PDA

View Full Version : سوال: برنامه نویسی سه لایه ای

JaVa
یک شنبه 04 فروردین 1392, 16:41 عصر
سلام و درودی دیگر.

دوستان من مدتی هست که می خوام یه پروژه برنامه نویسی چند لایه ای انجام بدم و تعاریفش رو هم مطالعه کردم ولی متاسفانه یه الگو یا Sample رو نتونستم پیدا کنم که این لایه ها رو چطور بایستی پیاده سازی کنم ؟ لطفا یه توضیحات کاملی در خصوص پیاده سازی این سه لایه بگید ؟

با تشکر

nima.sh
یک شنبه 04 فروردین 1392, 17:03 عصر
سلام دوست عزیز....
به نظر من برو با entity freamework کار کن...
کاملا شی گرا است...
موفق باشی....

JaVa
یک شنبه 04 فروردین 1392, 17:08 عصر
سلام دوست عزیز....
به نظر من برو با entity freamework کار کن...
کاملا شی گرا است...
موفق باشی....

اتفاقا من دارم EF رو کار می کنم ولی نمیدونم چطور باید توی سه لایه پیادش کنم !؟

plus
یک شنبه 04 فروردین 1392, 17:18 عصر
در صورتی که از EF استفاده میکنید، خود EF نقش Data Access Layer رو بازی میکنه.برای لایه بعدی، یعنی Business Logic، شما میتونید مجموعه ای از کلاس های Manager رو داشته باشید، که در اون، کار درج، حذف، واکشی، ویرایش و پیاده سازی قوانین کاری رو انجام بدین...مثلا برای یک سیستم دانشگاه شما میتونی یک کلاس StudentManager داشته باشی که با استفاده از Linq و ارتباط با Db Context مربوط به EF، متد های AddStudent ، UpdateStudent و غیره رو ارائه بده.در لایه Application، هرجا لازم هست عملیاتی انجام بشه، یک Instance از این کلاس ها ساخته میشه و متد متناسب فراخوانی میشه.
توی این مطلب در Microsoft Magazine (http://msdn.microsoft.com/en-us/magazine/cc700340.aspx) یه نمونه پروژه با 6 لایه، با استفاده از EF و WPF، جدا کردن Business Logic بوسیله WCF، و پیاده سازی Model-View-Presenter، گذاشته شده که میتونید بررسیش کنید.البته شاید برای شما بحث 6 لایه بودنش و WCF موجب گیج شدنتون بشه.اگه دنبال 3 لایه هستید، سعی کنید لایه های میانی رو نا دیده بگیرید.

nima.sh
یک شنبه 04 فروردین 1392, 17:19 عصر
از نظر من راحت ترین راه اینه که هر موجودیت رو به عنوان یک کلاس در نظر بگیرید(مثلا مشتری،کارمندان و...)....
تا برای پروژه های بعدیتون از همین کلاس ها استفاده کنید...
شی گرایی خواص خیلی زیادی داره،به نظر من باید کتابها در موردشون خوند تا بشه فهمید....
خیلی جالبه...
موفق باشید...

RED-C0DE
یک شنبه 04 فروردین 1392, 21:40 عصر
تو همین فروم جستجو کنید مطلب و مثال زیاد گیر می یارید برای دیدن و آشنایی
تو بخش نمونه برنامه های کوچک و مفید هم گیر میارین