PDA

View Full Version : ذخیره تنظیمات سایت در دیتابیس

Jason.Bourne
دوشنبه 02 اردیبهشت 1392, 02:15 صبح
من تنظیمات عمومی سایت را در دیتابیس ذخیره کرده ام.
هنگامی که کاربر اولین صفحه سایت را باز میکند، تنظیمات عمومی سایت از داخل دیتابیس خوانده شده و در یک متغیر Session ذخیره می گردد.

برای من چند سوال بوجود آوده است:
1- این کار (ذخیره تنظیمات سایت برای هر کاربر در یک متغیر Session) باعث اتلاف منابع سیستم نمی شود؟
2- در صورتیکه تنظیمات ذخیره شده در دیتابیس تغییر کرد، به چه شکل باید متغیر Session کاربر هم Update شود؟

در کل این کاری که انجام داده ام اصولی و صحیح است تا خیر؟

colors
دوشنبه 02 اردیبهشت 1392, 08:09 صبح
معمولا تنظیمات سایت رو در یک فایل نگهداری میکنن. مثلا config.php در این صورت سرعت دستیابی به محتویات فایل بیشتر از دیتابیس هست و نیازی هم به ذخیره در سشن نداره.
الان نمیدونم منظورتون تنظیمات عمومی کل سایت هست یا تنظیمات عمومی مربوط به هر کاربر, که میگین اگه تغییری ایجاد بشه من چطوری سشن رو تغییر بدم!؟
در هر صورت استفاده از سشن جالب نیست, اگه تنظیمات برای هر کاربر متفاوته بهتره در دیتابیس ذخیره و هر یک کوئری ارسال یا کش کرد. حتی میشه تنظیمات کاربر رو در کوکی هم ریخت.

Jason.Bourne
دوشنبه 02 اردیبهشت 1392, 09:45 صبح
معمولا تنظیمات سایت رو در یک فایل نگهداری میکنن. مثلا config.php در این صورت سرعت دستیابی به محتویات فایل بیشتر از دیتابیس هست و نیازی هم به ذخیره در سشن نداره.
الان نمیدونم منظورتون تنظیمات عمومی کل سایت هست یا تنظیمات عمومی مربوط به هر کاربر, که میگین اگه تغییری ایجاد بشه من چطوری سشن رو تغییر بدم!؟
در هر صورت استفاده از سشن جالب نیست, اگه تنظیمات برای هر کاربر متفاوته بهتره در دیتابیس ذخیره و هر یک کوئری ارسال یا کش کرد. حتی میشه تنظیمات کاربر رو در کوکی هم ریخت.

منظورم تنظیمات عمومی سایت هست (هر چیزی به جز، تنظیمات ارتباط با دیتابیس)

colors
دوشنبه 02 اردیبهشت 1392, 11:43 صبح
منظورم تنظیمات عمومی سایت هست (هر چیزی به جز، تنظیمات ارتباط با دیتابیس)

همون فایل(config.php) بهترین گزینه س

Jason.Bourne
دوشنبه 02 اردیبهشت 1392, 11:46 صبح
اگر اطلاعات را در دیتابیس ذخیره کنم (برای ویرایش راحت تر) و سپس آنها را در یک فایل cache کنم چی؟ نظرتون چی هست؟ اصلا این کار فایده ای دارد؟

colors
دوشنبه 02 اردیبهشت 1392, 13:35 عصر
اگر اطلاعات را در دیتابیس ذخیره کنم (برای ویرایش راحت تر) و سپس آنها را در یک فایل cache کنم چی؟ نظرتون چی هست؟ اصلا این کار فایده ای دارد؟

تنظیمات عمومی سایت معمولا زیاد دست خوش تغییرات نیست. ولی بازم ویرایش یه فایل به راحتی همون ارتباط با دیتابیس هست ولی زیاد دنبال راهو روشهای مث این کش کردنو اینا نرو. الکی برنامرو پیچیده نکن. اصلا این مسئله انقد مهم نیست. تو فایل یا دیتابیس زیاد مهم نیست. مهم کد و ظاهر کد مرتب و ساده ست.