PDA

View Full Version : سوال: روش تحقیق دامنه مسئله

senior_foe
سه شنبه 28 شهریور 1391, 22:14 عصر
در کتابهای مهندسی نرم افزار توصیه اکید می شه که قبل از هر کاری تحلیل دامنه مسئله صورت بگیره
سوال من اینه که در مورد نرم افزار های مشابه در بازار چطور اطلاعات کسب کنیم؟
به عنوان مثال فرض کنیم می خوایم یک سیستم کنترل محتوا طراحی کنیم. سوالات زیر در باب تحقیقات دامنه ای در نوع تصمیم گیری ما تاثیر خواهند داشت:
- CMS های معروف بازار.
- اینکه هر کدام چه امکاناتی دارند؟
- این امکانات هر کدام چقدر باب میل کاربران بوده؟
- سهم هر کدام از شرکت ها در بازار CMS چقدر است؟
- شرکت های معروف و محصولات پر فروش بازار کشور کدامند و جایگاه سیستم کنترل محتوا (در این مثال) در بازار محصولات نرم افزاری از لحاظ سود دهی کجاست؟ (برای مدیریت پورتفوی محصول)

- استراتژی قیمت گذاری و بازاریابی برای این محصول بیشتر چگونه بوده؟ (برای بازاریابی مثلا تبلیغ در مجلات، ارسال کاتالوگ به مشتریان بالقوه، ارسال ویزیتور و ...)

این جور اطلاعات رو در بازار نرم افزار ایران چطور میشه گیر آورد؟
حالا CMS رو فقط مثال زدم لطفا کلی جواب بدید.

senior_foe
سه شنبه 04 مهر 1391, 02:04 صبح
سلام مجدد
بعد از یک هفته کسی نبود که این کار ها یا کار مشابهی رو امتحان کرده باشه؟
وزارتخانه ها و نهاد های دولتی از این آمار ها ندارن؟
می شه یه نفر یه جوابی بده؟

بهزاد علی محمدزاده
دوشنبه 10 مهر 1391, 22:38 عصر
سلام . فکر کنم خودتون باید آمار بگیرید .

ببینید از طریق ابراز هایی مثل Google Adwords می تونید آمار هایی رو تهیه کنید . مثل این که واژه فروشگاه ساز چند بار توسط کاربران اینترنتی جستجو شده . و بعد باید رصد کنید که چه کسانی هستند که این خدمات رو ارائه می کنن . اونوقت مطرح های اون ها رو بررسی کن . ببین چه نقاط قوتی دارند و چه نقاط ضعفی ، و اگر شما بخوای این و تولید کنی ، چه قسمتهایی رو تغییر میدی .

اگر گروه دارید از روش طوفان فکری استفاده کنید . در فروم ها ، و هر جا که استفاده کننده از اون محصول هست شما هم باید باشید و بازخورد های اونها رو تحلیل کنید . حتی اگر یک مرکز آماری باشه که من فکر نمی کنه باشه . شما به این تحلیل ها نیاز دارید .

در مورد قیمت گذاری ، و بازاریابی هم باید رصد کنید .

محمود بشاش رو جستجو کن . کتابی داره بصورت PDF ، به نام کسب درآمد خارج از تصور از اینترنت . در این کتاب 97 صفحه ، ایشون مقداری از چند و چون این تحلیل ها رو بیان می کنه .

من یادم نیست این کتاب جزو رایگاه هاشون بوده یا خریدم ، به همین خاطر نمی تونم آپلود کنم و بهتون بدم . عجله هم دارم باید برم و وقت ندارم در سایتش بگردم ، خودت زحمتش و بکش .