PDA

View Full Version : سوال: کار با صدا (صوت ، آهنگ ، ترانه ....)

vaheeed
یک شنبه 01 بهمن 1391, 09:25 صبح
سلام
با موضوع قدیمی کار با صدا مشکل دارم کل پست های داخل سایت رو خوندم تقریبا همه قدیمی (سال 87 و ... امیدوارم روش های بهتری تا الان پیدا شده باشه) و نصفه رها شده !!! تو سایت های خارجی مثل کد پروجکت هم تقریبا هیچ کدوم یا اجرا نمیشه یا اون چیزی که من میخوام نیست ، امیدوارم بشه بالاخره این موضوع رو تا حدی اینجا کاملش کنیم .
از ابتدا شروع میکنم امیدوارم دوستان بتونن کمک کنن .
میشه یه فایل صوتی رو به صورت ارایه نوشت ؟؟(مسلما میشه تو تایپیک های دیگه دوستان گفتن فقط من زیادی مبتدی ام :ناراحت: )

vaheeed
یک شنبه 01 بهمن 1391, 10:35 صبح
متوجه شدم چیکار کنم اول فایل صوتی رو دادم به فایل استریم و اون رو داخل یه ارایه از بایت قرار دادم و حالا میتونم به خونه های ارایه دسترسی داشته باشم . اینک کد ها واسه اونایی که مثل خودم مبتدی هستن:

private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
{
string strnameFile = "";
byte[] bytsound;
bytsound = new byte[1000];

strnameFile = @"C:\Morning.wav";
FileStream fs=new FileStream(strnameFile,FileMode.Open);

while (true)
{
MessageBox.Show("" + fs.ReadByte());
}
}

که ابته خروجی هر بایت یک عدد هست ، حالا کسی میتونه توضیح بده این عدد چی هست ؟؟ شدت صوت ؟ فرکانس؟ دامنه ؟؟ ممنون

vaheeed
دوشنبه 02 بهمن 1391, 07:49 صبح
کسی اطلاع نداره که چجوری ذخیره میشه اطلاعات داخل فایل wav؟؟ این اعداد چی هستن؟؟ اینطور که حدس میزنم احتمالا شدت صوت باید باشه ، کسی مطمئن نیست؟؟

vaheeed
دوشنبه 02 بهمن 1391, 14:07 عصر
یه جا دیدم که نوشته بود این فایل به صورت طول موج ذخیره میشه !!! درسته !!! خداااا پس چجوری باید شدت صوتی که پخش میشه رو پیدا کرد هیچ کسم که تو ایران انگار کار نکرده که چیزی تو سایتا بزاره !!!!

aboulfazl950
دوشنبه 02 بهمن 1391, 16:26 عصر
توی درس سیستم های چندرسانه ای خوندم که شدت صوت است

the king
دوشنبه 02 بهمن 1391, 19:06 عصر
در ساده شکل ممکن اش، داده های PCM ئه، فشرده نشده است و در نتیجه کار کردن باهاش ساده است.
بعد از هدر ابتدایی اش مقادیر موج صوتی ذخیره میشه. اگر بخواهید همچین داده هایی رو بسازید یا ویرایش کنید طبیعتا باید ساختار فرمت فایل های Wave و نحوه
ذخیره سازی داده های صوتی PCM را بشناسید.
رجوع شود به :
WAVE PCM soundfile format (https://ccrma.stanford.edu/courses/422/projects/WaveFormat/)

vaheeed
سه شنبه 03 بهمن 1391, 07:40 صبح
مرسی از جوابتون دقیقا همینا رو خونده بودم ولی اگه اینا طول موج هست پس شدت صوت رو چجوری باید پیدا کرد ؟؟!!!! اگه اعداد شدت رو کنار هم بزاریم یه موج ایجاد میشه که طول موج داره و فرکانس و ... یعنی با داشتنه شدت صوت میشه طول موج رو پیدا کرد ولی از روی طول موج که نمیشه شدت صوت رو پیدا کرد !!! البته داده های داخل فایل رو مپ کردم با شدت صوت تا حدود زیادی شباهت داره ولی دقیق نیست !!

vaheeed
پنج شنبه 05 بهمن 1391, 08:34 صبح
کارم تقریبا راه افتاد شاید چیزه خاصی نباشه ولی میگم که اگه کسی خواست از صفر شروع کنه مفید باشه ، با نرم افزار اهنگ هام رو به wav تبدیل کردم که رو 8 بیت ذخیره بشه و روی یک کانال (mono) . تا 44 بایت اول مربوط به اطلاعات خود اهنگ هست که هیچ از اون به بعد میشه داده های اهنگ از اونجا یک بایت یک بایت خوندم و اعدادش رو مپ کردم اینجوری یه جورایی انگار شدت صوت رو دارم