PDA

View Full Version : گفتگو: چگونه طرحی نو در اندازیم ؟

hakim22
دوشنبه 04 دی 1391, 19:53 عصر
برای من جای سواله که چرا همه برنامه نویسان در ایران در حال کار روی پروژه های اتوماسیون اداری ، حسابداری و مدیریت مدرسه و در کل بانک های اطلاعاتی ( جدیدا از نوع لایه ایش !) هستند.
این همه نرم افزار جدید با قابلیت های متنوع در دنیا در حال ساخته شدن در حالی که تمام سوالات در این تالار مربوط به به ConnectionString و نحوه ی استفاده از یک کامپوننت کرک شده است !؟
یعنی ایده های ما تمام شده و یا ما توانایی بیشتر از این نداریم !؟

arash69
دوشنبه 04 دی 1391, 20:48 عصر
با سلام.
به نظرم به موضوع خیلی خوبی اشاره کردین. فناوری های نوینی در سطح دنیا، در حال گسترش هستند و شرکت های زیادی از طریق همین فناوری های نوین در حال کسب درآمدهای کلانی هستند.
البته بایستی به این نکته هم اشاره کرد که این فناوری ها، منظورم برآیند کلی شان هست، امکانات بسیار زیادی را هم فراهم می آورند.

این همه نرم افزار جدید با قابلیت های متنوع در دنیا در حال ساخته شدن در حالی که تمام سوالات در این تالار مربوط به به ConnectionString و نحوه ی استفاده از یک کامپوننت کرک شده است !؟
در این رابطه هم میخوام بگم که،
خب برخی سوالات و موارد ممکن است برای بعضی برنامه نویسان سوال باشد، و ساخته شدن نرم افزارهای جدید با قابلیت های متنوع نمی تواند دلیلی بر عدم وجود سوالاتی از این دست باشد.

اما خب، در کل موضوع خیلی خوبی را مطرح کردید، امیدوارم که دوستان دیگر هم نظراتشون را بفرمایند تا بحث و گفت و گویی پربار در این رابطه ایجاد گردد.

sinashahab
دوشنبه 04 دی 1391, 21:29 عصر
دو سه سال پيش با بروبكس همين جا بود كه يه پروژه ديكشنري زديم كه محيطش به نظرم خيلي خيلي friendly بود !

يعني يه محيط پويا. توش آيكن داشت مثل دسكتاپ. وقتي مثلا رو آيكن ترجمه متن كليك ميكرد ، پنجره اي باز ميشد مثل ويندوز كه هر پنجره با كمي اختلاف نسبت به قبليش باز ميشه :D فك نميكنم تو دنياي اقتصاد كوتاه نظر ، از اين برنامه ها ساخته بشه. ميشد پنجره ها رو جابجا كرد و ....:گریه::قلب:

راستي سايتمون رفت رو هوا. اگه كسي از اون ديكشنري يا عكس و ايناش چيزي داره بهم يه خبري بده. شايد بخوايم يه ايده نو دوباره بزنيم.

ممنون

Mahmoud Zaad
دوشنبه 04 دی 1391, 21:35 عصر
سلام
من هم مثل خیلی های دیگه فکر می کنم همیشه پای پول در میان است. اگه بخوام مثال بزنم، مثلاً یه نرم افزار برای ساختن تصاویر GIF دیدم 36 دلار قیمت داشت، خب، چند نفر توی ایران حاضر هستند یه همچین نرم افزاری رو با این قیمت بخرند که مثلاً سالی چندتا تصویر متحرک باهاش بسازند؟ و خیلی مثال های از این دست.
در کل همونطور که می دونید تقاضای نرم افزار در سایر موارد (یعنی به جز نرم افزارهای اتوماسیون و ...) توسط شرکت های خارجی و به لطف کراکرها پاسخ داده میشه و عملاً تقاضای خیلی کمی برای این نرم افزارها باقی میمونه. یعنی در اینجا بحث حق مالکیت و کپی رایت مطرح میشه.
یه بحث دیگه ای هم که هست و واقعیت هم هست اینه که باید قبول کنیم چون اونها اول شروع کردن به تولید نرم افزار خب قاعدتاً از ما جلوترن، فرض کنید ما بخواهیم یه نرم افزاری تو مایه های فوتوشاپ بسازیم. اگر هم موفق بشیم این رو بنویسیم به نظرم مهمترین مزیتش نسبت به اون نرم افزار فقط فارسی بودنش هست.
به عنوان پیشنهاد (علاوه بر غر زدن!): به نظر من، ما باید رشته های بومی کشور خودمون رو شناسایی کنیم و برای اون زمینه ها برنامه بنویسیم. مثل کاری که برای فرش شد.
در مورد قسمت آخر فرمایشات شما، باید عرض کنم اکثر این سوالها دانشجویی هست و همونطور که می بینید توی این چند روز تا حوالی بهمن ماه این نوع سوالات بیشتر هم میشن. به نظرم سوال های غیر از اینا هم جواب داده نمیشن. خود من در مورد گرافیک یکی دو تا سوال پرسیدم هیچ جوابی نگرفتم مجبور شدم با جستجو در منابع خارجی جواب رو پیدا کنم. خیلی از این موارد رو دیدم.

ordebehesht
دوشنبه 04 دی 1391, 21:35 عصر
برای من جای سواله که چرا همه برنامه نویسان در ایران در حال کار روی پروژه های اتوماسیون اداری ، حسابداری و مدیریت مدرسه و در کل بانک های اطلاعاتی ( جدیدا از نوع لایه ایش !) هستند.
یعنی ایده های ما تمام شده و یا ما توانایی بیشتر از این نداریم !؟
آی گل گفتی منم همین حرفو زدم تاپیکی که ایجاد کرده بودم حذف کردن

hakim22
سه شنبه 05 دی 1391, 13:13 عصر
مثلا نرم افزار Babylon به عنوان یک دیکشنری سیستمی ابداع کرده که هر کسی میتونه براش لغت نامه درست کنه و اینجوری خیلی سریع رشد کرده و در دنیا به هر زبانی مترجم داره و انواع لغت نامه و حافظ نامه و ... براش ساخته شده .
یا بجای اینکه یکی بیاد ایده بده بریم و یک Web Browser جدید بنویسیم یک سری افزونه برای Firefox یا Opera بنویسه که کارهای مارو راحت تر کنه .
آخه در آمدی در تولید نرم افزارهای اداری تکراری وجود نداره .
رقیب خیلی زیاده و کیفیت هم در درجات پایینتری هست . چند شرکت که اسم در کردند همه ی سازمانها و نهادهای پر بودجه رو فتح کردند و باقی هم که در قبال چند ماه کار ما پولی پرداخت نمی کنند.

ما باید به کدوم سمت بریم !؟

vaheeed
سه شنبه 05 دی 1391, 13:40 عصر
نیازه که ادم رو به سمت هر چیزی میکشونه نیاز داشتم که به plc وصل بشم و وصل شدم نیاز داشتم که .... اگه نیازش احساس بشه هر اتفاقی میوفته ولی واقعا وقتش رسیده حد انتظارامون رو بالا ببریم و احساس نیازی به جز کرک داشته باشیم اگه ایده خواستین رو چیزی کار کنین که تا حالا زیاد روش کار نشده من چندتا چیز دارم که ناگفته داره و چیزه زیادی پیدا نکردم و البته اینجور نیازا زیاده اگه یک تایپیک بزنین واسه نیازایی که هنوز رفع نشده (چه در ایران یا غیر ایران ) احتمالا درخواست زیاد بیاد و میشه روش کار کرد
در مورد پولشم متاسفانه مثل اینکه در ایران کسی احساس نیازی به خرج پول و استفاده از نرم افزار اصلی ندارن !!!! خوب من که نمیدونم چیکار میشه کرد
خیلی ممنون از ایجاد تایپیکتون

hakim22
سه شنبه 05 دی 1391, 20:02 عصر
یکی از جنبه هایی که میشه در موردش کار کرد نوشتن برنامه برای کشور های دیگست.
هزینه ی تولید نرم افزار به ریاله ولی در آمدش به دلار و میشه خیلی راحت با دیگر تولید کنندگان رقابت کرد.

خیلی از نرم افزارها از زبان فارسی به درستی پشتیبانی نمی کنند.
از ایده های دیگه وارد شدن به دنیای وب هستش و ارائه ی خدمات آنلاین و اینجوری دیگه نمیشه نرم افزار رو کپی کرد و برد خونه !!!
مثل jeeb که حسابداری آنلاین داره .

vaheeed
سه شنبه 05 دی 1391, 20:19 عصر
دیگه از اسم حسابداری هم یه جوریم میشه داداش نگو لطفا اینو الرژی پیدا کردیم اخه این دنیا ظرفیت چندتا نرم افزار حسابداری داری ؟؟؟!!!! چه انلاینش و چه هر جور دیگش !!!! برا کشورا دیگه منم شنیده بودم که یه سری افراد واسه عکاسی همین کارو میکنن و خوبم داره به همین علت که شما گفتی ولی چجوری میشه بازاریابی کرد ؟؟ اگه کسی پایه هست یه کار پژوهشی کنم که تا حالا انجام نشده یا یه وب بروزر خاص بنویسیم البته من خودم زیاد بلد نیستم ولی خوب میتونم چند نفر رو هماهنگ کنم و وقت بزارم ( توپ جمع کن دیگه چایی بزارم و .... :چشمک:)

Esikhoob
سه شنبه 05 دی 1391, 20:47 عصر
به نظرم مثلا OCR فارسی(تشخیص حروف فارسی) ، یک مسئله ملی است که می شود روی آن کار کرد. نیاز بازار هم هست و میتوان پول درآورد.
تشخیص دست خط نوشته شده با خودکار که از مسائل چالش بر انگیز است و اگر کسی بتونه حل کنه ، از دید من که هرچه قدر پول بگیره نوش جانش.

morteza5358
سه شنبه 05 دی 1391, 21:21 عصر
:متفکر: :متفکر: :متفکر: :متفکر: :متفکر: :متفکر:

morteza5358
سه شنبه 05 دی 1391, 21:28 عصر
سلام
از ماست که بر ماست
همش میگیم تو کشور ما کلی برنامه نویس موفق و توانا وجود داره.ولی خودمون هم به خودمون رحم نمیکنیم.
برای مثال تو دانشگاه ما برای رشته های حسابداری دوره آموزش یه برنامه حسابداری گذاشته بودن که متاسفانه متاسفانه ، نرم افزاره با وجود ایرانی بودنش کرک شده بود.
خب ، شما خودتونو بذارین جای جای یه دانشجوی نرم افزار ، چه حالی بهتون دست میده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
تازه تو دانشگاهمون این دوره را داده بودن به یه استاد که به محض اینکه متوجه شد نرم افزار کرک شدست به مسئولین دانشگاه اعتراض کرد.
و
و
و
همین کارش باعث شد که از اواسط همین ترم دیگه ما تو دانشگاه نبینیمش..........:گریه::گریه::گر ه::گریه:
و در حال حاضر نمره میان ترم های ما رو هواست...........
برا همین میگم از ماست که بر ماست

hakim22
سه شنبه 05 دی 1391, 21:54 عصر
شرکت های نرم افزاری معمولا نسخه های آموزشی و دانشگاهی رو با امکانات کمتر و با قیمت خیلی ارزانتر در اختیار دانشگاه ها قرار میدهند.

ما در مورد قانون کپی صحبت نمی کنیم. بحث ما اینه که نرم افزارهامون تکراری شده و به سمت ایده های جدید تر و بازارهای تازه نمیریم.
و بعدش هم یک ایرادی هم در کار برنامه نویسها هست.
یکی میاد یک نرم افزاری مینویسه و بعد خداتومن روش قیمت میزاره و هزارتا قفل و داستان که حتی نمیشه از برنامش همینجوری استفاده کرد و میخواد با همین یکی بارو بندیلشو ببنده و هم هم بیان بخرن و کلی هم بهش حال بدن

ما باید تعداد مشتری ها رو زیاد کنیم ( بازار یابی کنیم) و از قیمت برنامه ها کم کنیم.
تئوری بازی ها میتونه کمک کنه بدون اینکه قانونی وجود داشته باشه مردم خود به خود به سمت خرید نرم افزار اصل پیش بروند.

لطفا هم در مورد قانون کپی خیلی کشور ما کشور ما نکنید . خدارو شکر که ما کپی رایت نداریم وگرنه همه ما برنامه نویس جاوا بودیم و داشتیم لینوکس بازی میکردیم و تنها نرم افزاری هم که تو سیستم هامون نصب بود EClipse بود !

هر چیزی جنبه مثبت و منفی داره.

Mahmoud Zaad
چهارشنبه 06 دی 1391, 09:27 صبح
ما در مورد قانون کپی صحبت نمی کنیم. بحث ما اینه که نرم افزارهامون تکراری شده و به سمت ایده های جدید تر و بازارهای تازه نمیریم.
و بعدش هم یک ایرادی هم در کار برنامه نویسها هست.

دلیل اینکه ما طرح نو نداریم یا در نمی اندازیم! یه دونه نیست. نباید تک بعدی به قضیه نگاه کرد، مجموعه ای از عوامل تو این مشکل دست دارن. بنابراین قانون کپی رایت هم یکی از این عوامله، یکی از دلایلی که نرم افزارهای جدید با امکانات مناسب و قابل رقابت با خارجی ها تولید نمیشن، همینه. در مورد همون دیکشنری، مگه ما نمی تونیم دیکشنری با امکانات خوب و فارسی و منوها و امکانات قابل فهم برای همه بنویسیم؟ قطعاً می تونیم(تونستن که میگم!) ولی وقتی برنامه نویس ما یک دیکشنری می نویسه که در مرحله اول امکاناتش از بابیلون کمتره، مردم در مقابلش بابیلون رایگان با امکانات بیشتر رو می بینن، خب می رن سراغ اون. برنامه نویس هم نا امید از ادامه کار منصرف میشه. البته عده کمی هم هستن که می مونن و مبارزه می کنن ولی واقعاً چند نفر از نظر مالی و اراده و ... توانایی رقابت با یه نرم افزار قدرتمند و رایگان (در کشور ما) رو دارن؟ فکر می کنم نرم افزار هم یه صنعت نوپا یا نوزاد هست و نیاز داره فردی (افرادی) دستش رو بگیره(بگیرن)، به نظر من این افراد، مردم هستند. منظورم اینه که قبل از اینها ما یک اراده و فرهنگ (واقعی نه شعاری) برای استفاده از نرم افزارهای ایرانی می خوایم. فرهنگی که قبول کنه در هر شرایطی نرم افزار ایرانی بخره. البته در مقابل کیفیت نرم افزار هم باید بره بالا.
وقتی این اتفاق افتاد، درآمد برنامه نویس هم می ره بالا. اون وقت به جز نرم افزار EClipse، هر نرم افزاری که دوست داشته باشه می خره.

vaheeed
چهارشنبه 06 دی 1391, 10:37 صبح
همه اینا هست هر چند وقت یه بارم یه نفر تو همین مایه ها یه بحثی پیش میکشه و بعد .... هیچی در مورد طرح نو یه گروه میخواد که این انگیزه رو داشته باشن یه هدف در نظر بگیرن یه نفر بازایابی کنه یکی ایده پردازی و ..... و البته با توجه به تجربه افراد تو همین سایت باید از یه شهر باشن در غیر اینصورت ول میشه یه گروه بشیم هر کدوم تو هر شهر به نظر بنده البته ( نیاز به شرکتم نیست )

hakim22
چهارشنبه 06 دی 1391, 11:46 صبح
برای مبارزه با غولهای نرم افزاری بهترین راه استفاده از پروژه های سورس بازه یا نوشتن برنامه هایی که قابلیت افزونه داشته باشند و بشه به صورت رایگان توسط یک عده برنامه نویس تقویت بشوند. نمونش همین اندروید با محیط رایگان برنامه نویسی خیلی موفق بوده و رقبای بزرگی رو پشت سر گذاشته.

یک مشکل بزرگ کار ما اینه که تنهایی کار می کنیم و خیلی کم در قالب تیم عمل می کنیم. خود به خود توانایی های ما کم میشه و افق های دور رو نمی بینیم.

morteza5358
چهارشنبه 06 دی 1391, 12:02 عصر
لطفا هم در مورد قانون کپی خیلی کشور ما کشور ما نکنید . خدارو شکر که ما کپی رایت نداریم وگرنه همه ما برنامه نویس جاوا بودیم و داشتیم لینوکس بازی میکردیم و تنها نرم افزاری هم که تو سیستم هامون نصب بود EClipse بود !

هر چیزی جنبه مثبت و منفی داره.
سلام
باید در جوابتون بگم که این یه اشتباهه که بگیم : "خدارو شکر که ما کپی رایت نداریم...".
به نظر من اگر ما برای برنامه ای که داریم ازش استفاده میکنیم هزینه ای پرداخت کرده بودیم ، میرفتیم و آموزش اون برنامه را در حد حرفه ای یاد میگرفتیم و بهترین استفاده رو از اون میکردیم.مثل برنامه ی فتوشاپ و ...
اگه یه نگاهی توی سیستم هامون بکنیم ، میبینیم که پره از نرم افزار های گرون قیمت که همشون کرک شده اند.و ما هم از تمام کارایی اون برنامه ها استفاده نمیکنیم.....
همین که هربرنامه ای بخوایم رو تو اینترنت به صورت کرک شده پیدا میکنیم ، باعث میشه که زورمون بیاد یه برنامه ای که پولی هست رو بخریم.
و همین باعث میشه که سریع بیایم و وقت و هزینه مون رو بزاریم روی کرک کردن و کرک پیدا کردن برای اون برنامه.بدون اینکه حتی فکر کنیم که چند نفر بد بخت شبانه روزی روی این برنامه کار کردن....
حرفم اینه که اگه برنامه های ما کرک نشن و از اونها درآمدی کسب کنیم ، همین امر باعث میشه که برای کسب درآمد بیشتر بیایم و کیفیت نرم افزار هامون رو هم بیشتر کنیم.نه اینکه بیشتر روی قفل گذاری برنامه کار کنیم...
حتی اون هایی هم که بابت برنامه هاشون پول میدن هم بعضی وقت ها در اشتباهن!!!
مثلا برای یه برنامه ای که طرف اومده یه برنامه دیگه رو دزدیده و فقط نامش رو عوض کرده (بدون اجازه صاحب اون برنامه) پول ندیم!!!!!

موفق باشید

AmirGhasemi
چهارشنبه 06 دی 1391, 12:46 عصر
سلام
همشه پاي يك پول در ميان است!!!!!!! {به تقليد از آن فيلم هميشه پاي يك زن در ميان است!!!)}
آقا ما برنامه واسه كسي و چيزي مي نويسيم كه بابتش پول بدن!!!!!!!!!
در ضمن ما هنوز بعد اين همه سال نتوانسته ايم يك اتوماسيون اداري درست و حسابي در اين مملكت داشته باشيم!!! مايكروسافت رفته يه شيرپوينت نوشته ببينيد تركانده همه جا را!!! اتوماسيون هاي ادراي ما چي؟ نرم افزارهاي حسابداري مون كه جاي خود.... همكاران سيتسم داره نون اسمش را مي خوره نه نون برنامه اش را!!!

morteza5358
چهارشنبه 06 دی 1391, 12:53 عصر
در ضمن ما هنوز بعد اين همه سال نتوانسته ايم يك اتوماسيون اداري درست و حسابي در اين مملكت داشته باشيم!!!

سلام
دوست خوبم نباید فراموش کنیم که در حال حاضر برنامه های فوق العاده قوی تو این کشور طراحی شده...
برای مثال برنامه بانک ها.بعضی برنامه های دانشگاه ها و ...
نا شکری نکنید.....

vaheeed
چهارشنبه 06 دی 1391, 13:35 عصر
با نظر amir ghasemi کاملا مافقم هنوز اونقدر پول دار نشدیم که یه پروژه رو خودمون رایگان بدیم و افزونه بقیه بهش اضافه کنن و کم کم از کنارش پولمون رو در بیارن البته بعضیا هستن خوب بلدن از برنامه هیچی پول خوب در بیارن یکی از اینا پیدا کنن بچه ها :قهقهه::قهقهه:

Mahmoud Zaad
چهارشنبه 06 دی 1391, 14:31 عصر
همشه پاي يك پول در ميان است!!!!!!! {به تقليد از آن فيلم هميشه پاي يك زن در ميان است!!!)}

الان حرف جدید زدید یا منو مسخره کردید؟!!!!!