PDA

View Full Version : انقراض php؟

19216810047
شنبه 19 اسفند 1391, 20:16 عصر
با سلام
دوستان امشب در یکی از برنامه های شبکه اموزش (بر خط)که موضوع بحث در مورد برنامه نویسی بود کارشناس برنامه (سارنگ قربانیان )گفت" که زبان phpدر حال انقراض است و توصیه می کنم که phpکارا به سراغ یادگیری یه زبان دیگه برند."
منم به تازگی در حال یادگیری phpهستم.می خواستم نظرات شما اساتید را در این زمینه بدونم.
با تشکر فراون

behrozi.ir
شنبه 19 اسفند 1391, 20:35 عصر
من حرفه اصلیم ASP.NET هستش
ولی مگه میشه PHP منقرض بشه ، احتمالا طرف بیسواد بوده

بهروزی (http://www.behrozi.ir)

desatir7316
شنبه 19 اسفند 1391, 21:35 عصر
که زبان phpدر حال انقراض است و توصیه می کنم که phpکارا به سراغ یادگیری یه زبان دیگه برند

:قهقهه::قهقهه:
اصلا فکر نمی کنم اینجوری باشه، ولی خود دانی میخوای ادامه بده یاد بگیر، میخوای برو سراغ یه چیز دیگه
اون برنامه شماره پیامکی چیزی نداره که ازشون منبع حرفشونو بخوایم؟
راستی اگه تاپیکتو اینجا منتقل کنی جوابای بیشتری می گیری (http://barnamenevis.org/forumdisplay.php?30-PHP)

linux
شنبه 19 اسفند 1391, 21:37 عصر
با سلام
دوستان امشب در یکی از برنامه های شبکه اموزش (بر خط)که موضوع بحث در مورد برنامه نویسی بود کارشناس برنامه (سارنگ قربانیان )گفت" که زبان phpدر حال انقراض است و توصیه می کنم که phpکارا به سراغ یادگیری یه زبان دیگه برند."
منم به تازگی در حال یادگیری phpهستم.می خواستم نظرات شما اساتید را در این زمینه بدونم.
با تشکر فراون
از این کارشناسان زیاد هست شما جدی نگیرید

AbiriAmir
شنبه 19 اسفند 1391, 21:55 عصر
:)) مگه دایناسوره؟!
اتفاقا مطمئن باشید که خطر انقراض php یک درصد خطر انقراض asp هم نیست!
دلیلشم واضحه... دات نت با ماکروسافت هست که معنی داره... پس پسفردا اگه ماکروسافت ورشکست شد (هرچند با احتمال خیلی خیلی کم) فاتحه asp و تمام محصولات ماکروسافت خوندست و اینجاست که open source خودشو نشون میده چرا که حتی اگر گروهی که فعلا php رو پشتیبانی میکنه فعالیتش متوقف شد گروه دیگری راهشون رو ادامه میده...
شما اصلا تو این فکرا نرو و راه خودتو برو...
به اون کارشناس هم باید بگید توصیه هاشو واسه خودش نگه داره!

plague
یک شنبه 20 اسفند 1391, 00:38 صبح
ممطئنی از برنامه های فکاهی نوروزی نبود ؟
ایشونی که اینا رو گفت یه عروسک با کلاه قرمز نبود ؟

navid3d_69
یک شنبه 20 اسفند 1391, 12:19 عصر
سارنگ استاد پایگاه داده ما بود کل برنامه نویسی بلد نیست زیاد به حرفاش گوش نکنید 50% چیز هایی هم که به ما یاد داد همه اشتباه بود در حد یک کوئری sql فقط بلد بود : دی

hamed-php
یک شنبه 20 اسفند 1391, 13:57 عصر
مهم درک اصل برنامه نویسی و نوشتن الگوریتم هست وگرنه بقیه اون یه مشت دستوره که میشه تو یه مدت سریع خودتو با هاش آپدیت کنی

rezaonline.net
یک شنبه 20 اسفند 1391, 14:56 عصر
راست میگه دیگه ، 5.2 منقرض شد ، 5.3 اومده 5.4 اومده یکی از یکی خوشکلتر و بهتر :لبخند:

Unique
یک شنبه 20 اسفند 1391, 16:31 عصر
دوستان چرا شوخی میکنید ؟!
میدونین مشکل ما کلا جماعت ایرانی چیه ؟! هر چی را میبینیم یا میشنویم باور میکنیم ! فکر میکنیم اگه یک نفر را به عنوان کارشناس معرفی کردند و اومد گفت ۲=۱ حتما یه چیزی میدونسته که گفته و اگه بنویسند 1=? ما هنگ میکنیم و میگیم خدایا واقعا ۱=۱ یا ۱=۲ ؟؟!؟

دوست عزیز از شما که رشتتون کامپیوتره بعیده ! یه زمانی وقتی borland دیگه از object pascal حمایت نکرد گفتند delphi و pascal مردند ! در صورتی که همین الانش #c و visual studio در حد و اندازه های Delphi نیستند ! دلیلش اینه که سر تره ! بهتره ، دوستدارانش عاشقش هستند و پشتیبانیش میکنند و کلی موضوعات دیگه ! حالا برگریدم سر php ، خدایی یکی بره روی wall این رفیقمون سارنگ خان توی fac*book بنویسه وقتی php منقرض شده شما چطور میای اینجا مطلب منو میخونی ! یا اصلا چطوری ایمیل یاهو خودت را چک میکنی ؟!

متاسفم همچین آدم های غیر مطلعی میان توی تلویزیون البته از تلویزیون ما هم بعید نیست از بقیه کارشناسهاش هم مشخصه !

behrozi.ir
یک شنبه 20 اسفند 1391, 16:40 عصر
همین الانش #c و visual studio در حد و اندازه های Delphi نیستندسلام
آقای Unique (http://barnamenevis.org/member.php?11933-Unique) دیواری کوتاه تر از Visual Studio پیدا نکردی ، مثل دیکتاتور ها صحبت میکنی:لبخند:
دلیل نمیشه چیزی که ازش سردر نمیاری یا برای شما سخته بهش توهین کنی :لبخند:

میدونین مشکل ما کلا جماعت ایرانی چیه
دلیلش اینه که همه فقط کار خودشونو قبول دارن (مثل 3 قوه و بقیه نهادها هرکی سازه خودشو میزنه):لبخند:

reza-alborz
یک شنبه 20 اسفند 1391, 16:43 عصر
این آقای سارنگ خان اگر کارشناس بود که بجای اومدن تو تلویزیون میرفت به کارهاش میرسید

shgn_java
یک شنبه 20 اسفند 1391, 17:17 عصر
دلیلش چی بوده؟
اصلا می دونسته php چیه؟

shahriyar3
یک شنبه 20 اسفند 1391, 17:54 عصر
خدا کنه این یارو سارنگ و مجری یه برنامه طنز بکننش :))) باحال بود خندیدم :قهقهه:

Javidhb
یک شنبه 20 اسفند 1391, 18:00 عصر
در جواب اون دوست کارشناسمون توی تلویزیون:
http://www.udemy.com/blog/wp-content/uploads/2012/01/PROGRAMMING-LANGUAGE-3.png

آخرای عکس job positions (موقعیتهای شغلی) رو ببینید!

behrozi.ir
یک شنبه 20 اسفند 1391, 18:22 عصر
در جواب اون دوست کارشناسمون توی تلویزیون:
http://www.udemy.com/blog/wp-content/uploads/2012/01/PROGRAMMING-LANGUAGE-3.png

آخرای عکس job positions (موقعیتهای شغلی) رو ببینید!
این عکس کاملا بی اعتباره ، طرف همش سعی کرده PHP را بالا نشان بده
شما روزنامه ، تبیلغات استخدام همین سایت ، آموزش های همین سایت ، پست های که بچه ها میزارن و نمونه های خارجی مثل codeproject , codeplex
همه نشانگر یک چیزه دیگه هستش ، یک فیلم قدیما نشون میداد که میگفت آدم باید خودش عاقل باشه !

Tarragon
یک شنبه 20 اسفند 1391, 18:39 عصر
شماره پیامک برنامه : 3000076 ایمیل برنامه : sefroyek@irib.ir

rezaonline.net
یک شنبه 20 اسفند 1391, 18:39 عصر
این عکس کاملا بی اعتباره ، طرف همش سعی کرده PHP را بالا نشان بده
شما روزنامه ، تبیلغات استخدام همین سایت ، آموزش های همین سایت ، پست های که بچه ها میزارن و نمونه های خارجی مثل codeproject , codeplex
همه نشانگر یک چیزه دیگه هستش ، یک فیلم قدیما نشون میداد که میگفت آدم باید خودش عاقل باشه !
منابعش زیرش نوشته شده .
سایت codeplex چون متعلق به مایکروسافت هست و ذاتا مایکروسافت اپن سورس دوست نیست لذا خیلی کم پروژه های پی اچ پی رو توی این مخزن میتونید ببینید و این ناشی از کم طرفداری سایت هست .
ویلا شما برو گیت هاب رو ببین :)
من تنها کسی که میشناسم که از codeplex برای ذخیره پروژه استفاده میکنه خودم هستم .:لبخند:
همه گیت هاب میرن و با گیت حال میکنن من یکی svn:بوس:
بهرحال یه چیزنم بدونید .
حتی اگر پشتیبانی از پی اچ پی متوقف بشه چون ذاتا پی اچ پی اپن سورس و رایگان هست مطمئنا صدها تیم برای توسعه دوباره اش اعلام آمادگی میکنن .
چیزی که داره برای MySQL الان اتفاق می افته .
موفق باشید

roshanak72
یک شنبه 20 اسفند 1391, 18:42 عصر
ببخشید میشه کمک کنید؟ من تازه عضو شدم . اصلا نمیدونم از کجا باید پست جدید بذارم. هرچی گشتم پیدا نکردم.

behrozi.ir
یک شنبه 20 اسفند 1391, 18:46 عصر
ببخشید میشه کمک کنید؟ من تازه عضو شدم . اصلا نمیدونم از کجا باید پست جدید بذارم. هرچی گشتم پیدا نکردم.
الان شما یک پست گذاشتید دیگه
اگر منظورتون ایجاد تاپیک (موضوع) هستش که وارد انجمن مورد نظر بشی و در آنجا موضوع خاص خودتون را ایجاد کنید.

Unique
دوشنبه 21 اسفند 1391, 01:37 صبح
آقای Unique دیواری کوتاه تر از Visual Studio پیدا نکردی ، مثل دیکتاتور ها صحبت میکنی
دلیل نمیشه چیزی که ازش سردر نمیاری یا برای شما سخته بهش توهین کنی

موضوع دیکتاتوری نیست ، visual studio هم دیوارش کوتاه هست و تقصیر من نیست ! الان خیلی وقته بحث از #c هست میدونی چرا !؟ چون بعد از مدت ها که همه توی سر basic , visual basic میزدند (گرچه اولین زبانی بود که خودم باهاش آشنا شدم و کار کردم) یک اقایی بود به نام Anders Hejlsberg که اینو بخونین متوجه میشین این بابا کی بوده :

a prominent Danish software engineer who co-designed several popular and commercially successful programming languages and development tools. He was the original author of Turbo Pascal and the chief architect of Delphi. He currently works for Microsoft as the lead architect of C#[1] and core developer on TypeScript.

خلاصه یه جورایی pascal ی ها به داد مایکروسافت رسیدن و net. framework و این حرفا ! ما هم همچین باهاش بیگانه نبودیم اما با همون vb کد میزدیم چرا ؟ چون syntax ش را دوست داشتم ! اما در مورد visual studio راستش از همون vb6 هنگ بود و هست ! خلاصه دوست عزیز من اگه ۲ ساله php کار میکنم حداقل ۶ سال net. کار کردم ولی با sharp develope نه visual studio ! به خیلی دلایل که مربوط به این انجمن نمیشه ! الانم php را به خیلی دلایل دیگه ترجیح میدم ، من میدونم چرا بازار net. توی ایران بهتره اما ببین اسمش روشه ! بازاره ! بازاره ! اگه کار خوب بدی حالا چه با python چه با php چه با jsp چه با asp classic میتونی کار کنی ! تبلیعاتی که در مورد net. میشه همش در و دکانه ! شما ۱۰۰ تا برنامه نویس net. رندوم بیار ! من قول میدم ۹۹ تاشون غیر از عوض کردن connection string توی web.config چیز دیگه از از اون فایل سر در نمیارن ! یعنی مثل registry ویندوز که خیلی ها ازش میترسن ! خیلی ها هم از این web.config میترسند ! در صورتی که به نظر من از نقاط بسیار قوی توی net. هستش !

این حرفا به این انجمن مربوط نمیشه اما فقط این را بدونین زیاد مهم نیست توی دانشگاه ها یا تلویزیون و کلاس ها چه حرف هایی زده میشه ! الان برترین نرم افزار های حسابداری در این کشور داره با delphi نوشته میشه و خیلی برنامه های کاربردی دیگه اما توی دانشگاه ها حداقل زمانی که ما بودیم اسمی ازش نبود ! مگه اینکه یه استاد خیرخواهی توی درسی که سر فصل اصلیش delphi نبود و به انتخاب خودش بود اون را درس میداد !

MMSHFE
دوشنبه 21 اسفند 1391, 08:57 صبح
خیلی سعی کردم که جلوی خودم رو بگیرم و توی این تاپیک پست نگذارم و خداییش تا دیشب موفق بودم ولی دیشب اتفاق عجیبی افتاد که نتونستم جلوی خودم رو بگیرم:
در پی صحبتهای این استاد عزیز در برنامه تلویزیونی که همزمان به 20 زبان زنده و مرده دنیا ترجمه میشد، مارک زوکربرگ سایت فیسبوک را با پیغام زیر به حال تعلیق درآورد:

Dear users,
I sincerely apologize from you for wrong choice of programming language in this site.
A few days ago I had seen a TV program that strongly put me in thinking about a great change in this site.
So I switched back (sorry, forward) to VB6 programming language to re-program this site.
We'll be back again soon (I can't tell you when exactly because I'm just learning this wonderful language).
Great appreciates for your patience,
Mark Elliot Zuckerberg

-----
پاورقی: حالا یه عده جداً میرن سایت فیسبوک رو چک میکنن. میگی نه، آمار بازدیدش رو تو این چند روز تحت نظر بگیر!!!

eshpilen
دوشنبه 21 اسفند 1391, 09:28 صبح
یه لحظه فکر کردم جدی میگی!
بعد یادم افتاد استاده ایرانی بوده و گفتی به 20 زبان ترجمه شده :لبخند:
اول فکر کردم واقعا یه آدم برجسته در سطح جهانی این حرف رو زده.

Pouyan2010
دوشنبه 21 اسفند 1391, 09:30 صبح
خیلی سعی کردم که جلوی خودم رو بگیرم و توی این تاپیک پست نگذارم و خداییش تا دیشب موفق بودم ولی دیشب اتفاق عجیبی افتاد که نتونستم جلوی خودم رو بگیرم:
در پی صحبتهای این استاد عزیز در برنامه تلویزیونی که همزمان به 20 زبان زنده و مرده دنیا ترجمه میشد، مارک زوکربرگ سایت فیسبوک را با پیغام زیر به حال تعلیق درآورد:

Dear users,
I sincerely apologize from you for wrong choice of programming language in this site.
A few days ago I had seen a TV program that strongly put me in thinking about a great change in this site.
So I switched back (sorry, forward) to VB6 programming language to re-program this site.
We'll be back again soon (I can't tell you when exactly because I'm just learning this wonderful language).
Mark Elliot Zuckerberg

-----
پاورقی: حالا یه عده جداً میرن سایت فیسبوک رو چک میکنن. میگی نه، آمار بازدیدش رو تو این چند روز تحت نظر بگیر!!!

متن رو فهمیدم اما بلاخره شما چه نتیجه ای می گیرید؟

MMSHFE
دوشنبه 21 اسفند 1391, 12:27 عصر
چه نتیجه ای باید بگیریم؟ به نظر شما زبانی که باهاش سایتی با بیش از 1 میلیارد کاربر طراحی شده و مرتباً داره به امکاناتش اضافه میشه، در حال انقراضه؟

Pouyan2010
دوشنبه 21 اسفند 1391, 12:45 عصر
چه نتیجه ای باید بگیریم؟ به نظر شما زبانی که باهاش سایتی با بیش از 1 میلیارد کاربر طراحی شده و مرتباً داره به امکاناتش اضافه میشه، در حال انقراضه؟

فکر کنم نتونستم منظورم رو برسونم، منظورم این بود که با این همه بی اطلاعی در ایران و حرف باد هوا زدن باید چیکار کرد؟ مهندس مملکت رفته در یک رسانه ملی حرفی زده بی منبع !!!! ما باید چیکار کنیم؟ این انصافی نیست! جای کی رو این مهندس گرفته آیا حقه کسی رو ضایع نکرده؟ همه جا همینطوریه! ما استاد دکتر داشتیم روابط شی گرایی سمت سرور پروژه رو به صورت گرافیکی نشونش دادم، میگفت چقدر قشنگه !!!به به!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟

SlowCode
دوشنبه 21 اسفند 1391, 13:32 عصر
فکر کنم نتونستم منظورم رو برسونم، منظورم این بود که با این همه بی اطلاعی در ایران و حرف باد هوا زدن باید چیکار کرد؟ مهندس مملکت رفته در یک رسانه ملی حرفی زده بی منبع !!!! ما باید چیکار کنیم؟ این انصافی نیست! جای کی رو این مهندس گرفته آیا حقه کسی رو ضایع نکرده؟ همه جا همینطوریه! ما استاد دکتر داشتیم روابط شی گرایی سمت سرور پروژه رو به صورت گرافیکی نشونش دادم، میگفت چقدر قشنگه !!!به به!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟

خب ما الان چی کار کنیم؟!!:متفکر:
انتظار دارین آقای شهرکی یا خودمون بریم تو تلوزیون بگیم سوتی دادی آقای مهندس!!
بیخیال بابا از این جور مهندسا زیاده!
ما بهتره سعی کنیم خودمون سوتی ندیم. واسه اینجور افراد هم اگه دستمون بهش رسید اشتباهش رو بهش بگیم.

MMSHFE
دوشنبه 21 اسفند 1391, 14:13 عصر
نه اتفاقاً بد نیست که یکی از ماها که تخصصش رو هم داره، اینجور وقتها توی چنین برنامه هایی شرکت کنه و جواب اینجور ادعاهای بی پایه و اساس رو بده.

desatir7316
دوشنبه 21 اسفند 1391, 18:46 عصر
Dear users,

Mark Elliot Zuckerberg

سلام
من توی fb نیستم
این چیزی که میگید کلا واسه همه نوشته بود یا فقط برای کاربران ایرانی فرستاده؟
من توی گوگل این متن رو سرچ کردم چیزی نیوورد
thx

SlowCode
دوشنبه 21 اسفند 1391, 20:32 عصر
سلام
من توی fb نیستم
این چیزی که میگید کلا واسه همه نوشته بود یا فقط برای کاربران ایرانی فرستاده؟
من توی گوگل این متن رو سرچ کردم چیزی نیوورد
thx
:قهقهه::قهقهه:
بابا آقای شهرکی اینو واسه شوخی نوشت!
ماشالا جملات رو طوری نوشته همه باور میکنن:قهقهه:
متن رو بخون آخه کدوم آدم عاقلی میگه من میرم زبان شگفت انگیز وی بی رو یاد بگیرم!!!(البته ما خودمون وی بی کاریم به خودمون توهین نشه یه وقت)
ایول داری آقای شهرکی:قهقهه:

desatir7316
دوشنبه 21 اسفند 1391, 20:46 عصر
بابا آقای شهرکی اینو واسه شوخی نوشت!
ماشالا جملات رو طوری نوشته همه باور میکنن
متن رو بخون آخه کدوم آدم عاقلی میگه من میرم زبان شگفت انگیز وی بی رو یاد بگیرم!!!(البته ما خودمون وی بی کاریم به خودمون توهین نشه یه وقت)
ایول داری آقای شهرکی
:بامزه:
باور کن یه حسی بهم همش می گفت این سوال رو نپرس، آآآآآ اینم از نتیجش:لبخند:

mpnetmpnet
سه شنبه 22 اسفند 1391, 05:03 صبح
با سلام
با تشکر فراون

(چه بحث باحالی شده. مردم از خنده، مخصوصا اون وسط که یکی کمک بی ربط به این موضوع میخواست، البته نه از حرف شما و یا نظرات دوستان، بیشتر بچه ها به شکل طنز نظرشون رو مطرح کردن و جالب بود.)
در پاسخ شما باید بگم نه دوست عزیز php همچنان به کار خودش ادامه میده و شما با خیال راحت روش کار کنید. اتفاقا چون به حالت اسکریپت هست فضای جالب و دوستانه ای داره.
این بحث انقراض php حرف تازه ای نیست، چند سال پیش هم من اینرو میشنیدم، دلیلشم توی دست بودن و راحتی کار با asp هست و خوب فضای دلنشین VS که برای استارت یک پروژه معمولا راحتتره. و اینکه شرکتها در یک دوره ای گرایش بیشتری به دات نت داشتند و البته دارند.

به قول اون دوستمون شما باید گوریتم نویسی و از اون مهمتر OOP رو بدونید این خیلی مهمتر از آشنایی با تنها یک زبونه چون درصورت تصلط کامل بر OOP (شی گرایی) انتقال به هر زبونی برات آسون میشه و البته خوب هر زبونی هم فوت و فن خودشو داره.

ولی نکته ای که برام سواله اینه که چرا بعضی هاتون از یک زبان یا نرم افزار خاصی جانبداری میکنید و کلا میزنید اونیکی رو متلاشی میکنید؟ (البته یه کمش بد نیست :چشمک: )
php سبک هست و متن باز و خوب روی سرور لینوکس از php یا جاوا بیشتر استفاده میشه. و سرور لینوکس همیشه ارزانتر و قدرتمندتر بوده. زبان اسکریپتی سمت سرور هست و ساختار انعطاف پذیری داره و از همه مهمتر رایگانه و اگر خیر سرمون بخوایم کامپایلرشو قانونی داشته باشیم خوب سیا*ست کاریمون رو روی php میگذاریم، بیشتر CMS ها مثل جوملا یا دروپال یا انجمن سازهایی مثل mybb و VB هم php هستند. php زبان خیلی خوبی برای طراحی شبکه های اجتماعی و سایتهای پربازدیده و موارد گرافیکی رو هم بهتر ساپورت میکنه. مثلا FB یا حتی اگر درست یادم باشه google هم با php بود. همچنین امنیت بالایی هم داره.
ولی شما در بستر خود php اینترفیسی نداری و باید از html کمک بگیری. و این یکمی خسته کننده میشه. در صورتی که در .net کامپوننتها مثل هلو دم دستت هستن.

ولی اگر بخواید در دو زمینه وب و نرم افزارهای لوکال فعالیت کنید خوب بهتره با .net کار کنید. چون اینطوری در یک فضا دو دستاورد خواهید داشت. .net هم مزایای خودش رو داره. مخصوصا اینکه به تازگی پروژه هایی مثل MONO روی لینوکس هم دات نت رو ساپورت میکنند. ماژولهای منحصر بفردی به حالت webapplication هستند که با .net کار شدن. برای وب هم اینترفیس و codebehind رو در کنار هم داری و این بقول معروف رادست تره.

این بستگی به بستر کاری یک شرکت داره که روی چه موضوعی متمرکز بشه و اینکه اون شرکت چه سطح دانشی رو داشته باشه.

از جهات دیگه ای میشه گفت jsp از این دو تا قویتره. ولی مشکلات خودش رو داره.

در کل میخوام بگم اونایی که پشتیبان این دو زبان یا زبانهای دیگه هستند، یکمی از من و شما و اون آقای سارنگ که توی تلویزیون بوده گنده ترن ;).

زبانهای برنامه نویسی منقرض میشند ولی نه با این سرعت و نه به این شکل. من فکر میکنم با بوجود اومدن یک فضای تکنیکال جدید چیز جدیدی ابداع میشه و ممکنه موجب از میدان بدر شدن اینیکی ها بشه.

اون آقای سارنگ رو هم جدی نگیر و با خیال راحت php رو آغاز کن. بعدشم برو و .net رو یاد بگیر. زیادم پای pc نشین کتف درد میگیری. باشد که رستگار شوی. :چشمک:

(کف کردم اینقدر حرف زدم :کف::چشمک: )

پیروز باشی.

majidariamanesh
سه شنبه 22 اسفند 1391, 10:48 صبح
این که php قراره منقرض بشه رو نمیدونم
اما یه لحظه فکر کنید php نباشه
باید اینترنت رو تعطیل کنیم بریم سفرهای نوروزی:لبخند:

AbiriAmir
سه شنبه 22 اسفند 1391, 21:18 عصر
البته درسته که php منقرض نمیشه...
اما این که فیس بوک با php نوشته شده خیلی قابل استناد نیست
دلیلش هم این هست که FaceBook فقط با زبان php نوشته شده... اما موقع اجرا دیگه PHP نیست. یعنی دیگه اون فرایند interpret پی اچ پی وجود نداره بلکه توسط پروژه HipHop ابتدا کدها تبدیل به کدهای c++ میشن و سپس توسط کامپایلر استاندارد c++ کامپایل میشن (برای افزایش سرعت و کارایی)

desatir7316
سه شنبه 22 اسفند 1391, 21:23 عصر
البته درسته که php منقرض نمیشه...
اما این که فیس بوک با php نوشته شده خیلی قابل استناد نیست
دلیلش هم این هست که FaceBook فقط با زبان php نوشته شده... اما موقع اجرا دیگه PHP نیست. یعنی دیگه اون فرایند interpret پی اچ پی وجود نداره بلکه توسط پروژه HipHop ابتدا کدها تبدیل به کدهای C++‎ میشن و سپس توسط کامپایلر استاندارد C++‎ کامپایل میشن (برای افزایش سرعت و کارایی)

میشه یه لینکی چیزی بدین بیشتر در این مورد بدونیم
ممنون

AbiriAmir
سه شنبه 22 اسفند 1391, 21:46 عصر
بله بفرمایید:

http://en.wikipedia.org/wiki/HipHop_for_PHP
http://www.makeuseof.com/tag/facebook-work-nuts-bolts-technology-explained/

MMSHFE
چهارشنبه 23 اسفند 1391, 00:58 صبح
بله درسته و این ویژگی رو هم بخاطر Open Source بودن PHP تونستن بهش اضافه کنن. البته درنهایت هم فرقی در کل قضیه ایجاد نمیشه چون بهرحال تمام کدها با PHP نوشته شدن و اینکه تفسیر بشن یا کامپایل بشن و بعد اجرا بشن، تفاوتی در اینکه PHP حالا حالاها قصد بازنشستگی نداره ایجاد نمیکنه.

nemo php
چهارشنبه 23 اسفند 1391, 13:02 عصر
سلام خیلی جالبه که کسی بیاد این حرفو بزنه.ما استادی داریم که واقعا باسواده حرف جالبی زدگفت :تمامی زبان های برنامه نویسی رو با چه زبانی نوشتن مثلا c++ یا c# دیدیم که زبان های برنامه نویسی از زبان های پیشین دیگه نوشته شدن پس همشون دارای قابلیت ها وقدرت هایی هستندواین دلیل نمیشه که یه زبانی بده وشایدم داره منقرض میشه.ایشون شاید میخواستن یه جورایی سر زبان بیوفتن ومشهور بشن

navid3d_69
چهارشنبه 23 اسفند 1391, 13:14 عصر
این hiphop هم جالب هست البته توی خوده فیس بوک من یک آموزشی در قسمت devepoler هاش دیده بودم جالبه البته جالب ترش بنظر من اینه که سال 2010 درست شده 2 ساله پیش یعنی این نشون میده php سنگین نیست چون خیلی ها رو دیدم میگن سنگین هست البته خودم این نظر رو ندارم چون اگر سنگین بود فیس بوک قبل از سال 2010 با این همه کاربر به مشکل می خورد

در باره سرانگ هم گفتم 1 ترم استاد ما بود واقع چیزی یاد نگرفتیم چون چیزی بلد نبود که یاد بده یادم هست جلسه اول اومد یه سری خالی بست بعدم گفت من با دلفی کارا خوب نیستم اگر کسی دلفی کاره به من نگه که من می ندازمش یک سری حرف هایی یم می زد که چند سال در زیمنس کار کرده و اینا ولی باره فنیش اندازه این چیز ها نبود هنوز هم توی دانشگاهمون درس میده : دی

AbiriAmir
چهارشنبه 23 اسفند 1391, 15:33 عصر
بله درسته و این ویژگی رو هم بخاطر Open Source بودن PHP تونستن بهش اضافه کنن. البته درنهایت هم فرقی در کل قضیه ایجاد نمیشه چون بهرحال تمام کدها با PHP نوشته شدن و اینکه تفسیر بشن یا کامپایل بشن و بعد اجرا بشن، تفاوتی در اینکه PHP حالا حالاها قصد بازنشستگی نداره ایجاد نمیکنه.
بله عرض کردم بحث انقراض php که کاملا بیخود و مشخصا غیر واقعی هست...
اما شما ببینید، خود ما برنامه نویس ها 1 جور مترجمیم دیگه... ترجمه زبان خودمون به مثلا PHP و یا C++ . پس این دلیل میشه بگیم برنامه هایی که ما نوشته ایم به زبان فارسی هستند؟! مشخصا نه
یا شما فرض کن 1 زبانی به اسم X برای خودتون بسازید و بعدش هم بیاید 1 مترجم واسش درست کنید که تبدیلش کنه به دلفی (یا حتی PHP) و کامپایل (اینترپرت) شه... در این صورت شما برنامه ای که مینویسید با X نوشته شده یا با delphi ؟ و قدرت برنامه شما قدرت X رو میرسونه یا قدرت دلفی رو؟ مشخصا نقش اصلی بر عهده دلفی هست.
قطعا دلیل استفاده فیس بوک از PHP مناسب بودن زبانش برای کاربرد وب و اکستنشن های خوب اون بوده و توی این بحثی نیست اما الان این قدرت c++ هست که فیس بوک رو میگردونه... قبول ندارید؟
البته من توی قدرت PHP یا کارایی بالای اون شکی ندارم اما خوب بالاخره واضحه که توی performance به زبان هایی همچون c++ نمیرسه
حتی 1 بار جایی داشتم میخوندم که پایتون 300 برابر از c++ کندتر هست و چِرایی اون هم واضح هست چون سرعت interpret شدن به مراتب کمتر از سرعت اجرای 1 برنامه کامپایل شده هست.
شاید PHP قوی باشه که اینطور هم هست اما نیاز امروز شرکت های بزرگ ظاهر مناسب در کنار 1 هسته ی مرکزی قوی هست که تا اونجایی که من میدونم (چه توی برنامه نویسی ویندوز و چه وب) برای اون بخش هسته هیـــچ زبانی بهتر از c++ نیست و php هم واسه رابط کاربری مناسبه (حتی باز هم نه برای سایت هایی با بازدید بسیار بالا).
البته این واسه شرکت های خیلی خیلی بزرگه وگرنه واسه سایت هایی با بازدید معقول php هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه

SlowCode
چهارشنبه 23 اسفند 1391, 17:37 عصر
حتی 1 بار جایی داشتم میخوندم که پایتون 300 برابر از C++‎ کندتر هست
فکر نکنم این 300 برابر درست باشه!
چند هفته پیش سرعت اجرای یه کد در وی بی و اسمبلی رو مقایسه کردم. سرعت اسمبلی تقریبا 20 برابر بیشتر از وی بی بود!!!
300 برابر!!!

رامین مرادی
چهارشنبه 23 اسفند 1391, 20:48 عصر
بحث رو به انحراف برديد
دركل منم نظرم اينه كه هيچ زبوني منقرض نميشه يا تا حد امكان ما به اون جايي از تكنولوژي و پيشرفت و نيازي نرسيديم كه اين زبونهاي موجود نتونن واسمون حلش كنن مثل همين هوش مصنوعي كه يكي از پيشرفته ترين مباحث هست بعضي وقتا مي بيني كه با ساده ترين زبون ها مثل خود وي بي پياده سازي ميشن.
پس نترسيد ياد بگيريد و به ديگران هم ياد بدهيد .
در ضمن من هم مخالف اينم كه بعضي از دوستان دارن به هم ديگه يه كم بي احترامي مي كنن كه شما از فلان زبان استفاده مي كني و حرمت هم ديگه رو نگه نمي دارن افراد براساس علايق و ساير موارد شخصي مي رن و يه زبون رو دنبال مي كنن و نيازي نيست كه من به كسي بي احترامي كنم.

برو پي اچ پي رو ياد بگير منم شروع كردم اين سايت برنامه نويس هم از اين زبان قدرتمند ساخته شده يكي از بهترين سايت هاي مرجع واسه برنامه نويسي در ايران

اين كارشناسا رو هم بي خيال خيلي از اينا بي سوادن.....

AbiriAmir
چهارشنبه 23 اسفند 1391, 21:15 عصر
فکر نکنم این 300 برابر درست باشه!
چند هفته پیش سرعت اجرای یه کد در وی بی و اسمبلی رو مقایسه کردم. سرعت اسمبلی تقریبا 20 برابر بیشتر از وی بی بود!!!
300 برابر!!!
عرض کردم جایی خوندم شاید چندان دقیق نباشه
اما به هر حال مقایسه شما هم صحیح نیست چون VB هم کامپایل میشه و نه اینترپرت

prpe26
چهارشنبه 23 اسفند 1391, 21:24 عصر
php با سایر زبانها (حتی زبانهای نوظهوری مثل Go ) میتونه مخلوط بشه و سایتی مثل یوتوب رو بوجود بیاره. میتونه با فرمورکهایی مثل GTK ترکیب بشه و در دستکاپ گنوم بعنوان یک نرم افزار کاربردی کامل استفاده بشه. میتونه در نرم افزاری مثل Webmin با زبان پرل ترکیب بشه و یه تنه یه کلاستر رو کنترل کنه .

حالا نمیدونم این بنده خدا حرف رو از کجاش در آورده ! چند وقت پیش هم یکی رو حضوری دیدم ادعا میکرد لینوکس مرده و از سال 91 دیگه تولید نمیشه :قهقهه:

Variable
چهارشنبه 23 اسفند 1391, 22:09 عصر
برنامه نویسی مبتنی بر Microsoft .Net Framework(194 نفر در حال مشاهده)
PHP(51 نفر در حال مشاهده)

به نظر من . از اونجایی که این دوتکنولوژی و زبان به هیچ وجه ساخت داخل نیست. پس اینکه ما بخایم به طور تعصب گرایانه ایی از یکیشون جانب داری کنیم. اشتباه. صرفا باید به اینکه کدوم در برهه زمانی خاصی کار مارو راه میندازه. یا اینکه در امد برامون داره و جیبمونو پر پول میکنه. برامون باید مهم باشه.

شما هم بجا اینکه اون شخص کارشناس رو تخریب شخصیت کنید. بهتره اول دلیلش رو از ایشون بپرسی. که چرا این نظر رو دادی؟ بعد باید دید نظرش درست بوده یانه؟
یک جا مقاله ایی میخوندم درباره افول زبان جاوا . دلیلش هم این بود که چون شرکت اوراکل این زبان رو خریده. ولی زیاد به توسعش توجهی نمیکنه و در اینده از بقیه رقبا عقب میمونه.
تو این دنیای امروزی خیلی زود خیلی تکنولوژی ها ظهور پیدا میکنند. ویا خیلی غول ها زود نابود میشن.
شاید یک دلیلی برای این کارشناس میشه اورد. اینه که دیگه نیازهای ما از صرفا یک زبان برنامه نویسی سبک داشتن که روی لینوکس اجرا بشه. گذشته.
نگاه کنید.مایکروسافت چه تنوع محصولات و تکنولوژی رو ایجاد کرده. چون احساس نیاز به مباحث جدید تر وجود داره.
تا کی میخایم چرخ رو اختراع کنیم.؟

Unique
پنج شنبه 24 اسفند 1391, 01:54 صبح
تا کی میخایم چرخ رو اختراع کنیم.؟

این دومین پسته که امشب من این جمله کذایی را میبینم !! دوست عزیز این ؛ما؛ که شم امیگین کیه ؟ منظورت ایرانی ها هستش ؟ میشه بگی ما توی دنیای کامپیوتر چه چرخی را تولید کردیم تا حالا ؟ میشه بگی کدوم نرم افزار یا سایت قدرتمند بین المللی توسط ایرانی ها راه اندازی شده ؟ (نگو ebay که من تا حالا ندیدم این رپیسش جایی فارسی صحبت کنه) ؟ میدونی چرا ؟ چون زحمت اختراع چرخ را به خودمون ندادیم ! فقط الکی حرف مفت میزنیم و میخوایم به دنیا یاد بدیم چطور زندگی کنند و نظم جهانی بر پا کنیم (چه غلط ها).

اگه منظورت از "ما" همه آدم های دنیا هستش خواهشا خودمون را با کسانی که هیچ چیز در موردشون نمیدونیم قاطی نکنیم !

از اونجایی که این دوتکنولوژی و زبان به هیچ وجه ساخت داخل نیست. پس اینکه ما بخایم به طور تعصب گرایانه ایی از یکیشون جانب داری کنیم. اشتباه
یعنی اگه ساخت داخلیش را داشتیم میشد با تعصب در موردش صحبت کرد ؟ اصلا چه ربطی داره ؟ قدرت زبان ها و تکنولوژی ها بر هم پوشیده نیست ، هنوز در خیلی از زمینه ها java که میفرمایید تک هست و هیچ زبان دیگه ای باهاش نمیتونه رقابت کنه. یا مثلا fortran و پاسکال و سی و سی ++ و vb رتبه بندی از نظر قدرت و محبوبیت ندارند که در مودشون با تعصب صحبت نشه ؟

شما هم بجا اینکه اون شخص کارشناس رو تخریب شخصیت کنید. بهتره اول دلیلش رو از ایشون بپرسی
میگم شما اگه یکی بیاد بگه ۱ ساعت ۵۰ دقیقه هستش وای میسی توضیحاتش را میشنوی ؟ یعنی همچین حرف مفتی احتیاج به دلیل و برهان هم داره ؟ اینجا غیر از من که از همه بی سوادتر هستم دوستانی که سالیان سال هست دارند با این زبان کار میکنند حرف این آقا را به سخره گرفتند اونوقت شما دنبال شنیدن دلیل و برهان بر ادعای پوچ هستین ؟

اینه که دیگه نیازهای ما از صرفا یک زبان برنامه نویسی سبک داشتن که روی لینوکس اجرا بشه.
این طعنه به php بود یا لینوکس ؟ معیار سبک بودن چیه ؟ یعنی مثلا روی لینوکس برنامه های سنگین اجرا نمیشن ؟ چقدر با لینوکس آشنایی دارین ؟ معیار سبکی تعداد خطوطه ؟ تعداد حروفه ؟ چیه ؟

مایکروسافت چه تنوع محصولات و تکنولوژی رو ایجاد کرده. چون احساس نیاز به مباحث جدید تر وجود داره.
میشه یک برنامه مال شرکت مایکروسافت مثال بزنین که مشابهش روی OS های دیگه نباشه ؟ نگین Adobe Photoshop ها ! مثلا mssql یا ms office یا outlook یا ie محبوب قلب ها !

شرمنده کمی تند بود اما واقع گرایانه بود نه فانتزی !

MMSHFE
پنج شنبه 24 اسفند 1391, 09:01 صبح
اما شما ببینید، خود ما برنامه نویس ها 1 جور مترجمیم دیگه... ترجمه زبان خودمون به مثلا PHP و یا C++‎ . پس این دلیل میشه بگیم برنامه هایی که ما نوشته ایم به زبان فارسی هستند؟! مشخصا نه
یا شما فرض کن 1 زبانی به اسم X برای خودتون بسازید و بعدش هم بیاید 1 مترجم واسش درست کنید که تبدیلش کنه به دلفی (یا حتی PHP) و کامپایل (اینترپرت) شه... در این صورت شما برنامه ای که مینویسید با X نوشته شده یا با delphi ؟ و قدرت برنامه شما قدرت X رو میرسونه یا قدرت دلفی رو؟ مشخصا نقش اصلی بر عهده دلفی هست.
شرمنده ولی بنظرم مقایسه زبان فارسی با کدنویسی و تبدیل به زبانهای واسط خیلی فرق میکنه. فیسبوک تأکید داره از هیچ زبانی بجز PHP استفاده نکرده و فقط با HipHop اون رو به کد بهینه و کامپایل شده ++C تبدیل کرده. این یعنی تمام کدنویسی اونها با PHP انجام شده و درنتیجه فقط مسئله Performance باعث شده کد خروجی تبدیل به Native Code بشه و ضمناً نشون میده که کدنویسی PHP همه ابزارهای لازم برای تولید سایت موردنظر اونها رو داشته. اتفاقاً برای یک پروژه ما هم HipHop رو دانلود و نصب کردیم و شاید باورتون نشه که تونستیم با Linux و اجرای PHP بصورت Multi-Thread کل مقالات سایت ScienceDirect رو فقط با کدنویسی PHP دانلود کنیم (حتی پولیها رو) و کل این کارها (شامل خوندن صفحه اصلی و استخراج لینکهای مقالات و دنبال کردن لینکها و استخراج Abstract و پیدا کردن فایل PDF و دانلود و رد کردن سرویسهای امنیتی و...) بدون HipHop انجام میشد منتها وقتی با HipHop کدها رو تبدیل به Native Code کردیم، سرعت اجرا بطور چشمگیری (حدوداً 10 برابر) افزایش پیدا کرد. در اینکه ++C سرعت اجرای بالاتری از خیلی از زبانهای واسط دیگه داره شکی نیست ولی هیچکس نمیتونه ادعا کنه ما با ++C کدنویسی کردیم.

soroush.r70
پنج شنبه 24 اسفند 1391, 11:05 صبح
شرمنده ولی بنظرم مقایسه زبان فارسی با کدنویسی و تبدیل به زبانهای واسط خیلی فرق میکنه. فیسبوک تأکید داره از هیچ زبانی بجز PHP استفاده نکرده و فقط با HipHop اون رو به کد بهینه و کامپایل شده ++C تبدیل کرده. این یعنی تمام کدنویسی اونها با PHP انجام شده و درنتیجه فقط مسئله Performance باعث شده کد خروجی تبدیل به Native Code بشه و ضمناً نشون میده که کدنویسی PHP همه ابزارهای لازم برای تولید سایت موردنظر اونها رو داشته. اتفاقاً برای یک پروژه ما هم HipHop رو دانلود و نصب کردیم و شاید باورتون نشه که تونستیم با Linux و اجرای PHP بصورت Multi-Thread کل مقالات سایت ScienceDirect رو فقط با کدنویسی PHP دانلود کنیم (حتی پولیها رو) و کل این کارها (شامل خوندن صفحه اصلی و استخراج لینکهای مقالات و دنبال کردن لینکها و استخراج Abstract و پیدا کردن فایل PDF و دانلود و رد کردن سرویسهای امنیتی و...) بدون HipHop انجام میشد منتها وقتی با HipHop کدها رو تبدیل به Native Code کردیم، سرعت اجرا بطور چشمگیری (حدوداً 10 برابر) افزایش پیدا کرد. در اینکه ++C سرعت اجرای بالاتری از خیلی از زبانهای واسط دیگه داره شکی نیست ولی هیچکس نمیتونه ادعا کنه ما با ++C کدنویسی کردیم.

با تشکر از آقای شهرکی می تونید در مورد HipHop بیشتر توضیح بدید دقیقا چیه چی کار می کنه چطوری می شه ازش استفاده کرد می ارزه بریم دنبالش

AbiriAmir
پنج شنبه 24 اسفند 1391, 12:22 عصر
ضمناً نشون میده که کدنویسی PHP همه ابزارهای لازم برای تولید سایت موردنظر اونها رو داشته.
بله توی این که بحثی نیست. بنده که هیچوقت نگفتم PHP ابزار های لازم رو نداره.
اصلا PHP با هدف وب ایجاد شده و توی وب هم قطعا یکی از بهترین هاست.
اما درسته که شما با C++ برنامه نویسی نکردید اما بالاخره کد شما تبدیل شده به C++ یا نه؟
ببینید اینجا 2 تا بحث پیش میاد: 1- امکانات 2- سرعت و پرفرمنس
در بحث اول (امکانات) که بنده توی امکانات و خوبی PHP هیچ شکی ندارم... حداقل خودم برنامه نویس PHP هستم و پروژه های تحت وبم رو با PHP انجام میدم :لبخندساده:
اما در بحث دوم یعنی performance صرفا استفاده از زبان PHP برای سایت های پربازدید کافی نیست و بقول شما از زبان های واسط استفاده میشه و این استفاده از زبان مثلا C++ به عنوان زبان واسط دقیقا معنیش اینه: سهولت کدنویسی و کاربرد مناسب PHP در زمینه وب + قدرت و سرعت C++
به عبارت دیگه زبان PHP از نظر امکانات تمام نیازهای هر سایتی (حتی سایتی مثل فیس بوک) رو براورده میکنه ام برای افزایش کارایی و پرفرمنس از تبدیل به زبانی مثل c++ میشه و سپس کامپایل میشه

AbiriAmir
پنج شنبه 24 اسفند 1391, 12:27 عصر
ضمنا در جواب کسانی که به طرفداری بیخود از ماکروسافت و محصولاتش میپردازن:
در بین سایت های برتر دنیا (تا اونجایی که من دیدم) فقط سایت هایی که مال خود ماکروسافت هستن (Bing، Live و...) با ASP.NET نوشته شدن و بقیه اکثرا سی، سی++، پایتون، PHP و جاوا هستن.

http://en.wikipedia.org/wiki/Programming_languages_used_in_most_popular_website s
http://learntogeek.com/websites/programming-languages-used-in-most-popular-websites/
http://www.alexa.com/topsites

MMSHFE
پنج شنبه 24 اسفند 1391, 12:28 عصر
درسته و این مسئله هم مختص PHP نیست و توی هر زبانی بتونیم تا هر اندازه که امکان داره به Native Code نزدیک بشیم، سرعت افزایش پیدا میکنه. برای مثال، سرعت ++C از #C خیلی بیشتره چون با یکبار کامپایل، Native Code تولید میکنه اما توی دات نت کدها به MSIL تبدیل میشه و هربار موقع اجرا مجدداً توسط JIT Compiler از MSIL به Native Code تبدیل میشه. علت این مسئله هم به قول مایکروسافت TeamWorking بیان شده هرچند ربطش رو خودشون هم نتونستن توضیح بدن. شاید هم اومدن از VirtualMachine جاوا ایده بگیرن که اونهم خیلی مضحکه چون قرار نیست NET. بصورت Multi-Platform اجرا بشه که اصلاً به VM نیاز پیدا کنه. درهرحال صحبت من اینه که این مسئله ملاکی برای اینکه PHP بخواد منقرض بشه، قابل بیان نیست و نقصی برای PHP ایجاد نمیکنه.

linux
جمعه 25 اسفند 1391, 15:19 عصر
خیلی توجه نکنید، شما کارتون را انجام بدهید سعی کنید چیزی که یاد می‌گیرید درش به استادی برسید باور کنید اکر کوبول مین‌فریم های قدیمی IBM هم کار کرده باشید بانک مرکزی ایران به شما نیاز خواهد داشت. در دنیای اپن‌سورس چیزی منقرض نمیشه تا وقتی که استفاده کننده دارد، حتی اگر استفاده کننده‌‌هاش کمتر از ۱۰ نفر باشند.

eshpilen
جمعه 25 اسفند 1391, 17:35 عصر
پسر این حرفو زدی نوستالژیک شدم!
جالب اینکه خودم اون دوران رو تجربه نکردم (البته در این زندگیم!!)

مهرداد سیف زاده
جمعه 25 اسفند 1391, 23:31 عصر
من خیلی سریع پست‌های دوستان رو خوندم و ندیدم یه آمار از سایت‌های معتبر بزارن.
آمار سایت tiobe.com
(http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html)
http://s1.picofile.com/file/7692813331/tiobe.png

آمار سایت w3techs.com:
(http://w3techs.com/technologies/overview/programming_language/all)

http://s2.picofile.com/file/7692815371/w3techs.png

خیلی خنده داره بگیم فلان فناوری کامپیوتری انقراض پیدا میکنه. به فرض روزی مایکروسافت ورشکست شد آیا این همه سایت‌ها و برنامه نویسان asp.net دیگه تعطیل هستن. بلکه فناوری‌ها تبدیل و یا ایده اونها در پروژه‌های دیگه ادامه پیدا میکنه.
بحث عشق و وابستگی به asp.net بر میگرده به فراوانی پراید در کشور ما. دلایل استفاده از پراید در ایران: ۱−ارزانه* ۲−هزینه نگهداری پایین ۳− با درآمد ما سازگاره ۴−بقالی سر کوچه هم یدکیشو داره و ... با این اوصاف باید گفت پراید بهترین ماشین دنیاست؟ پس من هم اعلام میکنم زانتیا منقرض شده.
در کشورهای دیگه طرف دنبال اینه چطور تمام پروژه و ساختارشو تحت کنترل داشته باشه، فورا باگ‌ها برطرف بشه، کدنویسی روانی داشته باشه ولی برنامه نویسان ما دنبال درگ‌اند‌ دراپ هستن تا کدنویسی. میگن یه دیوونه یه سنگ میندازه توی چاه صد تا عاقل نمیتونه درش بیاره. طرف جلوی هزار تا بیننده با بیسوادی کامل حرف از انقراض یه زبان برنامه‌نویسی محبوب جهانی میزنه، حالا تو بیا ثابت کن true بوده یا false.

*فرض بر این بوده این پست ۲ماه پیش نوشته شده.

eshpilen
شنبه 26 اسفند 1391, 00:07 صبح
وای عجب آمار جالبی!
چیزهای جالبی توش داره.
مثلا رشد عجیبی برای BASH که زبان شل/یوتیلی های سیستمی لینوکس است و زبان قدیمی ای هم هست.
یعنی واسه چی آمارش اینطوری رشد کرده :متفکر:
درمورد زبانها/فناوریهای میکروسافتی هم به گمانم یک روند نزولی آهسته رو نشون میده. البته شاید مقطعی باشه. باید چندتا آمار مختلف رو در زمان طولانی تری بررسی کرد تا مطمئن شد.
دلفی هم کلی نزول کرده.
بعد این آبجکتیو سی رو دفهء قبل هم که دیدم درحال رشد بود. الانم که در رتبهء سومه! درمورد اینم کنجکاو شدم که چرا اینقدر کاربرد داره و ظاهرا درحال رشد هم هست.

راستی بنظرم روند کلی به طرف فناوریهای بازمتن/آزاد و مستقل از پلتفرم پیش میره :تشویق:

linux
شنبه 26 اسفند 1391, 01:24 صبح
وای عجب آمار جالبی!
چیزهای جالبی توش داره.
مثلا رشد عجیبی برای BASH که زبان شل/یوتیلی های سیستمی لینوکس است و زبان قدیمی ای هم هست.
یعنی واسه چی آمارش اینطوری رشد کرده :متفکر:
درمورد زبانها/فناوریهای میکروسافتی هم به گمانم یک روند نزولی آهسته رو نشون میده. البته شاید مقطعی باشه. باید چندتا آمار مختلف رو در زمان طولانی تری بررسی کرد تا مطمئن شد.
دلفی هم کلی نزول کرده.
بعد این آبجکتیو سی رو دفهء قبل هم که دیدم درحال رشد بود. الانم که در رتبهء سومه! درمورد اینم کنجکاو شدم که چرا اینقدر کاربرد داره و ظاهرا درحال رشد هم هست.

راستی بنظرم روند کلی به طرف فناوریهای بازمتن/آزاد و مستقل از پلتفرم پیش میره :تشویق:
bash بخاطر اینکه اسکریپهای راحتی میشه تو لینوکس باهاش نوشت و تقریبا شل پیش فرض همه لینوکس ها هست.
آبجکتیو-سی هم بخاطر اینکه زبان توسعه اپل هست و همه برنامه های آی-پد و آیـفون و ... باید با این زبون تولید بشه.

Unique
شنبه 26 اسفند 1391, 02:17 صبح
من فقط یک مشکل بزرگ با این آمار دارم ! چرا scripting languages را با programming language ها قاطی کرده ؟ مثلا php ، python , perl , java script, bash چه ربطی به یک query language داره ؟ و چه ربطی به C و Pascal و ++C و Delphi داره ؟ اما باز هم برای رد ادعا های خیلی ها جالب بود.

mpnetmpnet
سه شنبه 29 اسفند 1391, 00:55 صبح
من فقط یک مشکل بزرگ با این آمار دارم ! چرا scripting languages را با programming language ها قاطی کرده ؟ مثلا php ، python , perl , java script, bash چه ربطی به یک query language داره ؟ و چه ربطی به C و Pascal و ++C و Delphi داره ؟ اما باز هم برای رد ادعا های خیلی ها جالب بود.

آره خوب میتونه اینطوری هم که میگی دسته بندی بشه، ولی توی این آمار میتونی به رشد و کاهش استفاده از زبانها بطور مستقل از کل جدول هم نگاه کنی.

شیره جاوا، همیشه اون بالاست :چشمک:

eshpilen
سه شنبه 29 اسفند 1391, 04:34 صبح
scripting language هم یک programming language است.
scripting مربوط به روش اجرا میشه، نه اینکه زبان برنامه نویسی هست یا نه.

tinybyte
سه شنبه 29 اسفند 1391, 09:22 صبح
سلام دوستان
php یا .Net زیاد فرقی نمی کنه، همونطور که دوستان گفتند مهم اینه که در راستای چه چیزی استفاده بشه.
به نظر من که php عالیه !
حالا کدوم فریم ورک اگه بخواهیم استفاده کنیم بحثش جداست :لبخند:
حالا واقعا کدوم فریم ورک php برای کارهای بزرگ در حد FB مناسب تره؟

R_Rajaee_Rad
سه شنبه 29 اسفند 1391, 09:26 صبح
دلایل آقای سارنگ قربانیان برای این ادعاشون چیه؟لطفا کسانی که برنامه رو دیدن یا میدونن بگن

Unique
سه شنبه 29 اسفند 1391, 13:28 عصر
دلایل آقای سارنگ قربانیان برای این ادعاشون چیه؟لطفا کسانی که برنامه رو دیدن یا میدونن بگن

فکر نمیکنین همیچین سوالی کلا توی این کشور غیر عملی هست ؟ کی برای ادعاهاش جواب میده که این اقای کارشناس نا بلد بده ؟

hrvvv66
چهارشنبه 14 فروردین 1392, 14:46 عصر
دوستان چرا شوخی میکنید ؟!
میدونین مشکل ما کلا جماعت ایرانی چیه ؟! هر چی را میبینیم یا میشنویم باور میکنیم ! فکر میکنیم اگه یک نفر را به عنوان کارشناس معرفی کردند و اومد گفت ۲=۱ حتما یه چیزی میدونسته که گفته و اگه بنویسند 1=? ما هنگ میکنیم و میگیم خدایا واقعا ۱=۱ یا ۱=۲ ؟؟!؟

دوست عزیز از شما که رشتتون کامپیوتره بعیده ! یه زمانی وقتی borland دیگه از object pascal حمایت نکرد گفتند delphi و pascal مردند ! در صورتی که همین الانش #c و visual studio در حد و اندازه های Delphi نیستند ! دلیلش اینه که سر تره ! بهتره ، دوستدارانش عاشقش هستند و پشتیبانیش میکنند و کلی موضوعات دیگه ! حالا برگریدم سر php ، خدایی یکی بره روی wall این رفیقمون سارنگ خان توی fac*book بنویسه وقتی php منقرض شده شما چطور میای اینجا مطلب منو میخونی ! یا اصلا چطوری ایمیل یاهو خودت را چک میکنی ؟!

متاسفم همچین آدم های غیر مطلعی میان توی تلویزیون البته از تلویزیون ما هم بعید نیست از بقیه کارشناسهاش هم مشخصه !
دوست عزیز وقتی چیزی رو بلد نیستی نظر نده ثابت کن سی شارپ به delphi نمیرسه

Unique
پنج شنبه 15 فروردین 1392, 16:13 عصر
دوست عزیز وقتی چیزی رو بلد نیستی نظر نده ثابت کن سی شارپ به delphi نمیرسه

ما مخلص شما هم هستیم ! حالا چرا میزنی ؟
اینجا انجمن php هست و من کلا از اول نباید مقایسه دو تا زبان غیر از php را میکردم ، اما اگه خیلی دوست داری بحث کنی بیا انجمن دلفی تا اساتید خیلی خیلی سر تر از من مثل آقای کشاورز براتون مقایسه کنند. البته ممکنه نظراتشون با من فرق داشته باشه ها و اصلا حاضر نباشند روی delphi .net صحبتی کنند. شما یک نگاه به نرم افزار های تجاری توی کشور بنداز و ببین چیا با دلفی هست و چیا با net. حالا زبان #c ؟ خودش کلی چیز ها را بهت ثابت میکنه.

Beginner2013
پنج شنبه 15 فروردین 1392, 17:39 عصر
سلام.

اگرچه حرف از انقراض زود هنگام PHP با وجود متن باز بودن و وجود این همه وبسایت پیاده شده با این زبان مسخره هست،و اگر چه به برتری های دلفی نسبت به C#‎‎‎ و بخصوص برترهای Asp.Net به PHP و بالعکس آگاه هستم و با هردو کار کرده ام،اما:

اما اگه خیلی دوست داری بحث کنی بیا انجمن دلفی تا اساتید خیلی خیلی سر تر از من مثل آقای کشاورز براتون مقایسه کنند. البته ممکنه نظراتشون با من فرق داشته باشه ها و اصلا حاضر نباشند روی delphi .net صحبتی کنند

البته که ایشون در این باره در سایت پست دارند اما بدونید آقای کشاورز و افرادی مثل ایشون اگر چه خود ایشون دلفی کار هستند هیچگاه از جمله های اینچنین استفاده نمی کنند:

در صورتی که همین الانش #c و visual studio در حد و اندازه های Delphi نیستند ! دلیلش اینه که سر تره ! بهتره ، دوستدارانش عاشقش هستند و پشتیبانیش میکنند و کلی موضوعات دیگه ! حالا برگریدممن پارسال یه ماهی کارم این بود که پست های آقای کشاورز رو که قبلا نوشتن پیدا میکردم و میخوندم،پست های ایشون پر از بار علمی هست،و اگه اونها رو به دقت بخونی کلی به علمت اضافه میشه،ولی یه حرف مفت تو جمله هاشون پیدا نمی کنی..

mpnetmpnet
پنج شنبه 15 فروردین 1392, 20:05 عصر
من اول یک چیز کلی رو بگم، اونم اینکه برای تخصصی نظر دادن در مورد هر زبونی، باید با کل تاریخچه و فلسفه بوجود اومدن و زمینه های کاربرد و پشتیبانی اقتصادی و بومی و نیاز در یک بازه زمانی و نو آوری های منحصر بفرد اون زبان و غیره و غیره آشنا باشیم که فکر نمیکنم هیچکدوممون تا این حد آشنا باشیم.
نظر غیر تخصصی هم که خوب بدرد گپ و گفتمان گذرا میخوره، چون مواردی مثل جانبداری و آگاهی نداشتن از یک زبان دیگه و ... درش وارد میشه و اصلا در زمینه برنامه نویسی که یک کار تخصصی هست نظر غیر تخصصی نمیتونه ملاکی برای سنجش باشه.
فکر میکنم بهترین کار پرسش مستقیم از تولیدکنندگان این زبانهاست، چون مطمئنم اونها به زبانهای دیگه تسلط کامل داشتند و دارند که همچنان در حال توسعه دادن زبانهای مورد نظرشون هستند.

(دوم اینکه همه زبانها ارث پدر منه، شماها چرا روی ارث پدر من ادعا دارید؟! :چشمک: )

عرضم به حضورتون که هیچ زبانی مسخره نیست، چون هیچ فرد یا گروهی اینقدر انرژی برای تولید و توسعه یک چیز مسخره نمیذاره و اینهمه ارگان و متخصص هم دنبال یک چیز مسخره نمیرن و سالها باهاش کار نمیکنن.
همونطوری که خیلی از دوستان میدونن ما بیش از 100 نوع زبان برنامه نویسی داریم که خیلی ها برای کاربردهای تخصصی بوجود آمدن و پس از یک بازه زمانی محدود از بین رفتن. پیش از این گفتم، که هر زبانی کاربرد خودش رو داره و بیشتر کارها رو هم میشه با همشون انجام داد.
http://barnamenevis.org/showthread.php?388178-%D8%A7%D9%86%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B6-php%D8%9F&p=1721137&viewfull=1#post1721137

یادمه یک دوره ای وقتی روزنامه رو برای کار ورق میزدم شاید تک و توک php کار میخواستن و بیشتر دات نت کار مد نظرشون بود، اما الان دوباره بیشتر جاها php کار میخوان، جالبه که با اساتید دانشگاهی هم که حرف میزدم میگفتن php به درد نمیخوره برو سراغ دات نت. متاسفانه نگاه تعدادی از اساتید دانشگاهی هم به این مقوله تجاری، بدون آگاهی کامل و تا حدودی افراطی هست.

باز هم نظر من اینه که بسته به زمینه کاری و نیازهای بوجود آمده زبانها فراز و فرود دارند. یک نمونه ساده گسترش کاربرد وب نسبت به لوکال هست که باعث افزایش استفاده از زبانهایی شده که در وب و شبکه کاربرد و قدرت بیشتری دارند.

ولی اگر حال و حوصله بحث دارید به نظر من مثل برخی از دوستان، از اینور و اونور مقایسه ها و نمودارهای تخصصی (از جای معتبر) بیارید و به جنبه ای که نمودار در مورد اون اندازه گیری شده توجه کنید، که بحث بار علمی بیشتری داشته باشه و ما هم یه چیز جدید یاد بگیریم.

102314
از شانسمون نمودارش دلفی نداره، php و #C هم تشخیصشون سخته :قهقهه:

eshpilen
پنج شنبه 15 فروردین 1392, 20:58 عصر
میگم بحث انقراض شد من یه ایده ای دارم!
بیایم یه کم از کدهای PHP رو روی سنگی چیزی حک کنیم تا حداقل ازش یه فسیلی باقی بمونه تا آیندگان بدونن یه زمانی چنین چیزی هم وجود داشته!