PDA

View Full Version : سوال: طراحی دیتا بیس

h.rezaee
یک شنبه 06 اسفند 1391, 11:44 صبح
سلام برشما. یه چنتا سوال داشتم از اون با تجربه ها و حرفه ای ها. البته میدونم خیلی مبتدیه:لبخند:. ببینید برای تعیین نوع برخی از داده ها در دیتابیس می خواستم از شما دوستان کمک کنم. برای پسورد که میخوایم MD5 کنیم از چه نوعی و چه تعدادی استفاده کنیم.برای آدرس منزل و ..... ؟؟؟؟؟؟ برای شماره ها از جمله شناسنامه و تلفن و ملی و ..... ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ برای تاریخ تولد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ممنون میشم اگه جواب بدین

youngold
یک شنبه 06 اسفند 1391, 12:32 عصر
معمولاً بسته به نیاز هست اما روال معمول رو یک بار دیگه براتون یاداوری میکنم
پسورد varchar 255
آدرس رو هم معمولاً باید محدود کنید varchar 500
شماره شناسنامه هم اگر میخواد خط تیره داشته باشه باید varchar باشه اگه فقط عدد هست باید INT باشه تعدادش هم معمولاً 12 ، 13
تلفن و اینها رو هم معمولاً varchar 30میزارند طبق معمول، که اگر جایی نیاز شد خط تیره بزارید برای تلفن یا رقمش بیشتر از حد معمول باشه به مشکل نخورید
زیاد هم سخت نگیرید از جیب شما که نمیره، شما یکی جلوتر در نظر بگیرید توی تعداد (البته زیاده روی هم در دیتابیس های حجیم چیز خوبی نیست)

youngold
یک شنبه 06 اسفند 1391, 12:42 عصر
در ضمن مثلاً برای جستجو بر اساس شماره شناسنامه اگر از نوع int بدون خط تیره بزارید و بر اساس یک ساختار معیین وارد کنید بهتر هست که بعد میدونید با چه ساختاری باید جستجو کنید ، البته خط تیره ها رو میشه نا دیده گرفت و ساختار های با قائده دیگر رو با regex میشه دراورد که البته در دیتابیس های حجیم باعث وقفه ای میشه من فقط اصول رو گفتم و انتخاب وابسته به نیاز شماست
از طرفی یادتون باشه مقایسه مقادیر عددی زودتر از مقایسه مقادیر رشته ای انجام میشه (پس در دیتابیس های حجیم مهم میشه)
البته بستگی به پروژتون داره که کاربر باهاش چقدر تعامل داره و کاربر در چه سطحی هست که اصلاً آیا قراره بر اساس سایر مقادیر جستجویی انجام بشه یا فقط نمایشی هستند یا برنامه قراره توسعه پیدا کنه یا خیر اما به هر حال بهتره اصولی رفتار کنید