PDA

View Full Version : تشخیص متن در تصویر

JalaliMehr
یک شنبه 01 بهمن 1391, 22:13 عصر
سلام دوستان.
چطور میشه نواحی متنی را که داخل یک تصویر وجود دارد را مشخص کرد؟

مصطفی ساتکی
چهارشنبه 04 بهمن 1391, 17:41 عصر
چون متون نواحی تکرار شونده هستند و همچنین دارای لبه های تندی هستند یکی از کارهای دم دستی بدین صورت هستش که شما از تصویر تون با soble مشتق بگیرید و سپس یک آستانه گیری با مقدار متوسط تصویر داشته باشید به خوبی لبه های تند تصویر از مابقی تصویر قابل تمایز هستند .
روش اول از یک راه سریع و کم دقت bounding box مربوط به نوشته ها را پیدا کنید و آن هم استفاده از عملگر closing مورفولوژی هستش ولی این روش برای نواحی مثل پلاک ماشین جواب می ده چون اطراف پلاک لبه های به شدت نوشته ها دیده نمیشه.
روش دوم ار یک راه دقیق bounding box مربوط به نوشته ها را پیدا کنید کلیه Blob هایی که دارای اندازه مشخص ، لبه های تند ، convex بودن و در یک جهت مشخص قرار دارند استفاده کنید این بدین خاطر هستش که اگر لبه های تند غیر از نوشته وجود داشته باشند در نهایت به blob اول یا آخر متصل می شن که آن هم قابل رفع هستش یعنی شما پس از موقعیت یابی اولیه این ناحیه ، این ناحیه را با اندازه ارتفاعش در پهنا گسترش دهید و سپس magnitude هایی که به اندازه متوسط ناحیه جاری توان دارند را فیلتر کنید و بقیه را دور بریزید حال مجدداً ناحیه مورد نظر را تنظیم نماید.
موفق باشید

aydarasi
یک شنبه 18 فروردین 1392, 19:54 عصر
سلام.
می خوام یک متنی را در عکس نهان کنم.متن و عکس را با متلب باز کردم ولی نمی توانم با استفاده از عملگر bitset متن را وارد عکس کنم.میشه لطفا کمکم کنین.
یک کد دیگه هم می خوام که متن را بگیرد و معکوس کند.
ممنون