PDA

View Full Version : سنسور نور

hamidhws
شنبه 07 اردیبهشت 1392, 03:36 صبح
سلام دوستان
اول از همه بگم واقعا نمیدونستم این سوالو کجا مطرح کنم و اگه مربوط به اینجا نمیشه عذر میخوام.
من هیچی از سنسور نوری نمیدونم اما کاری که میخوام بکنم اینه

فرض کنید توی یه مکان کاملا تاریک یه سنسور نوری (یا هرچی که اینکارو بکنه) قرار دادیم و اونو به کامپیوتر یا هر وسیله ای که بشه باهاش برنامه نوشت وصل کردیم. من میخوام به محض وجود کوچکترین منبع نوری اونو تشخیص بده و توی سیستم ثبت کنه (مثلا یه متغیر true بشه). حالا سوال اصلی اینه که ایا اصلا چیزی به اسم سنسور نوری یا هرچیزی که کار منو با توجه به شرایطی که گفتم راه بندازه وجود داره و یا چیو پیشنهاد میکنید.سوال دومم کمی تخصصی تره اما خیلی خیلی خیلی برام مهمه , میخواستم بدونم مدت زمان تشخیص سنسور دقیقا چه مدت هست؟فرض کنید فاصله منبع نور 2 متر هست و با توجه به سرعت نور و مدت زمان تشخیص سنسور و عملیات پردازشگر دقیقا چه مدت زمان میبره ؟ مثلا چند هزارم یا ملیاردم ثانیه؟ یه مقدار تقریبی و حدودا دقیق میخوام و به شدت برام مهمه . البته میدونم سوالم تا یه حدی جنبه سخت افزاری و فیزیک پیدا میکنه اما خواهشا اگر کسی اطلاعی داره یا راهی که بتونم جواب سوالامو پیدا کنم ممنون میشم دریغ نکنید

با تشکر

m.j_banitaba
شنبه 07 اردیبهشت 1392, 20:58 عصر
برای چه کاری می خوای؟

hamidhws
شنبه 07 اردیبهشت 1392, 21:58 عصر
یه جور کار ابتکاری واسه یکی از ایده هام هست (اگه بگم چیه باور نمیکنید چون اصلا ربطی بهم ندارن!) ,حالا اگه نخوام ازسنسور نوری استفاده کنم و مثلا بخوام از دوربین استفاده کنم چی؟یعنی از طریق پردازش تصویر منبع نور رو شناسایی کنم و... اما فکر کنم دوربین تا یه تعداد فریم خاصی رو میتونه پوشش بده درسته؟مثلا زمانی که منبع نور روشن شد در کسری از ثانیه اون نور به دوربین میرسه و من میخوام همون لحظه ثبت بشه (یعنی حتی هزارم یا میلیونیوم ثانیه هم برام ارزش داره). حالا به نظرتون راهی هست؟

m.j_banitaba
شنبه 07 اردیبهشت 1392, 22:08 عصر
سنسور نور در دو گروه ساده و ماترسی هستند
ساده ها در انواع فتوسل مقاومت نوری دیود نوری ترازیستور نوری که همگی بسته به تکنولوژی ساختشون یک پارامتر به نام تاخیر انتشار دارن که در دیتاشیت قطعه نوشته شده
در ماتریسی ها پارامتری به نام زمان روبش مطرح می شود که تعداد نمونه برداری در ثانیه را مشخص می کند.
و در نهایت فکر نکنم هیچ کدوم به درد شما بخوره. شما احتمالا برای کاربرد مخابراتی می خواین؟ یا برای کاربرد آزمایشگاهی؟
در ضمن اگه برای محاسبه فاصله میخواهی لیزر و خواص نور جواب بهتری میدن.

hamidhws
یک شنبه 08 اردیبهشت 1392, 00:34 صبح
ممنون از توضیحاتتون دوست عزیز,کاربرد ازمایشگاهی هست . ببینید در واقع چیز کلی که میخوام اینه : فرض کنید من میخوام یک پیغام از نقطه x به y بفرستم(پیغام من متن یا چیزی شبیه به این نیست فقط 1 حالت بیشتر نداره. یعنی وفتی منبع نور روشن بشه اونو دریافت میکنه همین), و زمان برام خیلی خیلی مهمه و چون سرعت نور از همه سرعت ها بالاتره میخواستم از این روش استفاده کنم , شما نظرتون چیه؟فرض کنید فاصله حداکثر 10 متر باشه و من بخوام در نزدیک به صفر ثانیه اینکار انجام بشه

m.j_banitaba
یک شنبه 08 اردیبهشت 1392, 08:23 صبح
میزان تششع و میزان نویز محیط و میزان مدت تششع چقدره؟
آیا منبع نور دست خودتونه یا فقط آشکار ساز رو طراحی می کنید؟

hamidhws
یک شنبه 08 اردیبهشت 1392, 16:43 عصر
میزان تششع و میزان نویز محیط و میزان مدت تششع چقدره؟
آیا منبع نور دست خودتونه یا فقط آشکار ساز رو طراحی می کنید؟
فکر کنم مجبورم توی یه محیط ایزوله یا تاریک اینکارو انجام بدم درسته؟یا در محیط معمولی هم میشه؟
منبع نور هم دست خودمه

m.j_banitaba
یک شنبه 08 اردیبهشت 1392, 22:38 عصر
اگه در فرکانس بالا کار کنید نویز محیط حذف.

hamidhws
یک شنبه 08 اردیبهشت 1392, 23:47 عصر
من در این مورد اطلاعات کمه دوست عزیز , اگه کمی بیشتر توضیح بدید یا منبعی معرفی کنید ممنون میشم

m.j_banitaba
دوشنبه 09 اردیبهشت 1392, 09:39 صبح
نویز های محیطی فرکانسهایی در حدود زیر 500hz دارن حالا اگه پالس نوری شما فرکانسی بیشتر از 5khz داشته باشه به راحتی با یک خازن قابل جدا سازی از نور محیطه و هر چقدر هم ضعیف با شه با یک تقویت کننده قابل آشکار سازیه.

hamidhws
دوشنبه 09 اردیبهشت 1392, 15:36 عصر
نویز های محیطی فرکانسهایی در حدود زیر 500hz دارن حالا اگه پالس نوری شما فرکانسی بیشتر از 5khz داشته باشه به راحتی با یک خازن قابل جدا سازی از نور محیطه و هر چقدر هم ضعیف با شه با یک تقویت کننده قابل آشکار سازیه.

از توضیحاتتون ممنونم دوست عزیز,پس با این حساب مشکلی نیست . فقط میمونه سرعت پردازش و شناسایی نور.میخوام بدونم چقدر طول میکشه تا بعد از رسیدن نور به سنسور بتونم اونو ثبت کنم؟منظورم اینه که سرعت شناسایی سنسور چقدره و همچنین ایا میتونم به کامپیوتر وصلش کنم؟یا چه چیزی به کار من میاد که بتونم با کمتر مقدار اتلاف اونو ثبت کنم؟

مثلا اگه نور از نقطه x تابانده شود و در مدت 300 میلیاردم ثانیه به نقطه y برسه , بعد از رسیدن نور به نقطه y چه مدت زمانی طول میکشه تا بتونم منبع نور رو تشخیص بدم؟(فکرکنم پردازشگر میتونه 300 میلیارد پردازش در ثانیه رو انجام بده و فقط میمونه دقت سنسور؟ اگه جایی اشتباه میکنم لطفا بفرمایید)

از کمکتون صمیمانه تشکر میکنم

m.j_banitaba
دوشنبه 09 اردیبهشت 1392, 22:32 عصر
نکته اول پردازنده های کنونی 3 تا 4 گیگ پالس اجرایی دارند. یعنی 3 میلیارد دستور . در مورد ترانزیستور نوری هم:

raise time=fall time=5us
است یعنی هر پالس 10us کوتاهتر نمی تواند باشد.
این یک نمونه دیتاشیت است:
http://www.dorukan.com/files/PT333-3C.pdf

hamidhws
سه شنبه 10 اردیبهشت 1392, 13:36 عصر
بازم ممنون

هر پالس 10us کوتاهتر نمی تواند باشد.
10us یعنی چقدر؟

m.j_banitaba
سه شنبه 10 اردیبهشت 1392, 14:00 عصر
10 میکرو ثانیه.
یعنی ده میلونیم ثانیه.

hamidhws
سه شنبه 10 اردیبهشت 1392, 17:59 عصر
10 میکرو ثانیه.
یعنی ده میلونیم ثانیه.
همین مقدارم کافیه , دوست عزیز واقعا ممنونم خیلی بهم کمک کردی .
یه نمونه از این سنسورا که بتونم به کامپیوتر وصل کنم بهم معرفی میکنی؟ قیمتش مهم نیست فقط میخوام بهترین باشه .
فقط یه سوال دیگم داشتم , این سنسور میتونه مقدار فرکانس نور رو هم تشخیص بده؟ از چند تا چند فرکانس رو پوشش میده؟و اینکه حداکثر مقدار فرکانس نور چقدر هست.

بازم تشکر میکنم , واقعا کمک هاتون مفید بود

m.j_banitaba
سه شنبه 10 اردیبهشت 1392, 23:31 عصر
نه فرکانس نور در حد تراهرتزه خیلی خیلی بیشتر از فرکانس نوسان الکترون.در عوض فرکانس نور با طیف نور رابطه مستقیم داره جهت تشخیص فرکانس نور از فیلتر های رنگی استفاده میشه.

farzadsw
پنج شنبه 12 اردیبهشت 1392, 00:39 صبح
در کنار فرمایشات دوستمون، این نکته رو هم یاد آوری کنم که استفاده از کامپیوتر خودش تاخیر نسبتا زیادی ایجاد میکنه (بیشتر به واسطه سیستم عامل) که بسته به پورت ارتباطی و مشخصات سیستم شما تا 20-30 میلی ثانیه هم میتونه باشه.

hamidhws
پنج شنبه 12 اردیبهشت 1392, 03:12 صبح
در کنار فرمایشات دوستمون، این نکته رو هم یاد آوری کنم که استفاده از کامپیوتر خودش تاخیر نسبتا زیادی ایجاد میکنه (بیشتر به واسطه سیستم عامل) که بسته به پورت ارتباطی و مشخصات سیستم شما تا 20-30 میلی ثانیه هم میتونه باشه.

دوست عزیز برای رفع این مشکل چیکار میشه کرد؟

m.j_banitaba
پنج شنبه 12 اردیبهشت 1392, 06:49 صبح
می شود از مدارات dsp یا fpga استفاده کرد البته یکم گرون میشه.

hamidhws
شنبه 14 اردیبهشت 1392, 01:59 صبح
ضمن تشکر فراوان چنتا سوال داشتم :

جهت تشخیص فرکانس نور از فیلتر های رنگی استفاده میشه.

متوجه نشدم دوست عزیز, یعنی سنسوری وجود داره که هم نور رو تشخیص بده هم بتونه فرکانس نور رو تشخیص بده؟ من نمیدونم فرکانس از چند تا چنده اما به فرض اگه از 1 تا 100 باشه بهمون بگه مثلا فرکانس نور 42 هست

همچین چیزی وجود داره دوست عزیز؟

بازم ممنون

m.j_banitaba
شنبه 14 اردیبهشت 1392, 09:49 صبح
اینجا رو یه نگاه کن:
http://rasekhoon.net/article/show/204938/

f.yousefipoor
سه شنبه 08 مرداد 1392, 18:56 عصر
سلام دوستان
من این تاپیک رو خوندم اما به جواب سوالم نرسیدم
البته این لینک راسخون هم باز نمی شد
سوالم اینه که سنسوری هست که صرفا گیرنده و فرستنده فرکانس باشه؟
حالا یا اینکه به فرکانس تبدیل کنه؟
می خوام اثر داپلر رو اندازه گیری کنم
دیدم که مبدل شدت به فرکانس هست، اما همین قدر که شدت رو اندازه گیری کنه یعنی داپلر نیست دیگه
ممنون می شم اگر راهنمایی م کنید دوستان
به شدت تازه واردم و نیاز به کمک های خوبتون دارم

مرسی

m.j_banitaba
سه شنبه 08 مرداد 1392, 20:57 عصر
اثر داپلر رو در نور را با طیف نگاری مشخص می کنند.

mehran901
چهارشنبه 23 مرداد 1392, 13:07 عصر
سوالم اینه که سنسوری هست که صرفا گیرنده و فرستنده فرکانس باشه؟
حالا یا اینکه به فرکانس تبدیل کنه؟

من خوب متوجه سوال نشدم ولی اگه دنبال سنسوری هستین که متناسب با شدن نور فرکانسی رو بهتون بده از سنسورهایی مثل tsl230 که در واقع شدت سنج نوری هست میتونین استفاده کنین خروجیشم بازه ای از فرکانس هست

mehran901
چهارشنبه 23 مرداد 1392, 13:11 عصر
یه جور کار ابتکاری واسه یکی از ایده هام هست (اگه بگم چیه باور نمیکنید چون اصلا ربطی بهم ندارن!) ,حالا اگه نخوام ازسنسور نوری استفاده کنم و مثلا بخوام از دوربین استفاده کنم چی؟یعنی از طریق پردازش تصویر منبع نور رو شناسایی کنم و... اما فکر کنم دوربین تا یه تعداد فریم خاصی رو میتونه پوشش بده درسته؟مثلا زمانی که منبع نور روشن شد در کسری از ثانیه اون نور به دوربین میرسه و من میخوام همون لحظه ثبت بشه (یعنی حتی هزارم یا میلیونیوم ثانیه هم برام ارزش داره). حالا به نظرتون راهی هست؟

باتوجه به پاسخ بقیه دوستان ، ی نکته ای به نظرم رسید که اشاره کردن بهش خالی از لطف نیست ... با ی سنسور ساده قرار نیس بتونین کوچکترین تغییرات نوری در گستره ی محیط چند متری رو ثبت کنین ، خب اگه بخواین کوچکترین منبع نوری رو شناسایی کنین علاوه بر اینکه میتونین از روش های ابتکاری ترکیبی سنسور ها ی مختلف استفاده کنین از پردازش تصویر خیلی خوب تو این زمینه میتونین بهره ببرین

فقط کافیه ی دوربین بالای اتاق به فرض نصب کنین و با نوشتن یبرنامه ساده ، به وجود اومدن ی منبع نوری رو شناسایی کنین ، به لحاظ سرعت پردازش باید پارامتر های مختلف طرح رو در نظر گرفت ، ولی فکر میکنم روش قابل اطمینان و نسبتا سریعی میتونه باشه ،