PDA

View Full Version : گفتگو: اتوماسیون اداری یک سازمان (تحت وب / تحت دات نت)

sam.iran67
سه شنبه 12 دی 1391, 14:21 عصر
سلام.از دوستان خواهش می کنم در مورد این تایپیک اگر صاحب نظر هستند لطفی بکنن.
می خواهم برای یک سازمان اتوماسیون اداری بنویسم اما دچار شک و تردید شدم که چطور بنویسم.
تحت وب یا تحت ویندوز یا اصطلاحا دات نت.

اگر تحت وب بنویسم بهتره که با php باشه یا asp.net ؟یه مشکلی هست که اگر php هم بنویسم اپن سورس هست و .... در عوض سرعت مناسب ، راحتی توسعه وابسته نبودن به سیستم عامل هست برای این سازمان هم خوبه چون روند اپدیت شدن این سازمان خیلی کند هست هنوز از اکس پی و افیس 2003 استفاده میکنن.اگر بخوام از سی شارپ استفاده کنم چطور ؟
از طرفی برای سوکت پروگرمینک راحت تر هست و از طرفی نصب کردن sqlserver روی اون سیستم های داغون کار حضرت فیله !

hakim22
سه شنبه 12 دی 1391, 15:05 عصر
در اینکه شرکت باید یک سیستم قوی تر برای SQL Server تهیه کنه که شک نکنید !

خوبی نرم افزار های Win Form اینه که خیلی راحت تر طراحی و آماده ی برنامه نویسی میشوند و زمان خیلی کمتری برای برنامه نویسی می خواهند.
همه ی کار رو میشه سریع جمع کرد.

بدیش اینه که تحت وب نیست !
خیلی دردسر داره که بروز بشه و تغییرات رو در همه رایانه ها اعمال کرد (حتی اگر از تکنولوژی ClickOnce استفاده کنید)
روی تک تک سیستم ها مجبورید انواع چیزها رو نصب کنید ( نسخه های دات نت ، کتابخانه های جانبی و ...)

تجربه به من میگه برنامه های تحت ویندوز خود به خود برای کاربرهای پیچیده تر در میان. پنجره ها خیلی زود شلوغ میشوند و کار با برنامه سخت میشه .
(زورمون میاد هی پنجره ی جدید درست کنیم و می خواهیم همه چیز رو توی یک صفحه جا بدیم !)

برنامه ی تحت وب با یک آدرس از IE به راحتی بالا میاد. هر تغییری بدید در همه ی رایانه ها اعمال میشه و شما اصلا لازم نیست بدونید کی از کجا برنامه رو باز میکنه !
مشکلش طراحی صفحه ی وب است. زمان میبره ، حتما باید با HTML5 ، CSS، JavaScript و جدیدا jQuery و AJAX هم آشنا باشید. خدای نکرده مجبور میشوید سراغ SilverLight هم بروید و ... !

طراحی استایل ها ، گرافیک صفحات ، جای اشیا و .. خودش یک داستان است. و اصولا طراحی وب یک کار تیمی است.
پیشنهاد من به شما Sharepoint است.
من مدیر IT هستم و همه ی روشهایی که شما شک دارید استفاده کنید رو در جاهای مختلف در یک مجموعه با بیش از 100 سیستم امتحان کردم. طراحی و پیاده سازی کردم.
بهترین راه حل برای شما استفاده از Sharepoint است. که خودش سایت وب را میسازد و شما باید فقط مدیریتش کنید و بعد بیایید یک سری افزونه برای سایت طراحی کنید. ( کمی SilverLight و ASP . MVC کارتان را راه می اندازد.)
در ضمن با Outlook همه ی کارهای شرکت شما انجا میشود و همه اتوماسیون راه می افتد !

یاد گیری و مدیریت Sharepoint خودش یک چالش جدید است اما برای نیروی انسانی کم و وقت کم بهترین راه است.

sam.iran67
سه شنبه 12 دی 1391, 15:25 عصر
با تشکر ازتوجه شما جناب hakim22 (http://barnamenevis.org/member.php?244339-hakim22)
اینطور که من متوجه شدم شما win form و wpf رو پیشنهاد نمیکنید.
از طرفی پس php رو هم پیشنهاد نمیکنید؟
من سی شارپ ، php ، جی کوئری ، HTML ، javascript,css,ajax بلد هستم.اما با silverlight و Sharepoint اصلا آشنایی ندارم.در ضمن با این Sharepoint میشه کاملا سفارشی ساخت.بعدا قابل توسعه هست؟
در ضمن به جاری sqlserver میشه از MYsql استفاده کنیم که نصب راحت تر و حداقل سخت افزار کمتری میخواد؟

hakim22
سه شنبه 12 دی 1391, 15:42 عصر
کاری که Sharepoint میکنه در حقیقت ساختن یک سایت است. و بعد اون سایت رو مدیریت محتوا می کنه .
مثل کاری که بلاگفا یا Joomla می کنند.

شما می توانید یک فایل ورد داشته باشید و اون رو به یک سایت Sharepoint بفرستید. و Sharepoint اون رو در یک سیستم گردش کار ارسال می کنه ، تاییدیه ها رو میگیره و در نهایت بایگانی می کنه .

یک جستجود در اینترنت بکنید و سایتهایی Sharepoint رو مشاهده کنید . خیلی متنوع و صد در صد قابل توسعه هستند.
مثل اینکه شما یک قالب برای Joom,la یا بلاگفا درست کنید میشه براش قالب جدید طراحی کرد.

نیازی به بلد بودن Silverlight نیست. Sharepoint یک سایت است که با Office همگام میشود . کار Silverligh همانی است که Flash میکند( کمی اکشن گرافیکی) که لازم نیست .

کار با Sharepoint مثل کار با سایر نرم افزارهای آفیس است. منتها بجای ساختن یک فایل ورد برای شما یک سایت آماده با امکانات زیاد میسازد که در مواردی باید ویرایش شود تا چیز دلخواه شما از آب در بیاید. خیلی از ویرایش ها را سریع و راحت انجام میدهید. برای بعضی کارها باید برنامه نویس و طراح وب باشید و چون وب است با هر زبانی کارتان راه می افتد.

همین بس که دولت آمریکا مشترک این سرویس است !

نصب راحت تر و سخت افزار کمتر خودش یعنی نرم افزار و تکنولوژی ضعیفتری است. برای Sharepoint که فقط SQL Server لازم است.

sam.iran67
سه شنبه 12 دی 1391, 15:53 عصر
به نظرتون یک Cms سفارشی برای این کار با Php کد نویسی کنم چطور هست؟
در ضمن این sharepoint میشه با php ست کرد ؟برای مسلط شدن بر این محیط چه باید کرد؟زمان زیادی میخواد؟

sam.iran67
سه شنبه 12 دی 1391, 19:30 عصر
نبود کسی که کمک کنه؟

samadblaj
سه شنبه 12 دی 1391, 19:52 عصر
دوست عزیز hakim22 توضیحاتتون بسیار کامل و جامع بود واقعا دستتون درد نکنه.

ببخشید یه سوال برای من پیش اومد در نسخه های قبل office نرم افزار share point موجود بود ولی الان که چک کردم نرم افزار SharePoint Workspace جایگزین شده.... .

باید share point رو به صورت مجزار نصب کرد؟

sam.iran67
سه شنبه 12 دی 1391, 20:20 عصر
حالا اگه شیطونه گولمون زد و خواستیم با دات نت بنویسم شما wpf رو توصیه میکنید یا winform?

hakim22
چهارشنبه 13 دی 1391, 09:00 صبح
بله ، نرم افزار Sharepoint به دلیل بزرگ شدن و پیچیده شدن به صورت یک محصول مجزا در آمده است.
برای استفاده از این نرم افزار حتما باید SQL Server نسخه ی Enterprise هم نصب کنید.

تنها کاری که Sharepoint Workspace میکنه مثل یک سرویس ایمیل آخرین فایلها و اسناد دریافتی شما رو نمایش میده و میتوانید بخونید و چیز جدی آپلود کنید .

نسخه ای از آفیس به نام (آفیس آنلاین) هم هست که میشه درون صفحات وب فایلهای آفیس رو به صورت مختصری ویرایش کرد.
که بهتره نصب کنید (از سایت مایکروسافت دانلود کنید)

بهترین چیزی که در Sharepoint هست و هیچ نرم افزار دیگه ای نمیتونه به راحتی جایگزینش کنه سیستم Workflow است. شما به راحتی با Visio یا Visual Studio می توانید گردش کار اسناد، تاییدیه های مورد نیاز از کاربران و ... رو بسازید و هر زمانی تغییر بدید. بعد کاربران می تواند اسناد رو به سیستم گردش کار های گوناگون ارسال کنند.

قابلیت دیگه ای که خیلی خوبه نرم افزار InfoPath هستش که امکان میده به راحتی هر فرمی بسازید و اطلاعات رو مستقیما به بانک SQL ارسال کنید. میشه برای این فرم ها با CS یا VB دات نت کد نویسی کرد و دست شما برای کار بسیار بازه .
در آفیس 2010 این نرم افزار دو نسخه داره که یکی Info path filler هست. که کاربرهایی که قصد پر کردن اطلاعات فرمها رو دارند می بینند.

همه ی اینها درون وب اتفاق می افتد و در بسیاری موارد نیاز به مجموعه ی آفیس نیست.

hakim22
چهارشنبه 13 دی 1391, 09:07 صبح
حالا اگه شیطونه گولمون زد و خواستیم با دات نت بنویسم شما wpf رو توصیه میکنید یا winform?

یک قانون کلی : با WPF کد نویسی نکنید مگر اینکه عضوی از یک تیم برنامه نویسی باشد و حد اقل یکی از شما طراح گرافیک و وب باشد !

هر چند قابلیت های هیجان انگیز XAML در نظر اول خیلی جلب توجه میکنه اما عملا برنامه نویسی بر مبنای WPF خیلی زود خسته کننده میشه.
دلیل اصلیش هم ضعف برنامه نویسان در طراحی محیط گرافیکی بالاست. اصولا هدف از WPF جدا سازی کار برنامه نویسان و طراحان بوده است.
در WPF خیلی از کنترل های نیست و خیلی زود مجبور میشوید به صورت Custom و یا بنیادی سراغ طراحی کنترل بروید. هر چند خیلی ساده از Win Form میشود اشیای ترکیبی ساخت ولی نوشتن اشیای خوب توانایی فنی بالایی می خواهد و وقت گیر است. یعنی یکی باید باشد و فقط این اشیا را برای سایر اعضای تیم طراحی کند !!!