PDA

View Full Version : تغییر قیمت اجناس در برنامه کوچک

damanpak
سه شنبه 07 آذر 1391, 23:22 عصر
سلام به همه اساتید برنامه نویس؛
ابتدا از مسولین تقاضا دارم اگه تاپیک در جای نامناسبی قرار داره اونو به بخش مناسب انتقال بدین و بعد از اینجا حذفش کنید
خب حالا اول یه کوچولو توضیحات:
من یه برنامه نوشتم که خرید و فروش یه مغازه رو انجام میده و کالاهای مغازه رو سودشون رو نشون میده
حال واسه تغییر قیمت ها هم یک قسمتی رو طراحی کردم که اگه قیمت ها تغییر کرد کالاهای قبلی که با قیمت زمان خودش فروخته شده توی حساب کتابش مشکلی پیش نیاد
حال یه بحثی پیش میاد که
فرض کنید این مغازه دار 15 تا کتاب شاهنامه داره که قبلا به قیمت (مثلا)15000 تومان میخریده و به قیمت 22000 تومان فروش داشته،حالا 20 تا از همون کتاب با قیمت خرید 19000 تومان و قیمت فروش شده 28000 تومان براش سری جدید اومده.
حالا دوتا مشکل به وجود میاد:
1-سری جدید کتاب رو که با قیمت جدید خریده به کالاها اضافه کنه واسه قیمتش چیکار کنه؟(چون از یک نوع کتاب جمعا 35 تا داره اما با قیمت خرید و فروش متفاوت)
این فکر به نظرم رسد که هروقت سری اول تموم شد بعد سری جدید با قیمت های جدید فروش بشه اما بازم یه مشکل هست اینکه فرض کنید از 15 تای اول 2 تا مونده و 20 تای دوم کامل سرجاشه حالا یه مشتری بیاد و 65 تا کتاب شاهنامه بخواد اینجا چیکار باید بکنیم؟(آخه نمیشه توی یک فاکتور کتابهای شاهنامه رو با دو قیمت بفروشیم)
ممنون میشم اگه کمکم کنید:گریه:

farghabil
سه شنبه 07 آذر 1391, 23:37 عصر
وقتی یه جنس گرون میشه دیگه چه فرقی میکنه کی خریدی!! باید به ائن قیمت گرون شده بفروشی دیگه:لبخند:
بر اساس یه رنج تاریخ تغییرات رو امجام بده. مثلا کتابهایی که تو این بازه زمانی خریداری شدن فلان قیمت رو دارن و کتابهایی که از فلان تاریخ به بعد خریداری شدن فلان قیمت رو دارن. و البته شاید تعریف دوره و ماه هم بد نباشه... یعنی فک کنم منطقی تره

damanpak
سه شنبه 07 آذر 1391, 23:43 عصر
وقتی یه جنس گرون میشه دیگه چه فرقی میکنه کی خریدی!! باید به ائن قیمت گرون شده بفروشی دیگه:لبخند:
بر اساس یه رنج تاریخ تغییرات رو امجام بده. مثلا کتابهایی که تو این بازه زمانی خریداری شدن فلان قیمت رو دارن و کتابهایی که از فلان تاریخ به بعد خریداری شدن فلان قیمت رو دارن. و البته شاید تعریف دوره و ماه هم بد نباشه... یعنی فک کنم منطقی تره
آره دوست گلم حرف شما منطقیه اما زمان محاسبه سود چی؟
مثلا سری اول هرکتاب 7000 تومان سود داشته و سری دوم هرکتاب 9000 تومان سود داره .حال اگه بخواد سری اول رو به قیمت فروش سری دوم بفروشه دوتا کتاب باقیمانده از سری اول سودش میشه 13000 تومان و مابقی میشه هرکدوم 9000 تومان پس نمیشه این ایده شما رو پیاده کرد
چون طرف میخواد سود فروش اجناسش مشخص باشه

farghabil
سه شنبه 07 آذر 1391, 23:48 عصر
بسوزه پدر این تورم وقیمت های ناپایدار که ماروم درگیر کرده.........
ولی دوست خوبم تینکه گفتم قابل پیاده سازیه،وقتی یه جنسی رو که فراخونی میکنی از انبار قیمتش مشخصه میشه سودشم تفکیک شده حساب کرد... شاید من نتونستم خوب منظورمو برسونم ولی اینی که گفتم رو می تونم پیاده کنم خودم

cherchil_hra
چهارشنبه 08 آذر 1391, 07:35 صبح
سلام به همه اساتید برنامه نویس؛
ابتدا از مسولین تقاضا دارم اگه تاپیک در جای نامناسبی قرار داره اونو به بخش مناسب انتقال بدین و بعد از اینجا حذفش کنید
خب حالا اول یه کوچولو توضیحات:
من یه برنامه نوشتم که خرید و فروش یه مغازه رو انجام میده و کالاهای مغازه رو سودشون رو نشون میده
حال واسه تغییر قیمت ها هم یک قسمتی رو طراحی کردم که اگه قیمت ها تغییر کرد کالاهای قبلی که با قیمت زمان خودش فروخته شده توی حساب کتابش مشکلی پیش نیاد
حال یه بحثی پیش میاد که
فرض کنید این مغازه دار 15 تا کتاب شاهنامه داره که قبلا به قیمت (مثلا)15000 تومان میخریده و به قیمت 22000 تومان فروش داشته،حالا 20 تا از همون کتاب با قیمت خرید 19000 تومان و قیمت فروش شده 28000 تومان براش سری جدید اومده.
حالا دوتا مشکل به وجود میاد:
1-سری جدید کتاب رو که با قیمت جدید خریده به کالاها اضافه کنه واسه قیمتش چیکار کنه؟(چون از یک نوع کتاب جمعا 35 تا داره اما با قیمت خرید و فروش متفاوت)
این فکر به نظرم رسد که هروقت سری اول تموم شد بعد سری جدید با قیمت های جدید فروش بشه اما بازم یه مشکل هست اینکه فرض کنید از 15 تای اول 2 تا مونده و 20 تای دوم کامل سرجاشه حالا یه مشتری بیاد و 65 تا کتاب شاهنامه بخواد اینجا چیکار باید بکنیم؟(آخه نمیشه توی یک فاکتور کتابهای شاهنامه رو با دو قیمت بفروشیم)
ممنون میشم اگه کمکم کنید:گریه:

به نظر من

معمولا فروشنده باقیمت جدید می فروشه. کار نداره که این جنس مال چه وقتی هست
برای لیست کالاهات یک قیمت پیش فرض بذار، ممکنه فروشنده بخواد قیمت یک کتاب رو با یکی کمتر حساب کنه.
2 تا کتاب شاهنامه داری سری قدیم . قیمت پیش فرض فروش 20000 تومان
10 تا کتاب شاهنامه می خری با قیمت خرید 22000 تومان . من فرض رو بر این می گیرم که هر کتاب رو براساس شابک دسته بندی می کنی و به عنوان یک محصول در نظر می گیری. پس قیمت پیش فرض فروش رو میذاری روی 28000 تومان (هم جدید و هم قدیم یک کالا محسوب میشه، چون شابکشون یکسانه)

موقع فروش، فروشنده کالا رو انتخاب می کنه، حالا این کتاب برای هر سری خرید که باشه. قیمت پیش فرض رو می بینه؛ یا با همون قیمت درج میکنه یا تغییر میده یا نه تخفیف میده که شما درصد تخفیف رو هم نگه میداری که موقع سود کالا حساب کنی.
------------------------------------------------------------
سود:

از تاریخ x تا تاریخ y حساب می کنیم
هزینه سری اول + ... + هزینه سری آخر = کل پولی که بابت خرید کتاب شاهنامه با شابک یکسان دادی
جمع کتاب های فروخته شده (با احتساب تخفیفات)با شابک یکسان= مبلغی که شما بدست آوردی

تفاوتش میشه سود شما! حالا این کتاب ها را شما در هر زمانی که فروخته باشی

مثلا هزینه خرید شده یک میلیون، فروش 1 میلیون و 500، تعداد فروش 33

میانگین هزینه خرید: 30300 / میانگین قیمت فروش: 45500 / سود : 15150

شما قرار نیست برای تک تک کتاب ها سود رو حساب کنی. چون بدرد فروشنده نمی خوره. ولی برای فروشنده این مناسبه کتاب شابک x از تاریخ a تا b میانگین سودش n تومان بوده.

موفق باشی!

mohsen92
چهارشنبه 08 آذر 1391, 11:12 صبح
مساله خیلی ساده ایه.
اصلا تاریخ رو نباید دخالت بدی.
یک جدول Price ایجاد کن که خودش یه کلید اصلی داره. قیمت ها تو این وارد میشن.
حالا تو جدول Book فیلد قیمت رو حذف کن و به جاش یه کلید خارجی (ارتباط) با جدول price بذار.
وقتی شاهنامه گرون تر شد لینک کتاب های گرون با اون قیمت جدید تو جدول price برقرار میشه و موقع فاکتور دادن هم این دو قیمت قابل تفکیک و گزارش گیریه. در واقع مثل این میمونه که دو کتاب متفاوت هستن.

در فرم هات هم لازم نیست جدولی برای درج قیمت بسازی. کاربر گیج میشه. کافیه موقع درج در جدول book اون textbox قیمت رو اول در price درج کنی. بعد ارتباط رکورد جدول book رو با آی دی درج شده در جدول price برقرار کنی. دیگه بقیه ش بستگی به هنر و سلیقه خودت داره.
موفق باشی

damanpak
چهارشنبه 08 آذر 1391, 18:26 عصر
ممنون از دوستان که پیگیر این مساله هستن

مساله خیلی ساده ایه.
اصلا تاریخ رو نباید دخالت بدی.
یک جدول Price ایجاد کن که خودش یه کلید اصلی داره. قیمت ها تو این وارد میشن.
حالا تو جدول Book فیلد قیمت رو حذف کن ....
موفق باشی

به نظر من
برای لیست کالاهات یک قیمت پیش فرض بذار، ممکنه فروشنده بخواد قیمت یک کتاب رو با یکی کمتر حساب کنه.

دوست عزیز جناب cherchil_hra این نکته شما رو فروشنده توی تخفیف لحاظ میکنه

من فرض رو بر این می گیرم که هر کتاب رو براساس شابک دسته بندی می کنی و به عنوان یک محصول در نظر می گیری. پس قیمت پیش فرض فروش رو میذاری روی 28000 تومان (هم جدید و هم قدیم یک کالا محسوب میشه، چون شابکشون یکسانه)

دقیقا همینطور هم هست
اما درمورد اینکه کلی بخوام حساب کنم سود رو مساله ای نیست اما طرف میخواد سود یک فاکتور رو ببینه که ممکنه توی این فاکتور شاهنامه دوتاش با قیمت خرید قدیم و سه تاش با قیمت خرید جدید باشه پس یکم پیچیده تر میشه چون این 5 تا کتاب دوتا سود متفاوت داره به علت تغییر در قیمت خریدشون

من اتفاقا برنامه ام رو مثل ایده دوست عزیز mohsen92 کدنویسی کرده بودم از قبل یعنی یک جدول قیمت کالاها دارم توی بانک اطلاعاتیم
حال واسه بهتر متوجه شدن اینجوری بیان میکنم ببینید:
مال فرضا 20 عدد کتاب شاهنامه داریم توی انبار که 5 تاشون به قیمت 15000 ت خرید و به قیمت 22000 ت میفروخته و از زمانی که 15 کتاب سری جدید رو رو به قیمت 19000 ت خرید و به قیمت 28000 ت فروش داره باقیمانده سری قبل رو به قیمت فروش سری جدید به فروش میرسونه (یعنی همه کتابها به قیمت 28000ت)
اولین مساله اینکه اینجا از زمانی که 15 کتاب جدید رو به انبار اضافه کرده 5 تا کتاب باقیمانده قبلی رو هم به قیمت 28000 ت میفروشه تا اینجا مشکلی نیست
اما مسئله اینجاست:1-این 20 تا کتاب 5 تاشون باید هرکدوم 13000 ت باید واسه فروشنده سود داشته باشه (چون خرید قدیمه)و 15 تای جدید هرکدوم 9000 ت سود داشته باشه
اینجا دوتا لیست قیمت واسه یک کتاب بوجود میاد
یکی خرید 15000 ت و فروش 22000 ت (که با سری جدید 28000 فروش میشه)
دومی خرید 19000 ت و فروش 28000 ت
مساله اینه که برنامه طبق کدوم یکی از این دوتا لیست قیمت(فعال)متوجه بشه که چقدر سود برای فروشنده در نظر بگیره(به عبارتی یک کالا داریم با دو قیمت خرید متفاوت که در نتیجه سود متفاوتی هم داره)

damanpak
پنج شنبه 09 آذر 1391, 07:52 صبح
کسی نبود کمکی بکنه؟
برنامه های آماده توی بازار از چه راه حلی واسه مشکل من استفاده میکنه کسی میدونه؟

mohsen92
شنبه 11 آذر 1391, 09:57 صبح
خب با این را ه حل مشکلی وجود نداره. برای محاسبه سود یک کتاب، قیمت خرید رو داری(تو جدول price) قیمت فروش رو هم داری. اختلافشون سودش میشه.
قیمت فعال یا currentی وجود نداره. برای هر رکور کتاب یک فیلد آی دی قیمت وجود داره که خود قیمت در جدول price هست.

damanpak
شنبه 11 آذر 1391, 15:41 عصر
خب با این را ه حل مشکلی وجود نداره. برای محاسبه سود یک کتاب، قیمت خرید رو داری(تو جدول price) قیمت فروش رو هم داری. اختلافشون سودش میشه.
قیمت فعال یا currentی وجود نداره. برای هر رکور کتاب یک فیلد آی دی قیمت وجود داره که خود قیمت در جدول price هست.

دوست عزیز مشکل من اینه که از کتاب سری اول 5 تا مونده و سودش از کتابهای سری دوم بیشتره
اینطوری بزار بگم 20 تا کتاب دارم با دو قیمت خرید و یک قیمت فروش حالا چطوری موقع فاکتور دادن به برنامه بفهمونم که با دوقیمت خرید متفاوت یک کالا وجود داره
حالا اینا به کنار بزرگترین مشکل بعد این مساله ویرایش فاکتور یا حذف فاکتوره که وقتی فکرشو میکنم مخم سوت میکشه

na141ali
شنبه 11 آذر 1391, 16:17 عصر
مشكل شما رو تو حسابداري از روش انبار داري fifo يا lifo يا ميانگين قيمت بر طرف مي كنند.
چون توضيح اين روشها خيلي زياده توصيه مي كنم توي سايتهاي حسابداري يه سرچي در موردشون انجام بده حتما نتيجه مي گيري.
ولي در كل با توجه به نوسانات قيمت در ايران روش ميانگين رو توصيه مي كنم. به اين صورت كه مجموع تمام خريدهاي با قيمت قبل رو با مجموع كل خريدها با قيمت جديد رو با هم جمع كني و تقسيم بر تعداد كل موجودي كني تا قيمت ميانگين بدست بيايد.
اكثر نرم افزار هاي حسابداري از اين روش استفاده مي كنند.