PDA

View Full Version : حرفه ای: تخصصی (جمع هگزا دسیمال به این صورت)

sepide_68_91
پنج شنبه 12 بهمن 1391, 15:02 عصر
سلام
دوستان خواهش میکنم کمکم کنید خیلی گیرم

من می خوام وقتی کاربر در برنامه ام در یک تکس باکس اعداد مبنای 16 به این صورت رو وارد کردند در یک تکس باک دیگه با زدن یک باتن نتیجه رو ببینند
5C H * (2^10) + 222 H
یا
2CA H * ( 2^20) + 224 H * (2^10)

با جمع معمولی هگزا دسیمال مشکلی ندارم اما اصلا نمیدونم وقتی در دو بتوان 10 ضرب میشه چطور باید حساب کنم؟؟
منون میشم راهنماییم کنید
دوم اینکه جدول پرش (jump table) چی هست و چطور طول این جدول و تعداد خانه های اون محاسبه میشه؟:متفکر:
من می خوام اگر کاربر در یک تکس باکس یک حلقه while یا swich case رو وارد کرد و باتنی رو کلیک کرد تعداد خانه ها و طول این جدول پرش مربوط به اون حلقه رو در یک لیبل ببینه
اما اصلا نمیدونم جدول پرش چیه و چطور محاسبه میشه؟؟؟
خواهش میکنم کمک کنید:گریه:

sepide_68_91
جمعه 13 بهمن 1391, 08:33 صبح
سلام
یعنی هیچ کس اطلاعی نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:گری :

asadegha
جمعه 13 بهمن 1391, 10:07 صبح
سلام. اولا درباره ضرب و تقسیم در مبنا های مختلف تحقیق کن.
دوما مبنا ها باید یکسان باشن تا بتونی اعمال ریاضی رو روی اون ها انجام بدی.
سوما با شیفت دادن یک عدد به چپ و راست، عدد رو نصف یا دو برابر میکنیم.

sepide_68_91
جمعه 13 بهمن 1391, 16:12 عصر
سلام
ممنون از توجه تون
من جمع معمولی هگزا رو میدونم اما این دو به توان ده رو نمی دونم چکار کنم
میشه بگید لااقل اولین عبارت جوابش چیه؟؟
ممنون

naghshineh m&h
جمعه 13 بهمن 1391, 18:16 عصر
سلام من عاشق زبان ماشین و اسمبلی سیستم بودم جوابت راحته 17222 در مبنای هگز هست مطئمن صددرصد باش وقتی هم 10^2 را در مبنای هگز حساب کنی میشه 400 یه موقعی با مبنای دسیمال این کار را نکنی که اونموقع 10^2 شما می شود 1024 که غلط است همه را در مبنای هگز جلو بری ردیفه یادت باشه باید حتما ضرب و تقسیم و جمع و تفرق را در مبنای هگز بدونی اگر خیلی برات اهمیت داره و حیاتی است بروید کتاب برنامه نویسی به زبان اسمبلی برای پردازنده های 80X86 نوشته مزیدی را فصل اولش را بخوانید دوست عزیز اگر درکش نکنید حل نخواهد شد ساده است ساده........

sepide_68_91
شنبه 14 بهمن 1391, 09:28 صبح
سلام
ممنون دوست عزیز
میشه یه لطف کنید و طرز حساب کردنتون که به 17222 رسیدید رو بگید که چطوری جواب این شد؟؟(منظورم چطور به 400 رسیدید و ..)
ممنون میشم راهنمایی کنید
از معرفی کتاب هم ممنون اما وقت ندارم بهش مراجعه کنم باید هر چه سریع تر تحویل بدم
از جدول پرش اطلاعای ندارید؟؟

naghshineh m&h
دوشنبه 16 بهمن 1391, 20:17 عصر
سه راه دارید
1-استفاده از شبیه ساز 8086 برای محاسبه که میخواهید
2-با توجه به کتاب دستی حساب کنید
3-با استفاده از ماشین حساب ویندوز در Tab View آن را روی Programmer قرار بدهید و سپس مبنای محاسبات را Hexadecimal انتخاب کنید
هر سه به این جواب میرسد