PDA

View Full Version : سوال: ورژن برنامه چگونه توسط برنامه نویس مشخص می گردد ؟

gholami146
دوشنبه 16 اردیبهشت 1392, 14:47 عصر
سلام دوستان
سئوالی داشتم مربوط به مقدار دهی مینور و ماژور در هنگام ساخت یک نرم افزار
مقادیر روبرو هر کدام چیست ؟ و در چه زمانی توسط برنامه نویس اضافه می شوند ؟
متشکرم

1.0.0.1

alaveh
سه شنبه 17 اردیبهشت 1392, 15:18 عصر
سوال منم هست

hossein_h62
سه شنبه 17 اردیبهشت 1392, 16:04 عصر
سئوالی داشتم مربوط به مقدار دهی مینور و ماژور در هنگام ساخت یک نرم افزار
مقادیر روبرو هر کدام چیست ؟ و در چه زمانی توسط برنامه نویس اضافه می شوند ؟
متشکرم

1.0.0.1
سلام
بطور خلاصه ؛ معمولا وقتی از این روش نسخه بندی استفاده میشه اعداد بصورت تصاعدی و متناسب با پیشرفت پروژه و اهمیت تغییر افزایش داده میشن. مثلا عدد اول(از سمت چپ) وقتی افزایش پیدا میکنه که کد بصورت کامل بازنویسی شده باشه و معمولا در تغییرات جزئی در اینترفیس یا مستندات بخش چهارم(عدد سمت راست) تغییر میکنه.عدد سوم از چپ هم نشان دهنده مرحله توسعه نرم افزار هست که از بین (0،1،2،3) انتخاب میشه.عدد 0 بیانگر وضعیت آلفا نرم افزار، عدد 1 بتا، عدد 2 وضعیت قبل از انتشار نهائی و عدد 3 نسخه نهایی انتشار نرم افزار رو نشون میده.

Felony
سه شنبه 17 اردیبهشت 1392, 18:17 عصر
مثلا عدد اول(از سمت چپ) وقتی افزایش پیدا میکنه که کد بصورت کامل بازنویسی شده باشه
لزوما نه ؛ نیازی به بازنویسی نیست ، وقتی تغییرات چشم گیری در برنامه صورت میگیره ورژن برنامه باید عوض بشه ( عدد اول یا Major )

تغییرات جزئی در اینترفیس یا مستندات بخش چهارم(عدد سمت راست) تغییر میکنه
نه ؛ عدد چهارم Build Number هست ، باید در هر بار Build کردن پروژه ( تست واقعی پروژه ) عدد اضافه بشه ، بنابراین در زیر قسمت Version برنامه در Project Option بهتره گزینه Build Number Option رو روی گرینه Auto Increment Build Number بزارید تا با Build کردن پروژه به صورت خودکار مقدارش افزایش پیدا کنه .

عدد سوم از چپ هم نشان دهنده مرحله توسعه نرم افزار هست که از بین (0،1،2،3) انتخاب میشه.عدد 0 بیانگر وضعیت آلفا نرم افزار، عدد 1 بتا، عدد 2 وضعیت قبل از انتشار نهائی و عدد 3 نسخه نهایی انتشار نرم افزار رو نشون میده.
خیر ؛ خیلی موارد هم دیده میشه که از Release Number برای تعیین تعداد تغییرات انجام گرفته روی نسخه فعلی برای رفع Bug ها و مشکلات کوچک استفاده میشود .

عدد دوم ( Minor Version ) نسخه های که تغییراتی کردند ولی این تغییرات انقدر چشم گیر نبوده که بخواد ورژن اصلی برنامه (Major Version ) رو کلا تغییر بده مقدار Minor Version افزایش پیدا میکنه .

مثلا نسخه 3.7.12.316 یعنی نسخه 3 از فلان برنامه ، که 7 بار تغییراتی در آن داده شده که این تغییرات زیاد بوده اند ولی نه به اندازه ای که نسخه کلی برنامه رو عوض کنن ، این نسخه 12 بار رفع اشکال و بهینه سازی شده و 316 بار تا به حال Build شده .

alaveh
چهارشنبه 18 اردیبهشت 1392, 02:13 صبح
مثلا نسخه 3.7.12.316 یعنی نسخه 3 از فلان برنامه ، که 7 بار تغییراتی در آن داده شده که این تغییرات زیاد بوده اند ولی نه به اندازه ای که نسخه کلی برنامه رو عوض کنن ، این نسخه 12 بار رفع اشکال و بهینه سازی شده و 316 بار تا به حال Build شده .

از دوست عزیز gholami146 (http://barnamenevis.org/member.php?123410-gholami146) پوزش می طلبم که توی تاپیکش بیشتر از خودش سوال می پرسم

آقای Mahan-1363 عزیز . 2 سوال :
1 : تفاوت 316 و 12 در چیه ؟ خوب بیلد الکی که نمیکنه یک برنامه نویس . معمولا رفع اشکالی بوده دیگه درسته ؟ اگر درسته پس فرقش با 12 در چیه ؟
2 : تفاوت 3 و 7 در چیه ؟ چه تغییراتی 7 رو تغییر میده و چه تغییراتی 3 رو ؟ مثلا به فرض توی یک نرم افزار اضافه کردن یک امکان جدید کوچک میتونه 3 رو تغییر بده ؟ مثلا به فرض یک نرم افزار حسابداری که امکانات زیادی داره به فرض شما صدور پیش فاکتور رو بهش اضافه میکنید . در همین حد . این یک امکان جدید رو به مصرف کننده میده . حالا این میتونه 3 رو اضافه کنه ؟ یا 7 رو اضافه میکنه ؟ فرض کنید که این نرم افزار حدود 50 امکان رو توی خودش داره که خیلی هم مهمتر از این پیش فاکتور هستند . یا میتونیم بگیم مثلا این عدد که شده 7 به ازای هر 5 تا یا هر 10 تا یک واحد به 3 اضافه میکنیم ؟ من اینو نمیدونم که کی باید 3 اضافه بشه و کی 7 .

ممنون

یوسف زالی
چهارشنبه 18 اردیبهشت 1392, 03:14 صبح
ای بابا خیلی جدی گرفتید ها.
یک برنامه نویس ممکنه یک برنامه رو بارها کامپایل و بیلد کنه.
خود من در 9 ماه 892 بار بیلد گرفتم!
اون عددها رو شما مشخص می کنی.برای درست بودن یا نبودنش هم کسی رو جریمه نمی کنن.
فقط باید یوزر اعتماد کنه بهش. یعنی اگر عدد های چپ تر تغییر می کنن، تغییرات بیشتری رو حس کنه.

Felony
چهارشنبه 18 اردیبهشت 1392, 05:50 صبح
1 : تفاوت 316 و 12 در چیه ؟ خوب بیلد الکی که نمیکنه یک برنامه نویس . معمولا رفع اشکالی بوده دیگه درسته ؟ اگر درسته پس فرقش با 12 در چیه ؟
ممکنه شما برای رفع فلان باگ برنامت و Relase جدید 100 بار از پروژت Build بگیری ، اونوقت چه دلیلی داره برای رفع یک باگ ( مثلا 12 مین باگی که گزارش شده ) عدد Release رو بالا ببری و بعدا تو پیدا کردن نسخه ها به مشکل بخوری ؟

2 : تفاوت 3 و 7 در چیه ؟ چه تغییراتی 7 رو تغییر میده و چه تغییراتی 3 رو ؟ مثلا به فرض توی یک نرم افزار اضافه کردن یک امکان جدید کوچک میتونه 3 رو تغییر بده ؟ مثلا به فرض یک نرم افزار حسابداری که امکانات زیادی داره به فرض شما صدور پیش فاکتور رو بهش اضافه میکنید . در همین حد . این یک امکان جدید رو به مصرف کننده میده . حالا این میتونه 3 رو اضافه کنه ؟ یا 7 رو اضافه میکنه ؟ فرض کنید که این نرم افزار حدود 50 امکان رو توی خودش داره که خیلی هم مهمتر از این پیش فاکتور هستند . یا میتونیم بگیم مثلا این عدد که شده 7 به ازای هر 5 تا یا هر 10 تا یک واحد به 3 اضافه میکنیم ؟ من اینو نمیدونم که کی باید 3 اضافه بشه و کی 7 .

گفتم که تغییرات باید محسوس باشن ، اگر تغییرات خیلی زیاد و چشم گیر بود عدد Major و در غیر اینصورت برای تغییرات جزئی عدد Minor افزایش پیدا میکنه ، در مثال شما با توجه به اینکه برنامه قابلیت های زیادی داشته و یک قابلیت کوچک بهش اضافه شده عدد Minor باید افزایش پیدا کنه .

عدد Build رو برای هر بار تست شخصی اضافه کنید ، عدد Release رو هر نسخه ای که به کاربر میدید اضافه کنید ، عدد Minor و Major رو هم که گفتم .

با فعال کردن Auto Increment Build Number دلفی به صورت خودکار عددهای Build و Release رو تولید میکنه ، بنابراین نیازی نیست برای این 2 شماره شما کاری بکنید ، فقط باید حواستون باشه طبق معمول 99% برنامه نویس ها برای عرضه یک نسخه برندارید اون رو Build کنید و همون فایلی که خودتون برای تست استفاده میکردید رو بدید دست کاربر ، برای Release کردن یک پروژه باید اون پروژه از حالت Debug در بیاد ، کاربر نیازی به Debug Information های برنامه نویس نداره ، پروژه رو روی Release بزارید و Build کنید تا Release ورژن افزایش پیدا کنه و حجم پروژه هم با حذف شدن Debug Information ها کاهش پیدا کنه .

فقط باید یوزر اعتماد کنه بهش. یعنی اگر عدد های چپ تر تغییر می کنن، تغییرات بیشتری رو حس کنه.
چیزی که شما میگی فقط در مورد عددهای Major و Minor صدق میکنه ، عددهای Release و Build ربطی به اون موضوع ندارند .
سعی کنید اصولی کار کنید ، چون تو ایران کسی گیر نمیده دلیل نمیشه خود طرف واسه خودش سناریو بسازه ، هر چیزی یه حساب و کتابی داره .
اینکه باید یوزر بهش اعتماد کنه قابل قبول نیست ، Versioning در نرم افزار بسیار مهم هست ، تو پروژه های بزرگ این عددها میتونن خیلی کمک بکنن ، به پیدا کردن یک نسخه ، به پیدا کردن نسخه ای که فلان قابلیت توش کار میکرده ولی الان به دلایل نامعلوم از کار افتاده ، به پیدا کردن نسخه ای که فلان باگ توش رفع شده ، به پیدا کردن نسخه ای که بعد از اضافه کردن فلان قابلیت یه قابلیت دیگه برنامه مشکل پیدا کرده ، به پیدا کردن نسخه هایی که Release شده و دست کاربران رفته و ...

http://en.wikipedia.org/wiki/Software_versioning

سعی کنید طبق اصول کار کنید ، ممکنه الان به دردتون نخوره و کسی بهتون به به و آفرین نگه ، ولی 4 روز دیگه اگه رفتید یه شرکت بین المللی و ... برای کار یا چند سال دیگه تو همین ایران که مهندسی نرم ازار بیشتر همه گیر شد ، اونوقت اگر این موارد پیش پا افتاده رو ندونید و رعایت نکنید از نظر من نوعی تعطیل هستید :|

alaveh
پنج شنبه 19 اردیبهشت 1392, 02:36 صبح
ای بابا خیلی جدی گرفتید ها.
یک برنامه نویس ممکنه یک برنامه رو بارها کامپایل و بیلد کنه.
خود من در 9 ماه 892 بار بیلد گرفتم!

خوب درسته
جریمم نمیکنند
ولی خودم که باید بدونم دارم چکار میکنم :D حتی اگر خیلی دقیق نباشه حدود قضیه رو درست انجام بدم .