PDA

View Full Version : سوال: دلفی و برنامه نویسی برای موبایل

mehdi_moosavi
پنج شنبه 07 دی 1391, 14:07 عصر
سلام، وقت همه دوستان بخیر
من جدیداً یک گوشی Samsung galaxy s2 خریدم، گوشی جالبیه و کارهای زیادی انجام میده و باعث شده تا سوالی برام پیش بیاد و اون اینه که آیا میشه با دلفی برنامه ای نوشت که در این گوشی اجرا بشه حتماً میدونید که سیستم عامل این گوشیها اندروید هست و یا اینکه اصولا ارتباطی بین دلفی و نرم افزار موبایل وجود داره. و اینکه اصولاً برنامه ای که روی این گوشی ها اجرا بشه با چه نرم افزاری باید نوشته بشه؟ بطور کلی در این موارد اگر دوستان اطلاعاتی دارید لطفاً در حد مقدور توضیح بدید.
با تشکر

BORHAN TEC
پنج شنبه 07 دی 1391, 14:25 عصر
سلام
اصولاً در مورد استفاده های عام اکثر برنامه های سیستم عامل آندروید را با جاوا می نویسند. برای این کار شما به Eclipse و Android-sdk نیاز دارید و با کمی تنظیمات می توانید کاری کنید که بتوانید در محیط Eclipse برنامه هایی برای آندروید بسازید. البته در مواردی که سرعت بالا مد نظر باشد باید برنامه ها را به صورت Native بسازید که برای این کار می توانید از زبانهای مختلفی(معمولاً C++) استفاده کنید. اگر شما به دلفی و زبان پاسکال عادت کرده اید می توانید از Lazarus استفاده کنید. البته طبق قول Embarcadero قرار است که این قابلیت (برنامه نویسی برای آندروید) از بهار 2013 به دلفی اضافه شود.
موفق باشید...

یوسف زالی
جمعه 08 دی 1391, 01:35 صبح
سلام.
چند سال قبل برنامه ای بود که برای مصارف عام می شد توش برنامه رو با زبان پاسکال توش نوشت و خروجی JAR گرفت.
این برنامه برای شروع بد نیست. البته خروجی جاوا می ده.
اسمش بود midlet pascal

یک برنامه دیگه هم بود که باهاش می تونستی شبیه سازی کنی محیط گوشی رو. البته برای برنامه های JAR.
اسمش بود java sjboy
من بازی که دانلود می کردم قبل از ریختن تو گوشیم باهاش تو سیستم بازی می کردم اگه به درد نمی خورد نمی ریختم!!

برای کاربردهای غیر جاوایی هم که دوستمون گفتند.

Felony
جمعه 08 دی 1391, 06:35 صبح
اون Midlet Pascal (http://sourceforge.net/projects/midletpascal/) یه پروژه متن باز هست که هنوز هم توسعه داده میشه .