PDA

View Full Version : حرفه ای: تعیین مبلغ نرم افزار و پشتیبانی

bozhmehrani
یک شنبه 30 مهر 1391, 15:42 عصر
سلام دوستان.
یک نرم افزاری قرار شده بنویسیم (ان شاءالله)واسه یک شرکتی.نرم افزار آمارگیریه
که قراره در تمام فروشگاهایی که محصول اونو دارند نصب شه در سطح یک استان
به نظرتون قرارداد چطور بسته شه بهتره.که هم تابلو نباشه هم تیز بازی شه به طرف برنامه نویس.
معمولا پشتبانی رو چه جور قیمت میزنن.باتوجه به وسعت این نرم افزار که دوسه ماه وقت میبره انجامش و قراره در سطح یک استان کار بکنه؟
لطفا تجربیاتتونو اینجا بزارین.
پیشاپیش تشکر میکنم

AmirGhasemi
یک شنبه 30 مهر 1391, 16:32 عصر
سلام
اول انكه نرم افزاري كه سه ماه زمان مي بره واسه انجامش را شما مي گيد به آن وسعتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت تتتتتت؟؟؟؟!! واعجبا
دوم اينكه منظورت از تيز بازي به سمت برنامه نويس شيتيله! كه خب ! معلومه بايد چي كار كني
اما از شوخي گذشته ببين قيمت نرم افزار را تعداد فرآيندهايش مشخص مي كنه
مورد بعدي هم خنگ بازي كارفرماست هر چقدر كارفرما احمق تر شما مي توني پول بيشتري بگيري! من واسه نرم افزار باركد خوان ساده از مشتري يك ميليون تومان گرفتم اما واسه يه نرم افزار مديريت نمايندگي فروش به 30 فرآيند نهايت تونستم 3 مليوين تومان بگيرم چون كارفرماش تيزبود
اما در مورد پشتيباني شما مجبوري سال اول را رايگان پشتيباني كني چون اين يك رسم شده اما براي سال هاي بعد 25 درصد قيمت پايه پروژه را به عنوان قرارداد پشتيباني مطرح مي كنند
اما يادت نره ! توي اين مملكت بچاپ بچاپ، ما برنامه نويسان نبايد نام خودمون را خراب كنيم! نبايد اجازه بدهيم 50 سال ديگه جامعه برنامه نويسان ايران را همرديف جامعه وكلا يا جامعه بازاري ها يه مشت شارلاتان بنامند!

ali_habibi1384
یک شنبه 30 مهر 1391, 18:08 عصر
سلام دوستان.
یک نرم افزاری قرار شده بنویسیم (ان شاءالله)واسه یک شرکتی.نرم افزار آمارگیریه
که قراره در تمام فروشگاهایی که محصول اونو دارند نصب شه در سطح یک استان
به نظرتون قرارداد چطور بسته شه بهتره.که هم تابلو نباشه هم تیز بازی شه به طرف برنامه نویس.
معمولا پشتبانی رو چه جور قیمت میزنن.باتوجه به وسعت این نرم افزار که دوسه ماه وقت میبره انجامش و قراره در سطح یک استان کار بکنه؟
لطفا تجربیاتتونو اینجا بزارین.
پیشاپیش تشکر میکنم
آمار چيو ميگيره نرم افزار؟ اطلاعات دقيقتر در مورد نحوه عملكرد برنامه بگيد لطفا.

nilmil_nil
یک شنبه 30 مهر 1391, 18:11 عصر
سلام
اول انكه نرم افزاري كه سه ماه زمان مي بره واسه انجامش را شما مي گيد به آن وسعتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت تتتتتت؟؟؟؟!! واعجبا
دوم اينكه منظورت از تيز بازي به سمت برنامه نويس شيتيله! كه خب ! معلومه بايد چي كار كني
اما از شوخي گذشته ببين قيمت نرم افزار را تعداد فرآيندهايش مشخص مي كنه
مورد بعدي هم خنگ بازي كارفرماست هر چقدر كارفرما احمق تر شما مي توني پول بيشتري بگيري! من واسه نرم افزار باركد خوان ساده از مشتري يك ميليون تومان گرفتم اما واسه يه نرم افزار مديريت نمايندگي فروش به 30 فرآيند نهايت تونستم 3 مليوين تومان بگيرم چون كارفرماش تيزبود
اما در مورد پشتيباني شما مجبوري سال اول را رايگان پشتيباني كني چون اين يك رسم شده اما براي سال هاي بعد 25 درصد قيمت پايه پروژه را به عنوان قرارداد پشتيباني مطرح مي كنند

اما يادت نره ! توي اين مملكت بچاپ بچاپ، ما برنامه نويسان نبايد نام خودمون را خراب كنيم! نبايد اجازه بدهيم 50 سال ديگه جامعه برنامه نويسان ايران را همرديف جامعه وكلا يا جامعه بازاري ها يه مشت شارلاتان بنامند!

سلام
میتونید فرایند های نرم افزار مدیریت فروش رو بگید چی بودن ؟
میخواستم بدونم چه امکاناتی داشته نرم افزارتون
البته اگه مایلید
با تشکر

meisam3322
یک شنبه 30 مهر 1391, 18:47 عصر

دوست عزیز میتونم بپرسم منظورتون از فرآیند چیه ؟؟!!

در مورد قیمت گذاری هم باید بگم متاسفانه در ایران هیچ منبع و base ی برای این کار وجود نداره ، متاسفانه نظام صنفی کامپیوتر هم که خوابه خوابه و فقط بلدن سر سال حق عضویت رو از اعضا بگیرن (این موقع بیدار میشن) .
واسه همین نمیشه قیمت مناسبی رو واسه نرم افزار ها گذاشت. البته بهره شما بیشتر در مورد نرم افزاری که قصد ساخت اونو دارین توضیح بدین. امکانات ، پایگاه داده ، چند کاربره یا تک کاربره و ...

veniz2008
یک شنبه 30 مهر 1391, 19:10 عصر
مورد بعدي هم خنگ بازي كارفرماست هر چقدر كارفرما احمق تر شما مي توني پول بيشتري بگيري! من واسه نرم افزار باركد خوان ساده از مشتري يك ميليون تومان گرفتم
که چی بشه؟. اینو به این خاطر میگم که تو جملتون غرور عجیبی مشاهده میشه.
اعتقاد من اینه : نه بذار سرت کلاه بره نه سر کسی کلاه بذار.
زرنگ بودن معناش که سرکیسه کردن دیگران نیست. دوستتون از شما یه راهنمایی خواست نه اینکه تشویقش کنی که اگه طرف حالیش نبود بیشتر از حقمون ازش بگیریم.
موفق باشی دوست عزیز.

bozhmehrani
یک شنبه 30 مهر 1391, 23:21 عصر
ممنون از دوستان
کلا تو تعیین اعتبار نرم افزار قرار نیس سره مشتری کلاه بزاریم.ولی خوب میشه با یک نرم افزار و وابستگی که به وجود میاد اون مشتری رو تا آخر نیازمند به پشتیبانی بکنی.
مثلا به جایی اینکه 10 میلیون یه جا بگیری بیایی سالی 2میلیون بگیری یا به جایی اینکه ستاپ بدی 10میلیون بهشون به صورت نسخه ای (لایسنس)بدی نسخه ای 100هزار
با اینکه قیمت کمتره ولی خوب تو دراز مدت میشه این نتیجه رو گرفت که بهتره واسه برنامه نویس.
ولی خوب دوس داشتم ببینم تجارب دوستان تو قراردادایی که بستن وراضین و یا اینکه دوست داشتن ای کاش قراردادو یه جور دیگه میبستن چیه؟
(با براورد خودم نرم افزارم دو نفری نهایتن سه ماهه تموم میشه و براورد قیمت نرم افزار 13میلیونه بدون پشتیبانی.نمیدونم پشتیبانی چه جوری باشه که هم کم باشه مشتری ترغیب بشه پشتیبانی بگیره هرسال هم بصرفه واسه برنامه نویس)

حسین شهریاری
دوشنبه 01 آبان 1391, 07:34 صبح
سلام
متاسفانه، در صحبت بعضی افراد چیزی از یاد خدا دیده نمیشه!

به نظرتون قرارداد چطور بسته شه بهتره.
بسته به زمانبندی پروژه و نیروی کار و هزینه هایی که میکنین، البته روی نسخه اول خیلی حساب نکنید، بیشتر به فکر کسب اعتبار برای فروش های بعدی باشین.

معمولا پشتبانی رو چه جور قیمت میزنن.
سال اول عموما مجانی هست، و در پایان قرارداد، یا مجددا قرارداد پشتیبانی منعقد میشه یا هر بار که پشتیبانی صورت میگیره فاکتوری و توافقی مبلغ اخذ میشه.
موفق باشید

bozhmehrani
چهارشنبه 17 آبان 1391, 15:22 عصر
وسعت پروژه به وسعت استان خراسان رضویه
مثلا اگه به قیمت 15 میلیون به توافق برسیم پشتیبانی چند درصد قرارداد در نظر می گیرند؟(من شنیدم 25تا30درصد قرارداد،درسته؟)
درضمن اگه سورس بخوان چقد رو قیمت میاد؟

c_doost
چهارشنبه 17 آبان 1391, 22:30 عصر
آقا این فکرت خیلی بدههههههههه چرا یه طرفه باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

کلا معامله برد برد بهتره

یادت باشه کار تو کار پیدا میشه هوا این مشتری را داشته باش انشااله یه مشتری دیگه مثل این گیرت میاد

sina26
چهارشنبه 17 آبان 1391, 23:05 عصر
سلام دوستان با در نظر داشتن انصاف خدا هم ما را در کارهایمان یاری خواهد نمود
در خصوص قیمت سورس باید عرض کنم در یک موردی که کارفرما از ما سورس نرم افزار رو خواست ما رو قیمت 2 برابری نرم افزار توافق کردیم
موفق باشید

bozhmehrani
پنج شنبه 18 آبان 1391, 04:39 صبح
کارفرما از ما سورس نرم افزار رو خواست ما رو قیمت 2 برابری نرم افزار توافق کردیم
موفق باشید
آقا تقریبا ما هم روی دوبرابر شدن قیمت توافق کردیم.پشتیبانی رو نگفتی آقا سینا.25تا30 درصد مبلغ کل خوبه؟
پشتیبانی با سورس قیمتش فرق داره؟اگه درصدی باشه که پشتیبانی قیمتش بالاتر میره.

sina26
پنج شنبه 18 آبان 1391, 05:55 صبح
بله قیمت 25 تا 35 درصد برای پشتیبانی یه قیمت معقولیه
پشتیبانی با سورس حتما فرق خواهد داشت اون موقع بسته به توافقتان چیزی حدود 10 درصد به نظر من خوبه

zarifcomputer
پنج شنبه 18 آبان 1391, 06:10 صبح
سلام به همه دوستان
همه نظرات را خوندم . من حدودا 12 ساله که تو کار برنامه نویسی هستم . همه جور مشتری تو این کار پیدا میشه. چند تا توصیه میکنم به این دوست خوبمون که می خوان قیمت بدن
البته فکر میکنم بهتره باز هم تحقیق کنید . اینها صرفا نظر شخصی بنده هست

1- بین مشتری ها هم آدم متخصص و کار بلد پیدا میشه که مو را از ماست بیرون میکشند و هم آدم های غیر فنی که هر چی بهشون بگین قبول میکنند. اینو میتونید تو همون جلسه اول برخوردتون متوجه بشید ولی اگه آدم غیر فنی به پستتون خورد فکر نکنید که مجازید سرش کلاه بذارید چون خدا همیشه ناظر بر رفتار و اعمال ماست و اون روزی رسونه . پس خودتونو بخاطر یه قرار داد خراب نکنید و شرط انصاف را همیشه مد نظر داشته باشید
2- هیچ قیمت مشخصی برای کار برنامه نویسی وجود نداره . اما من همیشه از این روش استفاده میکنم و معمولا هم جواب میده . با مشتری رو راست باشید و با صداقت قیمت بدید . به مشتری بگید که مراحل انجام کار چطوره و اصلا نگران از دست دادن کار نباشید . حتی اگه لازم شد اطلاعات فنی دقیق بهش بدید تا به شما اعتماد کنه . برای خودتون و همکارانتون که در این پروژه مشغول هستند به صورت نفر ساعت قیمت تعیین کنید و تخمین بزنید که این پروژه به چند نفر ساعت کار نیاز داره و هزینه نفر ساعت پشتیبانی را هم به این مبلغ اضافه کنید . پشتیبانی نرم افزار را به صورت اختیاری در قرارداد قید کنید و مشتری را به هیچ وجه مجبور به انتخاب و قبول پشتیبانی نکنید . مشتری هم مثل شما یک انسان است و به منافع خودش فکر میکنه . ممکنه منابع مالی محدودی هم داشته باشه. پس سعی نکنید تحت فشار قرارش بدید اما تخفیف الکی و غیر منطقی هم ندید . قرار نیست به هر قیمتی این پروژه را انجام بدید . هیچ قرار داد یکطرفه و ظالمانه ای به سر انجام نمیرسه . مطمئن باشید اگر یکی از طرفین قرارداد حس کنه کلاه سرش رفته در اولین فرصت در طی مراحل انجام کار سنگ اندازی میکنه و باعث اخلال در روند پروژه میشه.
3- اگه قرارداد منعقد شد از این لحظه به بعد با تمام قوا کار کنید و بهترین سرویس را به مشتری بدید . خوش قول باشید و سر وقت کار را تحویل بدید . برای خوش قول بودن هم قبل از امضای قرارداد موارد استثنا را در زمان بندی ها در نظر بگیرید مثلا اگه فکر میکنید یه کار ممکنه 10 روز طول بکشه شما اعلام کنید که 15 روز براش وقت لازم دارید اینطوری برای خودتون زمان میخرید و از استرس نجات پیدا میکنید. اگه قرارداد پشتیبانی را هم گرفتید (قرارداد پشتیبانی را باید به صورت جداگانه ببندید) در پشتیبانی هم باید خوب سرویس بدید تا مشتری راضی باشه . این موضوع مهمترین قسمت یک قرارداده . یعنی میشه ادعا کرد که ادامه حیات شغلی یک برنامه نویس به پشتیبانی خوب محصولش بستگی داره
4- همیشه سعی کنید از تکنولوژی های روز در کارتون استفاده کنید . و دانش خودتونو به روز نگه دارید . تجربه نشون داده کارفرماها معمولا خواسته های غیر منطقی دارند و فکر میکنند حالا که دارن پول میدن برنامه نویس باید هر چی که خواستند انجام بدن و اصلا به امکان اجرای فنی یک درخواست توجهی ندارند . اگه دانش برنامه نویس فقط مختص به یک زبان برنامه نویسی یا یک محیط خاص باشه دست و پاش تو این شرایط بسته است و حتما به بن بست میخوره . ولی اگه از امکانات نرم افزار های دیکه و محیط های دیگه هم اطلاع داشته باشه میتونه براحتی راه حل های جایگزین را پیدا و ارائه کنه و از بن بست خارج بشه.
5 - قبل از هر چیز لازمه که برآورد فنی خودتونو از تحلیل یک پروژه ارزیابی کنید . یعنی دقیقا بدونید چکاری میخواهید انجام بدید . متاسفانه بعضی ها میگن حالا کارو بگیریم بعدش میشینیم تحلیلش میکنیم ببینیم چی میخواد مشتری . در این صورت به دلیل شفاف نبودن شرایط مشتری میتونه خواسته های جدیدشو تحت همون قرارداد قبلی به شما تحمیل کنه و از این اشتباه شما سوء استفاده کنه.
موارد دیگه ای هم هست که به تجربه خود فرد بر میگرده . اینهایی که عرض کردم تقریبا عمومی بودند
شاد و موفق و پیروز باشید

zarifcomputer
جمعه 19 آبان 1391, 23:39 عصر
بله قیمت 25 تا 35 درصد برای پشتیبانی یه قیمت معقولیه
پشتیبانی با سورس حتما فرق خواهد داشت اون موقع بسته به توافقتان چیزی حدود 10 درصد به نظر من خوبه

راستی در مورد پشتیبانی با سورس یادم رفت نظرمو بگم

اگه مشتری از شما سورس بخواد قطعا معنیش اینه که مایل به ادامه همکاری تحت قرارداد پشتیبانی با شما نیست و این یعنی "برنامه نویس عزیز پولتو بگیر و برو و دیگه هم اینطرفا پیدات نشه چون خودم اینکاره هستم و نیازی به تو ندارم . فقط میخواستم که برام استارت کار را بزنی . از اینجا به بعدشو خودم بلدم"

در چنین شرایطی به یکی از این دو راه میتونید برخورد کنید
1- اگه به پولش نیازی ندارید و سابقه کار براتون مهمه و مایلید کار ادامه دار با پشتیبانی انجام بدید و دلتون نمیخواد سورس را به کار فرما بدید بهش بگید که سورس مثل فرزند آدم می مونه . شما با چقدر پول حاضرید فرزندتونو به من بفروشید؟ . اینو که بگید طرف حساب کار میاد دستش و برای ادامه همکاری با شما تصمیم میگیره . ممکنه قرارداد پشتیبانی با شما رو قبول کنه و ازتون سورس نخواد و ممکن هم هست که با شما خداحافظی کنه و بره سراغ دیگری

2- اگه پولش هر چقدر هم کم باشه براتون مهمه و ادامه کار براتون اهمیتی نداره سورس را بهش بدید و پولتونو بگیرید و برید به سلامت . فقط اینکه چقدر بابت سورس بگیرید برای هر برنامه نویس با دیگری فرق داره . این قیمت بر میگرده به سابقه کار شما و میزان تجربه شما و نوع تکنولوژی که در کارتون استفاده کردید. هر چقدر سابقه شما بیشتر باشه و کیفیت کارتون بالاتر باشه و از تکنولوژی های خاص تری استفاده کرده باشید که کمتر کسی ازش سر در بیاره قیمت سورس شما رو بالاتر میبره . اگر تازه کارید و تجربه زیادی ندارید و از تکنولوژی های عمومی استفاده کردید که هر برنامه نویس دیگری هم میتونه کار شما را ادامه بده پس خیلی سخت نگیرید و سعی کنید با پیشنهاد کارفرما خودتونو راضی کنید .

barnamenevis1978
سه شنبه 28 اردیبهشت 1395, 15:26 عصر
سلام

برای برآورد هزینه یک پروژه نرم افزاری به ترتیب زیر عمل کردم:
- برآورد نفر ساعت منابع انسانی به تفکیک تخصص
- محاسبه هزینه پروژه از طریق جمع هزینه هر نفرساعت (طبق تعرفه نظام صنفی)

طبق نظر بعضی از دوستان، این مبلغ خیلی زیاد شده!

آیا روش محاسبه هزینه پروژه درسته؟
آیا درسته که برای محاسبه هزینه از تعرفه نظام صنفی استفاده بشه؟