آن form1 رو با این کد نمایش میدم:

Dim f3 As New FormAsli
f3.MdiParent = Me
f3.Show()
که f3 همان form1 ما میشه. دیتاگرید داخل form1 هست.
خوب حالا form2 رو از داخل form1 با این کد نمایش میدم:

Dim f4 As New NewUser
f4.ShowDialog()
که اینجا هم NewUser همان form2 ما هست
حالا دیگه اطلاعات از form2 به form1 نمیره! میشه بگید راه حل چیه؟ :(

صفحه اول من هم دقیقا همان چیزی هست که شما گفتید یکی یک دیتا ست داره یک دیتا آداپتر و یک بیندینگ سورس دقیقا همونهایی هست گفتید. تو لود Form1 هم همونی هست که گفتید تو close فرم2 بگذارم. ولی کار نمکینه و دلیلشم مطمئنم همون مشکلی هست در نمایش فرم ها به کار میگیرم

barnamenevisforme
شنبه 14 مرداد 1391, 22:58 عصر
گفتید تو close فرم2 بگذارم
توی formclosing نه close.
در ضمن یادتون نره که بعد از وارد کردن اطلاعات توی datagridview در فرم دوم باید حتما تغییرات رو اعمال کرده باشید.با فراخوانی:
me.mybindingsource.endedit
me.mytableadapter.fill(mydataset)
که باز نام ها مخصوص فرم شما باید باشن.

armin001
شنبه 14 مرداد 1391, 22:58 عصر
این کدو که نوشتی :

Private Sub Form_FormClosing(ByVal sender As Object, ByVal e As System.Windows.Forms.FormClosingEventArgs) Handles Me.FormClosing
End Sub

تبدیل کن به

FormAsli.UsersTableAdapter.Fill(FormAsli.DatabaseD ataSet.Users)
End Sub

احتمالا جواب میده

nekooee
شنبه 14 مرداد 1391, 23:03 عصر
توی formclosing نه close.
در ضمن یادتون نره که بعد از وارد کردن اطلاعات توی datagridview در فرم دوم باید حتما تغییرات رو اعمال کرده باشید.با فراخوانی:
me.mybindingsource.endedit
me.mytableadapter.fill(mydataset)
که باز نام ها مخصوص فرم شما باید باشن.
ممنون اما من اطلاعات رو از طریق دیتا گرید در دیتابیس وارد نمیکنم مستقیم از طریق یک کانکشن اطلاعات رو در دیتابیس ذخیره میکنم و کانکشن رو میبندم. فکر نکنم نیاز به بستن و این کد که شما گفتید باشه. درسته؟

این کدو که نوشتی :

End Sub

تبدیل کن به

FormAsli.UsersTableAdapter.Fill(FormAsli.DatabaseD ataSet.Users)
End Sub

احتمالا جواب میده

متاسفانه از کد ایراد میگیره و فایده نداره. البته دیتا سورس و بیندینگ و آداپتر هر سه در فرم 1 هست (UsersListAsli) و در FormAsli چیزی نیست فقط اون فرم پدر هست....

nekooee
شنبه 14 مرداد 1391, 23:16 عصر
یا باید نحوه نمایش فرم رو به صورتی عوض کنم که کار کنه یا باید در کد ارسال اطلاعات به فرم اول یک تغییری بدم کهجواب بده. منتها نمیدونم چه تغییری باید در یکی از اینها داد!

nekooee
شنبه 14 مرداد 1391, 23:42 عصر
من همچنان منتظرم دوستان اگر راه حلی به نظرتون میرسه بگید ممنون

sahand100
یک شنبه 15 مرداد 1391, 09:48 صبح
سلام
دوستان متأسفانه متوجه منظور من نشدید. شاید من بد توضیح دادم. کاری که هر دوی شما گفتید با کاری که من گفتم فرق داره.
در مورد دوست اولمون که توضیح دادند شبیه تر هست به مشکل من. ببینید وقتی form2 که برای ساخت کاربر هست باز میشه form1 بسته نمیشه و باز میمونه. datagrid در Form1 هست. حالا وقتی در form2 یک مقدار رو به دستابیس اضافه میکنم و فرم رو میبندم در form1 اطلاعات datagrid باید آپدیت بشه و کاربری که جدید اضافه کردم نشون بده ولی نشون نمیده. متوجه منظور شما شدم که گفتید در لود صفحه قرار بدم. در لود صفحه هم هست ولی چون form1 بسته نمیشه اصلا دوباره لود نمیشه که بخواد اطلاعات رو دوباره بخونه. مگر اینکه من در کد کلید ذخیره کاربر جدید در form2 یک کدی قرار بدم که form1 رو دوباره لود کنه. که من کدش رو بلد نیستم. البته یک کد حدس میزدم کار کنه که با my.Form شروع میشه و احتمالا بلدید ولی چون form1 خودش یک child از یک فرم mdiparent هست این کد عمل نمیکنه با کمال تعجب!

دوست عزیز دومی هم که توضیح دادند ازشون تشکر میکنم ولی اطلاعات داخل خود دیتاگرید اضافه و یا حذف نمیشه بلکه از طریق یک فرم دیگر اطلاعات در دیتابیس اعمال میشه و حالا که بر میگردم به فرم حاوی دیتاگرید می خوام اطلاعات جدید رو نشون بده.
با تشکر

لطفا شبی هر کی می تونه مشکل من رو حل کنه که کل برنامه به خاطر این مشکل گیر کرده...

خب اینطوری بنویس که هر دو فرم به هم مرتبط بشوند:
form1.dataadapter....
کد بالا رو باید تو فرم 2 بنویسی
بعد برای ذخیر کدن هم اینو بنویس:
تو فرم 1 حالت closing
کدی که جدولتو سیو میکنه.
بعد برای اینکه فرم 1 رو ببندی همه ی فرم هایت بسته نشه تو قسمت تنظیمات برنامت جای shutdown mode رو رو حالت while close all forms قرار دهید مشکلتان حل خواهد شد.

barnamenevisforme
یک شنبه 15 مرداد 1391, 12:11 عصر
سلام
برنامه شما رو سعی کردم تصحیح کنم.
به نکات زیر توجه کنید:
1-برای دسترسی به یک فرمی که یه instance از اون تعریف کردید،باید میدان دید رو public در نظر بگیرید.
به همین خاطر یه module اضافه کردم و f3 رو توی اون public تعریف کردم.تا هم form1 و هم f4 بتونن بهش دسترسی داشته باشن.
2-تغییراتی که نیازه انجام بشه توی فرم1 نوشته شده.
3-جهت بهتر شدن روش کارتون یه فرم خودم اضافه کردم به نام frm_my_recommandations توضیحات لازم رو هم در اون دادم.
موفق باشید.

armin001
یک شنبه 15 مرداد 1391, 18:16 عصر
سلام
برات یه فایل ضمیمه کردم دانلود کن بررسی کن اگه به نتیجه نرسیدی دوباره بگو در خدمتم.

90809

nekooee
یک شنبه 15 مرداد 1391, 20:48 عصر
خیلی از همتون ممنونم. آقای برنامه نویس مشکل و حل کردن armin عزیز که هم اسم خودم هم هستین:) باید داخل یک module مقدار فرم اول رو که خودش چیلد یک فرم دیگه بود تعریف میکردیم. که تو فایلی که ضمیمیه کردن کامل کدش هست.
باز هم از همه شما عزیزان تشکر میکنم

nekooee
دوشنبه 16 مرداد 1391, 00:24 صبح
دوستان من دقت کردم تازه متوجه شدم ایشون یک فرم رو کمتر از من دارند و الآن برای من باز مشکل پابرجاست.

ترتیب فرمهای من اینگونه هست:
Form1->SodurResid->UserList->NewUser

که در برنامه آقای برنامه نویس فرم SodurResid حذف شده

nekooee
دوشنبه 16 مرداد 1391, 00:42 صبح
مشکل حل شد. باید به روش ایشون ولی به جای فرم دوم فرم سوم رو داخل ماژول تعریف میکردم.

یعنی در حقیقت باید همان فرمی که دیتاگرید داخل آن وجود دارد رو در ماژول گذاشت. باز هم ممنون

barnamenevisforme
پنج شنبه 26 مرداد 1391, 11:08 صبح
سلام
برای اضافه کردن password:
ابتدا از طریق منوی project/projectname properties
setting برنامه رو باز کنید.
coinnection string رو از نوع string انتخاب کنید.
scope:user
بعد توی رویداد load فرم1 اینو قرار بدید:
My.Settings.databaseConnectionString = My.Settings.databaseConnectionString + ";Jet OLEDB:Database Password=123"

nekooee
پنج شنبه 26 مرداد 1391, 15:32 عصر
خیلی ممنون