PDA

View Full Version : DAO یا ORM (مزایا و معایب)

majidrezaei2007
دوشنبه 21 اسفند 1391, 14:30 عصر
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان و اساتید گرامی

یک سوال داشتم که می خواستم نظر همه دوستان رو بشنوم . البته سرچ هم کردم اما مطلب مفیدی دستگیرم نشد.

برای یک پروژه بزرگ PHP استفاده از کدام یک از روش DAO یا ORM برای کار با بانک اطلاعاتی مناسب است ؟
شایان ذکر است که یک سایت با تراکنش های مالی می باشد و از لحاظ دقت عملیات بسیار مهم می باشد.
همچنین قرار است که از MySQL و فریم ورک yii استفاده شود.

به نظر شما بهتر است که دستورات کار با بانک به صورت Procedure و Function درون خود بانک قرار داده شوند و یا اینکه در خود PHP و در مدل مربوط به خود قرار بگیرند و از ORM استفاده شود ؟

ممنون میشم اگر مزایا و معایب هر کدام را شرح دهید.

Pouyan2010
دوشنبه 21 اسفند 1391, 15:02 عصر
سلام دوست عزیز
فقط کوتاه نظرم رو می گم! با وجود مبحث No Sql و Big Data که هر روز داره مبحثش داغ تر می شه، حتی طوری که مایکروسافت اومده داره یکسری دانشجو خانم آموزش میده برای همین بحث در آینده، به نظرم فکر خوبی نیست رابطه ای کار کنی، در آینده نه چندان دور ممکنه تصمیم بگیری غیر رابطه ایش کنی، البته این رو بگم اگه بخواهید غیر رابطه ای کار کنید از همین الان باید سیاست کار را تغییر بدید و بانک رو No Sql طراحی کنید.
اگر اشتباه نکنم فیس بوک کلا Engin دیتابیس خود را تغییر داده است و موتور دیتابیس خود را اختصاصی پیاده کرده که بازم فکر کنم از دیتابیس کاساندرا هم استفاده کرده است.(البته متذکر بشم فکر کنم)

majidrezaei2007
دوشنبه 21 اسفند 1391, 15:27 عصر
بله کاملا با حرف شما موافقم
اما همین فیس بوک هم که الان زده به خط Cloud Storing تا چند سال پیش داشت با mysql کار می کرد
بهتره که نیاز سنجی کنیم . فعلا دیتابیس رابطه ای تا چندین سال آینده جواب کار مارو به راحتی میده . هر وفت که بازار جور شد و مشتریان زیاد و نیاز شد اونوقت باید به فکر تعویض بود نه الان .
در کل نیاز ما الان همینه

منتها بین اون دو روش می خواستم بدونم توصیه دوستان استفاده از کدوم یکی هست . با ذکر دلیل

rezakho
یک شنبه 04 فروردین 1392, 00:14 صبح
سلام به همگی و عید همگی هم مبارک

آقا مجید، درست متوجه سوالت نشدم
Yii کلا 3 روش برای کار با پایگاه داده داره

1 - DAO که اس کیو ال رو مستقیم و کامل میگیره و اجرا میکنه
2 - QB که متدهایی برای ساختن اس کیو ال داره
3 - AR که نوشتن اس کیو ال رو به صفر میرسونه که خودش یک ORM هست

حالا مزایا؛ معایب بمونه

yii نسخه 1.X قابلیت کار با پایگاه داده های nosql رو نداره خودش، مگر اینکه شما به صورت کلاسیک به پایگاه داده متصل بشی
ضمن اینکه من تخصصی mysql کار کردم و خیلی تست روش انجام دادم بابت ضریب اطمینان و حجم داده و ...
اصلا دست کم نگیرش، عجوبه ای هست برای خودش

باز اگر شفاف تر خواستی توضیح میدم مطالب رو