PDA

View Full Version : آینده وب در تسخیر چه کسانی است؟ گپ دوستانه: آینده کار طراحان وب

MrasoolF
جمعه 26 آبان 1391, 15:50 عصر
این تاپیک در بخش asp .net هم مطرح شده است.
خوب دوستان چند خطی میخوام باهاتون صحبت کنم. این مطالب همش گفته های من نیست ولی گردآوری و نتیجه گیری منه میخواستم با شما طراحان حرفه ای در میون بذارم.
جهان تکنولوژی در حال گذاری نرم ولی مهمه. اینترنت تا به امروز آزاد و به اصطلاح وحشی بوده اتفاقی که داره میافته اینه که بسیاری به ارزش اقتصادی این پلتفرم پی بردن و دارن ازش نه استفاده بلکه سوء استفاده میکنن. اگر اوضاع اینطوری پیش بره و توده هم همچنان به شکل زومبی مشغول به به و چه چه باشه و نفهمه داره چه اتفاقی میافته آینده ی اینترنت چیزی غیر این خواهد بود. بحثم به طور ویژه راجع به معضی موسم به Trafic Shaping هست. ما و علائق و رفتار ما در وب به شکل ناخودآگاه (در واقع در اثر کمبود آگاهی) شکل داده میشه. همین حالاش پول هنگفتی فقط بر اساس ترافیک جابه جا میشه. در این سناریو شرکتهای بزرگ به کنترل این ترافیک دست خواهند زد و بسترهای خودشونو بسط میدن (الان چراغ خاموش همه شرکتها اینکار رو دارن انجام میدن). وب معنای فعلیش رو از دست میده، شما الان آزادین و به پایگاههای مختلف اعتبار میدین: فیسبوک، گوگل یاهو مایکروسافت و .... ولی در آینده خدمات مبتنی بر ترافیک شما رو تبدیل به زومبی هائی خواهد کرد که اعتبارشون رو ازین شرکتها خواهند گرفت. دیگه وب اون معنای قدیم رو نداره...شما کماکان آزاد خواهید بود هر IPئی که خواستین رو درخواست بدین ولی مسئله ی خدمات ارزش افزوده، QoS مبتنی بر IP و دسترسی مانع نامرئی دسترسی شما خواهد شد. آینده ی وب طبق این سناریو دیگه هوائی آزاد نیست که وسعتش به فراخنای پر پرواز شما باشه بلکه زمین خواهد بود که متناسب با خدمت شما بهش بهتون بار میده و شما وابسته به مواعید همون زمین میشین پرواز رو که دیگه بیخیال نمیفهمیم چی هست.
صحبت این نیست که حتما همین میشه صحبت اینه که روند رو درک کنیم و آگاهانه از چیزی که داریم دفاع کنیم. حقوق خودمون بشناسیم و سعی کنیم وب فردا، وبی بهتر و انسانی تر و آزادتر باشه. هیچ توطئه ای در کار نیست. بنگاه اقتصادی به طور طبیعی دنبال سود هست و اگر جریانی مانعش نشه مرزی نمیبینه این نه توطئه است نه اتفاق طبیعی، یه روند معلوم و کاملا علمی هست.
پ.ن: من اول بار از طریق وبلاگ جادی میرمیرانی (کیبرد آزاد) با این مسئله به طور دقیق آشنا شدم (توی رادیو گیک)

eshpilen
جمعه 26 آبان 1391, 19:28 عصر
این مطلب هم احتمال تغییر مسیر فناوری رایانه و اینترنت رو، کم و بیش به علل و شکل دیگری، مطرح میکنه: http://www.hamidreza-mz.tk/?p=377